Niin, tuota tuota. Mitähän Sipilä on tuossa tarkoittanut?erämaaetsivä kirjoitti:MTV,live Mäkisen todistelusta:Eikö tuosta saa sen kuvan, että saanut ensimmäiset pääiskut kun tekijä on tullut sisään.Ei ole lyöty ikkunan läpi tai ulkopuolelta.14 min- Voisin päätellä, että Jukka S. Lahti ollut ikkunan takana ja saanut ensimmäiset pääiskut, kun tekijä on tullut sisään ikkunan kautta, rikospaikkautkija kertoo salissa. Sen jälkeen tapahtunut puukotus ja lopuksi iskut työkalulla päähän.
Onko tälläkään mitään väliä ....
JL on ollut ikkunan takana, kun on saanut ensimmäiset pääiskut. Kun asiaa katsotaan oletetun hyökkääjän kannalta, niin tuollaisessa tilanteessa JL on ollut sisällä hyökkääjän edessä, mutta ikkunan takana. Näin ajateltuna hyökkääjän on ollut oltava ulkona.
Ilmaisu tullut sisään on sekin yhtä epätarkka. Puhekielessä se voi tarkoittaa juuri tullut sisään, vaikkapa sekuntia aiemmin. Se voi nyös tarkoittaa, että joku on jo kauan sitten tullut sisään.
Jälkimmäisessä vaihtoehdossa on turhaa korostaa sisälle tulemista, koska koko sen ajan, kun oletettu murhaaja on ollut sisällä on aikaa tullut sisään-ilmaisun jälkeen. Ts. ei voi olla sisällä ellei ole joskus tullut sisälle. Tämä on tietysti semanttista saivartelua osittain, mutta tällaisissa asioissa pitää olla tarkempi. Tämäkin saattaa olla Sipilän sanonnan epätarkkuutta, en tiedä, koska en oikeudessa ole paikalla ollut.
Kyseessä kuitenkin on edelleen Mäkisen päätelmä, ... 14 min- Voisin päätellä, että Jukka S. Lahti ... , eikä havainto tai tosiasia. Ja edelleen Sen jälkeen tapahtunut puukotus ja lopuksi iskut työkalulla päähän. Miksi ihmeessä, todistajan mukaan, vaihtaa murha-asetta kahteen otteeseen? Eihän siinä ole minkään valtakunnan järkeä!
Edit. typo