Kantaja on tassa tapauksessa syyttaja (kyseessa rikosasia, josta on nostettu syytteet.)Valhalla kirjoitti: Juu, muistankin nyt tuota aiempaa pohdintaa. Minulle ei nyt kuitenkaan aukea, onko esikoisen asema käräjille menevässä aineistossa mikä. Kantaja, vastaaja vai jokin muu vai useampi. Vai onko prosessi tarpeen jotta hän ei käy enää todistajana.
Vastaaja eli siis syytetty tytto ei voi olla mistaan 2006 tapahtuneesta kun oli silloin vain yhdeksan vanha.
Myoskaan mistaan 2006-2009 tapahtuneesta (uhkailu yms. mita oli arveltu ) ei voi olla syytettyna kun oli silloinkin viela alaikainen.
(Vaikka tytto olisi ollut yli 15 ja siten oikeudellisesti vastuussa teoistaan, siita pitaisi nostaa omat syytteet. Sitapaitsi oletan, etta oikeudenkaynnit kaytaisiin erillisina ja muksun osalta suljetuin ovin, kun olisi silti nuoresta ihmisesta kysymys. TAMA SIIS EI KOSKE TATA TAPAUSTA--PELKKA SIVUHUOMIO.)
Koska tytto on nyt tayttanyt 15, han voisi mun ymmartaakseni olla karajilla ensi syksyna todistajana. Kysymys on silloin haluaako han todistaa--lahisukulaista vastaanhan voi kieltaytya todistamasta. Jos han todistaa, hanen on puhuttava totta, mutta millapa kukaan todistaa mita han uskoo muistavansa.
KKO:n paperin mukaan tyton asianajaja oli failannut korvausvaateen siina tapauksessa, etta Anneli tuomitaan syylliseksi. Eli asianomistaja on siina mielessa varmaan edelleen.
Joku Suomen lakia paremmin tunteva varmaan selventaa ja jatkaa jos on tarpeen.

