Hah. Siis tasta aloitettiin. And I quote[CSI kirjoittiEn väitä yhtään mitään - enkä varmasti vaan pohdiskelen, että olisko mahdollista. Asia on selvittelyn alla kuten aiemmin kerroin jo. Teillä on paha taipumus tarttua hypoteeseihin kuin hullu puolukanvarpuihin.ulkosuomalainen kirjoitti: Vaitat siis tietavasi taysin varmasti, etta joulukuun 1. paivana 2006 kello 2:45 - 4:30 valisena aikana Tahtisentiella satoi?
Sori. En tajunnut silloin, etta oli vain hypoteesi.CSI kirjoitti
Olosuhteet olivat vaikeat koiralle (räntäinen vesisade) ja koira tuli paikalle kovin, kovin myöhään (taisi olla 90 minuuttia, muistanko oikein?).
Vahan ryhtia myontaa erheensa ja vahemman noita ad hominem heittoja niin kylla tama tasta.
Ma noista yokuvissa kostean nakoisesta kuistista aikanansa paattelin--kun "tippajaljet" olivat niiden lankkujen suuntaiset--etta kuisti oli sellainen pergolan tyyppinen, "harvakattoinen" , enempi auringonsuoja. Kuten kuvista nakyy, kuisti alkaa talon oman harjakaton alta ja se osa olisi siksi voinut olla kuiva. Lopun oletin olevan saan armoilla kun nuo loivat, melkein tasakattoiset rakennelmat ovat sillai tylsia, etta tuppaavat keraamaan kaikenmaailman roskaa/lehtia yms ja vaativat saannollista katolle kiipeamista ja putsausta. Ainakin meillapain. Tuuli puhaltaa roskaa homehtuvaksi kasaksi harjakaton alle ja viereen. Ja oletan, etta teillapain lumen. Liukkaan vinyylin paalla olisi erinomaisen hankala taiteilla niita putsaamaan. Plus vinyyli on aika halvan ja akkia likaisen nakoinen ratkaisu tiilikaton vieresssa, mun mielesta.
Mutta jos sa sen naet varmaksi, OK. Ma korjaan ajatusrakennelmiani heti. Tieto kuistin katteesta on kuitenkin aika olennainen jalkien sailymisen kannalta. Silla ei ollut aiemmin paljon merkitysta kun oletin sateen sattuneen aiemmin yolla.

P.S.
Re tummennettu kohta: hypoteesi vai fakta? Jos fakta niin lahde tiedolle?Ns. valokate eli läpinäkyvä vinyylilevy (tai vast) siinä on päällä. Katso vaikka Googlen streetview kuvista v. 2009. Sille ei ole uusi omistaja tehnyt mitään. Ihan hyvin näkyy kadulle asti sopivasta kulmasta, että siinä on kate päällä.
