Ihmiskauppaa teollisuusyrityksessä Pohjanmaalla

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Epäily: Ihmiskauppaa teollisuusyrityksessä Pohjanmaalla.

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.pohjalainen.fi/uutiset/polii ... -1.1327243
Vaasassa Pohjanmaan käräjäoikeus antoi tänään tuomion Vähänkyrön ihmiskauppaa koskevasta jutusta.

Päätekijä, kirgisialainen Gairbek Aliev tuomittiin kolmeksi ja puoleksi vuodeksi ehdottomaan vankeuteen.

Aliev toimi työnjohtajana, ja käräjäoikeus katsoi hänen syyllistyneen neljän vuoden aikana ihmiskauppaan, törkeään kavallukseen ja pahoinpitelyyn.

Lisäksi yrityksen toimitusjohtaja tuomittiin seitsemän kuukuden ehdolliseen vankeuteen. Seitsemän kuukauden ehdollisen tuomion sai myös yrityksen hallituksen puheenjohtaja. Molempien katsottiin syyllistyneen kiskonnan tapaiseen työsyrjintään.

Kotasen puutyötehtaalla työskenteli kirgisialaisen työnjohtajan alaisuudessa 26 kirgisialaista työmiestä, joilta työnjohtaja eväsi neljän vuoden ajan suuren osan palkasta ja passit.

Miehet asuivat omakotitalon kellarissa neljä vuotta, ja syyttäjän mukaan heitä kiellettiin liikkumasta ulkona.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Epäily: Ihmiskauppaa teollisuusyrityksessä Pohjanmaalla.

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Vaasan hovioikeus piti Gairbek Alievin vankeustuomion ennallaan. HO kuitenkin kumosi yrityksen toimitusjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan saamat ehdolliset rangaistukset kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä.

Pohjalainen 20.11.2013: Hovioikeus: Yrityksen johto syytön Pohjanmaan ihmiskauppajutussa
Vastaa Viestiin