Päivän poliittista keskustelua

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
dmm
Neuvoja-Jack
Viestit: 577
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 5:19 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja dmm »

Waakku kirjoitti:Demokratiassa vallan kolmijako hyväksytään kun haetaan johonkin noista kolmesta, ellei haluta muutosta, silloin se liittyy demokratiaan. Itse en näe oikeutettuna että kansanedustaja juuri omassa jutussansa kritisoi tuomiovaltaa, koska kaikki tietää että syy ei ole tuomiovallassa mitä kritisoi vaan oman navan tuomitsemista. Totta sekin että kumpikaan EI ole virassaansa kritisoinut systeemiä, mutta se virka tuo jo valinnassansa vastuita että pitää miettiä koska puhuu ja mitä.
Yritätkö siis todella sanoa, että jos on mukana "vallan kolmijaon rattaissa", pitää hyväksyä kaikki aiemmat lait, asetukset ja tulkinnat sellaisenaan kuin ne on, ja olla lisäksi esittämättä kritiikkiä edes omassa jutussaan, tuomion jälkeen? Edelleen väitän, että todellinen ongelma syntyisi vasta kun jättäisi tuomionsa kärsimättä.

Mikäli otettaisiin lähtökohdaksi, että toimeenpano-, lainsäädäntö- ja tuomiovallan edustajat eivät saisi arvostella toistensa toimintaa, johtaisi tämä siihen, ettei myöskään esimerkiksi eduskunta (lainsäädäntövalta) saisi arvostella hallituksen (toimeenpanovalta) toimintaa. Siis esimerkiksi oppositiokansanedustajat eivät saisi arvostella hallituksen politiikkaa.

Tällaista älyttömyyttä ei tietenkään kukaan ole esittänyt. Mutta mikäli todella vallan kolmijako-oppiin vedoten kielletään kansanedustajaa esittämästä mielipidettään oikeuslaitoksen toiminnasta, niin samalla logiikalla tulisi kieltää myös eduskuntaa arvostelemasta hallitusta. Halla-ahoa vastaan käytetyn hataran argumentoinnin johdonmukainen ja looginen soveltaminen johtaisi siis koko parlamentaarisen hallitusmuodon romuttumiseen.
"Kyllä me muuten oltaisiin tultu osoittamaan mieltä ja näyttämään kaapin paikka mutta kun satoi ja oli kylmä, ja äidin leipomat pullat oli juuri uunissa"
Waakku
Sabrina Duncan
Viestit: 375
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 3:32 am

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Waakku »

toi kokonaisuus on todella vaikeaa, en edes yritä sanoa että sanon mitä pitää tehdä.
Lainsäädäntöelin jos kritisoi ainoastaan ja vain siksi tuomiovaltaa koska liittyy omaan juttuun on väärin IMO, lainsäädäntöelimen täytykin kritisoida täytäntöpanovaltaa, mutta jos syynä on ainoastaan oma tuomio ja siitä whineeminen, se ei ole sallittua mielestäni! Kuka uskoo että kumpikaan täytääntöpanovallasta kritisoisi Pentti Perusmiehen tuomiota???
Edelleen tuomion kärsii, mutta lainsäädäntövallan pitäisi se tuomio kärsiä näissä tapauksissa ilman whineemistä, se on kai aika faktaa että edelleen kumpikaan ei whineisi jos samassa tilanteessaa olisi maahanmuuttja...
dmm
Neuvoja-Jack
Viestit: 577
Liittynyt: La Helmi 14, 2009 5:19 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja dmm »

Waakku kirjoitti:toi kokonaisuus on todella vaikeaa, en edes yritä sanoa että sanon mitä pitää tehdä.
Lainsäädäntöelin jos kritisoi ainoastaan ja vain siksi tuomiovaltaa koska liittyy omaan juttuun on väärin IMO, lainsäädäntöelimen täytykin kritisoida täytäntöpanovaltaa, mutta jos syynä on ainoastaan oma tuomio ja siitä whineeminen, se ei ole sallittua mielestäni! Kuka uskoo että kumpikaan täytääntöpanovallasta kritisoisi Pentti Perusmiehen tuomiota???
Edelleen tuomion kärsii, mutta lainsäädäntövallan pitäisi se tuomio kärsiä näissä tapauksissa ilman whineemistä, se on kai aika faktaa että edelleen kumpikaan ei whineisi jos samassa tilanteessaa olisi maahanmuuttja...
Eli siis omaa tuomiotaan ei saa arvostella mutta yleisesti saa ottaa kantaa, ikään kuin tyyliin; taitaa sadella tänään hieman, ehkä. Minusta tässä on kyse nimenomaan enemmästä kuin oman tuomion kyseenalaistamisesta.

Aika faktaa on, että Pentti Perusmiehen tai maahanmuuttaja Erkki Ei-ihansuomalaisen tuomioista ei ole nyt kysymys. Aika faktaa on myös, että kuten jo muutama viesti sitten totesin; on merkitystä, kuka sanoo ja kritisoi, toisilla siihen on lähtökohtaisesti moraalinen oikeus, jos asiaa kysyy Kerttu Kukkatukalta, toisilla taas ei niinkään.

Minun osaltani tämä dialogi lienee tässä.
"Kyllä me muuten oltaisiin tultu osoittamaan mieltä ja näyttämään kaapin paikka mutta kun satoi ja oli kylmä, ja äidin leipomat pullat oli juuri uunissa"
visitor59
Roger Murtaugh
Viestit: 880
Liittynyt: To Maalis 25, 2010 8:30 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja visitor59 »

Tässä ketjussa on ollut useampaan otteeseen puhetta EPP-puolueiden mielivaltaisesta toiminnasta omien tavoitteidensa (liittovaltio) saavuttamiseksi - suomessakin uutisoitiin aikaisemmin esim. pysyvän vakausrahaston olevan itseasiassa perustuslain vastainen... Naapurimaassa Virossa nostettiin sama epäilys ja asia vietiin valtionoikeuteen, joka antoi asiasta tänään päätöksen:

linkki:
"Riigikohus jättis õiguskantsleri ESMi kaebuse rahuldamata"
http://www.e24.ee/905202/riigikohus-jat ... ahuldamata

Päätöksessä todetaan mm.
"Riigikohtu hinnangul vaidlustatud artikkel küll piirab Riigikogu finantspädevust, demokraatliku õigusriigi põhimõtet ja Eesti suveräänsust, aga piirang on õigustatud."

Eli lyhyesti sanottuna: vaikkakin kyseenalaistettu artikla rikkoo peruslakia niin vakausrahastoon liittyminen on perusteltua saatavan hyödyn vuoksi - (sitä kuka hyötyy, ei valitettavasti kerrottu ... )

Eli ei nuo perustuslait näköjään näitä euro-fanaatikkoja pidättele muuallakaan.

Jatkoksi vanhempi uutinen (05.07.2012) 172 talousprofessorin avoin kirje, joka julkaistiin Frankfurter
Allgemeinessa - ainakin minulle heidän kirjeensä edustaa ns. "järjen ääntä" ....

Protestaufruf Der offene Brief der Ökonomen im Wortlaut
http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/p ... 10652.html
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Vaan mitäpä on EPP-eliitti. Katkelma erittäin mielenkiintoisesta tekstistä, joka löytyi luvulla 195. P2 on Euroopan pahamaineisin vapaamuurarilooshi - taustat löytyvät alla olevan linkin kirjoituksesta - ja jonka väitetään yhdessä Vatikaanin kanssa olevan myös 15-vuotiaan Emanuela Orlandin katoamisen takana.

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 17205.html

On tärkeää järjestää orgioita poliiseille, jotta "suojelu" on taattu. Näihin orgioihin väitetään Emanuela Orlandin ja monen muun kadonneen nuoren menehtyneen.
"Teinityttö siepattiin Vatikaanin poliisin seksijuhliin"

Torstai 24.5.2012 klo 15.46
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201205 ... 2_ul.shtml
Vuonna 1973, sveitsiläinen journalisti Mattieu Paol alkoi tutkia Alpinan roolia EC:n (Euroopan yhteisö) perustamisessa. Tärkein propagandisti oli Presidentti de Gaulle, joka kuului tähän looshiin. Paol´in kirja Les Dessous herätti levottomuutta Euroopassa. Hänet täytyi eliminoida. Israelin agentit sieppasivat hänet, syyttivät häntä vakoojaksi ja teloittivat hänet ilman oikeudenkäyntiä. Mossadista oli todellisuudessa tullut Rothschildien terroristi-organisaatio.

Erään P2:n mahtavan jäsenen, pankkiiri Michele Sindonan kautta, Gelli tuli yhteyteen Cosa Nostran kanssa 1970-luvulla. P2:lla oli pian läheiset yhteydet mafiaan ja se oli ennen kaikkea mukana huumekaupassa.

Tri. Agostino Cordova, Calabrialaisen Palmin kaupungin julkinen syyttäjä ja eräs mafian parhaita asiantuntijoita, kykeni vuonna 1993 yhdistämään Gellin Calabrialaiseen vapaamuurari-looshiin Roccella Ionicaan, joka oli mukana rikollisessa toiminnassa, kuten myös paikalliseen mafiaan, jonka pää-liiketoimi oli huijata EU:n komissiolta maataloustukia. Ainakin kymmenen prosenttia EU:n budjetista kuluu petokseen ja korruptioon.

Cordova päätteli että P2:n suurmestari Gelli, joka tunnetaan nimellä 'Il Venerabile', oli itse asiassa sekaantunut petokseen sekä massiiviseen aseisiin ja huumeisiin liittyvään salaliittoon. Kaikki P2:n jäsenet olivat mukana taloudellisissa rikoksissa. Hallitukselta huijattiin 2 000 000 000 dollaria vuodessa maksamattomina veroina. Väärien dokumenttien avulla myytiin raakaöljyä bensiinin sijaan, sillä bensiini oli raskaammin verotettua. Oli myös laittomia (tai: olemattomia) pörssikauppoja sekä laittomia rahansiirtoja. Huhtikuussa 1997, eräs kansainvälinen tilintarkastus-firma väitti että organisoitu petos verotti EU:n kansalaisilta ja yhtiöiltä yli 50 miljardia dollaria vuodessa. Tämä firma tutki petoksia EU:n Komissiolle. Yksin Italiassa, 200 000 ihmistä tienaa elantonsa petoksella.

Kun syyttäjä Cordova helmikuussa 1993 paljasti Gellin rikolliset sidokset Calabrialaiseen looshiin Roccella Ionicaan, sosialistinen oikeusministeri, Claudio Martelli, esti Cordovan nimityksen Italian mafian vastaisen komission pääsyyttäjäksi sekä Napolin julkiseksi syyttäjäksi, missä paikallista mafiaa kutsutaan nimellä Camorra (Brian Freemantle, "The Octopus", London, 1995, s. 19).

Pian korruption vastainen tuomari Cordova paljasti että Martelli oli estänyt hänen tutkimuksensa koskien vapaamuurarien ja mafian soluttautumista Euroopan Unionin valtakeskukseen.

Cordova huomautti että eräs parlamentaarisen mafian vastaisen komission jäsen oli P2-vapaamuurari. Martelli erosi virastaan sekä sosialistisesta puolueesta. Hän meni lyhyeksi ajaksi Lontooseen osallistuakseen taloustieteen kurssille.

P2 oli 1970-luvulla Grande Orienten vaikutusvallan alla, mutta Gelli halusi sen olevan itsenäisempi. P2 oli vastuussa pommi-iskusta Bank of Commerceen Piazza Fontana´lla Milanossa 12.12.1969, jolloin 16 ihmistä kuoli. He järjestivät myös toisen pommi-iskun eräässä tunnelissa Rooman ja Monacon väliä kulkevaa junaa vastaan yöllä 4.8.1974, osana suunniteltua vallankaappausta, joka epäonnistui. 12 ihmistä kuoli ja 105 haavoittui.

Joulukuussa 1974, Lino Salvini, Grande Oriente d'ltalian suurmestari, ehdotti että P2 suljettaisiin. Hän halusi julkisesti nuhdella tätä looshia. Maaliskuussa 1975, Gelli perusti uuden P2:n, ja taas kerran hänestä tuli suurmestari. Jäsenten nimet eivät olleet enää salaisuus Grande Orientelle. Spartaco Mennini, Grande Oriente d'ltalian suurmestari (grand secretary) tunsi ainoastaan kolmanneksen jäsenistä. Muun osan luettelosta Gelli säilytti itsellään kuten myös Pentagonilla jolla myös täydellinen lista P2:n jäsenistä (Philip Willan, "Puppet Masters: The Political Use of Terrorism in Italy", London, 1991, s. 69).

Heinäkuussa 1976, P2:sta epäiltiin tuomari Vittorio Occorsion murhasta, joka tutki P2:n yhteyksiä muihin rikollis-järjestöihin jotka toimivat vapaamuurari-looshien sisällä.

Kun vapaamuurari Francesco Siniscalchi vuonna 1976 informoi Rooman pääsyyttäjää että Gelli oli mukana rikollisessa toiminnassa, asiaa ei huomioitu. Kupla puhkesi, kuitenkin.

Paavi Johannes Paavali I oli vakava uhka vapaamuurariudelle. Hän aikoi pysäyttää vapaamuurarien suorittamat laittomat rahansiirrot Vatikaanista eri pankeille kaikkialla maailmassa, sekä Vatikaanin korruption. Vatikaanissa oli siihen aikaan 100 vapaamuuraria. Joskus 28. - 29. syyskuuta välisenä yönä 1978, paavi kuoli. Kuolinsyy tuntematon. Hän oli ollut virassa ainoastaan 33 päivää. David Yallop osoittaa kirjassaan In God's Name (London, 1985), että P2 ja Gelli järjestivät paavin murhan -- ja P2:n takana oli Sveitsin suurlooshi Alpina.

Vuonna 1979, Licio Gelli valittiin vapaamuurari-looshien kansainvälisen organisaation puhemieheksi, nimeltään Association Maconnique Internationale, (Vladimir Krasny, "The Children of the Devil", Moscow, 1999, s. 272).

Vuonna 1980, lehdistö haastetteli Gelliä, jolloin hän painotti että vapaamuurarius Italiassa oli kuin suurta nukketeatteria. Hän myönsi että hän aina halusi olla se joka veteli naruista. Tämä oli hirvittävä loukkaus vapaamuurariuden kansainvälistä politiikkaa vastaan.

Italian vapaamuurarit olivat järkyttyneitä. Vapaamuurarien tribunaali kokoontui alkuvuonna 1981 ja Gelli erotettiin vapaamuurariudesta ja P2 suljettiin. Kaikki gellin toimet nähtäisiin siitä lähtien laittomina.Grande Oriente antoi poliisille luvan tutkia Gellin ja P2:n bisneksiä. Aiemmin hänen oli annettu olla rauhassa Suurlooshin siipien alla.

Italian vapaamuurarius aikoi antaa selvän signaalin rankaisemalla Gelliä 18. maaliskuuta, samana päivänä jolloin Temppeliherrojen suurmestari poltettiin roviolla. 18.3.1981, poliisi teki ratsian Gellin huvilalle Arezzossa, ja löysi useita raskauttavia dokumentteja. Siellä oli 962 P2:n jäsenen nimet. Heidän joukossaan oli 19 korkea-arvoista tuomaria, neljä ministeriä (heidän joukossaan teollisuusministeri Antonio Bisaglia), kolme apulaisministeriä, useita teollisuusjohtajia, diplomaatteja, 195 korkea-arvoista upseeria, (heidän joukossaan 30 kenraalia, kuten Giulio Grassini, ja kahdeksan amiraalia), poliisipäällikkö, pankkiireita, journalisteja ja TV-tähtiä, toimittajia (kuten Corriere della Seran toimittaja Franco LiBella), 58 yliopiston professoria, useiden poliittisten puolueiden johtahia (lukuunottamatta kommunisteja), sekä kolmen tiedustelupalvelun johtajia. Bettino Craxin sosislisteista 35 oli P2:n jäseniä. Aluksi ainoastaan nämä 962 nimeä paljastettiin.

Poliisi löysi 165 kultaharkkoa jotka painoivat yhteensä 165 kiloa, tästä talosta Arezzosta. Kullan arvo oli 2 miljoonaa dollaria. Tämä kulta löydettiin kätkettynä terassin suuriin kukkaruukkuihin talon edessä, joka tutkittiin 34 kertaa ennenkuin mitään arvokasta löydettiin.

5.5.1981, poliisi ratsasi Grande Oriente d'ltalia


http://www.heinola.org/~patato/Lina-5d.html

Lisää tarinaa linkissä, mutta nyt ollaan sitten Palmen murhassa asti.

Tämän lisäksi P2:n epäillään osallistuneen Ruotsin pääministerin Olof Palmen murhaan. Licio Gelli lähetti sähkeen 25.2.1986 -- kolme vuorokautta ennen murhaa eräälle George Bushin avustajalle nimeltään Philip Guarino: "Kerro ystävällemme Bushille että palmu tulee kaatumaan!" Guarino myönsi että hän tunsi Gellin mutta hän ei muista tällaista sähkettä. Tämä informaatio vuosi CIA:lta presidentti Ronald Reaganin työtoverille Barbara Honeggerille, joka käytti sitä kirjassaan October Surprise. CIA:n agentti Ibrahim Razin vahvisti Italian TV:n haastattelussa toukokuussa 1990.

Razin sanoi: "Kesällä 1986 minä kuulustelin erästä hyvin tärkeää amerikkalaisen mafian johtajaa, jonka nimeä minä en voi mainita, joka kertoi minulle että Gelli lähetti tällaisen sähkeen Philip Guarinolle, joka oli siihen aikaan tärkeimpiä henkilöitä republikaanien piireissä Bushin ympärillä."

RAI:n journalisti Ennio Remondino: "Onko sinulla yhtään tarkempaa tietoa tällaisen sähkeen olemassaolosta?"

Razin: "Tällä hetkellä FBI on avannut tutkimukset tämän asian tiimoilta. Sähkeen olemassaoloon viitataan myös NSA:n arkistoissa."

Remondino: "Mistä tämä sähke oli tarkaan ottaen lähtöisin ja kuka sai sen?"

Razin: "Siinä oli Licio Gellin allekirjoitus ja se osoitettiin Philip Guarinolle. Se lähetettiin Etelä-Amerikasta Brasilian eteläisimmältä alueelta. Kaikkein luotettavimman informaation mukaan, sen lähetti mies nimeltään Ortolani Licio Gellin puolesta, tai joka tapauksessa Gellin käskystä."

Tällä mafia-pomolla oli läheiset yhteydet Licio Gelliin.

Kaikkein hämmentävin asia oli, että eräs Neuvostoliiton diplomaatti ja KGB:n agentti tiesi tästä suunnitelmasta muutama päivä etukäteen, kun hän mainitsi siitä vaimolleen makuuhuoneessa... Ruotsin salainen poliisi SÄPO kuunteli hänen kotiaan.

Kuinka Neuvostoliiton diplomaatti kykeni tietämään etukäteen että Olof Palme tultaisiin murhaamaan? Tulkki, joka käänsi nämä nauhat, ymmärsi että Moskova oli tilannut (initiated) tämän murhan (Expressen, 24 August 1989). Tapauksen pääsyyttäjä Anders Helin toisaalta ajatteli: "Se ei merkinnyt mitään." Tätä informaatiota pidettiin hölynpölynä. Pääsyyttäjä Jan Danielsson löysi salakuuntelu-nauhat, mutta Ruotsin hallitus ei antanut hänen käyttää niitä koska ne olivat arkaluonteisia Ruotsin ja Neuvostoliiton välisille suhteille (Svenska Dagbladet, 17 September 1990).


Ja tästä tietysti muistuu mieleeni meidän Paavo Lipposen lämpimät suhteet George Bushiin, ja Jäätteenmäki gate.

Ensimmäinen, merkittävä Suomen Wikileaks-vuoto koski juuri Lipposta.

Ensimmäinen Suomea koskeva kovan luokan Wikileaks-paljastus on tullut julki. Salainen dokumentti paljastaa, kuinka Tarja Halosen ja Vladimir Putinin keskustelut päätyivät Paavo Lipposen kautta Yhdysvaltoihin.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 87208.html
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ja täällä tänään. Visitor, nämä edellä keskustelemamme 1,3 biljoonat olivat vielä pieniä lukuja - mielenkiintoinen tuo edellä oleva taulukko, josta voit mielesi mukaan valita haluatko siis keskustella miljardeista vaiko biljoonista - todellisuudessa emme siis tiedä, kun kirjoitetaan miljardeista tai biljoonista englanninkielellä, että mikä on tuo todellinen, faktarahasumma suomeksi - taktiikkaa se sekin.

Mutta nyt olisi, visitor, kehissä sitten jo 13 biljoonaa, joiden jäljille eksyin aivan sattumalta ESAN sivujen kautta.
Euroopan avaruusjärjestö

Euroopan avaruusjärjestö (European Space Agency, ESA) on vuonna 1975 perustettu avaruustutkimukseen keskittynyt kansainvälinen järjestö. Siihen kuuluu 20 eurooppalaista jäsenmaata. Suomi liittyi vuonna 1987 ESA:n liitännäisjäseneksi ja 1. tammikuuta 1995 alkaen jäseneksi (samaan aikaan kuin Suomen EU-jäsenyys alkoi). Kanada on ollut vuodesta 1979 ESA:n yhteistyöjäsen.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_a ... jest%C3%B6
Eksyin ESAN suomenkielisille sivuille tiedekeskustelussa olleen linkin kautta koskien Maan magneettikenttää ja aurinkotuulta - jostakin syystä uutisointi suomenkielellä loppui kuitenkin viime keväälle, enkä yrityksistä huolimatta löytänyt mitään enää suomeksi. Liekö olin vain avuton.

Ongelman ydin on tässä. Tietämäni mukaan faktana planeetat asettuvat ensi talvena siten, että aurinko tulee maan ja Linnunradan keskellä olevan mustan aukon väliin. Näin eräässä keskustelussa asia luonnehdittiin (keskustelu käyty jo 2010, joten jälleen olen muutaman vuoden myöhässä, mutta eksyin aiheeseen kovin mutkaista tietä Ulvilasta mayojen legendan myötä), tässä pätkiä:
Katsoin Jimiltä tulleen dokkarin Nostradamuksen ennustuksista vuoden 2012 suhteen ja hieman epäselväksi jäi se, miten auringon nouseminen linnunradan keskikohdan kanssa linjassa voisi aiheuttaa valtavia mullistuksia täällä maapallolla? Ymmärsin sen, että useimmat uskonnon/kansat pitävät sitä huonona enteenä, mutta miten ja mikä siinä konkreettisesti voisi näitä ennustettuja mullistuksia aiheuttaa?...
...Jotenkin niin olen käsittänyt, että 2012 kaikki aurinkokunnan planeetat olisivat suorassa linjassa galaksin keskustaan nähden, jolloin tänne pääsisi jotain "virtauksia" joilla voi olla mullistavia vaikutuksia elämään maapallolla...
...Silloin ei ole mikään muu linjassa kuin Maapallo, sillä tavoin, että Maapallon ja Linnunradan keskustan välissä on Aurinko. Venus on reilusti Auringon oikealla puolella, samoin kuin Saturnus. Merkurius on myös oikealla puolella Venuksen ja Auringon välissä. Mars on vasemmalla puolella, mutta hieman kauempana kuin Venus. Jupiter on vastapäätä, mutta ei linjassa. Että siinä ne väitteet "linjasta". Kumma kun tuollaiseen "dokumenttiin" ei ole edes ******** vieköön faktoja tarkistettu taivaalta!

Käytännössä tuolla linjallakaan ei ole mitään merkitystä, koska me olemme koko ajan jossakin linjassa johonkin suuntaan jonka välissä on Aurinko tai jokin muu taivaankappale on...
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8862660

"Nuo jotkin virtaukset" eivät olleet vielä tuolloin 2010 tuttu juttu, koska vasta seuraavan vuoden puolella ryhdyttiin puhumaan näistä aurinkomyrskyistä, tai sitten virtauksilla on tarkoitettu säteilyä. Itseäni jo aikaisemmin askarrutti - tieto, jota etsin - että onko maapallon magneettikenttä tulosta Linnunradan http://fi.wikipedia.org/wiki/Linnunrata mustan aukon säteilystä.
Sagittarius A on monimutkainen radiolähde, jonka keskustassa on tiiviimpi radiolähde Sagittarius A*, joka on miltei Linnunradan keskustassa. Linnunradan keskustassa sijaitsee musta aukko, jonka massa on 4,3 miljoonaa Auringon massaa ja halkaisija noin 50 miljoonaa kilometriä [4] eli kolmannes Maan etäisyydestä Aurinkoon. Mustaa aukkoa ympäröi kaasumainen kertymäkiekko, johon on saapunut kaasua muualta. Kuuma kaasu kiertää lähes ympyrämäistä spiraalia mustan aukon ympärillä ja säteilee eri aallonpituuksilla. Menneisyydessä oletetaan suurten kaasumäärien aiheuttaneen kertymäkiekossa purkauksia, joissa on lähtenyt Linnunradan keskustasta kahteen suuntiin valtavan nopeita jättiläismäisiä suihkuja.
Kysymys kuuluu, että jos aurinko tulee nyt meidän ja tuon alueen väliin, niin miten se vaikuttaa magneettikenttäämme - häviääkö se, ja jos häviää mitä se merkitsee sähkölle? Vai onko ongelma se, että aurinkomyrkyt nyt pääsevät ilmakehän lävitse. Tai aktivoiko mustan auton säteilyt/suihkut entisestään maapalloon kohdistuvia aurinkomyrskyjä, ja maa on tämän lisäksi myös suojaton ilman magneettikenttää?! ESAn sivuilta löytyi tietoa, että magnettikenttä nimenomaan suojaa maapalloa, koska ilmakehä ohenee merkittävästi aurinkomyrskyn pommittaessa "suojatonta ilmakehää" (liittyivät tutkimuksiin Marsista).

No, on sitten niin tai näin - ongelmia tulossa, mutta en edelleenkään ole löytänyt faktatietoa millä todennäköisyydellä nämä ongelmat ovat edessä. Suhtauduin melko rauhallisesti tähän sähkönkin häviämiseen - että onhan sitä toki ennenkin eletty ilman sähköä - kunnes muistin nämä säteilevät ydinvoimalat, ja niiden jäähdytysongelmat, että miten sen sitten käsipelillä hoitaisi. Ja kuule, visitor, silloin napsahti aivoissa järjen valo: ilmankos tämä eliitti kovalla kiireellä on tekemässä meistä muista, tavallisista kansalaisista orjia; tehdään kriisi- ja pakkotyölakeja, Euroopan poliisia yms. - kukaan ei vain ole maininnut, että tuo "kriisi" näiden säteilevien sauvojen kanssa saattaa kestää vaikka vuosisatoja, ellei vuosituhansia. Muistattehan vielä tämän sairaanhoitajien meille pientä palkankorotusta vastaan masinoiman uuden pakkotyölain.

Mutta ei tässä vielä kaikki - ESA on siirtynyt avaruudesta maanpinnalle, ja ryhtynyt rakentamaan uutta, uljasta Etelä-Eurooppaa lyöttäytyen yhteen Euroopan Investointipankin kanssa Luxemburgissa, johon on meidät nyt sidottu velkavastuuseen - ikuiseen sellaiseen. Ja kuinka monen mutkan kautta?!

Englanninkielinen uutinen ESAn sivuilta 10.9.2012:


ESA and European Investment Bank launch Space for Mediterranean Countries Initiative

10 September 2012

PR 26 2012 - ESA Director General Jean-Jacques Dordain and EIB Vice President Philippe de Fontaine Vive Curtaz today signed the Space for Mediterranean Countries Initiative agreement.

The two organisations will work together towards satellite-based services bridging the digital divide and aiming at bringing economic growth to the Mediterranean region.

The European Investment Bank (EIB) assists the economic and social development of partner countries in the South and East Mediterranean. It has invested €13 billion through its operations in this region since 2002, supported 2300 small- and medium-sized enterprises, which created 30 000 jobs, and mobilised about €35 billion of additional capital together with international financing institutions, bilateral agencies and the private sector in order to advance the development of the region.

The EIB has also granted more than €102 million for technical assistance operations to build knowledge and capacity.

In particular, the current initiative received the support of the FEMIP (Facility for Euro-Mediterranean Investment and Partnership) Trust Fund, originally established in 2004, whose main objective is to support private sector development in the Mediterranean partner countries.

On ESA's side, the Integrated Applications Promotion (IAP) programme aims to provide new, sustainable services in close partnership with end users, through the development of applications that rely on a combination of existing space and terrestrial systems.

IAP has created a network of Ambassador Platforms who promote space applications to a broad range of user communities that are often not aware of the benefits that space technologies can bring to them.

For instance, there are Ambassador Platforms for themes such as eHealth (with Norway), enhanced mobility (UK), renewable energy (Spain) and water management (Netherlands).

To support the Space for Med initiative, ESA and Luxinnovation, Luxembourg's National Agency for Innovation and Research, in coordination with EIB have created a new Ambassador Platform located in Luxembourg.

Under the direction of Dr Mathias Link, it will focus on awareness and promotion activities to show how space can improve key infrastructure in the Mediterranean regions, particularly for water management, energy and renewable energy, as well as transport and logistics.

The objective is to develop projects in partnership with user communities, thereby ensuring that the services proposed are operationally sustainable.

"I am convinced that an increased dialogue and coordination between ESA and EIB is of mutual interest to our organisations," said Magali Vaissière, ESA Director of Telecommunications and Integrated Applications.

"It will allow the expansion of the use of satellite-based applications for the benefit of people and of the economy."

"We hope that this first step will lead to more and better projects for the Mediterranean region, to show Europe's leadership in complex technologies and support for SMEs in this area," said Mr de Fontaine Vive Curtaz.

"EIB and ESA will work together for the greater good, including to improve the efficiency of major infrastructure investments, reduce pollution and work toward a safer Mediterranean sea. This is why I call on other countries to join this initiative."

About the European Investment Bank

The European Investment Bank is the long-term lending institution of the EU owned by its Member States. It makes long-term finance available for sound investment in order to contribute towards EU policy goals.

The EIB, through its facility for partnership with Mediterranean countries, FEMIP, has undertaken since 2002 to support in very tangible terms its partners economic and social development, in order to improve the living conditions of their citizens - an undertaking that has constantly been reaffirmed over the years, resulting in an overall investment of more than €13 billion. This resulted in support for projects in the key sectors of industry, energy, transport and water, to which EIB added value through its advice and technical and financial expertise, allied to the stepping-up of its bilateral and multilateral cooperation.

http://www.eib.org/femip

http://www.esa.int/esaCP/SEMPC18YJ6H_index_0.html
EU:ssa lainailtiin jättisummia kreikkalaiselle laivanvarustajalle ennen finanssikatastrofia, joista neuvotteluissa oli osallisena mm. Portugalin Barroso - mutta kuka oli asialla EIB:ssä, kun näitä jättisummia ryhdyttiin investoimaan Etelä-Eurooppaan?
Appointment of Mr Sauli Niinistö, new EIB Vice President

Kuva


Release date: 03 September 2003 Reference: 2003-092-EN

Mr. Sauli Niinistö was recently appointed Vice President of the Management Committee of the European Investment Bank. He succeeds Mr. Ewald Nowotny who ended his four-year term. Mr. Niinistö, who was appointed by the Board of Governors on a proposal by Sweden, Austria and Finland (the three countries form a shareholder constituency), was Deputy Prime Minister of Finland from 1995 until 2001. A lawyer by education, he was a member of the Finnish government as Minister of Justice from 1995-1996 and Minister of Finance from 1996 until 2003. He chaired his party, Kokoomus (National Coalition Party), from 1994 until 2001. Mr Niinistö was Chairman of the European Democratic Union (EDU) 1998-2002 and is since 2002 Honorary Chairman of EPP (European People's Party).

Mr. Niinistö began his career in 1976 as Senior Secretary of the Turku Court of Appeal where he later became a judge (1994-1995). In between (1978-1988) he worked as an Attorney at Law in Salo. He gained a legal degree (LL.M) from the University of Turku in 1974.

He was born in 1948 in the city of Salo.

The European Investment Bank, the European Union's long-term lending institution, finances capital investment furthering EU integration, in particular: regional development, environmental protection, industrial competitiveness and R&D, health and education, trans-European networks in transport, telecoms and energy, as well as SMEs). In 2002, the EIB has lent some EUR 39.6 billion, of which EUR 33.4 billion within the EU. Owned by the Member States, the EIB raises its funds on capital markets (AAA issuer) and is the largest supranational issuer.

http://www.eib.org/about/press/2003/200 ... sident.htm
Onko ihme, jos meidän henkilökohtaista lainavastuuta jo tarvitaan Luxemburgiin, - ei riitä enää se mitä vetävät verorahoilla välistä. On meillä loistava hallitus ja presidentti voi hyvä helvetti. Pojat vähän järjesteli finanssikriisejä, ja poliisi oli sitten leikillään ottamassa konnia kiinni.
EVA:n raportti: Kataisen hallitus vienyt Suomen katastrofiin
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=5114

Väärin. Ne pojat veivät katastofiin koko maailman. Kyllä suomipojat osaa! Kuva wikistä EPP-puolueen englanninkieliseltä sivustolta. Ja kyl meitä poikia naurattaa, on suomalaiset vaan sen verran tyhmiä:

Kuva

http://en.wikipedia.org/wiki/European_People%27s_Party

Euroopan kansanpuolueen korkeimpia johtajia Jyrki Katainen, entinen Suomen valtiovarainministeri, nykyinen pääministeri ja saman puolueen kunniapuheenjohtaja Sauli Niinistö, nykyinen Suomen presidentti. Huom. sivustolla oleva tunnus ei ole Euroopan Unionin tunnus - kuten ei myöskään Eurooppa-Neuvoston tunnus, joka kaappasi vallan Lissabonin sopimuksen myötä, ja ovat siis samaa Euroopan kansanpuoluetta.

Ja vaikka alkaisi tajunta heräilemään, niin turha kiukutella, te ette voi näille enää mitään, ette äänestämällä, ette millään - ainoa vaihtoehto nyt on, että tuo edellä puhuttu musta-aukko nielaisi heidät. Mutta on erittäin epätodennäköistä, että se kuitenkaan pystyisi heidän/meidän välillä tekemään mitään objektiivista valintaa... tai sitten täytyy mennä uskojen, luulojen tai kuvitelmien tai legendojen puolelle, ja niitä löytyy Ulvilan lautamiesketjusta mielinmäärin.
Alethes doksa meta logu
visitor59
Roger Murtaugh
Viestit: 880
Liittynyt: To Maalis 25, 2010 8:30 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja visitor59 »

⇧ Nuo uutiset käytetyistä biljoonista ovat tänäpäivänä niin arkipäiväisiä , että kaikki ovat jo täysin turtuneet ...niin tavallisia lukuja että venäläisetkin päättivät 40 vuoden vaikenemisen jälkeen kertoa löytäneensä biljoonien karaatien suuruisen timanttiesiintymän...

Kiinostavaa, koska NWO:n käsikirjoituksen mukaan nyt EU:hun pumpattujen biljoonien piti siirtyä ohjatusti Kiinaan kasvattamaan uutta kiinteistökuplaa ja siksi oli tarpeen maalata Venäjästä mahdollisimman negatiivinen kuva: a'la diktaattori Putin ... Hm... Kiina vihelsi kiinteistökupla-pelin poikki ja Venäjällä on yllättäen kymmeniä karaateja timantteja/ kansalainen ....

linkki:
"Russia Has More Diamonds In A Crater Than The Rest Of The World Has Combined"
http://www.gizmodo.com.au/2012/09/russi ... -combined/
Sirpa kirjoitti: ....
Ja vaikka alkaisi tajunta heräilemään, niin turha kiukutella, te ette voi näille enää mitään, ette äänestämällä, ette millään - ainoa vaihtoehto nyt on, että tuo edellä puhuttu musta-aukko nielaisi heidät.
....
Tuskin nielaisee ;) , mutta siinä olet oikeassa, että nyt on jo myöhäistä vinkua ...

Tosin noin vuoden kuluttua se sama pätee EPP:n poliitikkoihinkin kun huomaavat etteivät olleetkaan tämän näytelmän ohjaaja, vaan näytelmään onkin pääomapiirien kirjoittama jatko-osa ... mutta, mutta ....

Voi nimittäin käydä vielä niinkin, ettei se jatko-osakaan ole se lopullinen, vaan NWO:n akkitehditkin joutuvat myöntämään, ettei shakinpeluu ole heidän vahva lajinsa. Eli uumoilen Kiinan käyttävän hyväkseen sille avautuneen (avaamansa?) mahdollisuuden vallanjaon uusimiseen.
Ei sekään tietysti Euroopan kannalta mikään ihanneratkaisu ole , mutta parempi kuitenkin kuin NWO.
visitor59
Roger Murtaugh
Viestit: 880
Liittynyt: To Maalis 25, 2010 8:30 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja visitor59 »

Sirpa ! Olet useasti tuonnut esille noita puuttuvia miljardeja - nyt törmäsin itse johonkin tosi kiinostavaan:
Euroopan keskuspankin 28.09. julkaistusta taseesta näyttää puuttuvan 17 triljoonaa € .... :shock:

Mark J. Grant kirjoittaa niistä:
Lest We Forget
http://www.zerohedge.com/news/2012-10-01/lest-we-forget

ja
The ECB - EUR22 Trillion Is Missing
http://www.zerohedge.com/news/2012-10-0 ... on-missing

Tuo 17 triljoonaa on melkoinen raha, vaikka Suomen osuus EKP:stä on vain 1.2% niin rahana sekin on jo 204 miljardia .... Melkoinen vastuu kun otetaan huomioon ettei EKP:n "vastaavaa" sarake ole lähestulkoonkaan terveellä pohjalla, vaan sen väitetään olevan n. 300% yliarvostettu .

Kun tase lisäksi näyttää 2012 Q1 tulleen "tappiota" yli triljoona, niin tilanne pahenee vauhdilla ... Mihinköhän se triljoona sitten on kolmessa kuukaudessa onnistuttu käyttämään ????

Suomen valtionvelka on n. 87 miljardia ja kun siihen lisääntyy tuo 204 (and counting) miljardia, niin ei paljon naurata.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Juupa juu. Olen sitä mieltä, että koko "finanssikriisi" -nimellä kulkeva näytös on järjestäytyneen rikollisuuden vallanotto- ja yleisen järjestyksen sabotointioperaatio. Ennen tätä vaihetta tuohon järjestäytyneeseen korruptiokitaan "sulle-mulle" on uponnut valtavat määrät kansalaisten ja valtioiden omaisuutta, ja nyt kun totuus alkaa paljastumaan, niin heillä - tuolla järjestäytyneellä (valkokaulus) rikollisuudella - ei ole muuta mahdollisututa kuin ottaa haltuunsa koko Eurooppa poliitikkojemme luotsatessa Suomi-laivaakin täysin järjettömään suuntaan. Tältä näyttää päivän politiikka:

Korroptioskandaali Ranskan poliisissa: "Kuin kuolio olisi levinnyt"
Virasta pidätettynä on 30 erikoisyksikössä toimivaa poliisia.


STRINGER/FRANCE

Julkaistu: 8.10.2012 19:21

Korruptiosta epäillyt poliisit kuuluvat 70 hengen erikoisyksikköön Ranskan Marseillessa.
Kolmeakymmentä virasta pidätettyä poliisia epäillään huumekaupasta ja kiristyksestä.

Korruptio on ollut järjestelmällistä.

Erikoisyksikkö on vastuussa kaupungin pohjoisosien valvonnasta.

Poliisien epäillään muun muassa varastaneen huumekauppiailta rahaa ja huumeita sekä pitäneen itsellään takavarikoitua tavaraa.

Poliisien hallusta löytyi viime viikolla suoritetuissa etsinnöissä huumausaineita, satoja euroja käteistä rahaa sekä koruja. Tavaraa oli kätketty muun muassa poliisien vaatekaappeihin ja toimiston kattoon.

– Tuntuu kuin kuolio olisi levinnyt tähän virkaan, syyttäjä Jacques Dallest kuvaili tapausta perjantaina.

Järjestäytynyt rikollisuus on vaivannut Marseillen satamakaupunkia ja erityisesti sen pohjoisosia jo pitkään.

STT

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 63614.html
Kuka tutkii, pidättää tai selvittää, jos korruptio yltää ylimpään poliisijohtoon?
9.10.2012 15.00

Kuva

LEHTIKUVA/ LOUISA GOULIAMAKI

Liittokansleri Angela Merkel ei ole Kreikassa aivan suosikkilistojen kärjessä.
Syrizan Tsipras lähetti tiukkoja terveisiä Merkelille

Syrizan Tsipras lähetti tiukkoja terveisiä Merkelille

KU

Euroopan eliitin päämääränä ei ole ratkaista velkakriisiä, vaan luoda halpatyövoimaan perustuva uusi järjestelmä, kirjoitti Syrizan puheenjohtaja Alexis Tsipras terveisissään Kreikkaan saapuvalle Saksan liittokanslerille Angela Merkelille.

”Kreikan viesti Angela Merkelille”, oli otsikoitu brittilehti Guardianin kommenttipalstalla julkaistu Kreikan vasemmistopuolue Syrizan puheenjohtajan Alexis Tsiprasin kirjoitus. Merkelin on määrä saapua Kreikkaan myöhemmin tiistaina, Tsiprasin kirjoitus julkaistiin netissä maanantai-iltana.

”Miksi tuhoisasta politiikasta pidetään dogmaattisesti kiinni?”, kysyy Tsipras.
Tsipras muistuttaa, että Kreikassa on menossa jo viides taantumavuosi. Alkuvaiheessa taantuma oli seurausta globaalista finanssikriisistä, mutta siitä eteenpäin ”troikan” (Kansainvälinen valuuttarahasto, Euroopan unioni ja Euroopan keskuspankki) sekä Kreikan hallituksen leikkauspolitiikka on Tsiprasin mukaan ylläpitänyt ja syventänyt kriisiä.

Tsipras toteaa, että kriisin aikana Kreikan talous on taantunut 22 prosenttia, palkat ja eläkkeet ovat pudonneet 32 prosenttia, työttömyys ylittänyt 24 prosenttia ja nuorisotyöttömyys ylittänyt 55 prosenttia.

”Eurooppalaisia kiristetään”

Tsiprasin mukaan leikkauspolitiikka estää taloutta palaamasta kasvu-uralle. Se luo taantuman noidankehän, joka vain kasvattaa velkataakkaa.

”Euroopan ja Kreikan päätöksentekijät ja eliitit, mukaan luettuna Merkel, tietävät kaiken tämän... Miksi he pitävät niin dogmaattisesti kiinni tästä tuhoisasta politiikan ja talouden tiestä?” kysyy Tsipras.

Tsipras kirjoittaa uskovansa, ettei eliitin tavoitteena olekaan ratkaista velkakriisiä, vaan luoda kautta Euroopan uusi järjestelmä, joka perustuu halvalle työvoimalle, työmarkkinoiden sääntelyn purkamiselle, alhaiselle julkiselle kulutukselle sekä pääoman verohelpotuksille.

”Onnistuakseen tämä strategia käyttää poliittista ja taloudellista kiristystä, jonka päämääränä on vakuuttaa tai pakottaa eurooppalaiset hyväksymään leikkauspaketit ilman vastarintaa”, kirjoittaa Tsipras.


http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulk ... merkelille
Ja Suomessa muistellaan vanhoja halpatyövoimamarkkinoita, ja sitä, että halvasta työvoimasta ei ole sitä haluavalle mitään hyötyä, ellei se ole vahvaa ja tervettä.
9.10.2012 18.16

Puolan juutalainen Chaim Rumkowski (kuvassa seisomassa) oli Lodzin gheton päällikkönä ja toimitti natseille työvoimaa elintarvikkeita vastaan.

Juutalaisgheton syvä tragedia

HARRI-ILMARI MOILANEN

Historiasarja Hitlerin kätyrit (2011) alkaa dokumentilla Mordechai Chaim Rumkowskista (1877–1944). Puolan juutalainen Rumkowski oli Lodzin gheton itsevaltainen johtaja. Asema oli merkittävä, sillä kaupungissa eli 1930-luvun lopulla yksi Euroopan suurimmista juutalaisyhteisöistä.

Saksan miehitettyä Puolan käynnistyivät välittömästi juutalaisvainot. Lodz osoittautui natseille ongelmalliseksi: juutalaisia oli yksinkertaisesti liikaa, jotta heistä pääsisi nopeasti eroon. Jollakin välähti: kasataan porukka tarkoin vartioituun paikkaan kaupungin laitamille. Peräti 250 000 asukkaan ghetto oli Varsovan ohella toisen maailmansodan aikaisista ghetoista suurin.

Neuvostoliiton joukkojen saapuessa vapauttajina tammikuussa 1945 jäljellä oli enää 750 (!) juutalaista. Yksi heistä oli nykyisin 85-vuotias Lontoossa asuva Helen Aronson. Hän ei pidä Rumkowskia kätyrinä, vaikka tämä hänenkin mielestään ilmiselvästi meni aivan liian pitkälle yhteistyössään saksalaisten kanssa. Irvokkaana esimerkkinä mainitaan syyskuussa 1942 pidetty puhe (”Antakaa minulle lapsenne”).

Dokumentti valottaa varsin seikkaperäisesti Lodzin gheton toimintaa ja Rumkowskin otteita sen johdossa. Tuloksena on pätevä selvitys kiistellystä hahmosta holokaustin historiassa. Suomenkielistä selostustekstiä elävöittää runsas filmi- ja valokuvamateriaali.

Gheton oloista saadaan järkyttävä kuva. Käy selväksi, miten kylmäävän tehokkaasti natsit hyödynsivät juutalaisia työvoimana. Tässä oli myös Rumkowskin ansa, kun hän tuntuu kuvitelleen – ainakin alkuvaiheessa – juutalaisten säästyvän alistuessaan saksalaisten työvoimaksi. Tunnetusti natsien päämääränä ei ollut halvan työvoiman käyttö sinänsä, vaan juutalaisten tuhoaminen.

Tämä mielessä dokumenttia kannattaa myös katsella. Ettemme unohtaisi tuota hirvittävää rikosta ihmisyyttä kohtaan ja olisimme valppaita myös oman aikamme suhteen: eri tahoilla päätään nostavat vihapuheet ja toisia alentavat siivottomuudet varsinkin nettipalstoilla ovat huolestuttavia merkkejä.

Historia: Hitlerin kätyrit, osa 1/13: Chaim Rumkowski. Yle Teema tiistaina klo 20.00.

http://www.kansanuutiset.fi/kulttuuri/k ... a-tragedia
No, ei ne nettipuheet ole meistä orjatyövoimaa tekemässä, eivätkä jätä vanhuksia heitteille, eivätkä tuo lainsäädännöllä järjestäytynyttä rikollisuutta, vaan poliitikot. Katse on nyt kyllä aivan väärässä suunnassa, että kuka tekee ja mitä tekee.

Ja kannattaa miettiä, että onko se todella historiaa, tuo hirmuinen rikos ihmisyyttä kohtaan - mehän emme näe vielä eteemme, että mitä tästä ajanjaksosta tullaan historiankirjoissa kirjoittamaan.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Se oli jo 90-luvulla, kun Suomen valtio luovutettiin liike-elämän haltuun, mistä lähtien maa on muuttunut pelkäksi Villiksi-Länneksi. Pikku hiljaa myös liike-elämän eliitti, eli mafia sai yhä suurempaa jalansijaa Suomessa - onhan Suomi luokiteltu mm. veroparatiisialueeksi, koska Suomessa voi ulkomaalainen osallistua tuottavaan bisnekseen jopa nimettömänä, jolloin ei voida osoittaa mihinkään suuntaan verovelvollisuutta - samaa oikeutta hallitus on kaavaillut myös suomalaisyrityksille/bisnesihmisille - ja mikä siinä, heillähän on hallussaan koko valtio, josta voi sitten lypsää vaikka tappiorahat tehden lakeja mielensä mukaan. Hyvissä ajoin jo tehtiin laki, että jos WinCapita todetaan rikolliseksi toiminnaksi, niin siitä huolimatta yritykset voivat vähentää WinCapita-tappiot verotuksessa (löytyy aihetta käsittelevästä ketjusta).

Niin, että Suomen ydinvoimarakentaminenkin on mafian hallussa. Hyvä Suomi.
Olkiluodon työmaa on ollut viime aikoina jälleen kohuotsikoissa. Työeläke-lehden mukaan bulgarialaiset maalarit ovat kertoneet Metalliliiton edustajalle, että ovat joutuneet maksamaan mafialle suojelurahaa 50 euroa viikossa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012101 ... 8_uu.shtml

Mutta muistakaa nyt mennä äänestämään loistavia poliitikkojamme jälleen, ja kivittäämään siinä ohessa kaiken maailman monikultuurisia henkilöitä - ihmettelin moista sanaa toisessa ketjussa ja selvisi, että monikulttuurisuus pitää sisällään myös vammaiset - sana ei liity siis etnisiin ryhmiin. Ilmankos se kalahtikin korvaani.

Wikistä:
Monikulttuurisuus käsitteenä tarkoittaa useaan kulttuuriin liittyvää tai usean kulttuurin piirteitä sisältävää asiaa[1]. Perinteisesti monikulttuurisuus on merkinnyt kulttuurien välistä keskustelua, arvostusta ja vuorovaikutuksta. Monikulttuurisuuden käsite on laajentunut etnisten ryhmien lisäksi koskemaan myös erilaisia alakulttuureita kuten vammaiset ja sukupuolivähemmistöt [2][3][4][5].
Ilmeisesti tähän kivitettävien ryhmään ei kuitenkaan kuulu rikolliset itä-mafian edustajat ja jäsenet, tai henkilöt, jotka heitä suojelevat, tai poliitikot tai virkamiehet, jotka edesauttavat tätä toimintaa edistävää kehitystä. En ole ainakaan maahanmuuttokriittisiä tekstejä lukiessani huomannut, että kriteerinä olisi ollut vain rikollinen toiminta, vaikka itäkulttuuriin kuuluisikin rikollinen, autoritäärinen suojelurahatoiminta.

Edelleen: mihin perusideaan siis perustuu monikulttuurisuuden vastustaminen?
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Koskahan ymmärretään, että mihin suuntaan Katainen on Suomi-laivaa luotsaamassa. Eikö kohta jo ala hiki kohoamaan kansanedustajien otsalle?

Artikkelisarja keväältä 2009, koskien kolmannentien politiikkaa, josta Katainen on sanonut, että on jo olemassa kolmas tie, eikä Suomen tarvitse enää olla kolmannen tien kolmas tie. Ja nyt oivalleetaan, että...
Katainen: Nyt oivalletaan, ettei valtio ole ratkaisu kaikkiin ongelmiin

16.2.2009

....

"Mahdollistaja tarkoittaa sitä, että kaikille tarjotaan tasapuoliset mahdollisuudet terveeseen elämään ja vahvaan sivistykseen, ja tästä seuraa yhteiskunnan menestys. Olen sivistysuskoinen", hän kuvailee.

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/K ... 5243556819
Olen pitkään pohtinut, että miten tuo sivistysusko nyt sitten liittyy tuohon tasa-arvoon terveydessä, miten kaikille voidaan taata mahdollisuus terveeseen elämään, jos kerran on sairas niin on sairas?! Tai jos on vammainen, niin on vammainen - miten siinä tarjotaan kaikille tasapuolinen mahdollisuus terveeseen elämään?!

Nämä ovat kalskahtaneet korvaani jo tuolloin 2009, ja sitten ryhdyttiin ajamaan alas vanhustenhuoltoa, seuraavaksi tuli tulilinjalle kehitysvammahuolto, ja nyt sitten lopetetaan koko sairaanhoitopiirit. Ihmettelinkin tuolla tuota sana "monikulttuurisuus", jota vastutetaan ja nyt havaitsin, että siihen on sisällytetty mm. vammaiset ja sairaat.

Miten tämä tasa-arvo käytännössä saadaan toimimaan? Vastaus: siten, että lopetetaan sairaanhoitopiirit kokonaan muka kuntauudistuksen varjolla, niin ei ole sairaita, kun ei ole sairaiden hoidolle palkanmaksajia. Mitä tästä seuraa - ei sen kummempaa kuin nyt vanhuksille, jotka on ensin toimitettu laitokseen, kun eivät pärjänneet kotona, nyt heidät on viety takaisin kotiin ja laitettu ovi kiinni. Näin on taattu kaikille tasa-arvo terveyteen.

Kas tässä - hökötyksillä ei sairaita hoideta - mutta jos ei ole tarkoitus hoitaakaan?
”Hökötyksillä ei sairaita hoideta”

11.10. 18:04

– Ette pysty sullomaan Suomea 70 suurkuntaan, Tiilikainen kuittasi pääministeri Jyrki Kataiselle (kok.).
– Puhumattakaan, että nämä teidän hökötyksenne pystyisivät järjestämään ihmisille sairaanhoitoa. Keskussairaaloissa tuhannet ammattilaiset miettivät, kuka maksaa heille palkan kun heidän työnantajansa sairaanhoitopiirit lakkautetaan, Tiilikainen huomautti.

– Pystyykö hallitus takaamaan sen, että ihmiset pääsevät lääkäriin, Sipilä kysyi.
Toistaiseksi hallitus on vain heikentänyt palveluja esimerkiksi päättämällä lakkauttaa sairaanhoitopiirit, puolue sivaltaa.

...

http://www.suomenmaa.fi/etusivu/h%C3%B6 ... 51505.html
Miten tämä voi olla niin vaikea ymmärtää - siksikö, että se on niin uskomatonta, röyhkeää ja käsittämätöntä? Mutta kun se on totta. Ei ole tarkoitus hoitaakaan sairaita - sehän selviää aivan hyvin tuosta Kataisen visioimasta tulevaisuuden Suomesta edellä olevasta lehtiartikkelista. Samoin jokin aika sitten oli Kataisen puhe, jossa hän korosti, että Suomalaisten pitää uskoa nyt, että hetken kuluttua Suomi on aivan toinenlainen maa.

Jos todella vilpitön ymmärtämättömyys kulkee näin paljon jäljessä pääministeri Kataisen todellisista suunnitelmista, niin mihin tässä vielä ehditäänkään?! Minulla tässä yhdistyy nyt tämä maahanmuuttostrategian itsensä vastaan kääntyminen (propaganda), jossa monikulttuurisuuteen oli sisällytetty myös vammaiset ja Kataisen artikkeli vuodelta 2009 "kaikille taataan tasa-arvoinen terveys" ajatus sairaahoitopiirien täydelliseen lakkauttamiseen. Pelkkä sairaanhoidon ulkoistaminenkin on ollut selvästi vain terveydenhuollon sabotointia. Suomeksi sanottuna: sairaanhoidon sabotointia.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ja katsaus päivänpolitiikkaan, joka tuntuu kulkevan tavalla, joka on tuttu: historia toistaa itseään. Kansanpuolueen EPP:n kunniapuheenjohtaja Niinistö on ollut vierailulla Norjassa ja Oslossa, EPP:n ikipresidentti (siis sen Eurooppa-Neuvoston, joka nappasi Lissabonin sopimuksen myötä vallan EU-eliitille, ei sen Euroopan Neuvoston, eikä edes sen Euroopan Unionin Neuvoston) Van Rompuy vastaavasti Suomessa tapaamassa EPP:n kansanpuolueen johtajaa Jyrki Kataista, jolle olikin suunniteltu merkittävää palkkiovirkaa. Näin tänään:
Helsingissä vieraillut Van Rompuy sanoi tiedotustilaisuudessaan, että kysymys palkinnon vastaanottajista ratkaistaan myöhemmin. Hän kehotti spekulaatioiden sijaan keskittymään ensin Nobel-palkinnosta iloitsemiseen.

– Tämä on ilon ja onnen päivä, Van Rompuy sanoi Kesärannassa.

– Se, miten palkinnon vastaanotto järjestetään, ei ole tämän päivän pääasia. Pääasia on se, että Euroopan Unioni palkittiin vuosikymmenien työstä rauhan ja turvallisuuden hyväksi.

Van Rompuyn mielestä Nobel-palkinto on ”suunnaton kunnia” EU:lle ja kaikille eurooppalaisille.

– Palkinnon saaminen talouskriisin keskellä muistuttaa meille, mistä unionissa on todella kysymys: rauhasta ja hyvinvoinnista, Van Rompuy hehkutti.


http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/401215 ... +palkinnon


Miten niin historia toistaa itseään? Tällä tavalla. Ote on Talvisota Kronikka (Gummerus) kirjasta:
27.1.1939: Ruotsissa ehdotetaan Nobelin rauhanpalkintoa Adolf Hitlerille.
Tietämäni mukaan myös Josef Stalinille on ehdotettu/myönnetty Nobelin rauhanpalkinto.

Onpa hilpeää, heh. Lopunenteitä sanon minä - tietäisi vaan, että minkä lopun...

Juu, löytyihän se Wikistä:
Stalin on ollut kaksi kertaa ehdolla Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi työstään toisen maailmansodan lopettamiseksi. Hän oli ehdokkaana vuosina 1945 ja 1948
Mainitsin juuri toisaalla, että juutalaiset ovat olleet yliedustettuina Nobel-palkinnon saajina. Tietämäni mukaan niin Hitlerin kuin Stalininkin taustat löytyvät sieltä suunnalta. Miten tämä palkkioetu nimettäessä sitten liittyisi Euroopan Unioniin (todellisuudessa palkintohan on EPP:lle), niin jää mielikuvituksen (tai salaliittoteorian) varaan.

Lisäys: olen nyt lukenut kommentteja tästä ns. EU:n saamasta Nobelin palkinnosta, sisäpiiri tietysti hehkuttaa voittoaan, mutta joukossa on myös erään presidentin kommentti, joka arveli ensin uutisen olevan pilaa.

Totta - tämä on uskomatonta - vähänkin asioista perillä olevat tietävät edellä kertomani vallankaappauksen demokratialta, ja nyt hehkutetaan voittoa demokratialle, kun vain reilu vuosi sitten van Rompuy itse kahteenkin otteeseen uhkasi sodalla mikäli ilmenee euroskeptismiä, eivätkä päättäjät taivu hänen puolueen tahtoon. Suomessa oli eduskuntavaalien ja Kataisen hallituksen muodostamisen ajan hälytysvalmiudessa EU:n iskujoukot toimenpidekäskynä rauhaan pakottaminen.

On tämä irvokasta.

Kreikan kansa on ajettu totaaliseen ahdinkoon, troikka käy ruoskimassa, ja joka neljäs kreikkalainen on työtön. Tällä toimenpiteellä ei voi olla mitään muuta tarkoitusta kuin saada sekasorto ja kaaos aikaiseksi, jonka varjolla voidaan Eurooppaan julistaa hätätila, ja saadaan nuo edellä puhumani (Saksan SS-joukkoja vastaavat) EU:n sotapoliisit valtaan.

Kaikki tietävät jo, että EU-eliitin troikalla ei ole mikään hyvä tarkoitus itse aiheutetun kriisin ratkaisemiseksi, mutta kuinka moni tietää näiden sotapoliisivoimien mahdista, jos Euroopan alueelle saadaan julistettua poikkeustila?! Itse näen sen tilanteen motiivina.
Alethes doksa meta logu
poikkeus
Hetty Wainthropp
Viestit: 497
Liittynyt: Ke Helmi 09, 2011 2:42 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja poikkeus »

Sirpa kirjoitti seuraavaa: "Totta - tämä on uskomatonta - vähänkin asioista perillä olevat tietävät edellä kertomani vallankaappauksen demokratialta, ja nyt hehkutetaan voittoa demokratialle, kun vain reilu vuosi sitten van Rompuy itse kahteenkin otteeseen uhkasi sodalla mikäli ilmenee euroskeptismiä, eivätkä päättäjät taivu hänen puolueen tahtoon. Suomessa oli eduskuntavaalien ja Kataisen hallituksen muodostamisen ajan hälytysvalmiudessa EU:n iskujoukot toimenpidekäskynä rauhaan pakottaminen. On tämä irvokasta.

Kreikan kansa on ajettu totaaliseen ahdinkoon, troikka käy ruoskimassa, ja joka neljäs kreikkalainen on työtön. Tällä toimenpiteellä ei voi olla mitään muuta tarkoitusta kuin saada sekasorto ja kaaos aikaiseksi, jonka varjolla voidaan Eurooppaan julistaa hätätila, ja saadaan nuo edellä puhumani (Saksan SS-joukkoja vastaavat) EU:n sotapoliisit valtaan.

Kaikki tietävät jo, että EU-eliitin troikalla ei ole mikään hyvä tarkoitus itse aiheutetun kriisin ratkaisemiseksi, mutta kuinka moni tietää näiden sotapoliisivoimien mahdista, jos Euroopan alueelle saadaan julistettua poikkeustila?! Itse näen sen tilanteen motiivina."

boldaus ja alleviivaus meikkiksen.....

Kysymyksiä: mitkä ovat EU:n sotapoliisit?? Ja missähän noi "iskujoukot" olivatkaan valmiudessa ja minkä takia ja MISTÄ VOISI LÖYTÄÄ TODISTEITA moisesta jutusta???

Valitettavasti joskus toi Sirpan kaikkealla salaliittoja näkevä näkemys menee LIIAN paljon yli hilseen... muutenhan ois ihan jees x-files sarjan kässäriainesta
Poikkeus vahvistaa säännön .... vai miten se nyt meni
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Voi tikun perhana - kaikki mitä kirjoitan - valitettavasti - on totta. Ja kaiken kirjoittamani aineiston olen ottanut ylös alkaen syyskuu 2010, kun tuli tieto maanpetosrikoksesta (vanhaan) hejaciin ketjuun nimeltä "Suomen vai suomalaisten turva uhattuna" - löytyy sieltä googlaamalla. Voin koittaa itsekin etsiä, kun vähän tiedän asiajärjestyksen.

Siellä on kaikki linkitetty uutisten kera, mutta mistä helvetistä te tietäisittekään, jos ette ole seuranneet?! Ja voin kertoa, että seuraaminen ja ylöskirjaaminen vuoden ajalta oli kyllä poskettoman kova urakka. Ja suoraan sanoen tikuttaa sitten kuunnella huutelua muilta, jotka eivät itse ole tehneet mitään. Eivätkä tiedä mistään mitään.

Kipitä sinne katsomaan, ja ihmettelemään, että mitä maailmassa on tapahtunut - ja muista - yksikään niistä uutisista ei ole sitten minun keksimä. Välitin vain tietoa.

Tuo aineisto tulee täällä esille kaksi vuotta myöhässä.
Alethes doksa meta logu
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Päivän poliittista keskustelua

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Olen (ed. viestiin viitaten) penkomassa uutisarkistossa, ja edellä taisin pohtia, että mikä on Suomen tilanne, jos julistetaan Euroopan laajuinen poikkeustila. Se uutinen tuli ensimmäisenä vastaan. Se on tässä.
Eduskunta jätti "Hitler-porsaanreiän" valmiuslakiin

Perjantai 21.5.2010 klo 17.27

Kriisiolojen poikkeusvaltuuksista päättäminen siirretään presidentiltä hallitukselle.

Kiistelty valmiuslaki säädetään hallituksen esittämässä muodossa.

Eduskunta löi perjantaina lukkoon lain sisällön. SDP:n esittämät pykälämuutokset kaatuivat hallitusrintaman voimin äänin 94-64. Oppositio olisi säilyttänyt presidentillä asetuksenanto-oikeuden poikkeusoloissa.

Asiaa edellisiltana puitaessa edustajia kuohutti SDP:n Jacob Södermanin vetämä Hitler-kortti. Söderman piti Adolf Hitlerin valtaannousua varoittavana esimerkkinä siitä, miten voi käydä, jos valtuudet perusoikeuksien rajoittamiseen annetaan hallitukselle.

Söderman muistutti Hitlerin hyödyntäneen yhden poikkeuslain sallimaa menettelyä valtaan noustessaan. Hänen mukaansa valmiuslakiin uhkaa jäädä vaarallinen porsaanreikä, koska eduskuntaan ja hallitukseenkin voi tulla ääriliikkeitä.


Söderman varoitteli, että kyse on laista, jolla viisi ministeriä vaikka samasta puolueesta voi laillisesti ottaa kaikki valtaoikeudet ilman kummempaa kontrollia.

STT

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010052 ... 2_uu.shtml
Söderman oli siis perustuslakivaliokunnan varapuheenjohtaja, todella pitkän linjan poliitikko. Hirvitti hänen kommentinsa tuolloin, ja tänä päivänä vielä enemmän.

Jatkan nyt näiden EU:n iskujoukkojen uutisten etsimistä.
Alethes doksa meta logu
Vastaa Viestiin