Ulvilan tapaus (ketju 5)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Kiitos huomiosta. Ei muistunut mieleeni enää tuo.

En ole ensihoitaja, enkä tiedä miten tuollaisissa tilanteissa toimitaan, mutta voisin kuvitella, että lyödään todellakin ''laitteet'' kiinni, koska toteaminen muuten on aika vaikeaa, jos ollaan siellä ''rajamailla''.
Alla Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ambulanssien varustetaso kuvaus.
Perustason varusteet ambulanssissa
Varusteet:


yhteydenpitovälineet (VIRVE, GSM)
defibrillaattori, jossa EKG-monitorointimahdollisuus
verenpainemittari ja stetoskooppi
aikuisten ja lasten hengitysteiden avaamis- ja hapettamisvälineet (intubaatioputket, laryngoskooppi ja kielet, hengityspalje, maskit, nieluputket, imulaite ja imukatetrit)
infuusiovälineet (kanyylit, intraosseaalineula, nesteensiirtolaitteet, nesteet (NaCl 0,9%/Ringer, plasmankorvaaja, G 10), staassi, kiinnitysteipit)
paarit, tyhjiöpatja, tukikauluri (kaulurisarja tai säädettävä kauluri), raajojen tuet ja lastat
verensokerimittari tarvikkeineen
lämpömittari, jolla voidaan mitata epäilty hypotermia
hapenantomahdollisuus myös kohteessa, happimaskit, saturaatiomittari
sairaankuljetuskertomuskaavakkeet
lääkkeet ja lääkeluvat omalta vastuulääkäriltä

Varusteluettelo on laadittu siten, että seuraavat toimenpiteet voidaan tehdä (Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ensihoitojärjestelmän toimintaohje)

hoito/lääkäriyksikön tai muun lisäavun pyytäminen tarvittaessa
kammiovärinän/pulssittoman kammiotakykardian defibrillointi
elottoman potilaan intubointi
elvytyslääkkeiden käyttö itsenäisesti
suonitien avaaminen i.v. infuusiota varten, hypovoleemisen shokin tunnistaminen
vammapotilaan tutkiminen, murtumien tukeminen käyttäen asianmukaista niskatukea, tyhjiöpatjaa ja lastoitusta
hypoglykemian toteaminen ja hoito laskimonsisäisellä glukoosilla
kouristelevan potilaan hoito diatsepaamirektiolilla, lyhytvaikutteisen nitraatin ja ASA-valmisteen käyttö rintakipuisella p.o.
lääkkeellisen hapen anto
sairaankuljetuskertomuksen täyttäminen
velvollisuus konsultoida lääkäriä tilanteen vaatiessa, antaa ennakkoilmoitus poliklinikalle/terveyskeskukselle sekä raportoida potilaan tila ja annettu hoito

Hoitotason varusteet ambulanssissa
Varusteet:

perustason varusteet
12-kanavainen EKG-laite ja EKG:n lähetysmahdollisuus
defibrillaattorissa manuaalikäyttömahdollisuus
ulkoinen sydämentahdistin
uloshengityksen hiilidioksidipitoisuuden mittauslaite (EtCO2-mittari)
mahdollisuus jänniteilmarinnan hoitamiseen
ruiskupumppu
CPAP-maski ja venttiilit
inhaloitavien lääkkeiden annostelija (nebulisaattori)
lääkkeet ja lääkeluvat omalta vastuulääkäriltä sairaanhoitopiirin ohjeen mukaisesti

Varusteluettelo on laadittu siten, että hoito voidaan toteuttaa Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ensihoitojärjestelmän ohjeen mukaisesti.
Nuotio & Äreät Tiput
violetti
Scooby-Doo
Viestit: 28
Liittynyt: Pe Touko 25, 2012 11:07 am

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja violetti »

Olen kummastellut tietoja siitä, että ensihoitajat olisivat aloittaneet elvytyksen ja sen
perusteella mitä on kuvailtu ja kerrottu Jukka L:n tilasta, en olisi aloittanut elvytystä.

Jos puoli päätä on "tohjona" ei ole indikaatiota aloittaa elvytystä. Mutta ymmärrän, että monet kerrat elvytys aloitetaan omaisten vaatimuksesta tai odotuksesta ja on edes yritettävä jotain, vaikka ammattilainen näkee, ettei mitään ole tehtävissä.

Muistan muutamia tapauksia, että elvytystä on jatkettu omaisten pyynnöstä ja "järkyttävin" muisto on uran alusta, jolloin puoliso/vaimo rukoili polvillaan lääkäreitä, että herättäkää mieheni henkiin. Kyseessä ei ollut mikään traumatapaus vaan sairauskohtaus.

Uskon, että ulvilassa ensihoitajat toimivat "velvollisuudesta", että pitää yrittää edes, vaikka näkivät realiteetit jo ensisilmäyksellä.


Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja kuolema »

violetti kirjoitti:Olen kummastellut tietoja siitä, että ensihoitajat olisivat aloittaneet elvytyksen ja sen perusteella mitä on kuvailtu ja kerrottu Jukka L:n tilasta, en olisi aloittanut elvytystä.

Jos puoli päätä on "tohjona" ei ole indikaatiota aloittaa elvytystä. Mutta ymmärrän, että monet kerrat elvytys aloitetaan omaisten vaatimuksesta tai odotuksesta ja on edes yritettävä jotain, vaikka ammattilainen näkee, ettei mitään ole tehtävissä.
Aivan samaa mieltä olen minäkin. Korkeintaan ovat tosiaan omaisten iloksi kieräyttäneet intubaatioputken paikoilleen. Pää ja kasvot murskana, vartalo veitseniskuja täynnä, veret ympäri huonetta, tyhjät silmät tuijottaa lohduttomana -> Lääkäriltä ole tarvinnut erikseen kysellä lopettamisia kun ei ole aloitettukaan.

Mutta mistäs sen tietää... :) Olisivatko halunneet kokeilla, että monestako reiästä pulpahtaa verta kun rintaa painaa...
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

No, on omaisilla ilot. :shock:

Mitä sitten tapahtui? Lahti vietiin ambulanssilla sairaalaan, vai?
Alethes doksa meta logu
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja CSI »

Ambulanssit eivät ole vainajia varten. Eiköhän se ollut rikosetsivän tilaama koroneeri, joka JL:n kalmon pois vei. Sitten kun vei, mitään hurjaa kiirettähän tuossa tilanteessa ei oke.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Ilmeisesti uskoja, luuloja ja kuvitelmia, mutta onko faktaa mitä tapahtui?

Eikö muuten jossakin mainittu todellisuudessa, että Lahti vietiin ennen kuin Anneli Auer? Pian sen jälkeen, kun ambuyksikkö oli tullut paikalle. Oliko Kare Koskisen todistuksessa oikeudessa, vai missä?

Tara onneksi tietää nämä, kiitos Taralle kovasti näistä tietojen arkistoinnista, mutta olisiko sinulla, Tara, tietoa myös tästä asiasta?
Alethes doksa meta logu
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja kuolema »

Sirpa kirjoitti:Ilmeisesti uskoja, luuloja ja kuvitelmia, mutta onko faktaa mitä tapahtui?

Eikö muuten jossakin mainittu todellisuudessa, että Lahti vietiin ennen kuin Anneli Auer? Pian sen jälkeen, kun ambuyksikkö oli tullut paikalle. Oliko Kare Koskisen todistuksessa oikeudessa, vai missä?
No yksi asia on täysin varma: Jos uhria ei saada elvytettyä paikanpäällä, niin ambulanssi ei ota kyytiin, vaan ruumisautolla haetaan. CSI tuosta jo kirjoittikin. Tässä tapauksessa se olisi edellyttänyt, että elvytystoimenpiteet olisi todellakin tehty ja Jukka olisi saatu elpymään siksi aikaa, että hänet on ehditty siirtää ambulanssiin ja ambulanssi olisi ehtinyt lähteä sairaalaa kohden, ja hän olisi sitten matkalla mennyt elottomaksi uudelleen. Tästä meillä olisi IMHO taatusti tieto. (Eli että kuoli matkalla sairaalaan).

Lääkäri voi poikkeustapauksessa (esim. pikkulapsi) ottaa/"määrätä" elottoman potilaan kyytiin, mikäli kokee, että elvytys matkan aikana tuottaisi tulosta tai sairaalassa pystyttäisiin potilas pelastamaan. Aikuinen eloton potilas ei lähde missään olosuhteissa lanssin matkaan - ei milloinkaan. Siihen on ihan järkevä selitys: Lansseja on rajallinen määrä ja jos kyytiin otettaisiin "toivoton tapaus", niin ambulanssi on sen ajan sidottu tähän kuljetukseen ja se on silloin pois muilta samanaikaisilta hälytystehtäviltä. Elvytystoimenpiteet tehdään paikanpäällä ja jos niillä ei saada tulosta, niin se on sitten siinä.

Tässä casessa hyvin, hyvin todennäköisesti nähtiin jo paikanpäällä, että mitään ei ole tehtävissä. Murskattu pää ensisijaisesti, toisaalta veitseniskujen lukumäärä ja osviittaa tuo vielä karkeasti veren määrä takkahuoneessa (jota nyt tietenkään ei voitu arvioida tarkalleen, vaan "paljon / vähän" periaatteella).

Kaiken yllä kirjoittamani perusteella olen itse täysin vakuuttunut, että Jukka Lahtea ei ole viety Ambulanssilla mihinkään, eikä häntä ole saatu elvytettyä, eikä itseasiassa mitä todennäköisemmin koko elvytysoperaatiota ole edes aloitettu. Ja tietenkin - kaikki tämä on spekulaatiota paremman tiedon puutteessa. :)

Mitä tulee tuohon "omaisten outoon huviin", niin tuossa niitä minua aikaisempi kirjoittelija kertoikin tarkemmin. Eli omaisten lohduksi sitä teatteria voidaan pitää yllä jonkun aikaa.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Tästä meillä olisi IMHO taatusti tieto. (Eli että kuoli matkalla sairaalaan).
Jälleen uskoja, luuloja kuvitelmia siitä, että mistä meillä taatusti olisi tietoa - taatusti me emme tiedä sitä, että mistä olisi tietoa. Ja edelleen - ellei ole faktaa, niin kaikki vaihtoehdot ovat avoimina. Odotan edelleen jos asialle löytyisi faktaa, koska en kuulu minkään lajin uskovaisiin.
Alethes doksa meta logu
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja kuolema »

No mutta hyvänen aika. Tämä palsta on 99,9%:sti spekulaatiota. :D

Jos haluat 100% faktaa, niin joudut varmaan kysymään suoraan paikallaolleilta ensihoitajilta... :/

Toisaalta olikos kuolinsyy aivoihin saakka ulottunut isku? Mikäli näin, niin aika paha sitä jukkaa on enää ollut tajuihinsa saada. Pumppu olisi ehkä voitu saada käyntiin ja haavat vuotamaan loppukin veri suonista...
Veristi
Christopher Lorenzo
Viestit: 1512
Liittynyt: Pe Loka 14, 2011 10:37 am

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja Veristi »

On voinut Anneli olla "onnekas" siinäkin suhteessa, että on onnistunut pitämään Jukan sydämen käynnissä tarpeeksi pitkään matalilla veitsen "ristipistoilla" ja iskulla päähän.

Mutta sitä kyllä ihmettelen, miksei koko takkahuoneen kalustusta olisi voitu tyhjentää suoraan poliisin kalustevarastoon. Annelihan antoi hyvin pian tiedoksi, että on aikeissa muuttaa pois Ulvilasta. Poliisikin saattoi hyvin ennalta arvata, ettei kukaan keskiluokkainen naisihminen mitään verisiä sänkyä, patjaa, arkkua tai kaappia enää mukanaan kantele, vaan pistää elämän uusiksi.

Samoin voisi jo ennalta olettaa, että uusi asukas repii lattialistat ja vähintäinkin maalaa seinät, jollei ihan järeämpiin muutostöihin ala, joten veitsen terääkin voisi sieltä raoista mennä kurkkailemaan. - Nyt olen kyllä niin laiska, etten viitsi mennä katsomaan etp-kuvista, onko siellä uuden asukkaan vihreäsävyisessä huoneessa vielä ne vanhat...
jarmo.janis
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Su Heinä 29, 2012 6:25 pm
Paikkakunta: kaakkois suomi

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja jarmo.janis »

Jos ensihoitajila on ollut käytössään tieto siitä että uhri on vain muutama minuutti takaperin kyennyt pitämään ääntä, ja uhri on yhä edelleen lämmin, on siinä mielestäni perusteet elvytysyritysten aloittamiselle. Se, miltä pää näyttää silmin katsottuna, tuskin on merkittävää. Perustiedot on antaneet ensihoitajile mahdollisuuden ainakin teoriassa olettaa että uhri voidaan elvytää.
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

jarmo.janis kirjoitti:Jos ensihoitajila on ollut käytössään tieto siitä että uhri on vain muutama minuutti takaperin kyennyt pitämään ääntä, ja uhri on yhä edelleen lämmin, on siinä mielestäni perusteet elvytysyritysten aloittamiselle. Se, miltä pää näyttää silmin katsottuna, tuskin on merkittävää. Perustiedot on antaneet ensihoitajile mahdollisuuden ainakin teoriassa olettaa että uhri voidaan elvytää.
Kyllä ensihoitajat murskatun pään, reikäisen kehon ja sähkökäyrät näkevät - joten se on siinä. Onhan jokainen juuri kuollut elänyt hetki sitten mutta se ei tarkoita, että olisi elvytettävissä. Hukkumispotilaat nyt hieman eri juttu tosin mutta vuotaviin ruumiinvammohin viitaten.

Hengitystiet ei ehkä ollut varmistettavissa, verenvuoto ei ainakaan tyrehdytettävissä ja jos käyrät nollilla sekä verenpaine niin pumppukin pois pelistä. Kädet ylös.
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja kuolema »

jarmo.janis kirjoitti:Jos ensihoitajila on ollut käytössään tieto siitä että uhri on vain muutama minuutti takaperin kyennyt pitämään ääntä, ja uhri on yhä edelleen lämmin, on siinä mielestäni perusteet elvytysyritysten aloittamiselle. Se, miltä pää näyttää silmin katsottuna, tuskin on merkittävää. Perustiedot on antaneet ensihoitajile mahdollisuuden ainakin teoriassa olettaa että uhri voidaan elvytää.
Niin.. siis tässähän se on yksi avainkysymys, jota me EMME tule ikinä tietämään - eli mikä TODELLA oli se tilanne ja miltä uhri näytti.

Eli kun lanssi on tullut kohteeseen, niin pokasta on tiedetty käsittääkseni VÄHINTÄÄN se, että "puukolla hakattu, aikoo tappaa mun mieheni" ja "nyt meni hiljaiseksi, ääntä ei enää kuulu". Koska väkivaltatapauksessa myyrät menee aina ensin varmistamaan enskareiden duunipaikan turvallisuuden, niin tässä menee aina aikaa enempi tai vähempi. Tietysti nyt taisi poliisin eka partio oikeastikin olla ennemmin paikalla kuin hoito/kuljetusyksikkö. (Kumpi tuolla muuten paikalla oli? Itse oletan sinne lähetetyn ihan lääkintäkelpoisen yksikön paikalle vai tuliko sinne vaan kuljetus/perusyksikkö pelalta?).

Heillä on ollut tiedossaan alustava elottomuuden alku siitä, kun anneli sen on välittänyt häkelle, joka on sen kuitannut eteenpäin. *tässä eka stoppi - että ei ees aloiteta elvitystä*. Voidaan toki olettaa, että ensihoitajat ovat alkaneet duuniin.. kasvot yläosasta pusertuneet aivoihin (ehkä mahdollisesti silmissä pistohaavat joista joskus puhuttu, mutta paikkaansaitävyyttä en tiedä). Siinä toinen laittaa klipsua etusormeen ja alkaa tarkistella pulssia, toinen mittaa ja pyöräyttää sopivan intubointiputken nielusta sisään, katsellen tyhjyyteen tuijottavia silmiä ja kasaan vääntynyttä naamaa. Mittari näyttää sormesta hälyttävää (odotetusti), pulssia ei löydy kaulalta eikä ranteesta, ja putkea laittava ensihoitaja havahtuu siihen, ettei tää nyt meekään ihan niinkuin normisti - kun on pää paskana. Kumpi ehtii - lähtee saksimaan vereentynyttä paitaa auki ja toinen kurkottaa "rättiä" pyyhkimään paikkoja elvytykselle ja mahdolliselle myöhemmälle EKG:lle vapaaksi ja samalla huomaa veitseniskut alas asti. *tässä toinen kohta todeta, että jaaha, onkohan tää kuoallu niinku kliinisen kuoleman lisäksi ihan niinku lopulliseksti*. Samalla haetaan kämmenselästä verisuonta kanyylille, josta voisi antaa ekaksi vähän ringerin pussukkaa ja myöhemmin verta, mutta valitettavasti suonta ei löydy koska sydän ei lyö ja suoni kasassa -> haetaan muualta/jatketaan. Intubointiputken laittanut ensihoitaja kiinnittää palkeen intubointiputkeen ja toinen aloittaa paineluelvytyksen, vain huomaten, että osa puukotuksen jäljistä alkaa vain vuotaa kuin seula. *tässä tulee taas kohta todeta tapahtunut*. Tässä vaiheessa en enää ees osaa kuvitella, että joku olisi vaivautunut mäjäyttämään deffalla...

Mielipiteitä tähän? Siis itseäni aidosti kiinnostaa tämä ja etenkin alan ammattilaisilta eripuolin suomea olisi hienoa saada tuohon skenaarioon vastauksia tai haukkuja tai mitä vaan.

Ja koska, kuten olen sanonutkin, en ole itse koulutukseltani sairaanhoitaja "vaikka jotain siltä alalta tiedän" (ja paljon varmasti olen tietämättä), niin erityisesti eripuolilta suomea tulevat vastaukset kiinnostavat minua ERITYISEN PALJON. :)

Minua voi lähetystä myös privaan tästä (ja etenkin kaikki sellaiset henkilöt, jotka työskentelevät alalla tai joilla on joku suhde koodisanaan nimeltä "virve"). En kuitenkaan vastaa mihinkään uteluihin tai syytöksiin tms. :)
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja CSI »

Pieni korjaus: yleensä se "klipsu" sormessa mittaa happisaturaatiota - ei pulssia. Toki pulssikin taitaa siinä näkyä, mutta se sen ensisijainen funktio on.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
kuolema
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1347
Liittynyt: Pe Syys 16, 2011 12:55 pm

Re: Ulvilan tapaus (ketju 5)

Viesti Kirjoittaja kuolema »

Ja koska jostain syystä en voi MUOKATA edellistä viestiä, TARKENNAN:

- En halua TOSIAANKAAN kuulla mitään salassapidettävää aineistoa! ÄLÄ kerro privaatistikaan aineistoa, mikä on säädetty salaiseksi, ellet ole vakuuttunut siitä, että tämän nimimerkin takana oleva henkilö, eli minä (heh), en olisi oikeutettu kuulemaan kyseistä tietoa omien salassapitosopimusteni puolesta. En missään tapauksessa jaa MITÄÄN eteenpäin TIETENKÄÄN, mutta tämähän on "pelkkää sanahelinää" kun puhutaan anonyymistä foorumista - eli eihän kukaan voi "oikeasti" tietää, onko "kuolema" pelkkä valehtelija-trolli! ;) Eli olen tosiaan ehdottomasti kiinnostunut ja jos olette vakuuttuneet, niin laittakaa vain sen mukaisesti viestiä ja tarpeeksi väljästi jos pelkäätte että jotain salassapitoa rikotun.

- En myöskään ole kalastelemassa salassapidettävää aineistoa, vaan tarkoitusperä on aivan eri. Mikäli jotain viranomaistahoa (joka ei valmiiksi tiedä) tämä "anonyymi uteluni" kiinnostaa, niin luonnollisesti voitte olla vapaasti yhteydessä. Tällöin tunnistaudumme toisillemme virallisia reittejä pitkin ja saatte kaiken tiedon - anonyyminä on aivan turha udella mitään.
Vastaa Viestiin