Painava syy?? Hetkinen, mm Lauerman mukaan useimpien surmien syy on sellainen, että tekijä itsekin ihmettelee kun ei itse ymmärrä miksi niin mitättömästä syystä teki tapon, eikä osaa mutta vastata kuin että tapahtui jonkinlainen pimahdus.A.W kirjoitti:Tara hei ota huomioon, että annelin kaikki kertomukset voi olla täyttä skeidaa, se tekee kyllä ihan kaikkensa pimittääkseen murhan. Niin minäkin tekisin.
Jukka on ollut tosi hyvä isä.....käynyt kaupassa ja kaikki, tottakai niin pitää sanoa.
Ihan varmasti Anneli on voinut olla myös jossain muualla, tai on voinut olla tosi sikeäuninen, eikä ole tiennyt mitä yöllä on talossa tapahtunut.
Kyllä Annelilla on ollut jokin painava syy murhaan ja ajattelee, että oli oikeutettua tehdä se.
En usko ollenkaan, että olisi ihan hepposin perustein tuollaiseen lähtenyt.
Häpeäraivon motivoimiin murhiin ei tarvita mitään painavia syitä. Niihin riittää iso ego, joka ei itseensä kohdistuvaa arvostelua kestä.
Anneli on itse kertonut olleensa herkkäuninen (kuten mm talon poikalapsi), kertonut mm että usein kiipesi Jukan ylitse, kun ei saanut unta ja/tai tuli jano ja meni juomaan vettä tai veskiin, Jukka kun nukkui siinä takan puolella (vammautuneen jalkansa takia) ja Anneli seinän puolella. Jukka ei kuulemma siihen herännyt.