Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
peikonlehti
Roger Murtaugh
Viestit: 854
Liittynyt: To Touko 30, 2013 3:11 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja peikonlehti »

taavetti kirjoitti:- Tutkinnanjohtaja linjasi ensimmäisen kahden päivän aikana, että Auer on uhri eli asianomistaja, vaikka monet tutkijat olivat eri mieltä.

Kuvatekstinä seuraavaa;

Ulvilan surman silloinen tutkinnanjohtaja Juha Joutsenlahti näytti muille tutkijoille nauhoituksen Anneli Auerin ensimmäisestä, puolitoista vuorokautta surman jälkeen tehdystä kuulemisesta ja kysyi epäilikö joku tämän jälkeen vielä Aueria.

Ei juma. Jutussa linkki sairaalvideoon.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013082 ... 3_uu.shtml
No sen rainan perusteella en kyllä itse vakuuttuisi yhtikäs mistään muusta kuin huonosta kuulemistekniikasta ja kuultavan vastausten hataruudesta ja ympäripyöreydestä.

Tuolle ikkunalasin rikkomissuunnalle en antaisi painoarvoa (sillä ei ole merkitystä, koska kuka vain voi mennä ulos ja rikkoa akkunan).

Muutenkin tuntuu että tämä aamuinen todistelu kääntyy helposti itseään vastaan. Miten jää varteenotettava epäily ulkopuolisesta näillä keinoin?
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Palaan vahan takaisinpain Makisen todistukseen alkuun kun vasta nain taman.
Siella kertoo kuvanneensa ekaksi ambuhenkilokunnan kenganjaljet. Oliko niilla sitten kolme kuvanottajaakin kun tahan asti kaikki kuvat on merkitty joko ensipartion tai RL:n ottamiksi, mukaanluettuina siis ambujen kenganpohjat. Oliko tassa kyseessa siis toinen ambuhenkilokunta? Vai muistaako Makinen vaarin?

Me tasta kiisteltiin verissa pain joskus kun ma muistin nahneeni tiedon, etta ambujen kengat olisi kuvattu ennenkuin lahtivat mutten enaa loytanyt. Viime viikon todistuksissa tuli vahvistus vaitteelle, etta ambunaiset kutsuttiin takaisin Tahtisentielle kuvattavaksi. Kahden eri partion kengankuvat kyseessa siis? Vai vaarinmuistamisia? Ehka ma silloin aikoinaan todella nain jonkun Makisen antaman lausunnon.

Ja viela toinen kommentti re Makisen vaite lankapuhelimesta -- kylla meilla on kaikki lankapuhelimet aina siepanneet harvinaisen hyvin taustaaania. Koiran haukku kuuluu hyvin puhelimeen, samoin telkkari olohuoneesta tyohuoneeseen tai roska-auto ulkoa sen verran hyvin, etta ikkuna pitaa sulkea. Tasta on taalla keskusteltu pitkaan. Aanimiehet todistivat, etta se on kanny, joka sulkee taustamelua pois.

Tahtisentien talo oli viela hyvin pieni ja etaisyydet lyhyita.
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

Tänään alkavat todistelut, joita ei pitäsi sallia tässä oikeudenkäynnissä. Tausta on tämä:

Motiivi valitushakupyynnössä 29-08-2011
Lasten elokuussa 2011 kertomista ilmenee, että Jukka Lahden ja Anneli Auerin välillä
on ollut lukuisia riitoja ja että Anneli Auer on kohdistanut väkivaltaa Jukka Lahteen
jo ennen surmayötä. Anneli Auerin väitti alHa hovioikeudessa, että perheessä2
oli "kaikki hyvin". Elokuussa 2011 esiin tullut uusi todistelu osoittaa väitteen vääräksi
ja päinvastoin osoittaa, että perheessä oli lukuisia ongelmia ja myös lapsiin koh~
distunutta väkivaltaa.


Mutta sitten:
Syyttäjät 2012-04-24: Pidämme mahdollisena, että on kysymys saatananpalvonnasta.

Tällä tuli KKO:n päätös, mutta syyttäjä onkin palannut takaisin aikaisempaan motiiviinsa, perheriitaan. Saatanan palvonnasta ei hän haluaisi edes mainitavan.

Perheriidan torjuivat kaikki esitutkimuksessa kuullut todistajat. Jopa kiihkeästi Annelia vihaava Birgitta o.s. Lahti vahvisti, että ei ollut mitään puhetta eroamisesta. Hän teki tämän siinä tutkimuksen vaiheessa jossa kaikki energia oli jo keskitetty Annelin syylisyyteen, siis syksyllä 2008.

Viime viikolla kuultiinkin siten aivan jotain muuta. vv 2006-08 tehty estutkimus survottiin suohon todistuksilla, joita poliisit olivat keksineet seitsemän vuoden pohdinnan jälkeen. Veripoliis yritti hämätä sirkustempuilla.

Se mikä nyt taannehtivasti muistettiin oli torjuttavissa esitutkimusaineiston avulla. Sen ovat täällä tehneet nimimerkit Kuolemannaakka, Turumurre, Sisotalo ja muut. Murhainfon puheenvuorot antavat paljon parempaa tietoa kuin mitä saadaan oikeussalista. Tästä on nyttö siinä, että Annelia vihaavat pari nimimerkkiä ovat alkaneet vaatia yhtä asialinjan nimimerkkiä pois ketjusta (kts Lautamiehet.)

Onnetonta on, että viime viikolla aloitettua - täysin järjen vastaista menettelyä jatketaan vastakkaisilla poliisitodistuksilla tänään maanataina. Ne olisi voitu korvata esitukimusaineistolla vv 2006-07.

Asiasta, jossa vastakohtaisuudet ovat kasvaneet ylitsepääsemätömäksi seitsemän vuoden aikana, ei näillä todistuksilla ole mitään arvoa verrattuna esitutkimukseen.
huppuhiiri
Remington Steele
Viestit: 226
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 1:48 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja huppuhiiri »

Tarantula kirjoitti:Jos Jukka olisi kokenut epäsiisteyden ahdistavana niin Jukka olisi varmaan voinut imuroida itse.
Vastasin kyökkiketjuun :) http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 41#p572141
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

Mäkisen todistelua:
19 minMäkisen käsityksen mukaan Jukka S. Lahti kuolee kun Auer on puhelimessa. Tämä on päätelmä hätäkeskustallenteesta.
18 minManner siirtyy poliisin tekemiin rekonstruktioon asunnosta poistumiseen. Mäkisen mukaan nämä rekonstruktiot ovat lavastuksia. Oikea murhamies on vain paennut jäljistä välittämättä. - Se on vain mennyt vauhdilla.
11 minMäkisen mukaan poliisin ns. pesuhuonerekonstruktiossa on myös virhe. Poliisi on sijoittanut ruumiin omassa rekonstruktiossa liian lähelle ovea. Kyse on siitä onko Auer kyennyt oven kautta koskettamaan uhria ja saada hihaansa uhrin verta.
Mäkisellä on valokuva aidosta rikospaikasta ja siinä ovi aukeaa enemmän kuin poliisin rekonstruktiossa.
Näin siis eläkkeellä oleva rikostutkija Mäkinen, uskaltaa puhua- ei enää pelkoa putkavahdin pestistä.
Onhan toki myös selkärankaa.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja taavetti »

http://www.mtv3.fi/live/index.shtml/ulvila

Syyttäjän vuoro kysyä: - Kummastuttaako teitä tässä mikään?
- Ei erityisemmin. Teen paikkatutkintaa ja jälkien perusteella muodostan kuvan siitä mitä on tapahtunut. Tämän rikospaikan jälkien mukaan minusta ikkuna on rikottu ulkopuolelta, Lahti on ollut pystyssä. Iskut päälaelle ovat voineet tulla silloin. Lahti on mennyt polville ja sekaisin. Tekijä tulee ikkunasta sisään, Lahti on tointunut. On syntynyt tappelu, pistelty puukolla tuloksetta. Otettu toinen työkalu ja viimeistelty sillä.

Voiko olla toista vaihtoehtoa? syyttäjä jatkaa.
- En ole havainnut ristiriitaa.
Mikään ei ole hämmästyttänyt?
- Se, että poliisit eivät ole kysyneet tarkemmin minulta.


Mäkisen mukaan tapaus ei vaikuta kostolta, koska uhri ja tekijä eivät ole puhuneet toisilleen.



Jos on tappamisen meininki, niin miksi ei heti kirvestä päähän? syyttäjä Valkama kysyy viitaten puukoniskuihin.
- En osaa sanoa. Ehkä on mietitty verijälkiä.


- Miten on tultu sisään puukko toisessa kädessä ja kirves toisessa? syyttäjä Valkama ihmettelee.
- En tiedä missä on ollut.


- Miksei tekijä sitten ole käyttänyt ovea? Miksi könytty ikkunasta ulos ja sisään? Valkama kysyy.
- Kaikki murhaajat eivät ole fiksuja. Jos ei ole hoksannut. Kokeilin, että ovea ei ole avattu.
Viimeksi muokannut taavetti, Ma Elo 26, 2013 2:29 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Nyt Makinen kehittaa tapahtumakuvausta, joka ei sovi silminnakijan eli Annelin kertomaan. Jukka on Makisen mukaan saanut ekaksi iskut PAALAELLE ja mennyt polvilleen ja sekaisin. Tekija on tullut sisaan. Jukka on tointunut ja on syntynyt tappelu.

Tuo kuvauksen mukaan Jukan olisi pitanyt sitten olla ikkunan edessa -- juuri kuten Naakkakin kuvitteli aikoinaan -- ja saada ekat astaloniskut ikkunan lapi. Mutta siina on se iso lasikasa heti ikkunan edessa ja paljon lasia muutenkin lattialla. Eika siina ole kuin nimeksi verta siina verhossa tai lasikasassa. Ja menivatko ne hampaat sitten paalaelle iskusta pois suusta? Tekija tuli kahden astalon kanssa ikkunasta mutta vaihtoi jostain syysta veitseen?
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Edgein
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Elo 19, 2013 1:17 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja Edgein »

erämaaetsivä kirjoitti:Mäkisen todistelua:
18 minManner siirtyy poliisin tekemiin rekonstruktioon asunnosta poistumiseen. Mäkisen mukaan nämä rekonstruktiot ovat lavastuksia. Oikea murhamies on vain paennut jäljistä välittämättä. - Se on vain mennyt vauhdilla.
Eli Suuri Salaliitto on olemassa ja huppis todellakin levitoi! :D
sisotalo kirjoitti:Tässä on tapahtunut perheen sisäinen murha, niissä naisten osuus on 6%, HS julkaiseman tilaston mukaan.
Kuolemannaakka kirjoitti:Ehkä Anneli oli vaan taitava vatsastapuhuja.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Minusta vähän tuntuu, ettei puolustus siellä eikä täällä enää paljoa painoa anna Auerin kertomuksille teorioitaan esittäessään.

No, jatkuu:

Syyttäjä Valkaman tarkoituksena on kyseenalaistaa rikospaikkatutkijan päätelmiä. Hän kysyy verijälkien puutteesta ja synnystä sekä Lahden paikasta.

Tuleeko nyt faktaa vai fiktiota? syyttäjä Valkama kysyy, kun Mäkinen kertoo Lahden ripustautuneen tekijän kaulaan.
- Se on johtopäätös, kun rinta on ehjä.

Jos lattialla on runsaasti verta, niin miksi missään ei ole vasemman kengän jälkiä? Valkama ihmettelee.
- Ei ole ainakaan kuvattu. Rikospaikalla kuvattiin vaan vertailukelpoisia jälkiä, jos joskus löytyisi sille esimerkiksi kenkä. Ehkä verta on osunut vain oikeaan kenkään.
- Eikö pitäisi olla kaksi jälkeä uhrin vieressä, jos tekijä lyö ne tappavat iskut siitä.
- Uhrin oikea kenkä on ollut ehkä ruumiin päällä. Ehkä vasen kenkä ei ole osunut vereen.
- Aha, Valkama kommentoi.


Tämä on vähän hyppelevää, syyttäjä sanoo.
- Ei se mitään.
Kauanko kestää vajaan 80 jäljen aiheuttaminen uhrille?
- Niitä oli 71... Miten nopeasti niitä tikkaa, ehkä puolitoista minuuttia.
- Isku per sekunti?
- Ei siihen nyt kauaa mene, mutta voi se kestää kauemminkin. Ei sitä pysty kukaan koskaan sanomaan.


http://www.mtv3.fi/live/index.shtml/ulvila
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

Mäkisen todistelua:
7 minNyt siirrytään jalkapohjan haavoihin. Montako niitä oli? Valkama kysyy.
- Toistakymmentä, Mäkinen sanoo.
Yksi, Valkama korjaa.
- Ei pidä paikkaansa. Mä kattelin niitä paikan päällä talossa ja ruumiinavauksessa.
Mäkinen etsii papereista valokuvaa ruumiin jalasta ja löytää sen.
- Onhan tässä nyt monta reikää. Mä tutkinen ne jalkapohjat siellä ruumishuoneella.
Mäkinen laskee kuvasta toistakymmentä haavaa.
Kyllä tästäkin tulee vahva vaikutelma, että tuorein poliisitutkinta on huijausta !
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja taavetti »

http://www.mtv3.fi/live/index.shtml/ulvila

Nyt siirrytään jalkapohjan haavoihin. Montako niitä oli? Valkama kysyy.
- Toistakymmentä, Mäkinen sanoo.
Yksi, Valkama korjaa.
- Ei pidä paikkaansa. Mä kattelin niitä paikan päällä talossa ja ruumiinavauksessa.
Mäkinen etsii papereista valokuvaa ruumiin jalasta ja löytää sen.
- Onhan tässä nyt monta reikää. Mä tutkinen ne jalkapohjat siellä ruumishuoneella.
Mäkinen laskee kuvasta toistakymmentä haavaa.

Nämä liitteiden kuvat ovat muuten alkuperäisestä tiedostosta pakattuja kuvia. Alkuperäiset kuvat on siirretty kamerasta poliisilaitoksen koneelle. Jos ne kuvat löydetään, niin niistä voidaan tehdä osasuurennoksia, Mäkinen kertoo.

Oletteko ollut asian tiimoilta (Helsingin väkivallan tutkijaan Mika) Tauruun yhteydessä?
- Tauru on tuttu vain televisiosta.

Syyttäjä kysyy onnistuiko kuidutus? Kuidutus tarkoittaa kuitunäytteiden ottamista.
- Niitä otettiin ikkunasta ja ruumiista.
Onko mahdollista, että kuidut lentelevät siellä?
- Kun ikkuna on rikki ja joku avaa oven, niin ilmavirrassa ne voivat lennellä.
Olisiko pitänyt kuiduttaa paremmin?
- Olisi varmaan pitänyt. Minä olin siellä siihen saakka kun ruumis saatiin ulos. Sitten piti eristää ja palata seuraavana päivänä, mutta muut miehet tulivat sinne hoitamaan sitä.

Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Makinen on keksinyt Turren kenka-vereentyi-potkaisussa teorian.

Vaatii melkoista balettitanssijaa -- no samalla laillahan tama hieman tukeva Nurejev sitten liiteli ikkunasta. ( Kohtauksen musiikki: Joutsenlammen pikkujoutsenten tanssi.)

Tassa aiempaa pohdintaa aiheesta.

http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... sa#p503661
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Veristi
Christopher Lorenzo
Viestit: 1512
Liittynyt: Pe Loka 14, 2011 10:37 am

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja Veristi »

Jukan rinta on voinut jäädä "ehjäksi" siitä yksinkertaisesta syystä, että Annelilla on ollut se kuuluisa kilpi toisessa kädessään. Ei siis ole ollut kyse sylipainista, kuten Mäkinen päättelee.
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

MTV:n rikospäällikkö Jarkko Sipilä on itse ryhtynyt kertomaan mitä Porin oikeussalissa taphtuu. Nyt tulee paljastavaa tekstiä. Hän kertoo ketkä todistavat, päinvastoin kuin HS, joka puhuu yleisesti "todistajista". Ymmärttäkseni viime viikon todistajat kaikki ja tämän päivän todistajat
Esa Koivuniemi ,Jouni Kostensalo, Jyrki Tuomi ovat toimivat edelleen poliiseina.

Matti Mäkinen on ollut jo pitkään eläkkeellä. Hänen todistuksensa seuraa esitutkimuksessa saatua tietoa. Ikkuna rikottiin ehdottomasti ulkoapäin, ja se riittää vapauttavaan päätökseen. Muiden polisien tehtävä on arvostella esitutkimusta. Muuta sanottavaa ei heillä olekkaan. Monet ovat jälkeenpäin olleet ihan muissa tehtävissä.
ulkosuomalainen
Michael Knight
Viestit: 4021
Liittynyt: Su Huhti 25, 2010 3:08 pm

Re: Oikeudenkäyntipäivien seurantaketju - syksy 2013

Viesti Kirjoittaja ulkosuomalainen »

Jalkapohjien haavoista on toivottavasti joku varmempi tieto oikeuslaakarin papereista.
Edellisen kerran oikeudessa Makinen taisi peraantya ja myontaa, etta nayttivat pestyina ruumishuoneella erilaisilta. Mutta tama tietenkin lehtien kautta.
Nothing sways the stupid more than arguments they can't understand.
Cardinal de Retz, Memoires (1781)

When a wise man points at the moon, the imbecile examines the finger.
Confucius
Vastaa Viestiin