Kinsey Malone kirjoitti:
Luulempa että se pointti menee ohi jollakin muulla kuin minulla.
Koulun sääntöjä ei tarvitse muutta, noudatetaan sen häirikön poistamisessa perusopetuslakia ja asia on selvä. Kun se oppilas poistetaan hermostumatta perusopetuslain mukaisesti niin aivan sama vaikka se kuvataan, koska tilanteessa ei ole silloin mitään väärää.
Jos taas opettaja provosoituu ja alkaa tönimään, repoimään kaulaliinasta, tarttumaan rinnuksiin ynnä muuta epäasiallista ja perusopetuslain mukaista niin asia on jo toinen.
Silloin opetteja ansaitsee sanktion.
Mieti nyt hetki ja kerro sitten oletko todella sitä mieltä että opettaja saa menettää malttinsa ja käyttää ties mitä otteita oppilaaseen. Vai onko niin että opettajan pitää roolimallina ja aikuisena selvittää tilanne niin että häirikkö poistetaan ihan asianmukaisesti ammattitaidolla niin että vaikka tilanne kuvattaisiin niin sitä voisi korkeintaan käyttää malliesimerkkinä siitä miten häirikkö poistetaan.
Siitä on yksinomaan kyse, miten ja missä tilanteissa käytetään perusopetuslain suomaa oikeutta poistaa häiritsevä oppilas. Tarvitaanko tässä jo jonkilaista kurssitusta opettajille: Näin häirikkö poistetaan, taluttamalla, ei tönimällä. Säilytä malttisi, äläkä provosoidu.
Taidat kyseenalaistaa niin vuoden luokanopettajan puheet, sekä OAJ:n koulutuspäällikon puheet kirjoituksillasi?
Maailma vain ei mene aina sääntökirjojen mukaan ja oppilaat eivät kävele kiltisti rivissä pois, kun niin halutaan. Eikä niitä opettajia ole joka kouluissa kymmentä muutakin hoitamaan näitä tapauksia, vaan toiset opettajat opettavat muissa luokissa.
Oppilaat kulkevat kyllä lakikirja kädessä siellä tunneilla, mutta opettajat joutuvat usein improvisoimaan ikävissä tilanteissa. Jos siellä tulee ikävä tapaus luokassa, niin usein siihen joudutaan itse puuttumaan nopeasti tai sitten ollaan koko ajan kyselemässä ulkopuolta apua tilanteen hoitamiseen. Seuraavalla tunnilla sama juttu...
Et vain ymmärrä sitä tosiasiaa, ettei reaalielämässä asiat mene kaikkien sääntöjen mukaisesti. Tästä syystä opettajat näkevät ne ongelmat ihan siellä arjen työssä (kuten mainitut oppilaiden uhkailut) ja eivät uskalla toimia tilanteissa, koska oma työpaikka on aina vaarassa.
Tässäkään tapauksessa kyseisellä oppilaalla ei ollut mitään hengenvaaraa. Tapausta on vain tunnuttu liioittelevan ns. jälkikäteen kovin sanoin.
Se on vain saanut opettajat varovaiseksi kun tähänkin tapaukseen suhtauduttiin niin kovin ottein. Oppilaat uhkailevat opettajia ja videokuvaavat niitä. Saakin nähdä että milloin tulee seuraava video toisesta tapauksesta jossa opettaja erotetaan(?).
En usko silti että "Kinsey Malonea" vakuuttaa oikein mikään, koska vuoden luokanopettajan sanomisilla ei ole väliä kuten ei myöskään muiden opettajienkaan sanomisilla.