Kadonnut Ritva Väyrynen,71v.-Suomussalmi 30.7.12

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4105
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Kadonnut Ritva Väyrynen,71v.-Suomussalmi 30.7.12

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012073 ... 9_uu.shtml
Tiistai 31.7.2012 klo 14.54

Poliisi, rajavartiosto ja Vapaaehtoinen pelastuspalvelu etsii 71-vuotiasta naista Hietavaaran maastosta.


Nainen lähti marjastamaan maanantaina iltapäivällä, jonka jälkeen hänestä ei ole havaintoja. Poliisilla ei ole tietoa naisen vaatetuksesta.

Kadoksissa oleva nainen on normaalivartaloinen ja hän on 155 senttiä pitkä. Mahdolliset havainnot pyydetään ilmoittamaan numeroon kello 8-16 välillä numeroon 0718765691 ja virka-ajan jälkeen 112.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Iltalehti julkaissut kuvan.
Kuva
"71-vuotias Ritva Väyrynen lähti marjastamaan maanantaina iltapäivällä, eikä hänestä ole sen jälkeen tehty havaintoja."
Nanika ga tooku matteiru to
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Kajaanin pääpoliisiaseman tiedote Suomussalmella kadonneesta naisesta

Suomussalmella kadonneeksi 30.7.2012 ilmoitettu 71-vuotias Ritva Väyrynen on edelleen kateissa. Poliisi, Vapaaehtoinen Pelastuspalvelu ja rajavartiolaitos jatkavat edelleen etsintöjä.

http://www.poliisi.fi/poliisi/kainuu/ho ... 4D002B884D

Iltalehti ei julkaissut kuvaa vaan poliisi.

Petteri
Clyde
Axel Foley
Viestit: 2478
Liittynyt: Su Syys 14, 2008 9:12 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Clyde »

Voi itku. Kyllä nyt vain Iltalehti on julkaissut kuvan sivullaan
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012080 ... 0_uu.shtml
Poliisi on toki voinut julkaista kuvan myös. Mutta tuon kuvan otin ja linkitin IL sivulta, jonne IL oli sen julkaissut. Ei varmaan tarvitse nyt tätä(kin) ketjua täyttää jonninjoutavalla.
Nanika ga tooku matteiru to
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Marjastajaa ei ole löytynyt

Suomussalmella alkuviikosta kadonneen naisen etsintöjä on jatkettu tänäänkin.

Suomussalmen Hietavaaralla maanantaina kadonnut 71-vuotias Ritva Väyrynen on edelleen kateissa.

Kainuun poliisista kerrotaan, että uusia havaintoja Väyrysestä ei ole tullut. Viimeiset havainnot ovat maanantai iltapäivältä.

Poliisi, rajavartiolaitos ja Vapaaehtoinen Pelastuspalvelu ovat jatkaneet etsintöjä perjatainakin.

Väyrynen on normaalivartaloinen ja 155 senttiä pitkä. Havainnot Väyrysestä voi ilmoittaa virka-aikana poliisille numeroon 0718765691 ja virka-ajan jälkeen Hätäkeskukseen numeroon 112.

http://yle.fi/uutiset/marjastajaa_ei_ol ... yt/6241985
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Kadonneen marjastajan etsintä jatkuu pienemmällä voimalla

71-vuotias Ritva Väyrynen on ollut kateissa jo viikon. Hänen oletetaan kadonneen Suomussalmen Hietavaaran maastoon. Helikopteria ja vapaaehtoista pelastuspalvelua ei enää käytetä etsinnöissä. Suomussalmen Hietavaaran maastoon kadonneesta Väyrysestä ei ole tullut viikonlopun aikana lisävinkkejä, kerrotaan Kainuun Poliisista.

Poliisi on saanut kadonneesta viime viikolla jonkin verran vihjeitä, mutta niitä ei ole pystytty varmentamaan, onko havainto liittynyt juuri Väyryseen.

Etsintäalueella ei ole kovin tiivistä asutusta. Alue on laaja, ja sen maasto on peitteistä ja pusikkoista. Helikopteri oli mukana etsinnöissä viime viikolla maanantaista perjantaihin.

Väyrynen on normaalivartaloinen ja hän on 155 cm pitkä. Havainnot Väyrysestä voi ilmoittaa virka-aikana poliisille numeroon 0718765691 ja virka-ajan jälkeen Hätäkeskukseen numeroon 112.

http://yle.fi/uutiset/kadonneen_marjast ... la/6244076
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Marjastajaa etsitään Suomussalmella

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Vapaaehtoisvoimin kadonnutta Ritvaa etsimään

Heinäkuun 31. päivänä kadonnutta Ritva Väyrystä ei vieläkään ole löydetty. Vapaaehtoinen pelastuspalvelu (Vapepa) etsii häntä lauantaina 22 syyskuuta ja sunnuntaina 23. syyskuuta.

Etsintöihin toivotaan mukaan muitakin auttamishaluisia. Kyseessä ei ole poliisin johtama etsintä, vaan Vapaaehtoisen pelastuspalvelun järjestämä etsintäharjoitus, jossa toimitaan pitkälti samoilla pelisäännöillä kuin poliisin johtamissa etsinnöissä.

http://www.ylakainuu.fi/Uutiset/1194767 ... imaan.html
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3289
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Kadonnut Ritva Väyrynen,71v.-Suomussalmi 30.7.12

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Päivitetty 25.9.2012 13:39, julkaistu 23.9.2012 19:19
Laaja suuretsintä ei löytänyt kadonnutta


Suomussalmella heinäkuun lopussa kadonneen Ritva Väyrysen etsintä 22.- 23. syyskuuta ei tuottanut tulosta, vaikka vapaaehtoisia tuli apuun hyvin. Oulun Vapepa eli Vapaaehtoinen pelastuspalvelu järjesti viikonlopun suuretsinnän.

– Väkimäärään ja käytettävissä olevaan valoaikaan nähden saimme haravoitua suuremman alueen kuin odotimme. Etenkin paikalliset olivat erinomaisia avussaan, etsintää järjestänyt Kimmo Rannanjärvi kertoi.

Rannanjärven mukaan alueita saatiin kuitenkin huomattavasti rajattua pois, mikä helpottaa mahdollisia pienempiä jatkoetsintöjä.

Paikalle saapui lauantaina 57 etsijää ja sunnuntaina 55, suurin osa paikallisia. Etsijöitä tuli myös Oulusta, Kajaanista, Sotkamosta, Kuusamosta ja Pudasjärveltä.

Etsijöissä oli mukana niin ensikertalaisia kuin kokeneita vapaaehtoisia sekä etsijäkoiria.

– Omaisten hätä ja auttamisen halu saavat lähtemään mukaan. Paras kiitos on kadonneen löytyminen, 30 vuotta vapaaehtoisetsintöjä tehnyt Arja Määttä Sotkamosta kertoi.

Etsijät pitivät johtokeskukseen yhteyttä radiopuhelimitse, jotta lohkoihin jaettu alue tuli haravoitua järjestelmällisesti.
http://www.ylakainuu.fi/Uutiset/1194768 ... nutta.html

Nuo Petterin jo mainitsemat etsinnät eivät tuottaneet tulosta. :( Mahtavaa kuitenkin miten suuri joukko on ollut Ritvaa etsimässä. Tietääkö kukaan lopetettiinkö maastoetsinnät tuohon, vai onko Ritvaa etsitty Vapepan(tai poliisin) toimesta maastosta syyskuun jälkeenkin?
Nythän ois varmaan ihan hyvä sää ja mahis etsiä ennen kun kunnon lumet tulee!
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1160
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Kadonnut Ritva Väyrynen,71v.-Suomussalmi 30.7.12

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Kadonnut Ritva Väyrynen löytyi menehtyneenä Suomussalmelta.

Suomussalmen Hietavaarasta 30.7.2012 kadonnut Ritva Väyrynen löytyi menehtyneenä noin 6 km päästä katoamispaikastaan 10.5.2013 puolenpäivän aikaan. Rajavartiolaitoksen helikopteri teki etsintälentoja alueella ja havaitsi kadonneen henkilön maastosta viime kesänä tehdyn etsintäalueen ulkopuolelta. Kainuun poliisilaitos selvittää vainajan kuolinsyytä.

http://www.poliisi.fi/poliisi/kainuu/ho ... 67004AC751
Vastaa Viestiin