Sinulla siis on äänite käytössäsi?Arse Nelupin kirjoitti:Sitähän se nimenomaan on (Älä, älä sillä vasaralla...). Mitäpä muutakaan?annaanna kirjoitti:Uudistan vielä kysymykseni siitä litteroidusta alalalala -kohdasta. Eikö sitten niin millään voi olla yritys tuottaa kieltosanaa älä-älä-älä-älä selällääm maaten, puukotettuna ja ilman hammassiltaa.
Miksipä sitten se älä-älä-älä on litteroitu fonetiikan lisensiaatin toimesta a-laa-laa-laaksi?
Miksipä sitten tulkitsee näin; "Uhrin äänet ovat erikoisia, koska hän ei varsinaisesti puhu kenellekään. Uhri huutaa Annua apuun kahdessa kohtaa mutta muutoin hänen äänetlynsä on valitusta ja huutoa, joka ei erityisesti ole suunnattu kenellekään tietylle henkilölle."
... ja mitä tulee Auerin mahdollisuuteen "vasaran", "kirveen", golfmailan", "sorkkaraudan" yms heiluttamiseen, niin ainakin minä olen sen mahdollisuuden jo aikoja sitten haudannut, kun huomasin sekunnin kestävän vain sen hetken kun menee missisippin lausumiseen. Jos käytössäsi on nauhoitus, niin on mahdollista vaikka kotirekoilla kuolettavien (ihan vaan leikisti kuolettavien) kolmen iskun antamista ja muutaman sekunnin päästä laususkelemista puhelimen lähellä. Uhrihan litteroinnin mukaan ääntä päästää vielä älä-älä -huutonsa jälkeen, joten ei ole voitu tuossa vaiheessa antaa yhtäkään niistä kolmesta kallon murskanneesta ym iskusta, joiden on kerrottu olleen kallon murskaavia, aivomassaan osuneita, fataaleja. Missä ihmeen vaiheessa ne iskut on annettu, kerro nauhaa kuunneltuasi
Liitän vielä tähän yhteyteen tämän valitushakemuksen kohdan;
Kirjoittaja ulkosuomalainen päivämäärä 09 Kesä 2012, 23:32
...
Tassa uusiksi Tuijan lausunto. Itse uskon nauhan kuullutta tutkijaa enemman kuin litteroinnin lukeneita minfolaisia.
Valituslupahakemuksesta 1490-1491
Näyte 26 Hätäpuhelu 1.12.2006 Satakunnan hätäkeskukseen
Tutkimusaineiston arviointi: Näyte 26 on hätäkeskuksen NiceLog- tallennusjärjestelmän tallentama puhelu, kestoltaan 4 minuuuttia 20 sekuntia.
Tutkimustulokset ja niiden tulkinta:
On mahdollista, että näytteen 26 taustalla kuuluvat miehen valitukset ja kolahdukset on nauhoitettu aikaisemmin ja soitettu hätäkeskuspuhelun aikana.
Jos tallennusta on käytetty, selittää se voimakkuuseroja näytteellä 26. Uhrin äänet ovat välillä voimakkaita ja kuulostavat tulevan lähempää puhelinta kuin takkahuone, välillä huudot taas ovat vaimeampia. Nämä ns. vaimeammat huudot ovat kutenkin perustaajuudeltaan korkeita, mikä tutkimustulosten perusteella yleensä liittyy voimakkaaseen äänentuottoon. Vaimeammat huudot näytteellä 26 voivat siis olla voimakkaammin tuotettuja kuin ns. voimakkaalta kuulostavat huudot.
Nämä em. voimakkuuserot voivat johtua joko siitä, että uhri on liikkunut asunnossa puhelun aikana myös takkahuoneen ulkopuolella tai siitä, että mahdolliset tallennukset on tehty eri etäisyyksiltä, mahdollisesti eri aikoina ja ne soivat puhelun taustalla.
Näytteellä 26 kohdassa 1:51 soittajan repliikki "Lähtiksejo" on huomattavasti vaimeampi kuin uhrin huudot ennen ja jälkeen em. soittajan repliikin.
Näytteen 26 taustaäänet tulevat siis jostain lähempää kuin missä soittaja on huutaessaan "Lähtiksejo".
On mahdollista, että myös näytteen 26 aikaiset juoksuaskeleiden äänet ja ovien kolahdukset on saatettu tallentaa etukäteen ja soittaa hätäpuhelun aikana.
Uhrin äänet ovat erikoisia, koska hän ei varsinaisesti puhu kenellekään. Uhri huutaa Annua apuun kahdessa kohtaa mutta muutoin hänen äänetlynsä on valitusta ja huutoa, joka ei erityisesti ole suunnattu kenellekään tietylle henkilölle.
Näytteellä 26 uhrin ääntä ei kuulu enää 2:27 kohdan jälkeen ja soittajakin sen toteaa kohdassa 3:10. Jos uhrin äänet on tallennettu etukäteen, niin silloin uhrin hiljeneminen ei tapahdukaan näytteen 26 aikana, vaan se on voinut tapahtua jo aikaisemmin.
Tutkimusalueesta vastaava
Tuija Niemi
tutkija
viewtopic.php?f=24&t=12419&p=465723&hilit=Tuija*#p465723
Ps. Taralle. Kerroit kuulleesi sen naksahdusäänen, siitä olin kiinnostunut, en niinkään kirkaisun kaksiosaisuudesta tai jotain. Mutta jos ei sulla ole mitään kokemusta naksahtavasta ikkunalasipalasta, niin kuvailet sen jollakin mieleesi tulevalla sitten.