18v. naisen surma - Forssa 3.10.2013

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
roomeoh
Susikoski
Viestit: 37
Liittynyt: Ti Loka 08, 2013 8:45 pm
Paikkakunta: koski tl
Viesti:

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja roomeoh »

facen kuvista tulee ilmi että tämä murhaaja oli varattu...se seurustelee mustahiuksisen tytön kanssa..
Atlas
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 5:33 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Atlas »

Luulen, että tässä tulee vielä paljastumaan asioita. Forssassa ei ole keskiviikkona mikään auki aamuyöstä. Autokeitaalle ei pääse alle 18v. Ja tyttö on niin nuoren näköinen, et kysytty varmaan. Mistä tämä tieto, että on ollut keitaalla?
Atlas
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 5:33 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Atlas »

roomeoh. Mitä jotkut fb kuvat todistaa?
Burana
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: La Loka 05, 2013 6:20 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Burana »

Noniin eli tässä voisi olla tytön reitti mikäli olisi omalla autolla lähtenyt koskenniskasta ja mikäli ojassa ollut auto oli uhrin.

Sorry karkea piirros.

http://aijaa.com/IWvmJU

Eli ensin olisi lähtenyt koskenniskasta autolla keitaalle (punainen viiva)

Keitaalta olisi lähtenyt suunnistamaan äiteelleen (oranssiviiva) oletuskohde siis äidin asuinalue tai ainakin sinnepäin.

Auto olisi päätynyt ojaan ja matka olisi jatkunut kävellen (sininen viiva)

Muuten en ymmärrä mitä tyttö olisi tehnyt rautatienkadulla jos äieelleen oli menossa.
Jimi Kivivirta
Lauri Hanhivaara
Viestit: 138
Liittynyt: Pe Loka 04, 2013 10:05 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Jimi Kivivirta »

Atlas kirjoitti:Luulen, että tässä tulee vielä paljastumaan asioita. Forssassa ei ole keskiviikkona mikään auki aamuyöstä. Autokeitaalle ei pääse alle 18v. Ja tyttö on niin nuoren näköinen, et kysytty varmaan. Mistä tämä tieto, että on ollut keitaalla?
alkaen ketjun sivulta 4 alkaa tulemaa juttua, ei kun lukemaan vaan. Minun ymmärrykseni mukaan tämä autokeitaalla pyörähdys on niitä detaileja joita aluksi autossa ollu Vähämäki on kertonut illankulusta siihen asti kun on itse poistunut kuviosta. Myöskää ilmeisesti L. R ei autokeitaalla poistunut autosta vaan oli ilmeisesti nukahtanut tai sammahtanut. Muu kolmikko nyt ilmeisimmin siellä asio tai näin ainakin siis mikäli olen asioita oikein ymmärtänyt ja Vähämäen kertomus pitää kutinsa.
Viimeksi muokannut Jimi Kivivirta, To Loka 10, 2013 4:28 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
I have a special this week - Opinions come with no extra charge
Vanha jäärä
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: Ti Loka 08, 2013 2:14 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Vanha jäärä »

Autokeitaalla voi viettää aikaa menemättä sisää. Tuolla poikakolmikolla on ainakin ollut vielä porttikielto keitaalle. Siellä on öiseen aikaan ja varsinkin viikonlopuisin pihalla nuoria viettämässä aikaa ja sotkemassa pihaa. En usko enkä ole faktaa kuullut että tyttö olisi omaa autoaan ajanut metriäkään.
Atlas
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 5:33 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Atlas »

Jimi Kivivirta kirjoitti:
Atlas kirjoitti:Luulen, että tässä tulee vielä paljastumaan asioita. Forssassa ei ole keskiviikkona mikään auki aamuyöstä. Autokeitaalle ei pääse alle 18v. Ja tyttö on niin nuoren näköinen, et kysytty varmaan. Mistä tämä tieto, että on ollut keitaalla?
alkaen ketjun sivulta 4 alkaa tulemaa juttua, ei kun lukemaan vaan. Minun ymmärrykseni mukaan tämä autokeitaalla pyörähdys on niitä detaileja joita aluksi autossa ollu Vähämäki on kertonut illan kulusta siihen asti kun on itse puistunut kuviosta. Myöskää ilmeisesti L. R ei autokeitaalla poistunut autosta vaan oli ilmeisesti nukahtanut tai sammahtanut. Muu kolmikko nyt ilmeisimmin siellä asio tai näin ainakin siis mikäli olen asioita oikein ymmärtänyt ja Vähämäen kertomus pitää kutinsa

Niin juttuja. Faktaa vai fiktiota?
Jimi Kivivirta
Lauri Hanhivaara
Viestit: 138
Liittynyt: Pe Loka 04, 2013 10:05 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Jimi Kivivirta »

Atlas kirjoitti:
Niin juttuja. Faktaa vai fiktiota?

Ei tämä ole Uutisvuoto. Suuremmalla todennäköisyydellä faktaa kuin fiktiota. Vähämäki on sen verran lahjakkaasti livertänyt tarinaansa FBssä Kanta-Hämeen tilannetiimin sivulla ja niitäkin juttuja löytyy ketjun alkupäästä, joten voit tarkistaa itse. En oikein usko että kaveri joka yrittää kaikin mahdollisin keinoin irrottautua koko jutusta mahdollisimman tehokkaasti alkaisi keksimällä keksimään olemattomia juttuja, joiden todenperäisyys on tarkistettavissa.
I have a special this week - Opinions come with no extra charge
Joku toinen
Sabrina Duncan
Viestit: 374
Liittynyt: La Tammi 28, 2012 10:22 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Joku toinen »

Näyttää palstalle rekisteröityneen useita uusia nimimerkkejä.
Mitään sanottavaa ei näytä olevan vaan olemattoman jauhamista.
Jos kirjoittaa niin luulisi muutakin kuin röhinää saavan aikaan?

Onhan uhri käynyt Keitaalla jos pojatkin ovat siellä käyneet, eivät tosin sisällä tai välttämättä tietoisena olinpaikastaan jos on autoon sammunut.

Sen jälkeen kaksi mukana ollutta jäivät autosta pois ja M.K eli tunnustanut on ajellut joko kotiinsa tai vain jonnekin tyttö takapenkillä. Onko yritetty seksuaalista lähestymistä vai ei ? Ihan sama. M.K lähtenyt ajelemaan ja syystä tai toisesta hermot menneet ja auto tien sivuun ja emäntä ulos ja astalolla henki pois. Teon tehtyään torpannut uhrin kaiteen ali jokeen. Ei tarvitse mitään huumekuvioita tai koiran rääkkäyksiä yrittää nivoa samaan.
Kännisen idiootti teko ja historiastahan löytyy pahoinpitelyä ym. joten han uutta se kurmoottaminen ei ole. Nyt vain lähti henki.
Lukekaan pohdinnat ja kyselkää vasta sitten jos jotain tulee mieleen.
Keksustelu näyttää monessa kohtaa päällekäin huutamiselta ja tuntuu jopa siltä että osa porukasta keskustelee aivan eri casesta.
Avatar
irmuska
Rico Tubbs
Viestit: 1294
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2012 6:16 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja irmuska »

Nyt tekisi jo mieli huutaa kun tämä asia menee ihan solmuun kommentointien kanssa. Siis tyttöhän on noussut POIKAKOLMIKON kyytiin, mistä on yhtäkkiä repäisty että on itse ajellut omalla autollaan? Käsittääkseni ei ole ajanut itse METRIÄKÄÄN vaan on sammunut kyytiin ja koisannut onnellisena aina siihen asti kun kaksi muuta tyyppiä on jäänyt kyydistä. Tämän jälkeen puikkoihin on astunut tappaja ihan itse.
"Sinä olet aivan liian tyhmä analysoimaan mitään, joten jätä se suosiolla älykkäämmille ihmisille."
Fly
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Loka 07, 2013 2:32 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Fly »

Kyydissähän oli kolme miestä + tämä nuori nainen.
T.V vietiin keitaan reissun jälkeen kotiinsa ja kuskina toiminut vei M.K.n ja naisen M.K.n asunnolle. Kuski otti pihasta oman autonsa ja lähti kotiinsa nukkumaan.
Näin oli T.V tarinoiden kulun selostanut. MK ei siis ajanut suoraan keitaalta kotiinsa tyttö kyydissä kuten yllä väitettiin.
viewflofer
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: To Loka 10, 2013 3:00 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja viewflofer »

''Miksi niin moni täällä yrittää etsiä jotain erityistä motiivia tälle? Eihän tälläisissä yleensä mitään motiivia edes ole. Tälläisten tekijät ei todellakaan ole mitään helvetin mafiosoja, jotka suunnittelevat pistävänsä kylmäksi jonkun henkilön jonkun elämää suuremman syyn takia, vaan ihan pelkkiä luusereita, jotka ei osaa kontrolloida itseään kun ovat tarpeeksi sekaisin. Huumekuviot voi tähän sen verran liittyä, että tekijä on käyttäjä. Tosin paha sulkea pois sitäkään, että uhri olisi myös satunnaiskäyttäjä, mutta sillä on turha spekuloida. Se että tekijältä kesti näinkin kauan tunnustuksesta ei ainakaan minulle kerro kaverin kovapäisyydestä, vaan ihan puhtaasti siitä ettei tekijä muista kaikkea tai ei halua muistaa, koska on liian kova paikka myöntää itselleen, että nyt tuli tehtyä oikeasti paha virhe.''

Täysin samaa mieltä. Luonnollisesti tälläkin palstalla monen mielikuvitus laukkaa kun yritetään joukolla pohtia mahdollisia syitä ja seurauksia dramaattisine kiemuroineen, vaikka todennäköisimmin kyseessä on juurikin vain tavallinen pikkurikollinen, kenen päässä yksinkertaisesti on napsahtanut nyt sitten lopullisesti. En ymmärrä miksi esim autolla ajosta täytyy tehdä hirveät salaliittoteoriat - kyseisellä seudulla on ihan normaalia ajella useiden promilleiden vaikutuksen alaisena. Ja niinkuin joku jo aiemmin kirjoittikin, mikäli kaikki ajaisivat ojaan niin palokunta ei muuta viikonloppuisin tekisikään kun nyppisi kännikuskeja autoineen ojasta.

Tekijän menneisyyden levittely ja ennen kaikkea revittely tuntuu vähän oudolta. Itsestäänselvää toki on, että toisen ihmisen tappaminen on sairasta, ja mielestäni mikäli toisen hengen riistää tulisi kys tekijän itse viettää loppuelämänsä vankilassa. Kuitenkin tämänkin henkilön aiemmin elämä harvinaisen rankka elämä on varmasti tehnyt jälkensä, ja mietinkin miksei kukaan aiemmin ymmärtänyt laittaa ns. pakkohoitoon. Tietenkään sellaista ketään ei voi väkisin auttaa, ketä ei halua tulla autetuksi... MKn ahdistelema Hevosopiston opiskelija ei muuten ollut tyttö. Kyseessä oli poika, jota siis MK järjestelmällisesti kiusasti mm. omaisuusrikosten kautta.
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Amy »

Nolla kirjoitti:
Ja miten nyt sen uhrin auton laita? Siis löytyikö jostain ojasta?
Olisiko uhri jostain syystä lähtenyt ajelemaan ja joutunut ojaan? Hän on pyytänyt tapaamiaan poikia auttamaan.
Se selittäisi tuon ajan baarista lähdön ja uudelleen tapaamisen aikavälin.
Apua ei tullut.
Näinhän se meni, tyttö oli ajanut ojaan, lähtenyt kävelemään pois auton luota. Tähän kului se 1,5 tuntia, jota kaikki nyt niin kovin kummastelee, vaikka olisi se 1,5 tuntia voinut kulua kaverien kanssa juoruamiseenkin, ihan helposti! Tässä vaiheessa tyttö todennäköisesti soitti äidilleen, jos soitti. Tyttö käveli pois autolta, hyvin todennäköisesti äitinsä luokse, joka asuu lähempänä kuin tyttö itse. Tämä kolmikko oli sitten nähnyt tytön kävelemässä ja tarjonneet kyydin. Tässä vaiheessa oli tehty tämä autokeitaan reissu, joka sitten loppujen lopuksi päättyi syyllisen asunnolle.
Ja lähde tälle väitteelle, että "näinhän se meni"?? Ai niin mutta eihän sitä ole, koska AINOASSAKAAN virallisessa tiedotteessa ei ole tällaista tuotu ilmi. Ja mikään kylillä kuultu speklaus ja värittäminen ei tee siitä faktaa. Muistakaa nyt oikeesti olla levittämättä väärää tietoa faktana jos pelkkiin kylähuhuihin perustuu. Turhaan ihmiset kummastelee sivutolkulla että mistä se vahvistus sille tulikaan.

Ja miettikääpä nyt hetki, luuletteko ettei poliisi olisi esim. kysellyt auton liikkeistä mikäli tällaista olisi tapahtunut?

Huhuja saa kyllä halutessaan kertoa, kunhan muistaa eritellä mikä on huteraa huhua ja mikä on faktaa.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

^^^^^^Pakkohoitoon laitetaan vain psyykkisesti sairaaksi todetut. Kaiketi murhaaja ei ole ainakaan vielä todettu psyykkisesti sairaaksi.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Nolla
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ke Loka 09, 2013 10:02 am

Re: 18v. naisen surma, Forssa 3.10.2013

Viesti Kirjoittaja Nolla »

Onko asia siis niin, että jos lehdessä ei lue niin se ei voi olla faktaa? Väärin....
Vastaa Viestiin