SKINIT

Sana on vapaa, jos uskaltaa...
future
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Kesä 05, 2013 11:17 pm

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja future »

osama kirjoitti:Jaa,mikähän sukupolvi siel lisääntyy,olis kiva tietää :?: Ettei vaa sinne ois tulossa samanlaist meininkii,ku vaasas on :lol:

Ei ei ei. Kuinkas se menikään. Vaasalaiset on homeperseitä. Kyllä sen sit kuulee ja näkee mitä tapahtuu kun on sen aika...
mokoma
Harjunpää
Viestit: 322
Liittynyt: La Loka 24, 2009 2:29 am

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja mokoma »

Parkkipaikkataposta yli 10 vuoden tuomio
Perjantai 12.7.2013 klo 15.30
Pohjois-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi hetki sitten antamallaan kansliatuomiolla joensuulaisen 34-vuotiaan Sauli Kalevi Halosen 10 vuodeksi ja 6 kuukaudeksi vankeuteen taposta.

Syyttäjä oli vaatinut Haloselle elinkautista murhasta.

Haloselle surma-aseen, katkaistun .22-kaliberin kiväärin, antanut 31-vuotias joensuulainen Jarno Kristian Ikonen, tuomittiin avunannosta tappoon 4 vuodeksi ja 8 kuukaudeksi vankeuteen. Rangaistusta lisäsivät samalla huumausainerikoksesta ja ampuma-aserikoksesta tulleet tuomiot.

Halonen ampui pitkäaikaista kaveriaan kerran rintaan. Uhri raahautui ampumapaikalta asunnosta läheiselle parkkipaikalle, mutta kuoli siihen. Teko tapahtui viime maaliskuussa Joensuun Noljakassa.

Surmattu kuului nuorempana Joensuun skineihin ja hänellä oli varsin pitkä rikosrekisteri.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071 ... 0_uu.shtml
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja otus »

isänmaantoivot:
Halonen poseeraa
Kuva
ja ikonen
Kuva
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013071 ... 0_uu.shtml
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
JurpÅ
Remington Steele
Viestit: 212
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 4:08 pm

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja JurpÅ »

kotkan suunnalla on kuuleman mukaa jonkunlaista kerho toimintaa pistetty pystyyn...
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Nimby »

^^OT, mutta olkoon. Mautonta ja hyvän tavan vastaista Iltalehden kesätoimittajien? touhu. Kirjoittamaton sääntö on, että jos oikeussaliin mennään kuvaamaan syytettyjä, niin tuomareita ja lautamiehiä ei saa kuvissa näkyä taustalla. Avustajat ovat asia erikseen.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aga »

Isänmaansankarit vauhdissa:

300 kaljua puolalaista hyökkäsi meksikolaismerimiesten kimppuun

Tiistai 20.8.2013 klo 02.53

Meksiko on ilmaissut Puolalle huolensa videosta, jolla näkyy, miten joukko puolalaisia miehiä hyökkää Meksikon laivaston merimiesten kimppuun Puolassa.

Meksikon ulkoministeriön lausunnon mukaan kuutisenkymmentä laivaston kadettia ja upseeria oli sunnuntaina merenrannalla pitämässä taukoa harjoituksista, kun heidän kimppuunsa hyökkäsi noin 300 "erään jalkapalloseuran faneiksi väitettyä" miestä.

Nujakassa loukkaantui 17 meksikolaista merimiestä.

Meksikolaisen Reforma-lehden videolla näkyy AFP:n mukaan, kuinka joukko kaljuja miehiä hyökkää merimiesten kimppuun ja alkaa potkia ja lyödä näitä. Lehden mukaan hyökkääjät huusivat rasistisia loukkauksia.

Meksiko on pyytänyt Puolaa varmistamaan, että syylliset löytyvät, ja rankaisemaan heitä.

STT-AFP


http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201308 ... 7_ul.shtml
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja otus »

Siellä on "pesä"
Hbl: Uusnatseilla klubitila Helsingin Tattarisuolla

25.8.2013 11:18 4
HELSINGIN SANOMAT
Kansainvälisen uusnatsijärjestö Blood & Honourin Helsingin-osaston klubitilat sijaitsevat Tattarisuolla Tattarisuontien ja Kytkintien kulmassa, kertoo Hufvudstadtsbladet. Lehden mukaan tiloissa järjestettiin kesäkuun alussa skinhead-yhtye Marderin keikka. Tuolloin myös poliisille selvisi tilan olemassaolo.

"Skinheadeilla oli jonkinlainen grilli siellä", ylikomisario Jaakko Wallenius vahvisti Hbl:lle.

Lehden tietojen mukaan klubitila avattiin toukokuussa, jolloin perustettiin myös Facebook-sivu Blood & Honour Helsinki. Noin 500 tykkäystä kerännyttä sivua ei lehden mukaan enää Facebookista löydy.

Hbl:n vieraillessa paikalla nimettömänä pysyttelevät naapurit kertoivat, että päihtyneet klubivieraat aiheuttavat meluhaittoja joka viikonloppu.

Blood & Honour Helsingin edustajat eivät halunneet kommentoida asiaa Hbl:lle. Järjestö perustettiin Britanniassa 1980-luvun lopulla. Nimi on käännös Hitlerjugendin tunnuslauseesta "Blut und Ehre", suomeksi veri ja kunnia.

Aiemmin helsinkiläisillä skinheadeilla on ollut kerhotila ainakin Roihupellon teollisuusalueella. Sen taustalta löytyi Helsinki Skinheads ry, vuonna 1997 perustettu rekisteröity yhdistys.
Vai että oikeen grilli siellä :lol: , eivät varmaan ainakaan mustaamakkaraa paistaneet..
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
holmes32
Scooby-Doo
Viestit: 27
Liittynyt: To Loka 18, 2012 10:21 pm

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja holmes32 »

Kotkanpesää pitävät siellä mutta se nyt ei ole rikollista. Empä usko että mitään häiriötä aiheuttavat.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aga »

Päivitetty 25.8.2013 22:54, julkaistu 25.8.2013 22:53
Hakaristi tervehtii tulijaa Tampereen uusnatsien tiloissa Pispalassa

Tuomas Rimpiläinen, Aamulehti

Tampereella Pispalanharjun Näsijärven puoleisessa rinteessä Rantatiellä sijaitsee uusnatsien kerhotila. Suomessa on lukuisia erilaisia uusnatsiryhmittymiä. Pispalan kerhotilan tunnukset viittaavat ”Blood & Honour” -ryhmittymään. Kerhotila on ollut kyseisessä paikassa ainakin keväästä saakka, mahdollisesti kauemminkin.

Hufvudstadsbladet uutisoi sunnuntaina, että Helsingin Tattarisuolta on paljastunut kyseisen ryhmittymän kerhotila. Ryhmä toimii Helsingin ja Tampereen lisäksi useilla eri paikkakunnilla Suomessa. Ryhmittymä muun muassa järjestää konsertteja, joissa soittavat uusnatsien suosimat yhtyeet. Helsingissä kerhotila paljastui poliisille juuri keikan yhteydessä.

Blood & Honourin nimi on käännös saksan kielen sanoista Blut und Ehre, joka on suomeksi veri ja kunnia. Se oli Hitler-Jugendin iskulause natsi-Saksassa.

Tampereen-osaston kerhotiloissa järjestetään usein juhlia. Useimpina päivinä viikossa siellä on paikalla ryhmän jäseniä. Sunnuntaina paikalla ei ollut yhtään jäsentä.

Jo kerhotilan sisäänkäynti kertoo, mistä on kyse. B&H-kyltin alla on nahkainen sohvaryhmä ja pöytä. Sohvien edessä on hakaristillä koristettu tuhkakuppi ja plakaatti, jossa lukee skinheads. Ovessa on numero 18, josta uusnatsit johtavat aakkosten ensimmäisen ja kahdeksannen kirjaimen mukaisesti Adolf Hitlerin nimikirjaimet.

Uusnatsit ovat tehneet useita iskuja muun muassa vasemmistoa ja seksuaalivähemmistöjä vastaan viime vuosina Suomessa. Pispalassa kerhotilaansa pitävän ryhmän ei tiedetä olleen osallisena tällaisissa iskuissa.

Sosiaalisessa mediassa lukuisat eri ryhmittymät käyvät kamppailua uusnatseja ja äärioikeistoa vastaan. Internetissä muun muassa kerätään ja julkaistaan tietoa uusnatseista. Netissä julkaistaan muun muassa uusnatsien nimiä, kuvia, osoitteita ja henkilötunnuksia.


http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194834 ... lassa.html
peiteseppo
Remington Steele
Viestit: 236
Liittynyt: Ke Elo 21, 2013 8:32 am

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja peiteseppo »

Kysyntä luo tarjontaa tässäkin tapauksessa. Nyt televisiossa on liikaa homojuttuja ja pakolaisia joka paikassa. Kaduilla ei mummot uskalla kulkea. Ihmisiä pahoinpidellään Suomalaisuuden takia. Tässä tulee vasta-isku,äärioikeisto. Politiikka kun kustaan pahasti niin jotkut ottavat vallan,kansan tukemana. Kuka muistaa enään 90luvun lamaa ja joensuun skinejä?

Aate nousee uudelleen. Jälleen lama aikana.
Ei ole voittajaa valuutalle.
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja aga »

Uusnatsien kerhotila Helsingin Tattarisuolla toimi värväyskanavana
26.8.2013 15:59 Päivitetty 26.8.2013 16:04 2

Laura Halminen
Helsingin Sanomat

Mikään ääriliike ei uhkaa valtion turvallisuutta juuri nyt, linjaa Suojelupoliisi (Supo). Vaikka paikallisia jännitteitä välillä esiintyy, niiden mittasuhteet eivät ole riittäviä muodostamaan todellista uhkaa.

Tilannetta ei Supon mukaan muuta uusnatsistisen Blood & Honour -liikkeen uusi kerhotila Helsingin Tattarisuolla, josta Hufvudstadsbladet kertoi sunnuntaina.

Helsingin Sanomien saamien tietojen mukaan kommunisminvastaiseen musiikkiin keskittyvän ryhmittymän kerhotilaa käytetään ideologisena rekrytointikanavana.

"Rekrytointiin käy yhtä lailla vaikka Kauppatori", toteaa ylitarkastaja Tuomas Portaankorva Suojelupoliisista.

"Yksittäisen kerhotilan rooli ei ole kokonaisuuden kannalta mitenkään merkittävä. Ideologioita voidaan levittää missä vain."

Blood & Honour (suomeksi veri ja kunnia) on kansainvälinen liike, joka on ottanut nimensä Hitler-Jugendin tunnuslauseesta "Blut und Ehre". Liike on toiminut Suomessa useita vuosia. Osastoista aktiivisin toimii Orivedellä. Viitteitä Helsingin alaosastosta ei verkosta enää juuri löydy.

Saksassa Blood & Honourin toiminta kiellettiin vuonna 2000 ja Espanjassa vuonna 2005.

Järjestön lisäksi Suomessa toimii myös muita uusfasistiksi miellettyjä ryhmittymiä, kuten jo vuonna 1997 perustettu yhdistys nimeltä Helsinki Skins.

Heillä oli vielä vuonna 2012 kerhotilat Helsingin Roihupellossa, mutta vuokralaiset on kuitenkin jo häädetty. Esimerkiksi Suomen vastarintaliike on puolestaan aktivoitunut viime vuosina Oulussa ja Jyväskylässä. Natseja ihannoiva, suomenkielinen verkkokauppa HH88 taas on rekisteröinyt verkkosivunsa Kiinaan.

"Me emme erittele paikkakuntia", Supon Portaankorva sanoo.

"Viranomaisena tehtävämme on seurata ilmiötä ja kokonaiskuvaa valtion turvallisuuden kannalta."

Kokonaiskuvaa tutkiessa hahmottuu pian, että eri ryhmittymillä on kuitenkin yhteyksiä toisiinsa.

"Piirit ovat pienet. Osa liikkeistä on syntynyt siten, että isommista liikkeistä on irronnut omia yksikköjään. Myös liikkumista ryhmien välillä tapahtuu."

Uusfasistisen toiminnan parissa viihtyviä ei ole järin paljon.

"Ylipäätään ääriliikkeiden parissa toimivia ihmisiä on joitakin kymmeniä", toteaa Portaankorva.

"Kansainvälisessä mittakaavassa kaikki Suomessa toimivat ääriliikkeet ovat pieniä ja harvalukuisia."

Välillä eri ääriryhmät ottavat yhteen, mutta kahakat ovat toistaiseksi olleet paikallisia ja jääneet lyhytaikaisiksi. Makkaraa kerhotilassaan paistavissa skinheadeissa ei siis ole mitään huolestuttavaa?

"Yleisesti ottaen kansalaisella ei ole syytä pelätä turvallisuutensa puolesta", Portaankorva sanoo.

"Viranomaisten on puututtava toimintaan silloin, kun laittomuuksia alkaa esiintyä, tai toiminta alkaa laajemmin herättää kansalaisten keskuudessa vakavaa pelkoa."


http://www.hs.fi/kaupunki/Uusnatsien+ke ... 7482597379
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja otus »

Skinheadit aiheuttavat väkivaltaisista liikkeistä eniten ongelmia Suomessa

27.8.2013 12:47 HELSINGIN SANOMAT

Äärioikeisto Suomessa -kirjan keskustelutilaisuudessa Jyväskylän kaupunginkirjastossa tapahtui välikohtaus tammikuussa. Kirjastoon sisään pyrkinyt mies puukotti vartijaa. Puukotettu selvisi kuitenkin melko vähäisillä vammoilla.

Sisäministeriön teettämän katsauksen mukaan väkivaltaisten liikkeiden merkitys on Suomessa vähäinen. Liikkeiden ei selvityksen mukaan katsota siksi uhkaavan valtion turvallisuutta.

Tilannekatsauksen mukaan Suomessa arvioidaan tapahtuvan vuosittain alle sata rikosta, joiden motiivin epäillään liittyvän tekijän kuulumiseen johonkin ääriliikkeeseen.

Heinäkuun loppuun mennessä poliisin tietoon on tullut noin kolmekymmentä rikosta, joiden motiivin taustalla on yhteys ääriliikkeeseen.

Valtaosa tutkituista väkivaltarikoksista on skinheadien yksin tai yhdessä tekemiä pahoinpitelyitä. Muutamassa tapauksessa kyse on ollut äärivasemmiston rikoksista.

Kaikissa skinheadien rikoksissa ei selvityksen mukaan ole ollut rasistista motiivia, vaan uhri on ollut valtaväestöön kuuluva.

Noin kolmasosassa skinheadien tekemistä väkivaltarikoksista on rasistinen motiivi.

"Suomessa on kuitenkin vähän ääriliikkeiden tekemiä rikoksia verrattuna moniin muihin Pohjoismaihin ja Euroopan maihin", kertoo sisäisen turvallisuuden sihteeristön päällikkö Tarja Mankkinen Helsingin Sanomille.

Uutena ilmiönä Mankkinen arvioi internetverkostojen kautta toimivien järjestöjen määrän kasvun. Nykyään monet ääriliikkeisiin kuuluvat eivät enää tapaa muita jäseniä henkilökohtaisesti, vaan verkon kautta.

Väkivaltaista ääri-islamia poliisin rikostilastoissa ei ilmene ollenkaan. Raportissa ilmaistaan kuitenkin huoli siitä, että noin 20 ihmistä on lähtenyt Suomesta Syyrian sisällissotaan. Osa henkilöistä on matkustanut taistelemaan, osa taas on lähtenyt matkaan humanitaarisista syistä.

Yksi suomalainen ja yksi Suomessa asunut henkilö on menehtynyt taisteluissa Syyriassa.

"Myös Syyrian sodasta saapuvien ihmisten tilannetta pitää seurata, sillä oleskelu sodassa vaikuttaa ihmisiin", Mankkinen kertoo.

Sisäministeriön mukaan väkivaltaiseen ääriliikkeeseen ajautuneet ihmiset kokevat usein vieraantuneensa muusta yhteiskunnasta. Liikkeeseen ajautuneet ovat joutuneet usein esimerkiksi syrjityiksi kouluissa tai työpaikoilla, eikä heillä ole ollut laajaa ystäväpiiriä.

Väkivaltaista ääriliikehdintää voidaan ministeriön mukaan siksi välttää puuttumalla muun muassa syrjäytymiseen.

Tilannekatsaus on järjestyksessään toinen ja sen on julkaissut väkivaltaisen ekstremismin ennaltaehkäisyn kansallinen verkosto. Sisäministeriö perusti verkoston lokakuussa 2012.
Entä mites kiiltonahkasaappaiset?
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
ns_
Hetty Wainthropp
Viestit: 457
Liittynyt: Ma Marras 10, 2008 12:27 pm
Paikkakunta: hki

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja ns_ »

otus kirjoitti:Entä mites kiiltonahkasaappaiset?
Ei varmaan oikein voida laskea ääriliikkeeksi tätä ryhmää?
Pirhonen
Olivia Benson
Viestit: 734
Liittynyt: Su Joulu 14, 2008 4:52 pm

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Pirhonen »

Nythän netissä pyörii video missä joku pikkumamu pamauttaa suomalaisen skinin puolitajuttomaksi, tosin teki temppunsa ns. sucker punchilla. Ei ole skiniliike enää voimissaan.
otus
Axel Foley
Viestit: 2330
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 6:00 pm
Paikkakunta: Youranus

Re: SKINIT (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja otus »

Pirhonen kirjoitti:Nythän netissä pyörii video missä joku pikkumamu pamauttaa suomalaisen skinin puolitajuttomaksi, tosin teki temppunsa ns. sucker punchilla. Ei ole skiniliike enää voimissaan.
Linkkiä?????
Jos alkaa pännii, niin anna bannii..
Vastaa Viestiin