Jokelan koulusurmat 7.11.2007

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Minusta järkyttävää on, että ''toiminya suunnitelman'' oli joku jopa huomannut, mutta ei ollut reagoinut.

Sehän se on se tämän päivän ongelma: Me emme välitä lähimmäisistämme.

Jos 40-luvulla tuon kokoisesta kylässä joku olisi laittanut ilmoituksen maakunta lehteen, jossa olisi ilmoittanut teloittavansa kylän koululaisia, olisi hänet poliisi voimin viety pois ennen tapahtumaa.

Kaiken väkivallan ja raakuuden keskellä me olemme niin turtuneita, ettemme enää reagoi mihinkään.

Otetaanko kaikki vanhemmat ja mieluusti pienemmätkin kampanja: koitetaan pitää parempaa huolta lähimmäisistämme ja ympäristöstämme. Yhteisöstä, jossa elämme ja niistä varsinkin, jotka apua tuntuvat tarvitsevan.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

tre_1982 kirjoitti: Onneksi riski ehkä nyt tiedostetaankin paremmin... ja jos joku oppilas kertoo toisen käyttäytyvän 'oudosti', opettajat pystyisivät paremmin reagoimaan, tai ainakin tarkkailemaan oppilasta.
Tarkkailua ja seurantaa enempää ei yleensä pystytäkään tekemään. Vaikka haluttaisiin tehdä enemmän.
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
Dahlia
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Ti Loka 16, 2007 3:18 pm

Viesti Kirjoittaja Dahlia »

supernova kirjoitti:Tulipahan muuten mieleen että jannu on maininnut pitävänsä Nietzschen filosofiasta. Äijän kirjoja olen jonkin verran lukenut. Zarathustra-opuksessaan on kohta jossa sanotaan jotakuinkin näin:

Ja tämä on opeista vaikein; ei ole ylevää eikä kunniakasta lähteä oman kätensä kautta mutta jos näin parhaiten edistät päämäärääsi, keino on hyväksyttävä.

Tää ei ole sanatarkka laina mutta jotakuinkin noin tuo meni.

Pistää miettimään että mahtaakohan olla jannun hyllyssä Zarathustra josta kyseinen kohta on merkitty...

Samaa mietin muuten aikoinaan kun seppo heikinheimo vei muistelmiensa kässärin Otavalle ja tappoi itsensä saman tien. :?:
Eikös Nietzschestä ole tehty natsistisia tulkintoja. Muistelen, että Nietzschen siskoa on syytetty veljensä tuotannon "vääristelemisestä" eli toisin sanoen näistä natsijutuista. Ääriliikkeistähän tämä ampuja oli kiinnostunut, niin ymmärsin.
Maybrick
Perry Mason
Viestit: 3828
Liittynyt: Ti Loka 23, 2007 4:44 pm

Viesti Kirjoittaja Maybrick »

Meilläpäin on kouluissa ollut heti aamusta seurakunnan tms. järjestämä aamunavaus, jossa puhujat ovat puhuneet tyhjiä sanoja totuttuun tapaan. Koulut ovat saaneet ohjeen, että asiaa pitää käsitellä. On pidetty muutaman min. hiljaisia hetkiä. Ne tuntuvat kyllä turhilta ja naurettavilta, koska koululaisten omien sanojen mukaan juuri sellaisen hetken aikana ajatukset seilaavat takuuvarmasti ihan muualla.

Teinien on muutenkin vaikea tietää, miten yhteisö ODOTTAA heidän käyttäytyvän. He eivät tiedä voivatko olla ihan tavallinen oma itsensä vai pitääkö näyttää murheen murtamalta. Jotkut ovat jopa lintsanneet koulusta tänään, kun eivät kehtaa mennä sinne. Jopa ekaluokkalaiset ovat joutuneet kuuntelemaan tarkkoja yksityiskohtia tapauksesta. Onko tuo ihan tarpeellista?

En ymmärrä tätä kollektiivisen surun teeskentelyn vaatimusta täysin vieraiden uhrien suhteen. Sama voi tapahtua meidän omille lapsille, ja sitten murhe on ymmärrettävää. Tuskin Suomessa kukaan nyyhkii jossain kaukana globen toisella puolella jossain katastrofissa kuolleiden takia.
Monen muun tavoin meilläkään ei poltettu kynttilöitä. Tiimarilla tulee tosin hyvät tulot kynttilöistä, niin paljon niitä nyt poltellaan.
Nothing is quite what it seems
Arthur Nebe
Nikke Knatterton
Viestit: 197
Liittynyt: La Loka 13, 2007 9:05 pm

Viesti Kirjoittaja Arthur Nebe »

Olen tästä asiasta jo useampaan otteeseen muistuttanut, mutta jälleen haluaisin korostaa rikosylikomisario Rabbe von Hertzenin vetoomusta kansalaisille: kaiken tällaisen materiaalin havaitsemiseen on lakiemme mukaan velvollisuus puuttua ilmoittamalla siitä kiireesti poliisille.

Kuinka moni täältä todella voisi kuvitella näppäilevänsä hätänumeroa tai laittavansa omalla nimellään ilmiantopostia? Itse kyllä voisin. On kyettävä asettamaan yleinen turvallisuus yksityisyyden ja sananvapauden edelle tällaisissa tapauksissa.

Tuskin lienee liikaa vaadittu.
Wagner
Adrian Monk
Viestit: 2670
Liittynyt: Ma Huhti 23, 2007 12:29 pm
Paikkakunta: Uusimaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Wagner »

http://www.mikaelavuorio.fi/Unelmia_par ... masta.html
Näyttäisi siltä, että myös Linkolan ajatukset ovat saattaneet vaikuttaa tapahtumien taustalla.
:(
Surma
Armas Tammelin
Viestit: 75
Liittynyt: Ti Marras 06, 2007 7:10 pm

Viesti Kirjoittaja Surma »

Wagner kirjoitti:http://www.mikaelavuorio.fi/Unelmia_par ... masta.html
Näyttäisi siltä, että myös Linkolan ajatukset ovat saattaneet vaikuttaa tapahtumien taustalla.
:(
Etippä tuolta tekstiä, joka viittaa Linkolan ajatusmaailmaan, ennen kuin sanot yhtään mitään syytöksiä pojan vanhempia kohtaan.
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

Surma kirjoitti:
Wagner kirjoitti: Näyttäisi siltä, että myös Linkolan ajatukset ovat saattaneet vaikuttaa tapahtumien taustalla.
:(
Etippä tuolta tekstiä, joka viittaa Linkolan ajatusmaailmaan, ennen kuin sanot yhtään mitään syytöksiä pojan vanhempia kohtaan.
Vaikkapa tämä voisi viitata Linkolaan

http://www.mikaelavuorio.fi/dokumentit/ ... lmasta.pdf
Surma
Armas Tammelin
Viestit: 75
Liittynyt: Ti Marras 06, 2007 7:10 pm

Viesti Kirjoittaja Surma »

wretch kirjoitti:
Vaikkapa tämä voisi viitata Linkolaan

http://www.mikaelavuorio.fi/dokumentit/ ... lmasta.pdf
No ehkä Äiti oli Linkolan tuttava, mutta se ei silti todellakaan oikeuta lynkkausmielialaa vanhempia kohtaan.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

Mun mieletsä poitsu jätti aika tyhjentävän viestin meille muille joten mitä sitä pohtimaan oliko siellä takana kuitenkin jotain muuta...poika nimenomaan ilmoitti että älkää syyttäkö tästä vanhempiani ja täällä jo tapellaan siitä kuinka syyllinen äiti on tekoon :roll: tai linkola...tai nietsche...

Poika on selvästi lukenut Nietscheä mutta ei ole tainnut ymmärtää lukemaansa kovinkaan hyvin...

tälläisten paukapäiden tekstit on syytä lukea huolella niin alkaa hälytyskellot soimaan seuraavalla kerralla kun näkee ja kuulee jonkun toisen vetävän samanlaista stooria....
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
Musta Nuoli
Frank Drebin
Viestit: 387
Liittynyt: Su Elo 05, 2007 1:17 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Musta Nuoli »

Arthur Nebe kirjoitti:Olen tästä asiasta jo useampaan otteeseen muistuttanut, mutta jälleen haluaisin korostaa rikosylikomisario Rabbe von Hertzenin vetoomusta kansalaisille: kaiken tällaisen materiaalin havaitsemiseen on lakiemme mukaan velvollisuus puuttua ilmoittamalla siitä kiireesti poliisille.

Kuinka moni täältä todella voisi kuvitella näppäilevänsä hätänumeroa tai laittavansa omalla nimellään ilmiantopostia? Itse kyllä voisin. On kyettävä asettamaan yleinen turvallisuus yksityisyyden ja sananvapauden edelle tällaisissa tapauksissa.

Tuskin lienee liikaa vaadittu.
Tuolla mainitulla http://spreekillers.org -sivustolla on kyllä sellaista kamaa suomalaisten kirjoittajien kirjoittamana, että vilkaisepa noita ja laita ihmeessä tietoa viranomaisille. Minusta tuollainen miltei seksuaalisesti hekumoiva saasta ja Auvisen fanittaminen hymiöiden ja hehkuttamisten kera on kuvottavaa. Tuollaiset kirjoitukset foorumeilla antavat kyllä aiheen epäillä, että hengenheimolaisia on Suomessa sen verran lisää, että joku tapausta "siistinä" pitävä seuraa Auvisen jalanjälkiä.
"Let each note I now play
be a black arrow of death
sent straight to the hearts
of all those who play false metal"
noel
Alibin satunnaislukija
Viestit: 54
Liittynyt: Pe Syys 14, 2007 1:17 pm

Viesti Kirjoittaja noel »

jos nyt sitten annettaisiin tekijän sijasta enemmän huomiota niille murhatuille, niin jostain syystä sekä rehtorin että terveydenhoitajan kuolemat puhuttelivat minua kaikesta eniten.

tarkkaa tietoa ei ilmeisesti vielä ole miten tapahtumat ovat menneet, mutta jonkun lähteen mukaan rehtori on kuulutettuaan lähtenyt ohjaamaan vielä oppilaita turvaan ja mahdollisesti puhumaan järkeä ampujalle.

keski-ikäinen nainen, joka tunsi vastuunsa, eikä halunnut paeta sitä. samaan aikaan kun nuoret miesopettajat loikkivat ikkunasta.

terveydenhoitajan liikkeistä ei ole myöskään tietoa, mutta voisin kuvitella että tämä on myös virkansa puolesta yrittänty ehkä tulla ratkomaan tilannetta tai auttamaan loukkaantuneita.

toinen keski-ikäinen nainen, joka kantoi vastuunsa.

tietenkin voi olla että tapahtumat ovat menneet myös jotenkin toisin, mutta kovin helposti tämä on kuviteltavissa kun molemmat tapahtumasas kuolleet aikuiset ovat viroiltaan juuri nämä kaksi.

sellainen suoraselkäisyys puhuttelee.
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Lääke-esittely ja seuraus, jos ne ei tepsi... :?

http://www.iltalehti.fi/nettitv/?27937184
wretch
Javier Pena
Viestit: 1734
Liittynyt: La Elo 18, 2007 11:52 pm
Paikkakunta: Nekropolis

Viesti Kirjoittaja wretch »

[quote="Surma"No ehkä Äiti oli Linkolan tuttava, mutta se ei silti todellakaan oikeuta lynkkausmielialaa vanhempia kohtaan.[/quote]

Olen asiasta samaa mieltä.Syyllisiä on aika vaikea etsiä, sillä tekijä on kuollut.En mitenkään ihannoi tekoa, mutta uskon, että ampujan vanhemmat kärsivät myös.Elämä kun ei ole koskaan mustavalkoista.
Tampereen Tyttö
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5424
Liittynyt: Su Huhti 01, 2007 8:18 pm

Viesti Kirjoittaja Tampereen Tyttö »

Kuten tuolla eräässä topikissa tulikin selväksi, en usko pojan ainakaan geeneissä perineen luonteenpiirteitä, jotka olisivat ajaneet hänet toimimaan kyseisellä, erittäin väkivaltaisella ja piittaamattomalla tavalla.

Kodin vaikutus olisi vähän todennäköisemmin käytökseen vaikuttanut seikka. Se vain, että huolehtivien ja rakastavienkin vanhempien lapset voivat seota, johtuen esimerkiksi sairaudesta, lääkkeistä, huumeista, alkoholista tai ihan mistä tahansa.
-Takuulla, sano Tampereenlikka!
Vastaa Viestiin