Tapahtumat tiivistettynä:
Keskiviikko: Anja käy koulussa luennolla, puhuu äitinsä kanssa puhelimessa ja lähtee vielä myöhemmin isoäitinsä kanssa ostoksille paikalliseen ostoskeskukseen. Sen jälkeen hän heittää päälleen lenkkikuteet, lainaa isoäitinsä Toyotaa ja ajaa auton Akslaan päiväkodin pihalle parkkiin. Anja lähtee lenkille, eikä hänestä sen jälkeen kuulu mitään.
Torstai: Auto löytyy aamulla parkista päiväkodin pihasta. Perhe ilmoittaa Anjan kadonneeksi kello 12 ja poliisi aloittaa aluella etsinnät yhdessä etsintäjoukkojen kanssa.
Perjantai: Etsintöjä tehostetaan. Iltapäivällä rikospoliisi tulee mukaan juttuun.
Lauantai: Aamukahdeksaan mennessä on käyty läpi 70% etsintäalueesta. Kello 13 Akslafjellistä löytyy naisen ruumis. Poliisin mukaan nainen on joutunut rikoksen uhriksi. Uhrin perhe kiittää kaikkia etsintöihin osallistuneita, joita on ollut kolmisensataa.
Sunnuntai: Rikosteknikot saapuvat varmistamaan löydön ja tutkimaan aluetta. Anjan ruumis viedään tutkittavaksi Ålesundin sairaalaan.
Maanantai: Poliisin tiedotustilaisuudessa iltapäivällä vahvistetaan uhrin olleen Anja Weløy Aarseth, 21 ja se, että hänet tapettiin. Poliisi aikoo saada käsiinsä jokaisen alueella liikkuneen miehen DNA-näytteen(?).

lähteitä:
http://www.nrk.no/mr/_-anja-_21_-hadde- ... 1.11217279
http://www.aftenposten.no/nyheter/Kvinn ... 96543.html
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/arti ... d=10142955




