Madeleinen tapaus ( Ketju 1)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

näin minäkin olen asian ymmärtänyt...

Noista kontakteista täytyy sanoa että noin kuukausi sitten gordon brownin sihteeri yritti (huonolla menestyksellä) kertoa medialle että mr mccann ei ole ollut suorassa yhteydessä browniin vaan hänen yhteydenottonsa on toiminut nimenomaan sihteerin kautta ja brown ei ole vastannut näihin yhteydenottoihin. Nuo korkean profiilin tapaamiset järjesti clarence mitchell, hänhän ihan alussa otti pariskunnan asiat hoitoonsa sen firman kautta missä työskenteli (firman nimi just hukassa mielestä) Mitchelillä on todella hyvät yhteydet moniin silmäätekeviin. Kate ja gerry todella nauttivatkin tästä mitchellin järjestämästä "täydellisestä pr-kiertueesta". Katen yhteydet julkisuuteen on hyvä ystävä joka työskentelee sky newsille. Gerryllä taas on kuulemma joku ystävä jolla on silmäätekeviä ystäviä...
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
X-tine
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Pe Syys 28, 2007 2:30 pm
Paikkakunta: Länsi-S

Re: Kyllä se on kummallista!

Viesti Kirjoittaja X-tine »

skoone kirjoitti:[quote="X-tineMinusta se on kummallista, ja järkyttävää. Gerry on yläluokan kasvatti, Kate "tavallisista".
(Skoone:) Asia on muuten just päin vastoin.
Pyydän, Skoone, kerrohan lähteet! Kiinnostaisi löytää.
tre_1982
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: La Elo 25, 2007 2:51 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja tre_1982 »

cicero kirjoitti: Hänellä ei luultavasti tällä hetkellä ole työtä sairaalassa sillä mikään sairaala ei voi ottaa töihin lääkäriä jota epäillään lapsensa katoamisesta jopa murhaamisesta. Lasten heitteillejättö on myös vakava rikos vaikka sitä julkisuudessa ei ole puitu kovinkaan paljon. Lääkärin täytyy nauttia ihmisten luottamuksesta.
Mitä oikeuksia heillä on? Voiko sairaala vaan ilmoittaa että sua epäillään rikoksesta, et voi tulla enää töihin? :?: Luulisi ettei asia olisi niin. Tosin ehkä he ovat itse ottaneet "pakkolomaa" siitä syystä että keskittyvät Maddyn katoamiseen/löytämiseen/tms. Ja mitä kauemmin ovat julkisuudessa, sitä vaikeampaa on "sulautua" taas tavisten joukkoon tavis-lääkärinä...

I am a nobody,
nobody is perfect,
therefore I am perfect.

X-tine
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Pe Syys 28, 2007 2:30 pm
Paikkakunta: Länsi-S

Katen tilanne on traaginen

Viesti Kirjoittaja X-tine »

Sirpa kirjoitti: Olen tyytyväinen, jos hän kaiken tämän kauheuden keskellä jaksaa vielä, mutta siitä on mielestäni aivan turha tutkailla syntyjä syviä. Kaikki sympatiani on Kate McCannin puolella.
Lenkkeillessäni mietin Katen tilannetta. Kyllähän nyt näyttää siltä, että McCannien suku häntä jotenkin karsastaa. Liekö tehnyt sitä jo kauan? Ehkä ei juhliva miniä ollut ihan anopin mieleen?
Madden katoamisen jälkeen pariskunta kulki aina yhdessä, käsi kädessä, Kate sormeillen koko ajan Maddien unilelua kuin turvaa hakien. Nyt Kate kuihtuu.
Olen pohtinut, jos Kate olisikin syytön. Silloin on oletettava, että Gerry olisi ns. klassinen hurmaava, manipuloiva narsistityyppi, jolla on "naamiona terve mieli". Ja jos Gerryn sukukaan ei jostain syystä tykännyt Katesta - eikä Maddiesta...
http://www.yle.fi/radiopeili/kiusaajajuttu.php?id=921
Katen käydessä vessassa olisi Gerry vaimonsa tietämättä hoitanut vaihteeksi lääkityksiä, vaikkapa insuliinilla tms. (Se olisi harkittu murha.) Vessasta tultuaan Kate antoi Maddielle Calpol-annoksen. Kun lapsi kuoli, Gerry sanoi: Annoitkohan liikaa lääkettä. Kate olisi kauhuissaan, vaikka tietäisi olevansa syytön. Hän oli tosin ottanut psyykelääkkeitä ja hiukan alkoholiakin, joten hän olisi epävarma: Teinkö sittenkin annosteluvirheen? Sitten Gerry sanoo jalomielisesti: Minä autan sinua, hoidetaan tämä homma yhdessä. :wink:
Jos näin olisi, Katen tilanne olisi tosi kamala. Asianajaja on yhteinen eikä missään tapauksessa käänny sympaattista Gerryä vastaan. Jos poliisi pystyy todistamaan, että vanhemmat ovat syyllisiä, Gerry "kertoisi kaiken" parilla vihjauksella - eikä Kate voi puolustaa itseään millään. Vaikka Kate puhuisi kuinka rehellisesti asiat, kuka häntä uskoisi, sillä kaikkien sympatia on taitavan sydänkirurgin Gerryn puolella. Eikä Kate välttämättä lainkaan edes tiedä kaikkia Gerryn touhuja.
Tämä on spekulaatiota, onneksi.

McCannit olivat ottaneet tai otattaneet äskettäin kaksosista näytteet ja tutkituttaneet ne - Portugalissa! (Miksei Britannian tasokkaammissa laboratorioissa?). Ja kas: Tulokset osoittivat, ettei kaksosia ollut lääkitty Madden katoamisyönä.
Siis mitkä lääkkeet näkyvät kuukausien päästä? Näkyisikö hiuksistani, jos olen ottanut viikon ajan toukokuun alussa joka ilta annoksen parasetamolia? (Panadol, Calpol) Entä nukahtamislääkettä?

Saksassa uutinen herätti kysymyksiä: Sanottiin: "Das Labor wurde von McCann beauftragt - jetzt erst. Jetzt findet man nur noch ARSEN, KOKAIN und NIKOTIN.
Und kein Calpol night. Das hätte man in den ersten 10 Tagen suchen müssen - im Blut.
Wick medinight - ab 16 Jahre!
0,1 g Codein ist für kleine Kinder lebensgefährlich.
Und die Familie hat ja einen eigenen Pressesprecher 80 000 € teuer der Mann, aber erfahren!
Ausserdem hat Gerry für die Beratunsdkommision der Regeirung und der Atombehörde gearbeitet. Wie Browns Bruder Andrew. Das wird gut bezahlt und geschmiert von der Atomlobby. Vielleicht weiß er ja was? "
http://www.welt.de/vermischtes/article1 ... adcomments
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

MissHolmes kirjoitti:Hyvää huomenta ja onnea maailmanmestaruuden johdosta kaikille :)

Tässä tämän päivän uutimia:
http://www.telegraph.co.uk/news/main.jh ... ann121.xml

Portugalin poliisi johdon vahvistamana: ovat lähdössä englantiin kuullustelemaan Tapas 9 -ryhmän uudestaan. Uskonevat jonkun/ joidenkin porukasta avustaneen.

Samainen päällikkö myös sanoi, että uskoo jutun ratkeavan, ja että ovat lähellä ratkaisua. Tietävät kuulemma mitä tapahtui, vain muutama avain yksityiskohta on auki. (luin nopsaan muutamia juttuja, mutta tuollainen mielikuva minulle jäi...ei siis suora käännös)
No niin,hyvä että alkaisi sitten siihen suuntaan kallistua,jospa kallistuskulma olisi oikea.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Anna Pihl
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Pe Loka 05, 2007 8:21 pm

Viesti Kirjoittaja Anna Pihl »

Vai meinaa se Kate auttaa muita vanhempia ja lapsia...nooh,vankilassa on sitten aikaa pistää pystyyn vaikka keskusteluryhmä kaikille lapsensa surmanneille vanhemmille.

Luulen,että tuo 3min.on siis minimi aika ,joka tarvitaan ruumiin kätkemiseen.Todellisuudessa uskon hommaan menneen hieman kauemmin.
Nimenomaan kyse on suunnitelmallisuudesta ja kylmäverisyydestä.

Muistaako kukaan sitä valokuvaa,jossa Gerry poistui,oliko se nyt seur.pvänä hotellista,vetäen matkalaukkua perässään?Pieni tyttö mahtuu myös sellaiseen.Uskomaton tuuri vanhemmilla ollut ruumiin kätkemisessä ja uskomattoman kylmäpäisesti pystyneet paineen alla toimimaan!
Anna Pihl
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Pe Loka 05, 2007 8:21 pm

Viesti Kirjoittaja Anna Pihl »

Vielä näistä hiusnäytteistä eli kun tilanne oli päällä niin vanhemmathan kielsivät ottamasta näytteitä tuplilta,myös veri ja virtsanäytteitä.Nyt jälkikäteen on helppoa otattaa näytteitä,kun aikaanaan käytetyt lääkkeet eivät enää testeissä näy.Uskon siis heidän käyttäneen jotakin,joka olisi aluksi näkynyt,muttei enää kuukausien kuluttua.

Vai otattivatko näytteet(pieni kylmä hiki otsalla ja sormet ristissä)nimenomaan portugalin labrassa,koska testitulokset eivät siellä ole samaa luokkaa kuin englannissa?
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Katen tilanne on traaginen

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

X-tine kirjoitti: Katen käydessä vessassa olisi Gerry vaimonsa tietämättä hoitanut vaihteeksi lääkityksiä,
Mistä lääkityksistä on kyse?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Anna Pihl kirjoitti:Vielä näistä hiusnäytteistä eli kun tilanne oli päällä niin vanhemmathan kielsivät ottamasta näytteitä tuplilta,myös veri ja virtsanäytteitä.
Onko tästä varmaa tietoa? Vai onko kyseessä spekulaatio?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Anna Pihl kirjoitti:Vai meinaa se Kate auttaa muita vanhempia ja lapsia...nooh,vankilassa on sitten aikaa pistää pystyyn vaikka keskusteluryhmä kaikille lapsensa surmanneille vanhemmille.
Onko varmistunut, että Kate on surmannut Madeleinen? Vai onko kyseessä spekulaatio?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Anna Pihl kirjoitti:.Uskomaton tuuri vanhemmilla ollut ruumiin kätkemisessä ja uskomattoman kylmäpäisesti pystyneet paineen alla toimimaan!
Onko paljastunut, että vanhemmat ovat olleet kätkemässä jotain ruumista?
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Kas kas Marski on herännyt!
Juu, et ole tainnut lukea päivän uutisia:

Kate on pidätetty kotoaan tänään täysin syin pääepäiltynä tyttärensä Madeleine McCannin murhaan, joka hautuumaalta löytyneen ruumiin perusteella on tapahtunut kuristamalla noin kello 16.00-18.00 3.5.2007.

Tarkempaa tietoa ei olla ikävä kyllä vielä saatu. Sitä odotellessa roikutaan täällä.

Miten voit olla noin pihalla???? Etkö lue edes iltapäivälehtiä suomesta?
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Just kidding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kävi vaan taas ärsyttämään tuo mieletön kysymysryöppy..... :evil:
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

MissHolmes kirjoitti:Kas kas Marski on herännyt!
Juu, et ole tainnut lukea päivän uutisia:

Kate on pidätetty kotoaan tänään täysin syin pääepäiltynä tyttärensä Madeleine McCannin murhaan, joka hautuumaalta löytyneen ruumiin perusteella on tapahtunut kuristamalla noin kello 16.00-18.00 3.5.2007.
No kappas! Onpa tutkinta edennyt jouheasti! ;)
Viimeksi muokannut Marsalkka, Ma Loka 22, 2007 8:45 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

MissHolmes kirjoitti:Just kidding! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kävi vaan taas ärsyttämään tuo mieletön kysymysryöppy..... :evil:
Nuokin taisivat olla sitten vain vitsailua nuo viestit, joihin kysyin lisätietoja... Jos kerran oikeaa tietoa ei olekaan...
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Lukittu