massarati kirjoitti:Ihan vaan tuli mieleen tuosta ikäerosta, kun sitä ihmeteltiin, että tekijä oli nuori ja uhri kuitenkin jo kuusikymppinen... Niin mitäs, jos tekijä olikin jonkun aa:n asiakkaan lapsonen, joka oli kokenut että vanhempaa/perhettä oli kohdeltu väärin...Tuntuu kyllä epätodennäköiseltä sekin, mutta
palkkamurhaa ajatellen tekotapa on kyllä liian henkilökohtainen, ainakin näiden tietojen valossa, mitä on annettu.
Aika mehevät juorut tämä keissi on kyllä laukaissut...
Odottelen sitä, josko jostain tihkuisi lisää vihjeitä.
Tätä entisen asiakkaan lapsi juttua ehdottelin itsekin joku sivu sitten. Jos taas nykyiset asiakkaat ovat tilanneet tapon, niin murhan elämälle vieraat piirteet ihmetyttävät, koska "palkkamurhaaja" on selvästi tehnyt "ylitöitä"
Jospa asianaja ei ollutkaan niin puhtonen ja hänellä oli rahaa piilossa tai tietoa jostakin asiasta, tai jos surmaaja vain oletti näin ja siksi esimerkiksi kidutusta.
Tapettiinhan Pohjanmaalla kiduttamalla umpiköyhä röttelössä asunut erakkko, kun kiersi huhu että äijälllä on rahaa piilossa.
Joku tässä poliisin tiedotuksessa tai sen puutteessa mättää, tiedetäänkö syyllinen suunnilleen joku Cannoballisin häntyri, mutta ei tiedetä kuka ja ne pojat eivät yleensä vasikoi, vaikka joutuisivat itse istumaan murhasta, jota eivät ole tehneet. Cannoballin tiloihin täällä Virossakin tehtiin poliisi isku jospa tappaja tuli Virosta. Suomea puhuva voi hyvin tarkoittaa Suomessa töissä/ryöstöissä vuoden pari asunutta virolaista.