Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

Hassua että täällä puhutaan vapaamuurareista. No kyllä minä mielelläni tästä aiheesta puhun, mutta ei se tähän topikkiin oikein sovi. Ehkä Sirpa ohjaa meidät oikeaan topikkiin.

Mutta kirjoittelen nyt kuitenkin hieman.

Vapaamuurarit yleisemmin tiedetään 1700-luvulla alkaneeksi valistuskerhoksi minkä yhtenä tavoitteena oli ohjata ja rakentaa yhteiskuntaa pois Katolisen kirkon dogmeista enemmän universaaliin näkemykseen ja globaaliin maailmaan.

Toisaalta siitä ei ole tarkkaa varmuutta milloin vapaamuurarit perustettiin. Sillä on väitetty Nimrodin (tulvan jälkeinen eka kuningas) olleen/käynnistäneen vapaamuurariuden. Mutta toisaalta tässä yhteydessä puhutaan myös Babylonialaisesta veljeskunnasta. Ja esiintyypä sellainenkin seura kuin Saturnaalinen veljeskunta.

Ruusu-ristiläisyys sai alkoi kukoistaa myös samoihin aikoihin kuin vapaamuurarit. Ruusu-ristiläiset menevät astetta pidemmälle monissa asioissa kuin vapaamuurarit, mutta ei niistä enempää tässä, muuta kuin sen verran että Ruusu-ristiläiset katsovat saaneensa alkunsa ensimmäiseltä vuosisadalta.

Lisätään soppaan temppeliritarit, järjestö mikä muodostui 1100-luvun tienoilla ja lopetettiin 1300-luvun alussa. Prieure de Sion - Siionin veljeskunta synnytti temppeliritarit ja myös tuhosi ne. Tosin Skotlantilaiset temppeliritarit säästyivät, samoin Etelä-Ranskassa olleet temppeliritarit - joista osa pakeni Alpeille ja myöhemmin muodostui Sveitsin valtio.

Se milloin Prieure de Sion on perustettu, se on niin hämärä organisaatio, mikä näkyy paljolti vain varjona, siitä ei ole tietoa mutta varmaan se tuonne antiikkiin menee. Voihan olla että esim. babylonialainen veljeskunta ja prieure de sion on sama - tai samantyyppinen.

No, ettei Sirpa mene ihan sekaisin, niin kirjoitetaan vielä, että kaikilla näillä edellä mainituilla on suuri mielenkiinto Etelä-Ranskan languedoc-alueeseen, johon muuten tehtiin albigenssiristiretki kataariuden kitkemiseksi. Ja yhtä lailla kuin kiinnostus on Etelä-ranskaan - on kiinnostus myös mihinkäs muuhun kuin ristiinnaulitsemiseen. Ja kaikki nuo liittynevät jollain tavalla yhteen... :D

Jos Sirpa sulla on täällä minfossa joku härötopic niin ohjaa minut sinne voin jonkun verran keskustella aiheista.


Ja niin, Valhallan banni on kyllä aiheeton.
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

Ouch, täytyy lisätä seuraavaa, mutta toivottavasti en nyt saa kakkelihöpinöistäni bannia

Sekaannuksen välttämiseksi lisään, että albigenssiristiretki oli Vatikaanin järjestämä, ja siihen provosoi eräs espanjalainen jonka nimi oli joku Dominique jotain (en nyt muista), siitä sai siis dominikaaninen munkkikunta alkunsa, ja dominikaanit olivat inkivisition suurimpia 'kätyreitä'. Temppeliherrat ja kataarit suojelivat toisiaan... sen verran minkä pystyivät, sillä kummatkin olivat "harhaoppisia".
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Kiitos vapaamuurariuden perustiedoista. Olet oikeassa - aihe ei kuuluisi kakkeliin, vaan Ulvila-osioon, sillä tämä AA:n piirtämä Pan-jumalan kuva, josta syyttäjä - tai pikemminkin KKO:han sen kuvan julkaisi - syntyivät nämä saatananpalvontaväitteet.

Pan-jumala on vapaamuurarien palvoma, kuten langennut enkeli Lucifer, valontuoja (huom. Lucia-neito kynttiläkruunu päässään), idealla, että tuntematta pahaa ei myöskään voi tuntea hyvää. Pan-jumalasta sanotaan tulleen juuri raamattuun nämä sorkat ja sarvet. Pan-jumala liittyy myös seksiorgioihin ja neitsyihin.

Kirjoitin juuri politiikkaosioon Euroopan pahamaineisimmasta vapaamuurarilooshista P2, joka on viime aikoina liitetty 15-vuotiaan tytön katoamiseen, ja väitetään hänen luittensa löytyneen Vatikaanin kryptasta erään mafiooson haudasta. On myös väitetty Vatikaanissa järjestetyn poliisien seksiorgioita, joihin on siepattu nuoria/lapsia. Uutinen löytyy politiikkaosiosta.

P2 vastaavasti liittyy Brysselin EU-syntyihin syviin, ja vastaavasti Lahti liittyy Brysseliin. Pan-Eurooppaliikkeen, joka on EU:n perustana, toimipaikka on siellä mistä ekonomi Auer on valmistunut. Enkä tässä yhteydessä malta myöskään olla mainitsematta sanaa pan-demia.

Poliisiministeri Päivi Räsänen vieraili juuri Vatikaanissa, mutta en tiedä onko matkasta annettu mitään virallista selontekoa.

Eiköhän vapaamuurarit liity perustaltaan Temppeli herroihin, pankkitoimintaan, korkoihin ja rahanlainaamiseen.

Valitettavasti nämä väitetyt salaliitot on varsin lähellä tämänkin päivän politiikkaa. Tässä kertomus Timo Soinin poliittisesta neuvonantajasta Oskari Juurikkalasta.

Timo Soini kommentoi Opus Dei kohua.

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtm ... 12/1459941

On niin mielenkiintoinen teksti, että otan sen ylös. Oskari Juurikkala, vuosi 2005.
Jeesuksen aasi | Oskari Juurikkala

Teksti: Riku Siivonen
Kuva: Aleksi Niemelä
Aikaisemmin Oskari Juurikkala, 23, oli äärilibertaari kauppakorkeaopiskelija, jonka mielestä yksilön vapautta valita ei saa kahlita. Nyt hän asuu Opus Dein asuntolassa Lontoossa, elää selibaatissa ja toimii kirkon ja järjestön perustajan oppien mukaan. Ja kyllä, hänen vaatekaapistaan löytyy cilice, reiteen kiinnitettävä piikkivyö.



Yöpöydällä on vaaleanpunainen pieni aasi.

”Se muistuttaa minua Opus Dein perustajasta, pyhästä Josemaría Escrivásta”, Oskari Juurikkala sanoo.

Juuri mitään muuta pienessä huoneessa ei ole esillä. Siististi sijattu sänky, pari valokuvaa, seinällä Neitsyt Maria ja kömpelö maisemataulu. Pöydällä on kirja EU-oikeudesta, jota Juurikkala pänttää. On toukokuun alku, London School of Economicisin tenttikausi alkaa pian.

23-vuotiaan Juurikkalan asunto on perimmäinen huone katolisen Opus Dei -järjestön ylläpitämässä Kelston-asuntolassa Etelä-Lontoossa. Ulospäin se on ihan tavallinen, punatiilinen kapea brittitalo, jonka pienen puutarhan kasvit tunkevat aidalle ja ylikin. Pihalla ei ole kylttiä, vain pieni numerolaatta talon seinässä: 159, Nightingale Lane.

Alakerrassa on kotoisan hämyinen olohuone, seinien vierustoilla pari sohvaa ja epävireinen piano. Kokolattiamatto vie ohi kirjaston ja viktoriaanisen porsliinivessan. Toisessa kerroksessa on työhuone täynnä vanhoja tietokoneita, katosta roikkuu alas laskettava autorata.

Ulospäin pieni talo tuntuu jatkuvan aina vain. Toinen työhuone, pienempi, makuuhuoneita. Taakse jää huoneen kokoinen kappeli, johon mahtuu pari penkkiriviä. Vain se ja siellä täällä esillä oleva hengellinen kirjallisuus kertovat, että tämä on uskonnollinen kymmenen miehen yhteisö. Ihan tavallinen sellainen, ei mitään erityisen poikkeuksellista.

Paitsi kun Juurikkalaa pyytää avaamaan vaatekaappinsa oven.

Lähes koko ajan hänen kasvoillaan pysyvä hymy loivenee hiukan, kulmat kurtistuvat mietteliäiksi.

”Hmm. En oikein tiedä.”

Hetken pohdittuaan hän huokaisee hiukan, vetää kaapin liukuoven ja sisältä paljastuvan lipaston ylimmän laatikon auki ja ottaa käteensä jotain.

Se on piikkivyö eli cilice. Keskellä on rautalangasta tehty osa, jossa on pieniä hakasia. Se sidotaan vaaleansinisillä naruilla reiden yläosaan, muistuttamaan Kristuksen kärsimyksistä.

Harva on nähnyt piikkivyötä. Mutta moni on siitä lukenut.



Silaksen koko ruumista raastoi pistävä kipu, kun kainalosauva osui täsmälleen cilicen kohdalle ja survaisi sen piikit jo ennestään vereslihalla olevaan reiteen. Silas lyyhistyi polvilleen, ja hihnan piikit työntyivät vielä syvemmälle. Hänen kaatuessaan pistooli laukesi korviahuumaavasti jyrähtäen…

Dan Brownin menestysromaanissa Da Vinci -koodi Opus Dei kuvataan väkivaltaa siekailematta käyttävänä salaseurana, jonka kaapuun pukeutunut albiinomunkki vaikka tappaa johtajiensa käskystä, jottei totuus Jeesuksen rakkaudesta selviäisi.

Brownin 2003 ilmestynyt romaani on myynyt maailmanlaajuisesti 20 miljoonaa kappaletta. Monelle kirja on ensimmäinen mielikuva Opus Deistä. Brown ei ole kuitenkaan ensimmäinen saati ainoa Opus Dein kriitikko.

Opus Dei (Jumalan työ) on uskonnollinen yhteisö, joka on osa roomalaiskatolista kirkkoa, samalla tavalla kuin vaikkapa jesuiitat tai fransiskaanit. Sillä ei tosin ole munkkeja, vaikka Da Vinci -koodissa niin väitetäänkin. Opus Deistä on muutenkin hankala saada varmaa tietoa, ja jos uskoo kaiken, mitä siitä on faktana kirjoitettu, alkaa pian pelottaa.

Väitteiden mukaan Opus Dei on upporikas eliitin äärioikeistolainen ja -konservatiivinen salaseura, joka käyttää maailmanlaajuista valtaa. Se aivopesee käyttövoimakseen nuoria, joille ei paljasteta järjestön todellista luonnetta, mutta joiden tulee totella sokeasti lähintä johtajaansa.

Jotkut entiset jäsenet ja heidän omaisensa ovat perustaneet Opus Dei Awareness Network -järjestön. Entiset jäsenet ovat todistaneet kokemaansa: Minun odotettiin ruoskivan itseäni säännöllisesti. Jouduin katkaisemaan yhteyden perheeseeni. Ero Opus Deistä oli mahdotonta, minua uhattiin ikuisella kadotuksella. Ja niin edespäin.

Opus Dein omaisuuden on huhuttu yltävän miljardeihin dollareihin. Rikkaudesta kertoo järjestön 17-kerroksinen rakennus Manhattanilla, johon lehtijutuissa usein viitataan. Järjestön jäseninä on katolisen kirkon piispoja ja kaksi kardinaaliakin. Yksi USA:n korkeimman oikeuden jäsenistä kuuluu väitteiden mukaan Opus Deihin, samoin kuin Ison-Britannian opetusministeri Ruth Kelly. Kun asiasta kohistiin Isossa-Britanniassa pari kuukautta sitten, Kelly selitti saavansa hengellistä tukea Opus Deiltä, mutta totesi jäsenyyden olevan yksityisasia.

”Ministeri on sanonut haluavansa valtion kouluihin kovemman kurin. Ehkä hänen hengellisillä neuvonantajillaan on ehdotuksia”, Michael J. Walsh vastasi sarkastisesti Guardianissa.

Walsh on Heythropin katolisen yliopiston tutkija. Hän on entinen jesuiitta, joka on kirjoittanut kriittisen kirjan Opus Dei: An Investigation into the Secret Society Struggling for Power within the Roman Catholic Church. Opus Dei: Tutkimus salaseurasta, joka taistelee vallasta roomalaiskatolisessa kirkossa.

”Varsinkaan ennen Da Vinci -koodia järjestö ei paljon kertonut itsestään. Nyt se on vähän avautunut. Mutta sen merkitystä tai vaikutusvaltaa katolisessa kirkossa liioitellaan kyllä. Jesuiitat johtavat suurimpia yliopistoja ja Vatikaanin radiota, noin esimerkkinä”, Walsh kertoo puhelimitse työpaikaltaan.

Opus Dein vaikutusvallan ja jäsenmäärän on arveltu viime vuosina kasvaneen. Sillä on arviolta 84 000 jäsentä yli 80 maassa, joka maanosassa. Viime huhtikuusta lähtien mukana on ollut myös ensimmäinen suomalaissyntyinen, selibaattiin sitoutunut jäsen: Oskari Juurikkala.



Juurikkala laittaa piikkivyön takaisin kaappiin. Hän käyttää sitä pari tuntia muutaman kerran viikossa. Se on yksi tapa kuolettaa itseään, imitoida Kristusta. Numeroa siitä ei kuitenkaan pidä tehdä, kärsimystään ei tarvitse esitellä.

”Kutsumme tätä katumusnauhaksi, emme piikkivyöksi. Ei sen käyttö satu, verta ei tule, tosin epämukava se on”, Juurikkala selittää.

Hän ei haluaisi liiemmin puhua nauhasta.

”Katumusnauhan käytöstä voi vain syntyä niin helposti väärinkäsityksiä ja vääriä mielikuvia”, Juurikkala naurahtaa.

Mistä sitten oikeasti on kysymys?

”Meillä Opus Deissä on pienten kuolettumisten henki. Se tarkoittaa kaikkea, mikä on jotenkin vaikeaa. Aloitat työt ajallaan, hymyilet vaikka päätä särkee. Mulla on ollut juuri hyvä mahdollisuus tehdä kuolettumista heinänuhallani. Voin tarjota sen Jumalalle”, Juurikkala sanoo. ”Näin voi samastua Kristukseen. Kuolettumista voi käyttää myös rukoustarkoituksiin, tarjota Jumalalle samalla kun pyytää apua jollekulle. Pyyntö ei ole silloin vain tyhjää puhetta. Voi myös perinteisesti paastota tai nukkua lattialla.”

Kuulostaa aika oudolta.

”Tietenkin. Mä voin yrittää selittää. Se on oikeastaan ihan luonnollista.”



Pienenä Oskari Juurikkala ei voinut sietää päiväkotia. Vaihtoehtoa ei vain ollut, sillä vanhemmat erosivat, kun Oskari oli neljän. Mutta sitten äidin – elokuvaohjaaja Kaija Juurikkala – elämään tuli uusi mies, ja äiti jäi taas kotiin hoitamaan lapsia.

Se oli mahtavaa. Siltä ajalta Oskarilla on lämpimiä muistoja.

Muutenkin elämä oli ollut hyvää. Uudessa perheessä oli neljä poikaa. Muuten se oli ”ihan tyypillinen keskiluokkainen perhe”, mitä nyt äiti ja rehtori-isä olivat varsin suvaitsevia kasvattajia.

Äiti opetti Oskaria soittamaan rumpuja. Tämä luki kotona ja kuunteli heviä. Viikonloppuisin kaverit kokoontuivat perheen keittiöön. Kotona puhuttiin paljon yhteiskunnallisista asioista.

Ideologinen ilmapiiri oli äärimmäisen vapaa. Lapset eivät kuuluneet kirkkoon. Vanhemmat kehottivat ajattelemaan omilla aivoilla.

Lukiossa Oskari kiinnostui yhteiskuntaopin kautta taloudesta. Internetin keskustelupalstoilla hän huomasi, että omat mielipiteet oikeistoajattelun itsekkyydestä eivät kestäneet tarkempaa tutkimista.

Libertaristien, yksilön ja markkinoiden vapauden korostajien, sekä muiden oikeistolaisesti ajattelevien keskustelupalstat olivat aidosti fiksuja. Juurikkala osallistui keskusteluun usein itsekin.

Ylioppilaslehteen hän kirjoitti: Kun yksi ihminen varastaa auton, hän on rikollinen. Kun monta ihmistä tekee sen yhteistuumin, puhutaan järjestäytyneestä rikollisuudesta. Kun joukko päättää enemmistöpäätöksellä ottaa yhdeltä auton pois, kysymyksessä on demokratia.

Ensimmäisen vuoden kauppakorkealaisella oli vahvoja näkemyksiä. Muun muassa ammattiyhdistysliike oli tulilinjalla. Maailmanselityskin oli selvä: ihminen on materiaa, jota ohjailee kemia.

Luulisi kulttuurivasemmistolaisen perheen olleen kauhuissaan. Juurikkala vakuuttaa kuitenkin ajattelunsa edenneen pitkälti juuri äitinsä vaikutuksesta. Etenkin etenemisen uskon asioissa. Sillä vaikka maailmanselitys oli valmis, äidin kokemukset enkeleistä ja kuolleista sieluista askarruttivat.

”Aloin uskoa vakavasti mahdollisuuteen että on olemassa joku, josta me puhumme nimellä Jumala. Jälkikäteen ajateltuna katolilaisuuden valinta johtuu aika pitkälle meidän äidistä.”

Koska katolinen kirkko korostaa perheen asemaa ja äitiyttä, se kolahti.

”Ehkä mä tunsin siksi enemmän emotionaalista vetoa katolilaisuutta kohtaan. Arvostan äitiäni, ja pienen lapsen ja äidin suhde on niin erityinen. Osa tästä voi olla jälkiviisautta. Mutta tapakristitty luterilaisuus on aina tuntunut tekopyhältä. Joko olet tosissasi kristitty tai sitten et.”

Juurikkala kastettiin katolilaiseksi vuonna 2002. Hän oli vakuuttanut papille ymmärtävänsä hyvin kirkon kannan ehkäisystä, avioerosta ja abortista. Aiemmin hänellä ei ollut niistä vahvaa mielipidettä.

”Sitten tulin siihen tulokseen, että mä olen itse asiassa samaa mieltä kirkon kanssa. Ajatellaan vaikka avioliittoa: se on pyhä ja purkamaton. Rakkaudessa ja avioliitossa on kyse siitä, että annan itseni sinulle kuolemaan saakka. Se on haastava realiteetti. Mutta kirkko ei voi muuttaa opetustaan yhtäkkiä vain sen vuoksi, että se on haastavaa. Opit tulevat kuitenkin Jumalalta.”



Äärilibertaari kauppakorkeaopiskelija, jonka mielestä yksilön vapautta valita ei saa kahlita ja jonka haaveissa siintävät rikkaudet. Nyt tiukan katolisen Opus Dein jäsen, joka elää selibaatissa ja toimii kirkon ja järjestön perustajan oppien mukaan.

Ihan luonnollista?

Katsotaanpa Juurikkalaa tarkemmin, kun hän istuu metrojunassa, joka kolisee kohti Koillis-Lontoota ja Opus Dein Netherhall Housea. Juurikkala asui järjestön miesten asuntolassa edellisen vuoden.

Juurikkala erottuu jonkin verran massasta, musiikkivideoita kännyköistään katsovista nuorista aikuisista ja liituraitaisista Cityn rahantekijöistä. Maallikkona hän ei käytä munkinkaapua, vaan hiukan lyhyitä vaaleanvihreitä suoria housuja ja vaaleansinistä kauluspaitaa. Seurakuntanuoret ovat näköjään aina vähän samantyylisiä.

Puhe on skarppia, erittelevää ja iloista. Juurikkala ei vaikuta aivopestyltä. Hänen suustaan lauseet kuten ”Jumala on luonut tän ihan kaiken ja rakastaa meitä kaikkia ihan mielettömästi” ja ”talouden syklisyys on yksi syy sille, miksi ay-liike lisää toiminnallaan työttömyyttä” kuulostavat ihan järkeviltä.

Opus Dein Juurikkala löysi neljä vuotta sitten. Hän luki espanjalaisen taloustieteilijän haastattelun, jossa tämä mainitsi Opus Dein korostavan työn ja hengellisyyden yhteyttä.

Juurikkala ei muuta tarvinnut. Hän otti yhteyttä Opus Dein New Yorkin toimistoon, josta kehotettiin menemään Helsingin Fredrikinkadulle. Siellä on kymmenen Suomessa asuvan Opus Dein jäsenen keskus.

Keskuksen johtaja, ranskalaissyntyinen juristi Alex lupautui antamaan Juurikkalalle viikoittaista opetusta uskostaan. Oskari ryhtyi suunnittelemaan elämää suurperheen isänä ja Opus Dein maallikkojäsenenä – siis ihmisenä, joka eläisi normaalia arkielämää mutta noudattaisi järjestön oppeja mahdollisimman hyvin.

Jumalalla oli kuitenkin muuta mietittynä. Toissa vuonna hän kertoi haluavansa Oskarin ryhtyvän Opus Dein numeraarijäseneksi. Se tarkoittaa elinikäistä sitoumusta selibaattiin ja ylimääräisten tulojen antamista Opus Deille. Kuolemaan saakka.

”Mä olin ihan että hei, et sä voi tällaista pyytää multa.”

Mutta kuinka panna Jumalalle hanttiin?

Vuosi sitten elämä muuttui lopullisesti, kun Juurikkala muutti Opus Dein keskukseen Lontooseen.

Metro kirskahtaa ja kolahtaa Finchley Roadille. ”Netherhall House on tässä lähellä.”



Kappeli on sisältä kaunis. Yhdellä seinällä on Jeesuksen kuva, toisella Neitsyt Marian, kolmannella Perustajan.

Ulkoa katsoen on toisin. Netherhall House on tehty 1950-luvulla, tiilestä, laatikoksi, sadalle opiskelijalle. Se hyppää silmään isojen ja kalliiden omakotitalojen välistä, varsinkin kun joka toisen talon edessä on avomallin Porsche.

Juurikkala polvistuu. Siunaustilaisuudessa ehtoollisleipä muuttuu Jeesuksen ruumiiksi ja Jeesus on läsnä. Pappi tekee ehtoollisastialla ristinmerkin. Taivaalta kuuluu jyrinää, kun sotilaskone pyyhältää ohi.

Vieras ohjataan Netherhall Housen vierashuoneeseen. Pöydän päällä on lehtisiä, joiden kansista katsovat Perustajan, Pyhän Josemaría Escriván kasvot. Hänen Tie-kirjansa ohjaa opusdeiläisten matkaa, sekä päivittäisessä rukoilussa että arjen valinnoissa.

Mitkään sanat eivät oikein tunnu riittävän kuvaamaan Josemaría Escrivá de Balaguerin hyvyyttä, selviää Opus Dein uutiskirjeestä 6. lokakuuta 2002, Perustajan syntymän satavuotispäivänä.

Josemaría Escrivá oli espanjalainen pappi, jonka tarina on surullinen. Hän sairastui vakavasti lapsena. Sitten hän menetti ensin kolme pientä sisartaan ja myöhemmin isänsä. Mutta 26-vuotiaana hän oli retriitillä Madridissa. Vähän messun jälkeen hän oli omassa huoneessaan, ja Jumala näytti hänelle, millainen järjestö hänen pitää perustaa.

Sata vuotta Escriván syntymän jälkeen, lokakuussa 2002, sadattuhannet ihmiset kokoontuivat Pietarinaukiolle Vatikaaniin juhlimaan, kun paavi Johannes Paavali II kanonisoi Perustajan pyhimykseksi.

”Pyhä Josemaría oli tavallisten ihmisten pyhimys”, paavi sanoi korokkeellaan.

Muutaman kymmenen metrin päässä Oskari Juurikkala kuunteli paavia ja oli vaikuttunut. Se oli kansanjuhlaa, jossa ei muisteltu ilkeitä puheita, joiden mukaan autuaaksi julistamisen vauhti oli aika nopea. Pyhimykseksi julistamiseen vaadittaviksi ihmeteoiksi riitti esimerkiksi se, että Perustaja oli kuolemansa jälkeen onnistunut parantamaan erään naisen kasvaimen, anemian ja vatsahaavan, kun tämä oli rukoillut häneltä apua.

”Mutta kaiken huomion keskellä Perustaja ei koskaan korostanut itseään”, Juurikkala sanoo myöhemmin haarukoidessaan lihapasteijaa iltapalalla, high tea’lla.

”Siitä se aasi yöpöydälläkin johtuu. Perustaja sanoi aina olevansa vain se aasi, joka kantoi Jeesuksen Jerusalemiin.”



Millaista opusdeiläisen arki sitten on?

”No, ihan tavallista. Käyn luennoilla ja autan keskuksessa. En paljon hengaa kaupungilla, mutta en mä koskaan muutenkaan sitä tehnyt.”

Tavallinen on tietysti suhteellinen käsite.

Kyllä, Oskari käyttää aikansa ja rahansa Opus Dein työn hyväksi. Omaa omaisuutta ei kerry.

Kyllä, hänen täytyy kysyä kunkin kirjan kohdalla, onko se sopivaa luettavaa.

Kyllä, hän ”kuuntelee tarkasti keskuksen johtajan ehdotuksia”.

Kyllä, keskuksesta poistuessa johtajalle on hyvä ilmoittaa.

Muutenkin eletään ”elämänsuunnitelman” mukaan. Hän herää aamuisin rukoilemaan, käy sitten messussa, rukouilee taas puoliltapäivin ja jälleen illalla.

Viikoittain hän keskustelee ”veljellisen ohjaamisen hengessä” vanhemman jäsenen kanssa. Sunnuntaisin hän vetää nuorisokerhoa, jossa pelataan jalkapalloa ja sellaista. Nuoret ovat muun muassa Opus Dein jäsenten lapsia.

Ei kuulosta ihan tavalliselta. Eikä varsinkaan vapauden puolustajan elämältä.

”Aikaisemmin pidin vapautta itseisarvona. Mutta nyt näen sen vapautena jotakin varten”, Juurikkala sanoo. ”Esimerkiksi naimisiinmeno rajoittaa henkilökohtaista vapautta samalla lailla kuin Opus Dei. Mutta se on sen hyvän hinta. Rakkaudessa on kyse itsensä antamisesta.”

Juurikkala pitää keskusta perheenään, konkreettisesti.

”Keskuksessa jonkun on oltava vastuussa meistä samalla tavalla kuin vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan. Vanhempien on esimerkiksi hyvä tietää, missä lapset kulloinkin menevät. Suhde biologiseen perheeseenikin on läheisempi kuin aikaisemmin. Eikä minua ole pyydetty tekemään mitään omantuntoni vastaista.”

Omat suunnitelmat matkustaa tai tavata kavereita jäävät joskus toiseksi, kun keskuksen eli kodin asioita pitää hoitaa.

”Mutta niin se perheessä aina menee.”

Niin kai. Mutta entä ne kielletyt kirjat?

”Useimpien kirjojen lukeminen on ihan ok, mutta minua saattavat myös uteliaisuudesta kiinnostaa kirjat, jotka kutsumukseni tai uskoni kannalta eivät auta minua”, Juurikkala muotoilee.

”Jos joku haluaa lukea Marxin Pääoman, on hyvä, että hänellä on siihen riittävästi koulutusta, jotta osaa suhtautua siihen objektiivisesti, eikä pärähdä marxilaiseksi. Sitä paitsi veljellinen ohjaaminen kuuluu kaikille, myös Opus Dein johtajalle eli prelaatille. Keskustelu ennen päätöksiä estää haitallisen individualismin syntymistä.”

Eikö uskoa voisi toteuttaa nykyaikaisemmallakin tavalla, miksi mennä äärimmäisyyteen?

”Opus Dei on maallikkojärjestö, jossa papit ja maallikot toimivat yhdessä. Sillä ei ole poliittista agendaa. Opus Dein jäsenet ovat ihan tavallisia ihmisiä. He voivat olla naimisissa ja tehdä ihan tavallisesti töitä, mutta tekevät työnsä Jumalan kunniaksi. Ja avustavat Opus Deitä taloudellisella tuella”, Juurikkala puolustaa. ”Selibaattiin sitoutuneita numeraareja tarvitaan, kun Opus Dei perustaa esimerkiksi uuden keskuksen. Perhevelvoitteista vapaat voivat lähteä helpommin uusiin kaupunkeihin ja maihin, viemään eteenpäin Perustajan sanomaa.”

Kyllä mutta...

”Eivätkä väitteet Opus Dein konservatiivisuudesta pidä paikkansa. Meistä löytyy kaikkien poliittisten näkemysten edustajia. Pyhä Josemaría oli itse asiassa aikansa radikaali, jota syytettiin kerettiläisyydestä.”

”Hän vastusti klerikalismia, ajattelutapaa, että pyhyys kuuluu vain papeille ja nunnille. Jumala halusi Opus Dein perustajan kautta sanoa, että kaikki ihmiset on kutsuttu pyhyyteen. Jos olet bussikuski, niin jatka sitä vaan, mutta lahjoita työsi Jumalalle. Jatka hänen luomistyötään tieteissä, taiteissa, kehittämällä tätä maailmaa. Me suhtaudumme inhimilliseen edistykseen myönteisesti. Emme kaipaa 1200-luvulle. Eliittileiman kyllä ymmärrän. Mutta Opus Dei on kiinnostunut yhtälailla köyhistä kuin pankinjohtajistakin. Joskus he voivat tarvita jopa enemmän apua hengellisissä asioissa.”

Oskari Juurikkalan sanomana kaikki kuulostaa jotenkin, niin, luonnolliselta.



Mutta mihin katolinen kirkko tarvitsee Opus Deitä?

Vastikään menehtyneen paavi Johannes Paavali II:n tiedettiin pitävän Opus Dein kaltaisia maallikkojärjestöjä hyvänä vastalääkkeenä; kirkkoa uhkaa jäsenten maallistuminen ja vasemmistoliberaalien moraalin löystyminen.

Paavin kannatti suosia sellaisia, joilla on oikeat arvot: ei naispappeudelle, ei pappien selibaatin poistamiselle. Tiukka ei homoavioliitoille, ehkäisylle ja abortille.

Vuonna 1982 Johannes Paavali II antoi Opus Deille personaaliprelatuurin aseman katolisessa kirkossa. Se on kuin hiippakunta ilman rajoja: keskusten johtajat vastaavat alueensa Opus Dei -johtajille, jotka vastaavat prelaatille eli Opus Dein ylimmälle johtajalle. Hänen yläpuolellaan on enää paavi.

Puolalainen paavi vihasi kommunismia ja Latinalaisessa Amerikassa päätään nostanutta niin sanottua vapautuksen teologiaa, jossa papit perustelivat Raamatun avulla köyhien oikeuksia ja tulonjaon tarkistamista. Suuntaus tuomittiin uskontoon verhotuksi vallankumouksellisuudeksi ja marxilaisuudeksi. Sittemmin paavi nimitti alueelle piispoja, joiden mukaan kirkon tehtävä on huolehtia vain hengellisestä köyhyydestä.

Se ei ole aina tarkoittanut puolueettomuutta. Esimerkiksi Francon Espanjassa monet Opus Dein jäsenet toimivat diktatuurihallinnossa. Diktaattori ja järjestö jakoivat samat perhearvot: äitiys on pyhää, ja naisten tulee huolehtia perheestä ja kodista. Myös lapset ovat pyhiä, joten ehkäisy ja abortti eivät käy laatuun.

Varsinkin pohjoisamerikkalainen katolisuus on konservatiiveille murheenkryyni. Siellä tupataan olemaan vähän liian suvaitsevaisia ja hanakoita päivittämään kirkon oppeja.

Toisin on Opus Deissä.



London School of Economicsin kirjasto Lontoon ydinkeskustassa on uudenaikainen. Terästä, kulkuportteja ja tietokoneita.

Juurikkala ei pidä sitä mitenkään kummallisena opiskelupaikkana hartaalle katolilaiselle. Ihan kiltisti hän tulee myös viereiseen trendibaariin.

”No saanhan mä nyt kaljalla edelleen käydä. Mutta ei kai sua häiritse, jos mä laitan tämän krusifiksin pöydälle?”

Siitä ei pääse mihinkään, että Juurikkalan elämä on muuttunut.

”Ennen opiskelin tullakseni rikkaaksi tai hyväksi ammatissani. Nyt teen sen palvellakseni yhteiskuntaa. Tai että voisin auttaa opiskelutovereita heidän vaikeuksissaan”, Juurikkala sanoo.

Bisnesmaailma ei enää kiehdo. Juurikkala suunnittelee palaavansa Suomeen tutkijaksi. Muutenkin maailmankuva on muuttunut suopeammaksi asioiden monimutkaisuudelle.

”Olen kai tullut kypsemmäksi. Verotus ei ole mielestäni enää aina varkautta, vaikka usein onkin”, Juurikkala hymyilee. ”Mutta en ole enää kiinnostunut kasvusta ja tuottavuudesta. Tärkeää on työttömyys, muttei siksi että se on tehotonta, vaan koska se vahingoittaa ihmisiä, hajottaa perheitä ja peilautuu lapsiin asti.”

Siksi Oskari on edelleen sitä mieltä, että ammattiliitojen erityisasema pitäisi poistaa häiritsemästä työllistymistä.

”Mun biologisen isän kanssa tästä tulee aina vähän kiistaa.”

Kuka hän on?

”SAK:n kakkosmies Matti Tukiainen.”

Lapsuudestaan Oskari muistaa isän kaverin Eero Heinäluoman ison hahmon.

No, ainakin Juurikkalan ay-pelko kuulostaa todellakin ihan – luonnolliselta.

*

Kirjoitusta varten on haastateltu yleisen kirkkohistorian dosentti 
Mikko Ketolaa Helsingin yliopistosta.

http://www.image.fi/artikkelit/jeesukse ... juurikkala
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ja ihan ohimennen mainitsen vielä ulkoministerimme A Stubbin, joka on saman koulun kasvatteja kuin Juurikkalakin, että hän on alunperin Romano Prodin, tuon italialaisen lähin mies EU:sta.
Between 1999 and 2001 he was a special researcher at Finland's representation to the European Union in Brussels, as well as a member of the Finnish government's delegation to the intergovernmental negotiations for the Treaty of Nice. In 2000, he became a professor at the College of Europe. Following the IGC's conclusion in 2001 he became an adviser to the President of the European Commission (then Romano Prodi) and a member of the Commission Task Force on the European Convention. In 2003 he returned to Finland's representation to the EU as a special expert and to the intergovernmental negotiations, this time for the European Constitution. When that ended in 2004, he stood for the National Coalition Party in the elections to the European Parliament.[2][3]

http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Stubb
Niin, ehkä ilman seksiorgioita, neitsyitä, Lusiferin palvontoja, Pan-jumalankuvia, sieppauksia, mafioosoja ja järjestäytyneen rikollisuuden kytköksiä vapaamuurarit voitaisiin sijoittaa politiikkaosioon.

Ja ensimmäisen kerran olen Romano Prodin nimen kuullut, kun uutisoitiin tamperelaisen Raisa Räisäsen katomisesta EU-kokouksen aikana.

Höh, olihan se sanottu suomeksikin. Olen vain niin tottunut, että tällä kielellä ei määrättyjä asioita kerrota, että etsin ensin tuon englanninkielisen wikin.
Vuosina 2001–2003 Stubb oli Euroopan komission italialaisen puheenjohtaja Romano Prodin poliittinen neuvonantaja.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Alexander_Stubb
Viimeksi muokannut Sirpa, La Elo 11, 2012 3:16 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

Juu kyllä vapaamuurarius liittyy siihen rahataloussysteemiin joka 1700-luvulla muotoutui, mutta mitä siitä voidaan vetää viivoja nykypäivään, niin se on eri asia. Nykysysteemi on englanniksi, no capitalism, tietenkin, mutta siis Fractional reserve banking, ja kannattaa lukea vaikka Modern Money Mechanics. Tai katsoa vaikka Thrive niminen dokkari netissä, tai Ylen juuri lähettämä Talouden madonluvut. Tai eipä tuo nykysysteemi ole enää kapitalismia, kun maailman kapitalismin lippulaiva Yhdysvallat on tällä hetkellä maailman sosialistisin valtio - sillä valtio pumppaa rahaa yksityiseen pankkisektoriin.

Noista muista väittämistäsi en olisi niinkään varma. Saatanallisesta rituaalisesta hyväksikäytöstä syyttäisin ennemmin Babylonialaista veljeskuntaa kuin vapaamuurareita. Mutta ne asiat eivät missään määrin liity Ulvila-osioon. Ne on pidettävä poissa sieltä. Löydä täältä minfosta mieluummin joku toinen osio/topic johon postailet tuota juttua.

Sen verran kuitenkin otan kakkeliriskiä vielä, että oletko Sirpa kuullut Hegelin teesistä, antiteesistä ja synteesistä? Sosialismi on teesi, kapitalismi on antiteesi ja synteesi on kommunismi. Päästäkseen synteesiin on käytävä läpi antiteesi, sitten teesi ja sitten tulee synteesi. Ei voi väittää etteikö maailmassa elettäisi mielenkiintoisia hetkiä tällä hetkellä.

Mutta enempää en tänne kakkeliin kirjoita kuin Ulvilaan liittyvää asiaa. En vastaa mihinkään pan-jumaliin, en rahatalouteen enkä teeseihin. Jonnekin muualle keskustelemaan.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Mutta ne asiat eivät missään määrin liity Ulvila-osioon.
Mistä tiedät? Onko tämä nyt se kuuluisa uskofakta?

Syytökset tulevat Vatikaanin sisältä - eivät minulta. Oma maailmankuvani on madame Blavitsin maailmankuvaa yksinkertaisempi - edustaa lähinnä Einsteinin näkemyksiä - enkä näe tarpeelliseksi teesiensynteesienantiteesien kautta vääntää totuuksia liian monelle mutkalle. Vain teot puhuvat.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ja kun tuolla vilahtaa tuo vuosiluku 1999, se on sama, kun Lahti perusti firmansa. Oliko sen nimi Julius? Muistaako joku?
Alethes doksa meta logu
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

Yllättävä rekonstruktio. Kyllä. :lol: :lol:

Hassu juttu, 'huvituin' yllättäin viime yönä, kun kuulin 'sanovani' ö-öh! Samassa silmänräpäyksessä muistin Annelin öh:in. Olenkos kuullut tämän saman ennekin. Kyllä!

Siirsin nimittäin, istualta, nukkuvaa koiraani (18 kg, ei enempää) kauemmaksi pois peittoni päältä eikä käsivoimani pikkasessa kuumeessa meinanneet riittää. Oli pakko saada alaraajaluut suoraan välillä, ja se vain lötkötti siinä kuin kuuro jauhosäkki. Koppasin sen varovasti käsivarsien väliin ja pungersin..Silloin kuului kurkustani tuo kuuluisa ö-ÖH. Se oli aivan kuin toisinto Auerin öhistä. Siirtyihän se, n 30 cm sain sitä laahattua, ja siihen se jäi. Ei korvaansa lotkauttanut.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Olen aivan unohtanut ilmoittaa, että en se minä ollut. Kysykää vaikka ylläpidolta :lol: .
Joka vasikoi Valemiehen. Joka lomailee varamiehen kanssa voimia keräten tulevan oikeuskäsittelyn seuraamiseen.

Viestiensä lukemiseen en kesääni ole tuhlannut, mutta kävin niitä nyt läpi.
Joo-o. Tässä muutama viime päiviltä.

Yksi mahdollisuus on, että raja lautamiehissä esitettävän loanheiton suhteen on tullut vastaan tai ylläpidossa on aiheellisesti huolestuttu henkisestä hyvinvoinnista. Omnipotentti nikkimme näköjään ohjeistaa seurakuntaa. Mieleen tulee lestadiolaispiirien lapsiinsekaantuneet "lahkojohtajat", joilla myös omat lutunat "lelut" yksityiskäytössään uutisien mukaan. Kantapään kautta Valhalla; nikkien kunniaa ei voi loukata eikä mieltä pahoittaa :evil: .
Kirjoittaja Valhalla päivämäärä 05 Elo 2012, 22:35
Minkä ihmeen takia te keskustelette tuon säälittävän isotalon kanssa joka ei ole normaaliajattelulla varustettu. Jokin ilmeinen vihasuhde lapsiin ja täysin empatiakyvytön. Lisäksi umpisoke omalle subjektiivisuudelleen ja ilmeinen narsisti.

Oksettavaa. Ja käsittämätöntä. Oikeus on todennut lapsia raiskatun, hyväksikäytetyn ja painostetun - ja tämä dosentti se pyörittää veistä haavassa heittääkseen vain suolaa perään. Ja esiintyy vielä jonain hurskaana tietäjänä. Mikä lie luonnevikainen tai muuten kait tykkää, että tuo on se lapsille ihan ok kohtelu ja asema.

Kirjoittaja Valhalla päivämäärä 05 Elo 2012, 22:58
No en minä tätä tara sinuun kohdistanut vaan yleisesti sieppaa kun ukkeli ( seppo isotalo ) hurskastelee miksi käyttää nimiä ja milloin kutakin. Houru vain innostuu kun sitä joku kuuntelee. Ja sitten vielä jakaa jo tuomioita niin kuin lapset voisivat olla jotain muutakin kuin uhreja. Välillä syyttää yhtä lasta ja välillä korottaa toista ja sitten vaatii, että pitäisi saada nämä äidilleen "hoitoon". Jumalauta isä silvottu ja äitinä on mikä on. Kukka siinä vielä kakun päällä.

Tämän sortin pervessiä tukholman suunnasta ( ja arvatkaa vaan onko x-merkkejä ):

Siitä ilmenee, että jo elokuussa 2011 kun syyttäjät hakivat valitusoikeutta oli käytettävissä Xxxxx kaksi kuulustelua, jotka torjuivat Xxxxx väitteet, että Xxxxxx ja Anneli yhdessä murhasivat isän, nauhoittivat hänen kuolinhuutonsa ja lavastivat murhan tapahtuneeksi hätäpuhelun aikana – ulkopuolisen kädestä.

Tekstin kun lukee vähänkin pidemmälle niin huomaa, ettei Isotalolla ole kaikki koltat enää pulkassa. Ajatus ei ole looginen, jäsentely karkailee ja perustelut puuttuvat. Muutama lainattu sivistyssana vain alleviivaa herran jo hyvin rajoittunutta ajatustensa tulkintaa.
Ulvilaketjussa jotakin jostakin kera niin epäkunnioittavan ja halveeraavan sanan, ettei mieleeni pahempaa tule.
Kirjoittaja Valhalla päivämäärä 02 Elo 2012, 19:28
Alibi on vähän vaiheessa, johan tuo asia täällä on käsitelty. Ilmeistä on myös syy kuulustelusivujen määrään tai toisaalta Anneli satujen vähäiseen määrään. Mutta eihän tuota niin hienovaraisesti pysty pohtimaan etteikö kävisi vähänkään asioita seuranneelle selville mistä on kyse. Tuo Alibin mulkkukin kun täällä käy lukemassa niin hyvin tiesi mitä kirjoitti ja koitti vain asetella sanansa halpamaisesti mutta niin, ettei kärähtäisi - että terveisiä vain. No - Alibin taso nyt tiedetään mitä journalismiin tulee ja hilkulla on taas, ettei jsn:lle tai jopa tuomioistuimille tule lehden sananvapausrajojen suhteen selviteltävää.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :
Kirjoittaja Valhalla päivämäärä 04 Elo 2012, 18:21
veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja uusi - veitsenisku - takaisinveton ja sitten astaloimaan.
Tai sitten joku taho on suivaantunut, kun on kopsaillut tekstejä ilman lähdeviitteitä tai jotakin.
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

No Valhalla taisi sanoa Niilolle jotain että onko dosetti tarkistamatta, kyllä hän hieman tylytteli Sisotaloa ja Niilo23, mutta Sisotalo ja Niilo23 käyttäytyivät kuin pikkukakarat ja saavat sitä jatkaa ilman edesottamuksia.

Niilo vänkkää jostain tuomiosta vaikka AA:lla on nyt tuomio lapsien "kaltoinkohtelusta" - se on täytäntöönpantu - nopea valitus hoviin vapaalta vastaamaan tyrmättiin hovissa täysin.

Sisotalo on vaikka kuinka monessa viestissä levittänyt AA:n lasten/lapsen nimeä.

Ja kun noille toheleille vastaa ja yrittää vääntää rautalangasta että eikö ne nyt tajuu, niin vänkkäävät vielä vastaan enemmän kuin mitkäkin energiavampyyrit, niin Valhalla saa bannia vaikka bannin olisi pitänyt loksahtaa Niilolle23 ja Sisotalolle.

Valhallan banni tulisi armahtaa. Mutta se on vain mielipiteeni. Nöyrä sellainen. Ylläpidolle. Kiitos ja kumarrus.

Itse joskus, ehkä kerran kuukaudessa saatan vasikoida jonkun viestin, that's it. Mutta annaanna on turha esittää tuossa mitään vasikkattomuutta. Kaikista linkeistä ja nappuloista annaanna täällä eniten näppäilee vasikka-nappulaa. Ja tämä fakta.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Mistäs sinä sen faktan tiedät?! :shock:

Ja tasan kaksi vaihtoehtoa.
Alethes doksa meta logu
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

Koska sinä olet toinen vasikka-fakta. Tämä fakta.
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

Miksi murha.info on jäänyt pois Ulvilan surman keskustelusta? Minulla on ollut paljon hyötyä täällä aikaisemmin kirjoitetusta, mutta nyt Suomi24 ja Vauva vievät nettikeskustelua. Todelliseksi virstapylvääksi on muodostunut Anu Nousiaisen HS Kuukausiliitteessä kirjoittama. Uskon seuraavin kahteen syyhyn
1. Murha.info'ssa ei seurata oikeustapauksen kehittymistä. Kukaan ei yritä eritellä miksi Annelin poika muutti asiallisen kertomuksensa merkillisiin tarinoihin. Käräjäoikeuden tuomiota ei avata vaan höpistään lasten nimen salaamisesta.
2. Jokainen, joka ei jokaisessa kirjoituksessaan sydämestään vihaa Annelia joutuu ainakin yhden nimimerkin pohjattoman vihan kohteeksi. Ei näillä ehdoilla voi kukaan muu kirjoittaa kuin minä, joka aina toimin omalla nimelläni
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

Minä olen kyllä miettinyt pojan kertomuksen muuttumista, joitain detaljeja

- vanhetessaan hän ymmärsi äitinsä teon ja yön tapahtumat selvemmin
- hän pelkäsi äitinsä väkivaltaisuutta, kuten vanhin tyttökin pelkäsi
- eripura tytön ja pojan välillä
- pojan kasvava katkeruus isän kuolemasta äitiään kohtaan, aurinko lähti taivaalta, se on kova juttu pojalle menettää isä
- äidin uusi miesystävä on ääriväkivaltainen ja uhkailee ja tekee lapsille seksuaalisia tekoja
- uskaltautui avautua turvallisissa olosuhteissa

Luulisi että sinäkin Sisotalot osaisit analysoida dosentti-tittelilläsi, olet niin häpeällinen tieteen tekemiselle kuin olla ja voi. Sinun ensireaktiosi on sinun analyysisi, et sinä mitään ajattele, muuta kuin että väität: POIKA VALEHTELEE.

Keskity Sisotalo sinne vauvafoorumille. Täällä ei monikaan enää jaksa inttää kanssasi. Minfo on paras, kriittisin, ja jopa tieteellisin, nettifoorumi missä Ulvilan tapausta käsitellään objektiivisesti, ja sinä tiedät sen, ja sehän sua ärsyttää, kun kukaan ei ole täällä hypännyt vankkureihisi messiin, vaikka luulit että kun kerrot olevasi dosentti, saat suuret massat minfossa puolellesi - toisin kävi.

You are a village idiot.
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

^ Sis stallone

..Kaikki vahvistaa ensimmäisen vaikutelman. Eikö se osoita sinullekin, joka olet monta vuotta ajatellut aivan toisin, että minun intuitioni oli oikea? Ttukija tekee aina työnsä näin. Ensin idea ja sitten kontrolli...


http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 62#p489862
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Vastaa Viestiin