Halpis-iPhone4:sia myydään alle eurolla!? HTC ONE 80 senttiä!?
Vaiko sittenkään?
Mitäs vittua? Jos "uutisten" mukaan upouuden halpis-iPhonen saa satasella, niin silloinhan monia muita puhelimia kylvetään ilmaiseksi.
-Tarpeeton ulkomaalaisoperaattorien käteisosuuden korostaminen vääristää jatkuvasti uutuuspuhelimien hinta-arviointia SUOMESSA.
Nyt tuli uusia iPhone-puhelimia. Samalla esiteltiin "halpis"-iPhone, ja toimittajahan valuuttakurssitietäväisenä oikein laski erikseen, kuinka kamalan halvalla sen iPhone 5C:n saakaan. Kas näin Iltalehti:
Apple suuntaa älypuhelinmarkkinoille uusin eväin. Yhdysvaltalainen teknologiajätti julkisti juuri kaksi uutta puhelinmallia, joista toinen on huomattavasti edeltäjiään edullisempi.
Muovikuorinen iPhone 5C sisältää kahdeksan megapikselin kameran, jossa on A6-prosessori. iPhonen tyylistä poiketen puhelinta saa värillisenä: vihreänä, keltaisena, sinisenä, valkoisena ja vaaleanpunaisena.
Puhelimessa on entuudestaan tuttu neljän tuuman retina-näyttö.
Sen halvin versio maksaa Yhdysvalloissa kahden vuoden operaattorisopimuksella vain 99 dollaria, eli noin 74 euroa.
Samalla tavalla on USA:n "superedullisia" puhelimia mainostettu meillä parisen vuotta. Ei tosin tarvitse mennä kuin Tele Finlandin sivuille
https://kauppa.tele.fi/telefinland/vali ... limet.aspx, niin sieltähän saisi myös jutun, jonka mukaan Suomestakin saa ilmaisia puhelimia samaisella kaksivuotisella diilillä.
http://www.att.com/shop/wireless/device ... hones.html <<-- Jenkkioperaattori AT&T:n sivusto, laitoin NY:n postikoodin (hinnat voivat vaihdella alueittain).
Jos halutaan oikein keuhkota jenkkilän puhelimien edullisuudesta, niin otsikon mukaisesti voi sieltä löytää "ilmaisiakin" puhelimia. Esim. iPhone 4 maksaa Suomessa 0 euroa!!! mutta Tele F:llä silti pitäisi kaivaa 24 kk x 20 € jostakin syystä...
Hyvä juttu oli Taloussanomissa: siinä mainittiin "maksuton" iPhone 4.
http://www.taloussanomat.fi/informaatio ... 1312669/12
Applen nykyisistä puhelinmalleista iPhone 5 poistuu myynnistä ja iPhone 4S on kytkykaupassa maksuton.
AT&T:ltä nettiliittymähintoja:
DataPro 3GB for Smartphone 4G LTE 30 $/kk
DataPlus 300MB for iPhone on 4G LTE 20$/kk
Puhelut otin avoimeksi, kuten on Suomessakin. Se tekisi:
Unlimited
$69.99/mo.
http://www.att.com/shop/wireless/plans/ ... plans.html
- vaihtoehtona 900 min/kk $59.99/mo. TAIKKA 450 min/kk $39.99/mo (oman operaattorin numeroihin ilmainen)
==>> Kustannuksiksi tulisi n. 110 taalaa kuussa, sanotaan 60-70 €/kk. Tuo on hyvin kaukana siitä edullisesta mielikuvasta, jota usein meillä kirjoitellaan.
Puhelimet tulevat olemaan kalliita Suomessa ensimmäiset kuukaudet. iPhone 5C:n "edullinen" hinta tulee olemaan 499-599 euroa. Kohtuullisen moni ihminen sai kuitenkin esim. eilisillan YLE:ltä käsityksen, että "HALPIS"-iPhone tulee maksamaan alle 100 euroa, siis olisi halvempi kuin 130 € maksava Lumia 520!
Pettymys tulee olemaan (jälleen kerran) raju, kun hinnat julkaistaan. Syy on heikon toimittajaporukan, joka yhä uudestaan korostaa kytkykauppojen käteisosuutta. On mullakin kytkyllä 28 € Lumia + 3G + kaikki puhelut, mutten ikinö sanoisi, että sain puhelimen ilmaiseksi.