Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 2)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja cicero »

Melko monessakin kodissa tiskikone laitetaan päälle yösähkön aikaan tai sen jälkeen kun lapset ovat menneet nukkumaan. Mitä Jukan väitettyyn seisottamiseen ja dominoimiseen tulee niin se on Annelin suusta tullutta propagandaa. Muut ihmiset muistavat Jukan ihmisenä joka välttelee konflikteja ja yrittää sovitella viimeiseen asti. Jukka pyrki sukulaisineen hoitamaan asioita silloinkin kun Anneli ei veemäisyyttään halunnut, aloittaen niistä ristiäisistä...

Kukaan ei myöskään koskaan nähnyt Annelia tekemässä lasten kanssa mitään.

Lapset ovat olleet ulkona vielä Jukan tullessa myöhään töistä. Kyllä silloin on paikallaan tentata netin takana kyyristelevää vaimoa että miksi lapset eivät ole olleet iltapesulla ja nukkumassa. Ei se mun mielestä ole väkivaltaisen tai dominoivan miehen merkki vaan miehen joka on huolissaan lapsista. Kyllä sitä voi lapsille jyrähtää tuossa vaiheessa että nyt pehkuihin niinkuin olisi jo. Ja sen jälkeen siivota tiskit vielä koneeseen. Eihän Jukalla ole ollut muuta vaihtoehtoa kuin ladata sitä konetta illalla töistä tullessa kun vaimo ei sitä ole tehnyt. Ihmettelen että jaksoi noinkin kauan katsella touhua.
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Terra »

harjoittelija kirjoitti:Olen peikonlehden kanssa samaa mieltä, jos ero olisi ollut tulossa, Anneli olisi ollut täysin pulassa.
Itse olen ajatellut, että erossa Anneli ei olisi saanut lapsia. Siis jos nuo pahoinpitelyjutut ovatkin totta, Jukka olisi saanut niiden perusteella huoltajuuden. Ja Jukka olisi todennäköisesti pystynyt ne todistamaankin. Olen miettynyt, kävikö Jukka sen vuoksi tapaamassa Puputtia, kysymässä neuvoa?
Lisäys: ja Porvoonkin soitot voisi selittyä. Kuka nyt Ulvilan kaltaisessa, pienessä paikassa, jossa kaikki tuntee toisensa, lähtisi tekemään rikosilmoitusta vaimostaan paikalliselle poliisilaitokselle.
Kotiäitien puhemies, perhekerhon pitäjä, joka olisi menettänyt lapsensa. Ja elatusmaksutkin maksettavana.
En tiedä kirjoitatko naisena vai miehenä, mutta voi hyvänen aika sentään, millä vuosisadalla te oikein elätte. Ei yksinhuoltaja ole nykyään enää mikään kummitus eikä taloudellisesti heikoilla. Tuskin edes Auer ajatustakaan uhrasi siihen, että selviytyisikö yksin lapsineen kanssa tai ilman.

Jos sinne Porvooseen ne soitot olisivat koskeneet Auerin väkivaltaisuutta, niin ne olisivat viimeistään jo 2011 selvitetty kuka vastasi ja kuka soitti ja kuka katseli Lahden tietoja. Ja olisivat jo myös todistajalistalla ja olisivat olleet jo lsh -jutussakin. Sen verran kollegiaalisuutta poliisissa on ja oikeasti aika paljon sitä siellä onkin.

Se minkälaisena minulle Lahti on eri lähteissä olevien kirjoitusten perusteella muovautunut, niin jos joku siinä perheessä oli ankaraluontoinen, niin se oli Lahti.
kip
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Su Syys 02, 2012 10:10 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja kip »

^ Yksinhuoltaja on todellakin heikoilla edelleen tässä yhteiskunnassa. Neljä lasta eikä vakiduunia, ei sillä eletä etelässä kuin huonohkolla alueella kaupungissa tai huomattavasti kauempana kaupungin keskustasta. Jos on totta että AA ei ole ollut työkykyinen, tilanne olisi ollut vielä huomattavasti huolestuttavampi hänen kannaltaan. Siis jos ero olisi tullut.
annijatta
Javier Pena
Viestit: 1705
Liittynyt: To Syys 01, 2011 7:22 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja annijatta »

Kun nyt onkin kysymys siitä että Anneli olisi menettänyt lapsensa ja ne olisivat menneet isansä mukana. Sitä Anneli ei voinut estää muuten kuin lavastamalla miehensä murhan. Kai sosiaaalipsykologi on sen verran fiksu että kerää dataa tulevaa huoltajuuskysymystä ajatellen. Jos olisi arvottanut Annelin lapsille sopivaksi yksinhuoltajaksi niin olisi varmasti antanut lasten jäädä äidilleen, mutta ..... ja sitten kävi niinkuin kävi. Ei älynnyt lähteä ajoissa pakopirtille.
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me.
kip
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Su Syys 02, 2012 10:10 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja kip »

^ Noinhan se meni. Viittasin edelliseen viestiin, jossa mainittiin että ei Anneli ole uhrannut ajatustakaan että pärjäiskö lasten kanssa tai ilman, ettei yksinhuoltajuus ole enää mikään iso asia (tjsp).
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Terra »

annijatta kirjoitti:Kun nyt onkin kysymys siitä että Anneli olisi menettänyt lapsensa ja ne olisivat menneet isansä mukana. Sitä Anneli ei voinut estää muuten kuin lavastamalla miehensä murhan. Kai sosiaaalipsykologi on sen verran fiksu että kerää dataa tulevaa huoltajuuskysymystä ajatellen. Jos olisi arvottanut Annelin lapsille sopivaksi yksinhuoltajaksi niin olisi varmasti antanut lasten jäädä äidilleen, mutta ..... ja sitten kävi niinkuin kävi. Ei älynnyt lähteä ajoissa pakopirtille.
Tämä on ristiriidassa sen kanssa, kun Auerin sanotaan olleen vain netissä ja lapset illat pitkälle pimeään naapureissa ja että Aueria ei näkynyt koskaan lasten kanssa yhtään missään ja kaupassakin kävi Lahden kanssa jne. Pikemminkin saa sen kuvan, että ei juurikaan välittänyt lapsistaan tuon taivaallista. Olen muuten yhden samanlaisen naapurina asunut. Lapset olivat keskenään päivät pitkät ja koti mullin mallin ja illat myöhät lapset naapureissa nälkäisinä. Kerran satuin paikalle hakemaan omaa lastani ja siihen sitten isäntä tuli kotiin ja kysyi rouvalta, että missä on leivät, niin rouva vastaa siihen, että leipätilanne on se mikä on, että jos ei näy niin ei näy. Tässä naapurissa isäntä oli se, joka oli lasten kanssa, jos nyt ylipäätään joku aikuinen perheestä oli lasten kanssa.
Onko muuten Auer jossakin ilmaissut, että pelkäsi lastensa menetystä. No nyt on menettänyt ja ei ainakaan päälle päin näy mitään muutosta.
saippuakauppias
Remington Steele
Viestit: 234
Liittynyt: La Loka 03, 2009 7:10 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja saippuakauppias »

Hyviä ajatuksia ja kommentteja. A suorastaan tyytyy istumaan vaikka rakas aviomies on murhattu julmasti ja lapset on sijoitettu toisaalle.
Toiset on luotuja kulkemaan & toiset olemaan itsekseen sekä hautumaan pahoja ajatuksia.
Vain yksi kymmenestä vastaajasta sanoisi A:n oireilua normaaliksi kaiken tämän näytöksen jälkeen.
harjoittelija
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Syys 30, 2011 9:17 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja harjoittelija »

^Terralle:
Näkyyhän.
Kukaan normiäiti ei päästäisi juttuja lastensa immenkalvoista lehtiin ja nettiin leviteltäväksi. Kukaan normiäiti ei lähtisi levittelemään tietoja lastensa "valemuistoista".
Normiäiti pysyisi poissa julkisuudesta ja pitäisi lehdistönkin hiljaisena lastensa asioista, hoitaisi itse omat oikeudenkäyntinsä.
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Terra »

saippuakauppias kirjoitti: Vain yksi kymmenestä vastaajasta sanoisi A:n oireilua normaaliksi kaiken tämän näytöksen jälkeen.
Normaaliksi eli terveeksi Auer on todettu oikeuspsykiatrisissa tutkimuksissa.
Oikeammin ilmaisisin niin, että Auerin olemus ei ole tavanomainen, yleinen ja voisiko käyttää jopa ilmaisua, että ei ole valtaväestön habituksen mukainen. Onko se sitten normaali vai epänormaali, terve vai sairas, niin ei kait se ole meidän tänne kirjoittavien määriteltävissä eikä tänne kirjoittavien tehtävä ottaa asiasta selvää.
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Terra »

harjoittelija kirjoitti:^Terralle:
Näkyyhän.
Kukaan normiäiti ei päästäisi juttuja lastensa immenkalvoista lehtiin ja nettiin leviteltäväksi. Kukaan normiäiti ei lähtisi levittelemään tietoja lastensa "valemuistoista".
Normiäiti pysyisi poissa julkisuudesta ja pitäisi lehdistönkin hiljaisena lastensa asioista, hoitaisi itse omat oikeudenkäyntinsä.
Minulle itselleni on tullut tästä, että Auer halusi julkiseksi lsh -jutunkin, niin se, että silloin tulisi esiin se, että eihän se syyte voi olla mahdollista kaiken sen perusteella, miten naapurit ja sukulaiset hänet tuntevat. Tuskin hän lapsiaan ajatteli vaan ihan vain itseään, että saisi tukijoukkoja sille, että kun todellisuudessa ei ole sellainen kuin syytetään. Tähän tulokseen olen tullut, koska olen aistinut, että Auerilla on puutteellinen empatiakyky, niin ei hän lastensa sijaan ole kyennyt asettautumaan.
Spekultantti
Theo Kojak
Viestit: 1165
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 4:32 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Spekultantti »

Eihän yksinhuoltajuus nykymaailmassa mikään vältettävä stigma ole, mutta kyllä kirpaisee menettää puolison talouteen tuomat tulot. Ei elatusmaksut korvaa sitä, että koko puolison palkkapussi on ollut käytettävissä. Sekä puolison panos arjessa, lapsista huolehtimen ja kaikenlaiset kotityöt, mitä tämä on luontevasti tehnyt.
harjoittelija
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Syys 30, 2011 9:17 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja harjoittelija »

Terralle: niin, se on tullut joka kautta ilmi, että itsensä ja oikeusjuttunsa takiahan Anneli tätä tekee.
...mutta....
Itseasiassahan Anneli onnistuu, kahden vuoden eristyksestä ja kaikesta yhteiskunnan lapsille tarjoamasta huolenpidosta huolimatta, pahoinpitelemään lapsiaa. Muutaman hyvän ystävän kanssa.
Ainakin näin täysin ulkopuolisena sivustakatsojana asiasta saa sen käsityksen.
Terra
Jack Bauer
Viestit: 942
Liittynyt: La Elo 25, 2012 2:49 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Terra »

harjoittelija kirjoitti:Terralle: niin, se on tullut joka kautta ilmi, että itsensä ja oikeusjuttunsa takiahan Anneli tätä tekee.
...mutta....
Itseasiassahan Anneli onnistuu, kahden vuoden eristyksestä ja kaikesta yhteiskunnan lapsille tarjoamasta huolenpidosta huolimatta, pahoinpitelemään lapsiaa. Muutaman hyvän ystävän kanssa.
Ainakin näin täysin ulkopuolisena sivustakatsojana asiasta saa sen käsityksen.
Niin siis tarkoitin, että Auer ei ole kyennyt lastensa sijaan asettumaan, mitä täysin julkinen lsh- oikeudenkäynti aiheuttaisi lapsille.
Minä en todellakaan osaa sanoa, että ovatko ne lsh -tapahtumat oikeasti tapahtuneet vai eivät. Ei mulla niin paljoa tietoa ole. Ja se tieto, joka on (hovin tuomio, joskin ei lainvoimainen), niin sitä sekoittavat monet asiat muun muassa valemuistomahdollisuudet, sijaisperheen vaikutukset, Auerin perhe-elämä ennen Kukkaa ja jälkeen Kukan, piilopoliisi-Sepon havainnot, uskovaisuus ja ei uskovaisuus jne.
harjoittelija
Roger Murtaugh
Viestit: 883
Liittynyt: Pe Syys 30, 2011 9:17 pm

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja harjoittelija »

Lsh-jutusta en tiedä mitään, ei kiinnosta. Ihmettelen vaan, kun syytetty nyt sattuu olemaan sama kuin tuossa alkuperäisessä murhassa, joka kyllä on mielenkiintoisempi juttu.
Vespa velutina
Rico Tubbs
Viestit: 1260
Liittynyt: Pe Heinä 27, 2012 8:41 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Ulvilan kyökkipsykologiaketju (ketju 3)

Viesti Kirjoittaja Vespa velutina »

Oletetaan, että Anneli on syyllinen.
Jos oletetaan, että murhan motiivina oli avioeron uhka, niin köykäiseltä vaikuttaa. Motiivia pitäisi kehitellä eteenpäin. Miksi mies pitää murhata, jos avioero uhkaa? Olivatko syyt
a)taloudellisia?
b) intohimosta johtuvia (mukaan lukien mustasukkaisuus)?
vai c) sosiaalisia?
Taloudellisista: miksi kaikki olettavat, että Annelista olisi tullut yksinhuoltaja? Kyllä yhteishuoltajuuskin on keksitty. Jos puolisoilla ei ollut avioehtoa, niin erossa varakkaampi (Jukka?) olisi joutunut maksamaan tasinkoa köyhemmälle (Anneli?), jolloin talous olisi varmaan ollut kuitenkin ihan ok. Plus elarit, jos lapset olisivat asuneet enimmäkseen äidin luona. Eihän Anneli kovin persaukinen ollut muutenkaan. Jos Annelin pahin pelko oli yksinhuoltajaksi jääminen, niin miksi hitossa hän sitten murhasi puolisonsa? Takuuvarma yksinhuoltajuushan siitä seuraa.
Intohimomotiivilla: oliko avioeron uhka liikaa, koska "jos minä en saa olla kanssasi, niin ei saa olla kukaan muukaan?" Oliko Anneli Jukkaan järjettömän rakastunut ja ajatteli Jukalla olevan toisen naisen? Ei vaikuta ylettömän mustasukkaiselta tyypiltä, koska antoi miehen tehdä pitkää päivää, ja hektinen lapsiperhearki kyllä karsii suurimmat intohimot väkisinkin. Intohimoista rakastumista vastaan puhuu myös se, että Anneli syytteiden mukaan oli väkivaltainen miestään kohtaan.
Sosiaaliset syyt? Oliko avioero Annelille niin suuri sosiaalinen häpeä, että hän oli mieluummin statukseltaan leski kuin eronnut? Erakko-pedofiili-saatananpalvojan ei luulisi suuremmin piittaavan, mitä muut hänestä ajattelevat. Sosiaalinen häpeä avioerosta on muutenkin nykyään lähes hävinnyt, kun niin monet eroavat. Luulisi, että eroamista häpeävä ei ihan heti etsisi uutta kumppania.
Nuo syyttäjän esittelemät myymälävarkaudet/väkivaltaisuus kertovat siitä, miksi Jukka halusi erota, eivät siitä, miksi Anneli mieluummin tappoi hänet.
Aasianherhiläinen Vespa velutina on hieman pienempi kuin eurooppalainen herhiläinen. Tulokkaan erityistuntomerkki on keltaiset jalat.
Vastaa Viestiin