Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
atom1
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: La Marras 07, 2009 10:35 pm

Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

Viesti Kirjoittaja atom1 »

12-vuotiaan tytön itsemurhan taustalta paljastui nettikiusaamista.
Yhdysvalloissa puhuttaa 12-vuotiaan tytön itsemurhatapaus, jonka epäillään liittyvän nettikiusaamiseen.





http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288599340904.html
Nixon
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: La Syys 14, 2013 3:20 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

Viesti Kirjoittaja Nixon »

Surkeaa näistä, kuten monista muistakin tapauksista, tekee se, että näistä tuomitaan ja nostetaan syytteitä aina seurauksen, eikä itse teon mukaan. Jos mitään pahempaa ei tapahdu niin harvemmin viitsitään edes tutkia. :roll:
Even the flutter of a butterfly's wings can cause a hurricane on the otherside of the world.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

Viesti Kirjoittaja Luupää »

'
Tarina talteen:

http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288599340904.html
Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

JUHAPEKKA TUKIAINEN
Julkaistu: 14.9.2013

12-vuotiaan tytön itsemurhan taustalta paljastui nettikiusaamista.

Yhdysvalloissa puhuttaa 12-vuotiaan tytön itsemurhatapaus, jonka epäillään liittyvän nettikiusaamiseen. Tytön kuolemasta kertoo The New York Times.

12-vuotias Rebecca Ann Sedwick hyppäsi Floridassa hylätyn sementtitehtaan tornista maahan. Tytön kuoleman taustalla epäillään olevan nettikiusaamista. Tätä mieltä ovat sekä Rebeccan äiti että paikallinen poliisi.

Rebecca oli muuttanut puhelimensa kännykkäsovelluksessa nimensä juuri ennen kuolemaansa. That Dead Girl -nimimerkin ottanut tyttö välitti viestin kahdelle kaverilleen jättäen samalla ikuiset hyvästit. Sen jälkeen hän meni sementtitehtaalle ja hyppäsi kuolemaan.

Rebecca oli äitinsä mukaan nettikiusattu yli vuoden ajan. Paikallinen poliisi tutkiikin nyt nettikiusaamisen osuutta Rebeccan kuolemaan. Poliisi harkitsee syytteiden nostamista vihamielisiä viestejä lähetelleitä nuoria vastaan. Florida hyväksyi tänä vuonna lain, joka helpottaa nettikiusaajien saattamisessa oikeuden eteen.

- Rebeccaa on ehdottomasti terrorisoitu sosiaalisessa mediassa, sanoi sheriffi Grady Judd lehdistötilaisuudessa tällä viikolla.

Rebeccan äiti oli valittanut tyttärensä kiusaamisesta kouluviranomaisille usean kuukauden ajan. Äiti joutui ottamaan jopa tyttärensä pois koulusta.

Hän myös sulki Rebeccan Facebook-sivun ja otti tyttäreltään kännykän pois. Tytär oli yhdessä vaiheessa jo niin epätoivoinen, että alkoi viillellä itseään.

Rebecca vaihtoi koulua ja sai hoitoa. Asiat kohenivat, mutta kiusaajat eivät jättäneet häntä rauhaan. Tyttö alkoi saada jälleen ilkeitä viestejä, jotka saattoivat lopulta tuhota hänet henkisesti.

Itsemurhapäivänä Rebecca jätti nousematta koulubussiin. Koulun sijaan hän suuntasi kohtalokkain seurauksin hylätylle sementtitehtaalle. Rebeccan tiedetään käyneen siellä muutaman kerran, kun halusi kadota kiusaajiltaan.

Elokuun alussa uutisoitiin, kuinka Kanadassa poliisi pidätti kaksi miestä jupakassa, jossa rankan nettikiusaamisen epäiltiin johtaneen nuoren tytön itsemurhaan.

Maaliskuussa Ruotsissa epäiltiin nettikiusaamisen vieneen nuoren tytön hengen.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
hmm
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: To Marras 08, 2007 1:17 pm
Paikkakunta: Nummela

Re: Kuoliko 12-vuotias nettikiusaamisen seurauksena?

Viesti Kirjoittaja hmm »

14-vuotias kiusaaja on nyt pidätetty ja 12-vuotias entinen paras kaveri määrätty kotiarestiin. Poliisin kamelin selän katkaisi 14-vuotiaan viestit facebookissa, missä hän myönsi kiusanneensa Rebeccaa ja vähät välittävänsä mitä tapahtui.

Myöhemmin 14-vuotias ja hänen vanhempansa väittivät, että fb-tili oli murrettu ja viestin lähettäjä oli joku muu. Sheriffi ihmetteli miksi vanhemmat ylipäänsä antoivat tyttärensä jatkaa elämää netissä ilmeisesti ilman suurempaa valvontaa senkin jälkeen kun poliisit olivat jo olleet yhteydessä heihin.

Kiusaaminen oli ilmeisesti alkanut sen takia, että Rebecca oli seurustellut aiemmin 14-vuotiaan poikaystävän kanssa.

http://www.nytimes.com/2013/10/16/us/fe ... dwick.html
Vastaa Viestiin