Belker kirjoitti:On sillä aina väliä.
The death of one is a tragedy
The death of a million is just a statistic.
Ei sillä ihan oikeasti ole. Yksi perhe lisää on toki menettänyt omaisensa, mutta noin suurella mittakaavalla sen merkitys on vähäinen, suorastaan olematon. Spreekillers-sijoitusta toki jos hakee, niin sen suhteen sitten taas se yksikin voi muuttaa kaiken.
Ammuskeluissa, jossa uhreja on vähemmän, nousevat jokainen yksilöinä paremmin esille. Näissä ammuskeluissa missä uhreja on paljon, katoavat uhrit massaan ja muuttuvat vain numeroiksi nimien sijaan. Sellaista se vain on. Pienissä tapauksissa huomion usein myös saa ampujan sijasta tosiaankin ne uhrit, mutta isommissa tapauksissa koko tapaukselle kasvot antaa taas ampuja, johon kulminoituu sitten kaikki tilanteeseen liittyneet asiat. Ja tokihan isot tapaukset muistetaan aina pienempiä paremmin, mutta se nyt ei taas liity tähän asiaan mitenkään.
Se, että onko niitä uhreja sen 27 vai 28, ei ole tavan suomalaiselle tallaajalle minkään maailman merkitystä, se on vain tarkentava seikka juuri tässä ammuskelussa, kun päähuomion pitäisi kiinnittyä siihen että tälläinen tapahtui - jälleen kerran - ja siitä pitää nyt lähteä selviämään. Oli se sitten tosiaan vain uutinen maailmalta tai oikeasti henkilökohtaisella tasolla elämään vaikuttanut tapahtumaketju.