Urbaanilegendat

Parapsykologia, PSI, rajatieto, kummitukset, salaliitot.
Lukittu
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Wikipediasta löytyi tämäkin, eli Myytinmurtajat ovat testanneet Coca-Colaa paljonkin. Tässä pari esimerkkiä:

Colaa voi käyttää...

...poistamaan verta. Myytti vahvistettu. Veri lähti hieman paremmin Colalla, kuin pelkällä vedellä.
...WC:n pesuun. Myytti murrettu. Tämä myytti on nähtävissä Myytinmurtajien Leikatut myytit-spesiaalissa.
...kromin puhdistukseen. Myytti vahvistettu. Folio ja Cola kiillottivat auton kromin säihkyväksi.
...liuottamaan hammas. Myytti murrettu. Hammas muuttui ruskeaksi, muttei haihtunut mihinkään.
...liuottamaan pihvi. Myytti murrettu. Pihvi meni vain ällöttäväksi sotkuksi.
...puhdistamaan penni. Myytti osittain vahvistettu. Penni muuttui kuin uudeksi, paitsi sieltä, missä oli ilmakupla.
...puhdistamaan akku. Myytti mahdollinen. Ihan sama, käyttikö puhdistukseen kaupallista tuotetta tai Colaa.
...puhdistamaan vaatteista lika. Myytti murrettu. Lika ei lähtenyt vaatteista mihinkään.
...puhdistamaan moottori. Myytti murrettu. Ihan sama, käyttikö puhdistukseen vettä vai Colaa.
...tappamaan siittiöitä. Myytti murrettu. Siittiöille ei käynyt mitenkään.
CJS
Harjunpää
Viestit: 327
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 12:19 pm

Viesti Kirjoittaja CJS »

Bombay kirjoitti:"Coca-Cola sisältää kokaiinia." : Tuohan on osittain totta,"Coca-Cola sisälsi pienen määrän kokaiinia vuoteen 1903 asti"
Ja Atlantan Coca-Cola tehtaalla käytettiin juoman valmistuksessa ainakin vielä 80-luvulla kokalehtimäskiä. Mäski tuli juomatehtaalle lääketehtailta, jotka käyttävät kokalehtiä omien troppiensa valmistukseen. En ole tullut selvittäneeksi mikä on tilanne nykyään, mutta miksei edelleenkin olisi osa reseptiä. Lääketehtaiden käsittelyn jälkeensä jättämästä kokalehtimäskistä ei ole enää mihinkään huumetarkoituksiin.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Entäpä Coca Cola ja rautanaula- naula murenee vuorokaudessa, kun sen laittaa kokis lasiin... 8)
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Lydia07
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Ma Huhti 02, 2007 10:31 am
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Lydia07 »

Pariskunta oli automatkalla Euroopassa ja salakuljetti sieltä pörröisen kulkukoiranpennun Suomeen. Koira oli alusta asti mukavuudenhaluinen, mutta ihmisrakas ja se sai kunniapaikan nukkua yöt pariskunnan välissä ja siitäkös perheen kissa loukkaantui. Se sähisi aina kiukkuisena seinän vierellä kun laiska koira taapersi ohi ruokakupilleen.

Eräänä päivänä perheen kissa katosi jäljettömiin. Samaan aikaan koiran vatsa turposi omituisella tavalla ja koira oli - jos mahdollista - niin entistäkin uneliaampi. Se ei olisi oikein halunnut lähteä lenkille vaan teki pahanhajuiset tarpeensa makuuhuoneen nurkkaan.

Pariskunta epäili että naapuritalossa asuva ilkeä eukko olisi antanut myrkkyä perheen lemmikeille. Koira puettiin parhaisiin röyhelöasusteisiin laitettiin lastenvaunuihin ja vietiin kaupungin parhaimmalle eläinklinikalle.

Koira rtg-kuvattiin ja kun lääkäri palasi kuvien kanssa, niin ilmeni että kissan kaulapanta oli koiran vatsassa ja kaiken tämän lisäksi koirakin oli rotta.
Kun etsii toisen parasta, löytää omansa.
- Platon -
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Iik, yök, apua..! :D Toi oli paras, sekä pahin yhtaikaa. :shock:
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Warcock
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ma Marras 05, 2007 7:00 am

Viesti Kirjoittaja Warcock »

Kylli kirjoitti:Liikuntahan kiihdyttää endorfiinin eritystä, mitä ihmettä?? Miten sitä voidaan väittää legendaksi??
Ei ihan noinkaan...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Endorfiini tuolla juttua asiasta....

Mutta tulisen chilin (esim. Habanero) syöminen aiheuttaa lyhyen "endorfiinihumalan"...Tämän voi varmistaa jokainen chili-harrastaja... :roll:
Bombay kirjoitti: Ainakin cokis sulattaa kyllä mäkkärin pahvimukin jos unohtaa pöydälle sen, nimimerkillä: Alibit cokiksessa :D
Saman tekee kahvi pahvimukille...ettei vain ois se kofeiini joka sit pahvia sulattaa.... :shock: :roll: :lol: :lol: :lol:
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Ahh, kiitos, olin ihan oikeasti siinä uskossa että kysessä oli ihan yksinkertaisesti liikunnnan provosoima endorfiin/endomorfiinin eritys ja sen myötä hyvänolontunne. Syyt ovat siis Monimutkaiksemmat! Nyt lukemaan...
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
Howler
Axel Foley
Viestit: 2291
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 10:42 am

Viesti Kirjoittaja Howler »

Täytyy näihin urbaanilegendoihin liittyen kysyä, onko lisää ruokaan liittyviä legendoja teillä? Jostain olen joskus lukenut, että McDonaldsin ketsuppiin olisi laitettu verta maun parantamiseksi.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Armeijassa syötetään pojille "jarrua"..
Entä tytöille?
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Kylli
Perry Mason
Viestit: 3542
Liittynyt: Ti Maalis 27, 2007 10:28 pm
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kylli »

Nyt skaba pystyyn: kuka kerkeää ekana hommaamaan sen urbaanilegendakirja Varastettu Isoäiti jne!! Luin sen joskus ja hämmästyin: sieltä löytyi useita tosina pitämiäni juttuja. Alkuun huomasinkin olevani ylpeä ystävistäni ja heidän tutuistaan jne, joitten todelliset kokemukset olivat jääneet elämään legendoina...Hehheh. Tyypillistä urbaanilegendoille on nimenomaan se, että ne miltei poikkeuksetta ovat tapahtuneet tutulle tai tutuntutulle.

Kuka muistaa punkkarin, joka söi ratikassa kiukkuisen mummon lipun tarkastajien tullessa? Tapahtui muuten luokkakaverilleni (kirjoitti vieläpä aineen tapahtuneesta enkuntunnille!). Terkkuja P:lle! :wink:
Yö ja aamu jokainen, jollekin on viimeinen. Joka ilta, joka yö, jonkun sydän riemuin lyö. Jonkun sydän riemuin lyö, jonkun osa ikiyö...
EuroJR
Jessica Fletcher
Viestit: 3332
Liittynyt: Ma Maalis 26, 2007 7:26 pm
Paikkakunta: Costa del Crime

Viesti Kirjoittaja EuroJR »

Tampereen Tyttö kirjoitti:Armeijassa syötetään pojille "jarrua"..
Entä tytöille?
Haha. Tämä oli aivan yleisenä totuutena siellä ja on varmaan tästä ikuisuuteen. Jotkut järkeilivät teorioillaan puuron pitkäketjuisista hiilareista tms. joissa olisi mukana "luonnon omia rauhoittavia". Kyllähän toki armeija pojilta haluja vie, ainakin aluksi, univelat ovat sitä luokkaa.
Lizzie B.
Martin Riggs
Viestit: 618
Liittynyt: Ma Heinä 30, 2007 12:41 am

Viesti Kirjoittaja Lizzie B. »

Mainittiinko jo "kissa mikroaaltouunissa"?

Mamma pesi kissan ja laittoi sen mikroon kuivumaan --> kissa kuoli --> juttu oikeuteen --> järkyttävät korvaukset --> varoitustekstit jenkkimikroihin.
I´m the weirdo in your bedroom
and I can see you in the dark
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

Lizzie B. kirjoitti:Mainittiinko jo "kissa mikroaaltouunissa"?

Mamma pesi kissan ja laittoi sen mikroon kuivumaan --> kissa kuoli --> juttu oikeuteen --> järkyttävät korvaukset --> varoitustekstit jenkkimikroihin.
Uskoisin tämän itseasiassa olevan totta, koska muistan pikkutyttönä 90-luvun alussa (kuitenkin jo englanninkielentaitoisena) nauraneeni uuden mikroaaltouunimme varoitustarralle, jossa muiden asioiden lisäksi varoiteltiin myös tästä.
Bombay
Adrian Monk
Viestit: 2830
Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 9:25 am

Viesti Kirjoittaja Bombay »

joey kirjoitti:
Lizzie B. kirjoitti:Mainittiinko jo "kissa mikroaaltouunissa"?

Mamma pesi kissan ja laittoi sen mikroon kuivumaan --> kissa kuoli --> juttu oikeuteen --> järkyttävät korvaukset --> varoitustekstit jenkkimikroihin.
Uskoisin tämän itseasiassa olevan totta, koska muistan pikkutyttönä 90-luvun alussa (kuitenkin jo englanninkielentaitoisena) nauraneeni uuden mikroaaltouunimme varoitustarralle, jossa muiden asioiden lisäksi varoiteltiin myös tästä.
http://www.snopes.com/horrors/techno/microwavedpet.asp

Ja linkki videoon, suosittelen herkkohermoisia katsomaan varovasti:

http://www.metacafe.com/watch/378163/ca ... microwave/
Sinnalii
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Ti Loka 30, 2007 1:53 pm

Viesti Kirjoittaja Sinnalii »

Kun en vielä ollut edes esimurkku eli joskus 1970-luvun puolivälissä kerrottiin juttua, missä vanhemmat olivat jättäneet kersansa jollekin teinitytölle hoitoon ja lähteneet viikonlopuksi reissuun. Äiti soitteli hoitsutytölle miten menee-puheluita ja yhdessä puhelussa tyttö vastasi että ihan jees, me täällä vain grillaillaan. Äiti on hiukan ihmetellyt että miten ne grillaa kun heillä ei ole edes grilliä mutta ajatellut että ehkä tytön poikaystävä on tuonut pallogrillin paikalle.
Kun vanhemmat palasivat reissusta, he kauhukseen huomasivat että hoitsu ja poikaystävänsä olivatkin grillanneet vauvan avotakassa ja syöneet häntä. Teinit olivatkin, hui kauhistus, huumehemmo-pitkätukkahippejä.

Noita rotansyöntijuttuja kerrottiin liki jokaisesta (silloin vielä harvinaisesta) etnisestä ravintolasta. Yhdellä sun toisella oli joku kumminkaima joka oli käynyt syömässä jossain tietyssä, tarkkaan nimetyssä etnisessä raflassa erinomaista kanaa ja saanutkin ruokamyrkytyksen. Kun terveystarkastaja meni paikalle, olikin pakastin täynnä pakastettuja rottia. "Mutta kun ulkomaalaiset eivät tienneet että Suomessa ei saa myydä rottia ruoaksi, he saivat vain varoituksen ja siksi ravintola ei ole mennyt kiinni."

Samoin, joskus kahdeksankymmenluvun alkupuolella, hyvin monella oli siskontytön poikaystävän kaveri äiti, jonka Yucca-palmusta oli alkanut kuulua rapinaa ja eräänä päivänä runko halkesi ja sieltä ryömi kymmenittäin isoja, isoja myrkkyhämiksiä.
Lukittu