Juuri niin. Ja niin hän oli myös tekevä, moneen kertaan. Tässä vaiheessa Auerin kertomus on täynnään näitä mielikuvia, muistikuvia, ehkä, luulisin, voi olla että, muistaisin että, en ole varma mutta, ym varauksia. Mutta näinhän tuo puhelee yhä vieläkin. 'Olen ehkä uhkaillut, mutta en ole ollut tosissani eron suhteen.- Toisaalta ajattelin, että se voi olla myös haitallista (lasten terapiassa käyminen) jnesaippuakauppias kirjoitti:Miksi AA pelästyy poliisien tuloa sairaalavuoteen äärelle ?
Luulisi että polsiin ollessa läsnä olisi turvallinen olo varsinkin kun jo yksi perheenjäsen on murhattu eikä murhaajaa ole saatu edes kiinni.
Tajuaako AA että nyt pitää alkaa miettii että mitä sitä uskaltaakaan puhua ja siksi joka kohdassa hän sanoo että mustelee näin tapahtuneen (jotta voisi jälkeenpäin muuttaa tarinaansa) ?
Tässä yksi kuvakaappaus, jota ei noilta julkaistuilta videonpätkiltä löydä:
Iltasanomista 24.5.2010

Videot julkaistiin samoihin aikoihin keväällä 2010, kun Ulvilan surman ensimmäinen esitutkintamateriaalipaketti vapautettiin.