Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Tara kirjoitti:Minne 'mukaan' tarkoitat, että 'heti'??

Keittiön pöydälle se paituli jätettiin, tekniikka kutsuttiin paikalle, eikä paitaa lähdetty samantien viemään minnekään ennen kuin tekniikka oli sitä silmäillyt.. arvelen että silmäilivät kyllä. Milloin paita toimitettiin laboratoriin, en tiedä, koska en ehdi nyt enempää etp:stä selata. Mutta jospa sinulla on enemmän aikaa, mikäli asia on tärkeä..:

Kuva

Anneli ei siis mennyt takkahuoneeseen? Koska murhaaja saattoi vielä olla paikalla? Mutta kun sekä äiti (eri kuulusteluissa) että tyttö ovat kertoneet, että äiti pyysi tyttöä katsomaan onko se vielä siellä. Tytöltä jopa kysyttiin mitä hän ajatteli siitä, että äiti pyytää lasta katsomaan onko murhaaja vielä paikalla. Tyttö vastasi, että äiti tiesi, ettei hän menisi liian lähelle (2009)
Tarkoitin sitä, ettei AA pitänyt sitä puseroa päällään, kun lähti sairaalaan. Jos jätettiin pöydälle odottamaan tekniikkaa, niin ok.

Ja tuo takkahuoneeseen meno, mistä kirjoitin, on ihan eri kohta kuin tuo iänikuinen ja ainainen "lähettäminen". Kirjoitin siitä kohdasta, missä Anneli kysyy ekan kerran "hiljempaa kuin uhri", että "Lähtikse jo". Eli siitä kohdasta, missä hän kertomuksensa mukaan meni takkahuoneen oviaukolle ja pelästyi huppista, joka hyökkäsi sieltä. Takkahuoneeseenhan hän ei ole missään vaiheessa mennyt, eikä tyttö liioin. Vaan olohuoneeseen.

Kun siinä alpon videossa AA seisoskelee varmaan 10 sekuntia siinä takkahuoneen oviaukolla "juttelemassa Jukan kanssa", kun murhaaja seisoo vieressä=) Niin eihän se AA:n kertomuksen mukaan niin mennyt, eikä AA kertomuksessaan sanonut Jukalle yhtään mitään, kun hädintuskin ehti nähdä, missä asennossa Jukka oli.

Ja niinkuin arkijärjelläkin ajatellen ei olisi kovin fiksua juoksennella suoraan takkahuoneen ovelle ja kysellä maassa puukotettavana olevalta Jukalta, että lähtikse murhaaja jo. Ellei sitten kysellyt, että lähtikö henki jo=) Ja sen jälkeen karjua MITÄKÖ=)

Mutta tiedän kyllä että "teille" tuo on ihan fiksua käytöstä, ja AA jutteli ja raivosi Jukalle. Mutta AA:n oman kertomuksen mukaan näin ei tapahtunut.


En millään jaksaisi taas tuota lähettämisjuttua jauhaa, kun olen vähintääkin 20 kertaa asian puinut pitkässä viestissä. Sen verran kuitenkin, että katso siitä kuulustelusta, kuinka poliisi kertoo tytölle, että muistaks kun äiti lähetti sut katsomaan, SE KUULUU SIELLÄ NAUHALLA, ja tyttö vastaa empien, että joo...sillai se kai tais olla... Kun eihän oikeasti siellä nauhalla kuulu tällaista. Ei siitä asiasta tule totta, vaikka poliisi ja puoli valtakuntaa väittäisivät, että kuuluu. Ei kuulu mitään sinne päinkään viittaavaa. Tämä oli juuri sitä oikeudenkin tuomitsemaa poliisin valehtelua kuulusteltavalle.

Silloin kun AA kysyy lapselta, oliko murhaaja paikalla, niin tyttö on jo käynyt katsomassa ja palannut takaisinkin. Ja kävi ihan lähettämättä.

Tottakai voitte väittää, että AA piirsi käskynsä vaikka seinään tai puhelinluettelon kulmaan, mutta semmoista on aika vaikea todistaa. Sitä taas kukaan ei ole selittänyt, että miksi ihmeessä AA lähettäisi lapsensa katsomaan tyhjää huonetta jossa piti olla murhaaja, mutta olikin vain Jukka, jonka vieressä huusi mankka? Mä olisin kyllä annelina nimenomaan kieltänyt lasta menemästä huoneeseen...
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
annijatta
Javier Pena
Viestit: 1705
Liittynyt: To Syys 01, 2011 7:22 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja annijatta »

No tuossahan tuo on pari sivua taapäin ketjussa Taran postaama kuulustelun litterointi jossa Anneli kyllä litteroinnin mukaan sanoo pyytäneensä tyttöä katsomaan ja lisää että parempi kun ei olis menny.
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Tara »

:shock: Jotkut jaksaa puhua ääninauhan 'näyistä' aivan kuin ääninauha olisi video. Mitä nauhalta ei 'näy'
sitä ei tapahdu. Eihän se näy litteroinnistakaan, ja tämä on sitten se MOT. Tätä mää en ymmärrä. Kai nyt muutkin kuin kuurot nuo käsimerkkien alkeet osaa jo ihan luonnostaan.

OT, ei olla lemmikkieläinpalstalla, tiedän: Mun koiratkin ymmärtää kun näytän niille kädellä ja katseella, että menepä tonne ja tuuppas tänne. Ei ne mun käteen jää roikkumaan, vaikka sitä ensin katsovatkin, että ahaa, nyt tapahtuu jotain kivaa, vaan silmät ja korvat kysyy, mitä mä teen, mihis meen? Ja lopuksi ne on niin onnellisia yhdestä kuivasta kuoreen puolikkaasta, ja kysyvät oitis: Mitäs mä sitte teen! Eikä kenenkään ääntelyä, ei pihaustakaan kuulu. Voi olla että tassujen rapinaa, ja pientä puhinaa, ehkä pikkuisen myös mässytystä.

Miltä se kuulostaa kun Anneli nyökki päätään lapselle, tähtäsi katseen takkahuoneen suuntaan ja takaisin lapseen, osoittaa sormella, esim?
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Kuolemannaakka kirjoitti:
Mutta tiedän kyllä että "teille" tuo on ihan fiksua käytöstä, ja AA jutteli ja raivosi Jukalle. Mutta AA:n oman kertomuksen mukaan näin ei tapahtunut.
Tässä luotat Annelin sanaan kuin kallioon. Kun Anneli sanoo että ei tapahtunut niin ei tapahtunut.
Kuolemannaakka kirjoitti: Tottakai voitte väittää, että AA piirsi käskynsä vaikka seinään tai puhelinluettelon kulmaan, mutta semmoista on aika vaikea todistaa.
Mutta tämän asian Anneli sattumalta muistaa väärin eikä siihen pidä jäädä roikkumaan? Kun Anneli ihan itse kertoo kuulustelussa lähettäneensä lapsen katsomaan niin miksi tässä asiassa et voi Annelin sanaan luottaa? Tähän ei nyt liity millään lailla se kuuluuko nauhalla vai ei kun Anneli itse on kertonut lähettäneensä. (Lasten kuulusteluihin ja niissä valehteluun olen ottanut aiemmin kantaa)
huppuhiiri
Remington Steele
Viestit: 226
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 1:48 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja huppuhiiri »

Tara kirjoitti:
Kuva

Muutama kohta tuossa lyhyessä pätkässä jaksaa mua edelleen ihmetyttää:

- mihin viittaa 'ko mä huitasi?
- onko tällä lipsahduksella (?) jokin muu konteksti kuin se jota A tuottaa JJ:lle?
Tulipa sellainenkin mieleen, että tuossa hän kertoo huitaisusta ja samalla oman haavansa synnystä jotain olennaista: jos jonkinlainen pikainenkin kamppailu on ollut, jossa veitsi välissä, AA on voinut itse itseään vahingossa veitsellä huitaista.

Ei tunnu mitenkään luonnolliselta eikä uskottavalta, etteikö voisi mennä lasinsirujen läpi katsomaan omaa, kuolemaisillaan omaa aviomiestään. Toisaalta hän lähettää lapsen katsomaan samaa reittiä.
Instigator
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: To Syys 22, 2011 9:52 am

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Instigator »

Tara kirjoitti:Miltä se kuulostaa kun Anneli nyökki päätään lapselle, tähtäsi katseen takkahuoneen suuntaan ja takaisin lapseen, osoittaa sormella, esim?
Tätä voinee kysyä siltä poliisilta, jonka mielestä "se kuuluu siellä nauhalla".

Itse ketjun aiheesta: On mielenkiintoista seurata anti-annelistien suhtautumista muuttuneeseen rekoon. Ensin vedotaan siihen, että ensimmäinen reko oli Juha Joutsenlammen ruusunpunaiset lasit päässä itse tekemä. Sitten kun huomataan että näin ei ollutkaan - vaan ensimmäisessäkin rekossa oli tarkoituksena nalkittaa Annelia - vedotaan (perusteettomasti) siihen, että varmasti jälkimmäinen reko tehtiin tarkempien tietojen pohjalta.

Väitetään, että syyttäjä ei uskaltaisi tässä vaiheessa "vetää kotiinpäin". Unohdetaan kokonaan se, että Valkaman on nyt pakko pistää ihan kaikki peliin, ja sekään ei todennäköisesti riitä. Uusi reko tehtiin vain siksi, että saataisiin blokattua kylpyhuonereitti kokonaan ja toivotaan, että KKO unohtaa Hovioikeudenkin perusteluissaan mainitseman kuvan tutkija Mäkisestä.
annijatta
Javier Pena
Viestit: 1705
Liittynyt: To Syys 01, 2011 7:22 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja annijatta »

Totuuttahan tässä etsitään sitä ei ole vielä löydetty. Perustelehan miksi Annelin jos on syytön täytyy välttämättä valehdella ja muuttaa kertomustaan. Ihminen jolla ei ole salattavaa kertoo asiat niinkuin ne on .
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Tara »

Instigator Î

Taas huomaan että että pro-annelisteilla on taipumus tarttua sanojen sanakirjamerkityksiin.

Jos nauhaa kuuntelee tapahtumasarjana, prosessina, niin kai sen voi kuullakin, että ensin äiti on takkahuoneessa/takkahuoneen liepeillä ja juoksee edestakaisin. Sitten hän palaa puhelimeen ( ja koko ajan kiinnostuksen kohteena on se mitä takkahuoneessa tapahtuu)..Lapsi poistuu puhelimesta. Sitten lapsi vastaa äidin kysymykseen olikse siel viel, että joo se lähti. Kai nyt tyhmempikin ymmärtää, että lapsi näki mitä 'siel' oli tai ei ollut.

Tietenkin meillä on myös Annelin oma kuvaus siitä miten pyysi lasta katsomaan takkahuoneeseen, samoin kuin lapsenkin kertomus samasta asiasta. Siitä mitä nauhalta voi korvillaan kuulla (tai litt:sta lukea) ei seuraa ristiriitaa äidin ja lapsen kertomuksien kanssa.

Eli saman minkä äiti ja lapsi kertovat, voi vaivatta päätellä myös äänitettä kuuntelemalla, eli kuulemalla.

Sitten joku sanoo puhekielellä, se (se koko juttu, äidin vetoaminen lapseen 'kerro mitä näet takkahuoneessa') 'kuuluu' sieltä nauhalta. No kuuluuhan se. Nyt sitten joku pro-annelisti väittää/olettaa, että eikä kuulu, kun sillä nauhalla ei kuulu mitään (sanakirjan mukaisia yks yhteen ymmärrettäviä) sanoja pyynnölle mennä takkahuoneeseen katsomaan.

Häkelitterointi ja nauhalta kuuluvat äänet paljastavat, että lapsi oli mennyt takkahuonetta kohti niin pitkälle, että näki jotain mikä sai hänet parkaisemaan sydäntäsärkevästi. Kai se on pakko uskoa, että jollain tavalla äiti sen lapsen sinne passitti katsomaan, vaikka sitä 'sanakirjan' mukaista pyyntöä sinänsä ei nauhalta kuulu.

Ennemminkin olisin odottanut, että äiti olisi kieltänyt lasta menemästä sinne, koska ei ollut varmaa oliko se tappaja vielä siellä. Mutta ei, vaan jotain ihan muuta mitä ei uskoisi, ellei äiti itse olisi kertonut: pyysin lasta katsomaan.

Miksi äiti sanoisi lähettäneensä lapsen katsomaan, ellei hän olisi niin tehnyt? Mikä nauhalla kultavasta on ristiriidassa äidin ja lapsen kertomusten kanssa Ei mikään.

Äiti on voinut pyytää, opastaa lasta, siis ihan selvin sanoin, jo ajoissa ennen puhelua, että sitten menet sinne ja sanot, että se lähti, eli että näit sen lähtevän, heti kun minä kysyn sinulta, lähtiks se, oliks se viel siel... :idea:

Jospa tässä olisi jokin niistä asioista, joita oli oikein ennalta harjoiteltu?? :evil:

Olen alusta asti kummastellut, miksi Anneli hokee tuota joks se lähti, olikse vielä siel jne, niin moneen kertaan.

Ja lopulta lapsi sai sanottua sen mikä oli sovittu. Kysymys ja sovittu vastaus: Joo se lähti! Ja nyt hänestä tuli osallinen äidin tekoon, äiti sitoi lapsen rikoskumppanikseen. Mutta Annelilla olihan Annelilla nyt todistaja, silminnäkijä...jotenkin olen muistavini, että tällainen ajatus kävi mielessäni jo noin vuosi ehkäpä kaksi vuotta sitten... samapa tuo.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Instigator
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: To Syys 22, 2011 9:52 am

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Instigator »

Tara kirjoitti:Kai nyt tyhmempikin ymmärtää, että lapsi näki mitä 'siel' oli tai ei ollut.
Toki. Mutta ei ollutkaan kysymys tästä.

Skenaario: Miehesi lähtee sinun tietämättäsi/huomaamattasi urheilutapahtumaan. Hänen palattuaan huomaat hänen pukeutumisestaan, mistä hän on palaamassa. Kysyt: "Kuinka pelissä kävi?" Voinko minä myöhemmin väittää tämän perusteella, että sinä käskit miehesi mennä ko. urheilutapahtumaan?
Tara kirjoitti:...lapsenkin kertomus samasta asiasta.
Mistä löytyy lapsen johdattelematon kertomus siitä, kuinka äiti pyysi häntä katsomaan takkahuoneeseen?
Tara kirjoitti:Kai se on pakko uskoa, että jollain tavalla äiti sen lapsen sinne passitti katsomaan, vaikka sitä 'sanakirjan' mukaista pyyntöä sinänsä ei nauhalta kuulu.
Miksi on pakko uskoa? Minä uskon, että tyttö lähti itsekseen haahuilemaan takkahuonetta kohti, kun ei käsittänyt, mitä oli tapahtumassa eikä tilanteen vakavuutta. En pidä toki mahdottomana sitäkään, että Anneli jollain tavoin ajattelemattomuuttaan äänettömästi viesti tytölle, että "käy katsomassa". Mutta nauhalta se ei kuulu eikä "kuulu", mikäli litterointia on uskominen.
Tara kirjoitti:Miksi äiti sanoisi lähettäneensä lapsen katsomaan, ellei hän olisi niin tehnyt?
Esim. jos hän muistaa väärin.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Tara »

Äh, ei jaksa.. Siis on yks haileeta mitä joku on jossain puhetilanteessa sanonut.

Eri asia on mitä kirjoihin on kirjoitettu sitten kun case is closed. Mikään tutkimus ei suju suoraa tietä parhaaseen mahdolliseen tulokseen, niin se vain on. MInusta koko tämä avaus on ihan kummallinen.

Tämän ketjun otsake pitää sisällään melkein paranoidisen epäilyn: 'poliisi huijaa'. Ihan samantekevää onko topikin perässä kysymysmerkki, avaaja on epälysten vallassa, tai sitten on hän itse jo varma siitä että 'poliisi huijaa'.

Itseäni askarruttaa mihin ketjuun laittaisin havainnon, aivan määrätylaisen erikoisuuden, jonka muistan nyt sotialon kommentista siellä tantrakeskusteluketjussa (johon viittailemalla jokuv sai bannin) sekä Auerin parisuhdekeskustelun eräästä jokseenkin pornahtavasta seksiharrastukseen liittyvästä-'vinkistä', kesällä 2009...mutta mutta..anti olla, ei hevon pippurit.. nyt lopetan. Mä en tämmötti ala miettii keskel yötä!

Katsotaan, aikanaan.. Ei enempää tänään!
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
annijatta
Javier Pena
Viestit: 1705
Liittynyt: To Syys 01, 2011 7:22 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja annijatta »

No voi hyvä pyhä yksinkertaisuus. Juurihan se on todistettu Annelin kuulemisen litteroinnilla että hän pyysi tytärtään katsomaan sinne takkahuoneeseen.
Ei ole tarvinnut olla siinä porukassa missä ruuti keksittiin ymmärtääkseen luettua tekstiä.
Selittäkää miksi Anneli hävitti Jukan talvikengät ja kylpytakin kun niitä kaivattiin jutun selvittämiseksi. Sen ymmärtämiseksi on ehkä täytynytkin olla siinä porukassa missä ruuti keksittiin.
Taralle
Yes sir alkaa polttaa, polttaa, polttaa koskettaa.
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Tara kirjoitti:Tämä ketju taitaakin olla täysin turha. Avasiko tällaisen tm vain saadakseen itselleen sekä pro-annelisteille tekosyyn aloittaa alusta, nippeleissä roikkumisen ja vänkäämisen.
Minä en usko ikinä että poliisit huijaavat. Sehän tarkoittaisi tässä tapauksessa, että he tekisivät sen myös tahallaan. Mennään lujaa vauhtia metsään, tuijotetaan sormea vaikka täysikuu tuolla jo mollottaa.
JJ on voinut antaa itseään huijata, mutta se on eri asia. Nyt siitä kuitenkin maksetaan.
Joo, tämä ketju saa minun puolesta olla.

(allev turumurre)


Kovinpa paljon kuitenkin tänne kirjoittelet aiheesta, Miksi siis, vaikka mielestäsi ketju saa olla...?

Tara kirjoitti: Tämän ketjun otsake pitää sisällään melkein paranoidisen epäilyn: 'poliisi huijaa'. Ihan samantekevää onko topikin perässä kysymysmerkki, avaaja on epälysten vallassa, tai sitten on hän itse jo varma siitä että 'poliisi huijaa'.


'Kielen tutkija' osaa kyllä suomea lukea, oletan... Minähän tuossa aloituspostissani selvästi tuon esiin että poliisien reko on huijausta. Ja tekstini on perusteltu selkeästi.

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 12&start=0
JA
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... N*#p480870

Valoitetaas hieman tätä rekopäivää. Kaikki rekothan tehtiin 2.12.2011. Tämä oli juuri se kerta kun eräs näkijä aikanaan havainnoi 'talolla tapahtuneen':
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011121 ... =hakemisto

Nyt voi analysoida tarkemmin mitä siellä on tutkittu:
-Tärkeimpänä rekona on suoritettu ne häkepuheluvertailut epäillystä etukäteisnauhoituksesta.
-Rikkinäisestä ovesta sisään tulo ja ulos meno on rekottu.
-Pesuhuoneen ovesta kuikuilu on rekottu(eli tämä ed esittämäni huijaus).
-Verisiä kengän jälkiä on rekottu.
-Paikkoja on varmaan muutenkin vielä tsekattu ja etsiskelty jotain...

Mitä siellä talossa on pitänyt tehdä että ylipäänsä voidaan nämä rekot suorittaa?:
Asunto on keskeisiltä osiltaan pitänyt lavastaa samanlaiseksi kuin silloin surmayönä (vai onko tätä uutta häkerekoa tehty taas puutteellisissa lavastuksissa???). Mittalaitteiden asentelut ja testit.
Terassin ovi vaihdettu ja sen ympäristö kaikkineen laitettu vastaamaan surmayön tilannetta. Rekohenkilöt verestetty. Valokuvaukset, filmaus, 'verijälkien' paikalla tutkimus.
Pesuhuoneen ovirekossa ympäristö tehty surmayön tilannetta vastaavaksi. Rekohenkilöt opastettu ja verestetty (Vai onko tämä verestys jätetty tekemättä, tuskin. Olettaa sopii että tutkivat jäikö karmeihin verijäämiä, ei tainnut muuten jäädä, olisihan siitä jo mainittu). Valokuvaus filmaus.
Lattian jälkirekot vaativat myös omat valmistelut ja monet 'otot' kuvauksineen.
Ja lopuksi tupa on siivottu tiptop samaan hanttiin kuin se rekojien tullessakin oli.

Kaikki nämä n 5 tunnin aikana. Sanoisin että 'juosten kustu' taas nämäkin rekot...
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Instigator kirjoitti:
Tara kirjoitti:Miksi äiti sanoisi lähettäneensä lapsen katsomaan, ellei hän olisi niin tehnyt?
Esim. jos hän muistaa väärin.
No niin, tässä se tuli mistä aina joskus kirjoitan! Annelin ja lapsen kertomuksissa ei ole tässä kohtaa ristiriitaa, Anneli sanoo lähettäneensä lapsen katsomaan eikä lapsikaan sitä kysyttäessä kiellä. Monia muita asioita lapsi kyllä kuulusteluissa kieltää/korjaa mutta ei tätä. Miksei? Muistaako lapsikin väärin?

Meillä on siis yksi osapuoli (tutkijat/poliisi) joka sanoo että lapsi lähetettiin katsomaan ja se kuuluu nauhalla. Sitten meillä on kaksi muuta osapuolta (Anneli ja lapsi) jotka myös myöntävät että lähetettiin katsomaan. Voitaisiinko siis edes tästä asiasta olla samaa mieltä? Anneli lähetti lapsen katsomaan, tuskin ne molemmat väärin muistaa.

Vielä loppuun, onko tämä se ainoa asia jonka Anneli saattaa esim muistaa väärin vai onko niitä muitakin? Jos saisi vaikka jonkun luettelon että mikä Annelin kertoma on ehdottoman oikein muistettu ja missä kohtaa muisti saattaa pettää niin osaan paremmin taas Annelin juttuja lukea. Ihan oikeasti, täällä on piirrelty niitä huppiksen kuvia (vähä niinku) sen mukaan mitä Anneli kertoo mutta mitä jos se muistaakin väärin? Väärin muisti kai sitten senkin kun joskus alun jutteluissa kertoi että sitä lasia lenteli niin paljon että piti ihan käsillä silmiä suojata kun ei sitten vaatteissa lasia olekaan? Senkin vahingossa muisti väärin että Jukkaa olisi vielä sinä aikana tapettu kun Anneli puhui poliisin kanssa?
Instigator
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: To Syys 22, 2011 9:52 am

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Instigator »

nuusku-nella kirjoitti:No niin, tässä se tuli mistä aina joskus kirjoitan! Annelin ja lapsen kertomuksissa ei ole tässä kohtaa ristiriitaa, Anneli sanoo lähettäneensä lapsen katsomaan eikä lapsikaan sitä kysyttäessä kiellä. Monia muita asioita lapsi kyllä kuulusteluissa kieltää/korjaa mutta ei tätä. Miksei? Muistaako lapsikin väärin?
Meinaat, että yhdeksänvuotias lapsi lähtee kyseenalaistamaan sellaista auktoriteettia kuin poliisi, joka väittää yksiselitteisesti, että pyyntö mennä katsomaan on tallentunut nauhalle?

Kuten sanoin, pidän mahdollista, että Anneli on jollain puolihuolimattomalla eleellä ajattelemattomuuttaan pyytänyt tytärtä käymään katsomassa. En todennäköisenä, mutta mahdollisena. Mutta nauhalta tämä ei kuulu. Ei prosessina eikä sanakirjalainauksena. Siinä pointtini tässä keskustelussa.
nuusku-nella kirjoitti:Senkin vahingossa muisti väärin että Jukkaa olisi vielä sinä aikana tapettu kun Anneli puhui poliisin kanssa?
No sinäpä voit sitten kertoa, kuka Jukkaa oli tappamassa sinä aikana, kun Anneli puhui poliisin kanssa. Anneliko siinä samalla puukotteli, kun vastaili poliisin kysymyksiin, eikä juttukaveri huomannut mitään? Vai lähdetkö syyttäjän kanssa samalle oksettavalle linjalle, että syyllistät tytärtä murhaan sekaantumisesta? Jos kukaan ei ollut tappamassa Jukkaa poliisipuhelun aikana, niin Anneli joko muisti väärin tai sekoili sanoissaan.
Instigator
Frank Drebin
Viestit: 392
Liittynyt: To Syys 22, 2011 9:52 am

Re: Huijaako poliisi tutkinnoissa ?

Viesti Kirjoittaja Instigator »

annijatta kirjoitti:Selittäkää miksi Anneli hävitti Jukan talvikengät ja kylpytakin kun niitä kaivattiin jutun selvittämiseksi.
Sinäkö säilytät kuolleen miehesi talvikenkiä ja kylpytakkia vielä kolme vuotta hänen kuolemansa jälkeen? Anneli ei hävittänyt Jukan talvikenkiä ja kylpytakkia, kun niitä kaivattiin jutun selvittämiseksi. Hän hävitti ne ennen kuin niitä kaivattiin jutun selvittämiseksi.

Ja poliisihan löysi Jukan talvikengät. Ne eivät vain sopineet verijälkiin. Ei ole Annelin syy, että poliisi ei ottanut niitä talteen silloin.
Hovioikeus kirjoitti:Todistajan, vanhempi konstaapeli ZQ:n kertomuksesta ilmenee, että hän oli käynyt tapahtumapaikalla yhdessä muiden poliisimiesten kanssa etsimässä kaikkea tapahtumiin liittyvää. ZQ oli etsinyt erityisesti miesten paksupohjaisia talvikenkiä. Perusteellisesta etsinnästä huolimatta hän ei ollut kuitenkaan löytänyt mitään tapahtumapaikan jälkiin sopivia kenkiä. Todistaja, vanhempi rikoskonstaapeli ZR on kertonut löytäneensä eräät kengät, mutta ne eivät olleet sopineet tapahtumapaikan jälkiin.
http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... 07/1354695
Vastaa Viestiin