Ja seuraavaksi Siru-täti opettaa meille tyhmille että A on aakkosista ensimmäinen...
Siru83 kirjoitti:Hissukka kirjoitti:En usko että Holmes on ns.hullu tai psykopaatti, persoonallisuushäiriöinen kylläkin.
Psykopatia on yksi antisosiaalisen persoonallisuushäiriön muoto. Holmes ei kylläkään vaikuta myöskään psykopaatilta tai muuten persoonallisuushäiriöiseltä. Henkilökohtainen mielipiteeni on, että hän on henkisesti terve.
Itse ainakin luin, että hän oli alkanut käydä psykiatrin luona vain joitakin viikkoja ennen tekoa. Hän olisi siis valmistellut tekoa paljon pidemmän aikaa kuin käynyt psykiatrilla.
En laskisi kovin todennäköiseksi sitä että ns. normaalilla ajatuskuluilla varustettu henkilö, päättäisi suht. vähäisiä vastoinkäymisiä koettuaan järjestää tämänkaltaisen episodin.
Pidättäydyn yhä mielipiteessäni enkä viitsi ryhtyä enempään jankkaamiseen mielipideasioista, kerrot varmasti sen "viimeisen sanan" kaikesta huolimatta.
Holmes ei mielestäni siis ole sairas vaan 'valuviallinen', mikä ei ole kovin poikkeuksellista, ainoastaan lopputulos eli joukkomurha on poikkeuksellista.
Psykiatrilla käyminen ei ehkä ole ollut mikään sytyke Holmesin teolle, mutta sillä on varmaan ollut tärkeä osa suunnitelmissa. Ja tuo syyntakeettomuus-esitykseen valmistautuminen tuntuu aika todennäköiseltä.
Tieto on valtaa ja kenelläkään muulla kuin Holmesilla itsellään, ei ollut aavistustakaan mitä tulisi tapahtumaan. Ehkä koko projekti sujuikin liian mutkattomasti, eli tylsästi.
Holmes saattoi mennä psykiatrille myös leikitelläkseen tämän kanssa, tiputellen vihjeitä kuin leivänmuruja. Jos se varsinainen motiivi on ollut aikeidensa salassapitämisestä saatu vallan tunne ja varsinainen toteutus se antikliimaksi, niin syyntakeettomuus-esityksen läpimeno pitäisi Holmesin varmasti pitkään lämpimänä. Odottelen mielenkiinnolla kuinka Holmes reagoi mikäli hänet todetaan syyntakeiseksi.
Holmesin äidin sanomisia ei oltu esitetty ihan oikeassa valossa. Lauseella "Teillä on oikea henkilö," Arlene Holmes vahvisti ainoastaan olevansa Denverin Aurorassa asuvan James Holmesin äiti. Toimittaja siis herätti hänet noin klo.5 aamulla, pyytäen ensimmäisenä vain vahvistamaan sukulaisuussuhteen, ennenkuin Arlene Holmes oli tietoinen mistä asiassa oli kyse. Aika likaista journalismia, inhottavaa joskin ei yllättävää.