Kadonnut Ismo Kumpulainen (ent. Immonen), 32 v. Riihimäki 2/2000

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Verna kirjoitti: Voihan olla, että Ismon kaveri on (aiheetta) tuntenut syyllisyyttä/ahdistusta yhteisen reissun jälkeen tapahtuneesta katoamisesta.
Henkilö joka sanoi myöhemmin nähneensä Ismon, oli eri henkilö kuin se, joka oli hänen seurassaan katoamisaikaan.

En itse pidä mahdollisena, että isokokoinen Ismo olisi voitu viedä saunatilojen pukuhuoneesta väkisin ilman, että saunatiloissa ollut kaveri olisi kuullut mitään. Koska Ismosta ei ole poliisin mukaan mitään elon merkkiä katoamisen jälkeen (13 vuoteen ei nostoja tililtä, ei puhelutietoja tai sotun käyttöä), on epätodennäköistä, että hän olisi elossa ja hänet on todennäköisesti surmattu katoamisiltana. Jos Ismo joutui henkirikoksen uhriksi, kaveri on joko ollut mukana henkirikoksessa tai juonessa ja ilmoittanut tekijöille, missä Ismo katoamisiltana on. Epäilen jälkimmäistä vaihtoehtoa. Jostakin Ismon surmanneet ovat saaneet tiedon siitä, missä hän katoamisiltana oli, ja sen kai tiesi vain hänen kaverinsa ja Ismon kumppani. Mahdollista on myös, että kaveri on muuten avustanut teossa, se voisi selittää sen, miksi hän ilmoitti katoamisesta Ismon tyttöystävälle vasta tunteja myöhemmin. Hän on voinut käyttää aikaa myös paikan siivoamiseen, jos siellä on ollut kamppailu,

Jos Ismo olisi lähtenyt vaeltamaan ja juomaan alkoholia saunatilojen ulkopuolelle teollisuusalueelle, hänen ruumiinsa olisi todennäköisesti löytynyt. Eikä sitäkään vaihtoehtoa taida olla, että hän olisi esim. saanut puhelun ja hänet olisi houkuteltu ulos kaverin tietämättä, poliisi kun on varmaan puhelutiedot tutkinut. Ja luulisi kaverin kuulleen, kun hallin ovi käy, jos Ismo olisi tiloista poistunut vapaaehtoisesti. Jos kyseessä on henkirikos, kaveri on mielestäni ollut juonessa mukana, tavalla tai toisella, todennäköisimmin jonkinlaisessa avunantajan roolissa.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Tyyppihän oli kadoksissa vapaaehtoisesti ennenkin, elikä huomion hakua löytyi. Ehkä tapaus on hyvinkin yksinkertainen, päättänyt ottaa hengen itseltään sellei et jää arvoitukseksi kaikille. Näyttävä katoaminen ja nirri pois sellaisessa paikassa mistä raatoa ei varmasti koskaan löydetä.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

kakkosurpo kirjoitti:Tyyppihän oli kadoksissa vapaaehtoisesti ennenkin, elikä huomion hakua löytyi. Ehkä tapaus on hyvinkin yksinkertainen, päättänyt ottaa hengen itseltään sellei et jää arvoitukseksi kaikille. Näyttävä katoaminen ja nirri pois sellaisessa paikassa mistä raatoa ei varmasti koskaan löydetä.
On aika harvinaista, ettei itsemurhan tehnyt koskaan löydy paitsi jos kuolintapa on hukkuminen. Ismon katoamispaikan lähellä ei taida olla jokea?

Ismon sukulaiset ovat sanoneet, että Ismo oli "kadoksissa" joskus aiemmin Ruotsissa mutta hän ei ollut heiltä kadoksissa vaan piti heihin yhteyttä "katoamisensa" aikana. Tämä "katoaminen" ei kestänyt kovin pitkään, ja hän on kai myös käyttänyt sotuaan. Nyt hänestä ei ole katoamisen jälkeen mitään elon merkkejä, ei sotun käyttöä, ei puhelimen eikä rahanostoja 13 vuoteen. Tämä jälkimmäinen katoaminen on siis aivan erilainen kuin väliaikainen Ruotsiin pakeneminen joskus vuosia ennen katoamista. Ruotsiin pakeneminen liittyi velkojen pakoiluun, joten jotain ongelmia hänellä on joidenkin ihmisten kanssa ollut Suomen puolella jo paljon ennen katoamista. Nyt niiden takia vain lähti ilmeisesti henki.

Ismon ruumiin piilottaminen voi liittyä paitsi todisteiden piilottamiseen, myös siihen, että surmaaja(t) tiesi Ismon paenneen joskus aiemmin Ruotsiin väliaikaisesti ja halusi lavastaa surman katoamiseksi.

Tämä tutkinta voisi ratketa, jos poliisi tutkisi sitä aktiivisemmin ja painostaisi enemmän Ismon seurassa katoamisiltana ollutta kaveria tai velkojia ja muita epäiltyjä. Ismon kaveri näyttää päässeen tutkinnassa aivan liian helpolla niin, että poliisi on todennäköisesti häntä kuullut mutta tyytynyt hänen hyvin epäilyttävään kertomukseensa siitä, kuinka Ismo oli vain hävinnyt hänen mitään kuulematta, edes sitä, kun hallin ovi kävi. Jutun tutkinta on jumissa poliisin saamattomuuden vuoksi.
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja elli72 »

Sirun kanssa samaa mieltä. Tuo saunakaveri on kyllä päässyt liian helpolla. Todella vaikea uskoa ettei hän tiedä mitään, ei ole kuullut mitään ja Ismo on vaan kadonnut. Jollei sitten ole niin, että Ismolla on päässä napsahtanut ja päättänyt päivänsä. Mutta missä siinä tapauksessa on ruumis? Olettaisin sen löytyneen suhteellisen nopeasti. Saunakaveri tietää kyllä jotakin. Jollei sitten ole ihan sammuneena siellä saunassa maannut.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Kun luulen edelleen, ettei missään saunassa ole käytykään. Ismo on "kadonnut" jo ennen sitä. Tutkijoillehan voi kertoa mitä lystää.
Olen samaa mieltä, että tuo "saunakaveri" tietää enemmän, kuin kertoo.
Onko hän mukana jutussa? Tai onko häntä peloiteltu, että jos kerrot, sulle käy samalla tavalla ym.?
Kylpömässä on voitu käydä vasta jälkeenpäin, mutta Ismo ei enää ole ollut mukana.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Atlanta kirjoitti:Kun luulen edelleen, ettei missään saunassa ole käytykään. Ismo on "kadonnut" jo ennen sitä.
Niin ei kai siitä mitään todisteita olekaan, mutta Ismon saunakassi peseytymisvälineineen löytyi paikalta. Ismon kaveri taitaa olla ainoa, joka on Ismon tuona päivänä edes nähnyt. Hänen mukaansa he siis palasivat laivalla Ruotsin reissulta ja ajoivat Riihimäelle ja nukkuivat katoamispäivän aamuna muutaman tunnin, jonka jälkeen he lähtivät Kylänraitti 17:ssa sijaitsevaan korjaamotalliin. Esa lähti oman kertomuksensa mukaan saunomaan, kävi suihkussa, kun Ismo jäi saunakamariin. Yksin saunomiseen ja suihkutteluun kului n. 15 minuuttia, jonka jälkeen Esa kertomuksensa mukaan huuteli Ismoa ensin ovelta ja meni sitten verstaalle, eikä Ismoa näkynyt.

Esan kertomusta:
Huutelin ensin pesuhuoneen ovelta. Odotin hetken, haahuilin hallissa ja pihalla. Illalla soitin hänen vaimolleen, onko mies tullut kotiin vai missä keikkuu.

Siinä se oli, mä en ainakaan oo sen jälkeen mitään nähny tai kuullu.

Niin että jos ite, itte lähtisin etsiskelemään, luultavasti lähtisin Ruotsiin, jos on, ku sieltä kummiski tultiin, ni jotain virikkeitä tai jotain sitte sieltä suunnalta ja oon kuullu, et on aikasemminki ollu siel kilpahommissa, ni miksei sitte oo jotain ystäviä sielläki päi, että tietää sitte paikkoja sieltäki mutta puhe-, supliikkimies, ni väitän, että kyllä pärjää, ja siltä pohjalta sais pikkuhiljaa näyttää naamaansa, niin ei ne asiat ikinä niin vaikeita oo etteikö niitä sais ratkaistua.
Atlanta kirjoitti:Olen samaa mieltä, että tuo "saunakaveri" tietää enemmän, kuin kertoo.
Onko hän mukana jutussa? Tai onko häntä peloiteltu, että jos kerrot, sulle käy samalla tavalla ym.?
En tiedä, onko Ismon puhelutietoja tutkittu tai pystytty tutkimaan. Onhan mahdollista, että Ismolle on jossain vaiheessa päivää soitettu, ja hän on lähtenyt tapaamaan velkojia joko Esan kanssa tai ilman. Sen jälkeen velkojat ovat voineet uhkailla Esaa. Toisaalta Esa kyllä näyttää olleen mukana ainakin teon peittelyssä ja valehtelevan katoamispäivän tapahtumista. Mistä velkojat olisivat saaneet tiedon Ismon olinpaikasta ilman Esaa, Ismo kun tuskin vapaaehtoisesti olisi olinpaikkaansa häntä uhkaaville ihmisille paljastanut?

Tuosta Esasta ei oikein ota selvää, että onko hän lintu tai kala. Joko hän on pelokas sivullinen, petollinen kaveri tai vähän molempia.

Ismo oli aiemmin piileskellyt velkojia kolmen vuoden ajan.

Ismon sisko:
Myös meidän korviin on tullu sellanen väite, et Ismo olis ollu kolme vuotta kateissa, mut ei se perheeltä ollu kateissa, ei äidiltä, ei sisaruksilta, asui kyllä pois paikkakunnalta, vaihtoi asuinpaikkaa monesti, mut ei se ollu kateissa niinku nyt. Et kyl me tiedettiin, mis Ismo on. Et ei se oo ollenkaan sama asia kuin tää mikä tapahtu 2000, et se jälkeen ei oo näkyny eikä kuulunu.
Poliisi sanoo epäilleensä henkirikosta, koska Ismo katosi täysin yllättäen, katoaminen oli hyvin mystinen, ja Kumpulaisen taustasta tuli tietoon seikkoja, jotka joissakin tapauksissa ovat olleet henkirikoksen motiiveja. Ismolla oli maksamattomia velkoja ja hän oli saanut parikin uhkausta.

Rikoskomisario Mika Heikkonen:
Ismo Kumpulaisesta ei ole olemassa yhtään varmaa elonmerkkiä. Meistähän jää jälkiä, kun elämme: pankkitilit, maksuvälineet, puhelut, vakuutukset... Passi ja kaikki henkilökohtaiset tavarat jäivät kotiin.
Tästä Iltasanomien vuoden 2000 uutisesta ilmenee, että poliisi on pitänyt katoamista henkirikoksena ja toinen "vapaaehtoinen katoaminen"-tutkintalinja perustuu vain yhteen Ismon tuttavan katoamisen jälkeen tekemään havaintoon:
33-vuotias kahden lapsen isä Ismo Kumpulainen katosi mystisesti viime helmikuussa saunareissulla palattuaan rallikilpailuista Ruotsista. Ystävä näki Kumpulaisen viimeisen kerran suihkuun mennessään.

Kumpulaisella oli mukanaan vain lompakko.

Elokuussa vanha tuttava uskoo nähneensä Kumpulaisen Jyväskylän MM-rallissa. Elokuuhun asti poliisi epäili katoamiseen liittyvän henkirikoksen.
Katoamispaikka ei näytä kovin metsäiseltä tai vesistöiseltä, joten itsemurha lähiympäristössä vaikuttaa epätodennäköiseltä:

https://maps.google.fi/maps?q=kyl%C3%A4 ... CCwQ8gEwAA

Lähteet:

Kadonneet-ohjelma: http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/k ... edia=33106

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2006091 ... 8_uu.shtml

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 32113.html
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja elli72 »

Laivalta ei varmaan ole ollut mitään todisteita siitä, että tuliko Ismo edes laivalta mukana? Jos onkin päätynyt esim. jo laivalla laidan yli. Silloin tämä Esa olisi suoraan syyllinen. Jospa koko saunajuttu on täysin lavastusta.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Tuli muuten ihan sama mieleen, että onkohan Ismo edes tullut laivalta pois. Ellei, niin kaveri valehtelee, että korvat heiluu.
Saunakassin löytyminen pukuhuoneesta on silloin myös lavastusta; pitihän jutulle saada todisteet.
Mutta jos Ismo on tuonut kassin tullessaan, niin hän on olettanut, että löylyihin mennään.
Millainen tuo sauna oli? Puu-vai sähkökiuas? Kuka sen lämmitti, vai lämmitiivätkö miehet sen itse? No sähkökiuashan lämpenee nopeasti.
Mutta voi olla, kun ja jos viinaa on otettu, on voinut tulla sanaharkkaa ja ihan käsikähmää pahoin seurauksin.Ismo on saanut surmansa, ja loput me arvaamme.
Ismo oli ollut aikaisemminkin kateissa, mutta pitänyt läheisiinsä yhteyttä. Mutta ehkä hän tai he, jotka ovat tämän katoamisen takana, eivät tienneet siitä.
On ajatelty, että tämä on samanlainen katoaminen. Mutta 12 vuotta on pitkä aika.
Tämäkin on vain yksi teoria.
Ellei sitten ole kyseessä itsari. Mutta en usko.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

Atlanta kirjoitti:Mutta voi olla, kun ja jos viinaa on otettu, on voinut tulla sanaharkkaa ja ihan käsikähmää pahoin seurauksin.Ismo on saanut surmansa, ja loput me arvaamme.
Ismo oli 187 cm ja 90 kg. Hänen ystävänsä ei näytä niin isokokoiselta, että olisi voinut Ismon surmata väkivaltaisesti saamatta itse ruhjeita. Lisäksi v. 2000 rikostekninen tutkinta on ollut pitkälle edistynyttä. Jos Ismo olisi hallissa surmattu, poliisi olisi sen saanut selville.

Itsemurhateoria on kai käytännössä poissuljettu siksikin, ettei Ismo ottanut autoa mukaansa, lähiympäristössä ei taida olla jokia enkä tiedä onko suuria metsikköjäkään. Miehet olivat nauttineet siideriä, ja jos kyse olisi itsemurhasta, ruumis olisi löydetty erittäin suurella todennäköisyydellä. Lähinnä hukkumistapauksissa ja joissakin harvoissa hirttäytymistapauksissa ruumiin löytyminen on kestänyt pitkään. Ismolla oli vaimo ja kolme lasta, eikä ole mitään viitettä itsetuhoisuudesta.

Luulisin, että joku Ismoa uhkailleista velkojista on saanut tarpeekseen ja odottanut hänen paluutaan Ruotsista. Sitten yhteistyössä joidenkin kanssa Ismo on surmattu. Ismo on voinut saada yhteydenoton päivän aikana, ja Esaa on voitu uhkailla samana päivänä ja kieltää kertomasta kenen luo Ismo oli menossa ja käsketty sanoa vain, että hän katosi. Toinen vaihtoehto on, että Esa on ollut teossa mukana niin, että on kertonut tekijöille, missä Ismo on. Jos kyse on henkirikoksesta, teon peittelyyn hän on joka tapauksessa osallistunut valehtelemalla illan tapahtumista ja puhumalla, että Ismo löytyy todennäköisimmin Ruotsista. Epäilen, että hän valehtelee, koska pelkää oman turvallisuutensa puolesta. Mikään päätekijä hän tuskin on, vaan joku niistä, joka oli Ismoa aiemmin uhkaillut.

Olisi kiva, jos tämä selviäisi. Kovemmalla panostuksella ja todistajien painostuksella tämä olisi voinut jo selvitä. Asianosaiset taitavat kaikki olla vielä nuorehkoja ihmisiä, eikä ole mitään estettä sille, että tämä voisi selvitä. On huonoa työtä poliisilta, jos kolmen lapsen isän ja kaikesta päätellen mukavan ja pohjimmiltaan harmittoman miehen voi vain surmata pienehkön rahasumman takia ja selvitä siitä ilman mitään seurauksia, edes maineen menetystä.
Meredith
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: Su Huhti 14, 2013 3:23 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Meredith »

Mielenkiintoisia nuo "havainnot" siellä rallikisoissa. Oisko kaverilla vaan tullut Ismo mieleen siellä kisoissa ja nähnyt jonku samannäköisen, ken tietää. Itse en jaksaisi uskoa että saunakaveri olisi jotenkin sekaintunut asiaan. Vaikutti rehelliseltä siinä pätkässä... Ja kuten sanottua täällä jo aikaisemmin, sisko taitaa tietää jotain. Ja jos ei niin kyllä vaikutti kylmältä ihmiseltä.
Ei ole mitään kätkettyä, mikä ei tulisi ilmi,
eikä salattua, mikä ei paljastuisi ja tulisi tietoon. Luuk. 8:17
mielikki
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: To Helmi 07, 2013 9:55 pm
Paikkakunta: mars

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja mielikki »

Kyllä oman tuttavan tunnistaa,ei sitä sotke saman näköiseen.En usko henkirikokseen kyllä tämä on vapaa ehtoinen katoaminen.Itsekästä tosin.Tv.ssä tuli joku vuosi sitten ohjelma asunnottomista jossa hörisi joku alkkis vanha mies.Omaiset tunnistivat oitis hänet omaksi isäkseen .Ukko oli ollut kateissa parikyt vuotta.Ja täm tapahtui Suomessa.
Ismo esiin kun luet tätä.
mielikki
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: To Helmi 07, 2013 9:55 pm
Paikkakunta: mars

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja mielikki »

Täällä olevista jutuista ,kaikista ,niin murha,katoamis ym.Unohtuu eräs asia =Profilointi!!!
Poliisilla on profiloijat ,jotka selvittävät millainen on murhan tekijä jne.
Meistä täällä(minä myös)Emme osaa profiloida.Ja se on jääkylmä totuus.
Liian usein täällä epäillään jutun takana olevan sen joka on ollut viimmeksi tekemisissä uhrin kanssa.Oliko ko.henk se viimmeinen joka oli tekemisissä uhrin kanssa?Korkeintaan viimmeinen joka oli rehellinen ja kertoi nähneensä henkilön.Hox .ajattele! :roll:
Kuka nyt profilois esim.Ismo K ??Ehkä poliisi on sen tehnyt ja heillä on toden.näk. enempi asiasta tietoa kuin meillä yhteensä täällä.Thats it.
Siru83
Adrian Monk
Viestit: 2724
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 9:18 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Siru83 »

On monia tapauksia ulkomailtakin, joissa kadonneiden tuttavat ovat luulleet nähneensä kadonneen, ja kun poliisi on tutkinut asian, kyseessä onkin ollut joku aivan muu. Tässä tapauksessa tämä tuttava ei puhunut mitään miehen kanssa, jota luuli Ismoksi. Ismosta ei ole mitään elon merkkiä 13 vuoteen, ei sotun käyttöä tai mitään muutakaan.
mielikki kirjoitti:Liian usein täällä epäillään jutun takana olevan sen joka on ollut viimmeksi tekemisissä uhrin kanssa.
Silloin kun henkilö väittää olleensa saunatiloissa ja kadonneen ystävänsä saunatilojen pukuhuoneessa ja tämän vain hävineen hänen kuulematta yhtään mitään, edes sitä, kun hallin ovi meni kiinni ja olevansa muutenkin täysin tietämätön siitä, mitä tapahtui, on syytä epäillä, ettei hän kerro kaikkea, mitä tietää. Hänen kertomuksensa on epäuskottava, ja sekavilla jutuillaan siitä, kuinka Ismoa kannattaisi etsiä Ruotsista hän mielestäni yrittää harhaanjohtaa ihmisiä kuvittelemaan, että kyse olisi muusta kuin henkirikoksesta, mitä tämä tapaus selvästi on.
mielikki kirjoitti:Ehkä poliisi on sen tehnyt ja heillä on toden.näk. enempi asiasta tietoa kuin meillä yhteensä täällä.
Poliisi näyttää pitävän tätä henkirikoksena.

Tutkinnanjohtaja:
Ismo Kumpulaisesta ei ole olemassa yhtään varmaa elonmerkkiä. Meistähän jää jälkiä, kun elämme: pankkitilit, maksuvälineet, puhelut, vakuutukset... Passi ja kaikki henkilökohtaiset tavarat jäivät kotiin.
elli72
Vic Mackey
Viestit: 1913
Liittynyt: Ti Elo 02, 2011 12:46 pm
Paikkakunta: Itä-Uusimaa

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja elli72 »

mielikki kirjoitti:Täällä olevista jutuista ,kaikista ,niin murha,katoamis ym.Unohtuu eräs asia =Profilointi!!!
Poliisilla on profiloijat ,jotka selvittävät millainen on murhan tekijä jne.
Meistä täällä(minä myös)Emme osaa profiloida.Ja se on jääkylmä totuus.
Liian usein täällä epäillään jutun takana olevan sen joka on ollut viimmeksi tekemisissä uhrin kanssa.Oliko ko.henk se viimmeinen joka oli tekemisissä uhrin kanssa?Korkeintaan viimmeinen joka oli rehellinen ja kertoi nähneensä henkilön.Hox .ajattele! :roll:
Kuka nyt profilois esim.Ismo K ??Ehkä poliisi on sen tehnyt ja heillä on toden.näk. enempi asiasta tietoa kuin meillä yhteensä täällä.Thats it.
Mistäs tiedät etteikö meidänkin joukossa ole sellaisia jotka osaavat profiloida? :wink:
Ikävä kyllä se vaan on niin että usein se viimeinen joko on ollut uhrin kanssa tekemisissä tietää enemmän kuin mitä kertoo. Hyvin usein se tekijä löytyy nimenomaan aivan uhrin lähipiiristä.
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

elli72 kirjoitti:
mielikki kirjoitti:Täällä olevista jutuista ,kaikista ,niin murha,katoamis ym.Unohtuu eräs asia =Profilointi!!!
Poliisilla on profiloijat ,jotka selvittävät millainen on murhan tekijä jne.
Meistä täällä(minä myös)Emme osaa profiloida.Ja se on jääkylmä totuus.
Liian usein täällä epäillään jutun takana olevan sen joka on ollut viimmeksi tekemisissä uhrin kanssa.Oliko ko.henk se viimmeinen joka oli tekemisissä uhrin kanssa?Korkeintaan viimmeinen joka oli rehellinen ja kertoi nähneensä henkilön.Hox .ajattele! :roll:
Kuka nyt profilois esim.Ismo K ??Ehkä poliisi on sen tehnyt ja heillä on toden.näk. enempi asiasta tietoa kuin meillä yhteensä täällä.Thats it.
Mistäs tiedät etteikö meidänkin joukossa ole sellaisia jotka osaavat profiloida? :wink:
Ikävä kyllä se vaan on niin että usein se viimeinen joko on ollut uhrin kanssa tekemisissä tietää enemmän kuin mitä kertoo. Hyvin usein se tekijä löytyy nimenomaan aivan uhrin lähipiiristä.
Nimenomaan noin, useimmiten tekijä löytyy lähipiiristä ja osana tutkintaa kuuluu käydä läpi juuri ne jotka ovat uhrin viimeksi nähneet.

Lisäksi me asumme suomessa eikä meillä ole poliisilla omaa profilointiyksikköä. Vaikka olisikin niin ne on varattu hieman toisenlaisiin juttuihin kun yksittäisiin katoamisiin yleensä. Tottakai osana tutkintaa tehdään pientä profilointia mutta kyllä se jää oikeastaan siihen että katsotaan millä alueella uhri on liikkunut ja kenen kanssa ja sitten sitä kautta "profiloidaan" miltä alueelta ja millainen henkilö tekijä saattaisi olla.

Vai oletteko nähneet suomessa julkaistun näitä tv:stä tuttuja "tekijä on 25-35 vuotias valkoihoinen mies joka asuu yksin ja välttelee ihmiskontakteja" lausuntoja? Luonnollisesti sellaistakin profilointia tehdään, varsinkin siinä vaiheessa kun on käsillä "iso" juttu joka ei tunnu ratkeavan. Mikään uutinen ei ole myöskään se että poliisilla on enemmän tietoa kuin meillä täällä, se on fakta joka pätee jokaiseen tapaukseen ja se olisi hyvä aina muistaa.
Vastaa Viestiin