Mitä kuva esittää, sitä olen peräänkuuluttanut viimeajat.
Onko tässä siis vastaus;
Ulvilan surma: Huppupäisen naisen kuva aloitti pitkän painajaisen
http://yle.fi/uutiset/ulvilan_surma_hup ... en/6336885
- Itseasiassa se kuva oli Rakastajat- teatterin koneella. Kyse oli Lainsuojattomat festivaaliin liittyvästä kuvasta, jossa esiintyi itseasiassa nainen. Kyseinen näyttelijä esiintyy kyllä burleski-showssaan miehenäkin, että sikäli siinä voi tietysti erehtyä, Tanner kommentoi.
Onko tämän syyttäjä Äijälän työpöydällä siis jonkun naisen

commndopipokuva yms, jonka perusteella yritetään väkertää virkarikossyytettä auttamattoman myöhässä, vaikka kuva ollut hallussa kuukausikaupalla

.
Äijälät, Soukolat ja kumppanit olettavat ja ilmoittavat kuvan esittävän KTanneria

, käräjäoikeus sählää parhaansa mukaan

, jättää kuulematta asianmukaisesti

, väkertää päätöksen syyteajan jatkamisesta, saa nokilleen

Vaasan hovioikeudelta Joutsenlahden älyttyä tehdä valitus.
Aiemmin jo kyselinkin miksi tää Soukola koitti niin kökösti junailla tätä juttua, ei ole motiivit vielä ihan auenneet, mutta loistavaa ajanvietettä aikaansai kuitankin. Kiitos naurattavasta ja naurettavasta käytöksestä. Mää oon hyvin huvittunut

.
______________________________________________________________________________________
Tahtoo nähdä kuvan!
(tässä siis tuli selväksi, miksi tälle KTannerille asetettiin se kolmen kuukauden puhekielto. Ei haluttu selvittävän julkisuudessa
mitä kuva esittää

)
Nyt käräjäoikeus toteaa, ettei voidakkaan viedä prosessia eteenpäin ja elämään jää käsitys selkeesti todistetusta virkarikossyytteestä (ja varmasta tuomiosta), joka kaatui AIVAN PUSKISTA TULLEESEEN MUOTOSEIKKAAN, viiden vuoden vanhenemisiakaan.
______________________________________________________________________________________
Valitustaan tehdessään Joutsenlahti ottaa yhteyttä Ulvilan surman tutkinnanjohtajaan eli Erik Salonsaareen (keneen muuhunkaan???) liittääkseen tiedon tunnistusrivin videoinnista eli dokumentoinnista. Kuka muu olisi Joutsenlahdelle ilmoittanut, ettei videota ole olemassa. Spekuloin siis, että tämä tietoa eilen korjannut Salonsaari olisi "kevyesti jekuttanut" toista komisariota, vai onko joku muu jekuttaja. Oletan siis Joutsenlahden näitten tietojen mukaan selittäneen valituksessaan lähettäneensä naamioituneen naisnäyttelijän naamakuva Auerille ennen tunnistusriviin tutustumista ja halunneen vielä liittää tiedon varsinaisen tunnistusrivin tilanteesta. On varmaan ollut aikamoinen olo kun kolleegat ilmoittaa ettei kukaan koskaan tavoita todistemuodossa tuota tunnistusriviä, ei löydy. Siinähän kärvistelet oikeudessa virkarikossyyte niskassasi sana sanaa vastassa tilanteessa. Aika vekkuleita nämä poliisit.
_______________________________________________________________________________________
Ainakaan yhen Virolaisen mielestä ei ole tärkeää mitä kuva esittää.
Juu, ei ole tärkeää tietää
mitä kuva esittää. Tärkeää on usko ja luja luottamus.
Jos ylikonstaapeli Santaoja on aikoinaan lausunut, että alkututkinnan aikana on tehty virheitä, joita on myöhemmin vaikea paikata, niin se on asiaa perustelemattakin totta. Onhan lausuja konsta. Jos juttunsa hävinnyt syyttäjä moittii ja väittää hävinneensä hutiloiden tehdyn alkututkinnan takia, on kollegiaalinen luottamus perusta, jolle lojaalisuus perustuu. Ei puhu paskaa syyttäjät. Sen tietää sipilätkin, jotka tekevät totuutta lehtiensä palstalla lukijoilleen kuulopuheista, blogistien peesatessa.