Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Jaaha. Eilen niin dramaattisesti näyttämön jättänyt showqueen on täällä taas!

Missä sinua on vihjailuin uhkailtu täällä palstakirjoittajien toimesta. EI YHTÄÄN MISSÄÄN. Paskapuhetta! Jos jollakin IL palstalla itse itseäsi uhkailet ja siitä sitten säälipisteitä täällä keräilet niin toimintasi pontimena on luultavasti muun muassa minun toteennäyttämät Kivittäjä ry:läisten blogisteihin kohdistamat herjaukset ja loukkaukset. Tärätärä koittaa huomion siirtää syyllisen asemastaan uhriksi.
NAURETTAVAA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mitä tulee naurulokkiin, niin itse pyysi arviota skenaariostaan, joka oli lähtöolettamuksiltaan naurettava ja todisteisiin täysin sopimaton.

Tapahtumakuvaus eli mitä surmayönä on tapahtunut on minulle pääpiirteissään selvillä, asia ei enää kiinnosta. Murhaajan selville saaminen kiinnostaa, mutta kaikki yritykseni edes asiasta keskustelun virittämiseksi on tällä palstalla torpattu eritoten Sirpan ja Taran toimesta. Molemmat lehahtavat paikalle sössöttämään ja esittelemään vanhoja lehtileikkeitään ja kuulustelupätkiään, he pelkäävät keskustelun luisumista perimmäisten kysymysten äärelle ja asioitten penkomista muitten toimesta ja muilla keinoilla kuin heidän sietokykyjensä rajoissa, höpöhöpötasolla.

Olen palstalle aikoinaan saapunut tarkastellakseni tämän jutun kautta suomalaista oikeusjärjestelmää, se käy selville alkupään viesteistäni. No en parempaa juttua olisi voinut valita. Tässä on yksi minun Määkijä/Määkis nimimerkeillä Suoli24 kirjoittamani viesti. Niitä on sieltä ansiokkaasti poistettu, miksi lie tämä jäänyt.

Määkis kirjoitti Suomi24 palstalla:
...
Murhasi tai ei murhannut, ei hetkeen aikaan ole siitä edes ollut enää kysymys.

Julkisuus on muokannut niin voimakkaasti ihmisten, asiaan tyystin perehtymättömien proffienkin, mielipiteitä, että tosiasioista tietämättömätkin kuvittelevat sosiaalipsykologin valvovien silmien alla eläneen, virallisen mielentilatutkimuksen läpikäyneen, lainkuuliaisen ja rikoshistorialtaan moittettoman neljän lapsen äidin, jota henkisesti hyväksikäytettiin peitepoliisin käytölläkin kaiken lisäksi, olevan muka sadistinen lastensa rääkkääjä. Näin ei ole, vaan tosiasiassa meillä on mätä oikeudenkäyntisysteemi.

Tutkinnajohtajat saavat päättää keitä asiantuntijoita marssittavat tuomarien eteen ja näihin on tuomarien tyytyminen. Tuomio annetaan tutkinnajohtajan huolella valitsemien asiatuntijoiden lausuntojen perusteella. Tästä räikeimpänä esimerkkinä Ulvilassa on ollut jonkun helsinkiläisen konstaapelin käyttäminen ns. verijälkiasiantuntijana, tälläista titteliä hänellä ei ole. Keskusrikospoliisilla on palveluksessa verijälkitutkintaan perehtyneitä henkilöitä. Saatananpalvontaa yritetiin myös kepulikonstein saada syytettä tukemaan jonkun asiantuntijaksi valitun kautta. Puhumattakaan lojaalista äänitutkijasta, jota on kyetty manipuloimaan.

Tutkinnanjohtajat myös luovat sisällön esitutkinta-aineistoon eikä näköjään ole mitään rajaa valtuuksillaan. Ulvilajutussa on jätetty pois vaikka mitä keskeistä materiaalia, vanhimman tyttären yksi kuulustelu oli vielä tänä syksynä hänen omalle asianajajalleen uusi ja outo todiste.

Räikein epäkohta on lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvien asiantuntijoiden suojeleminen niin, ettei oikeudenkäyntien julkisuusaspekti ollenkaan toteudu.
Tämänhetken käsitykseni siis on, että meillä on MÄTÄ OIKEUDENKÄYNTISYSTEEMI. Enkä tuossa esittänyt vielä haisevaa vastalausettani pitkittyneistä oikeudenkäyntiajoista, joilla uhrien, omaisten ja syytettyjen/syyttömien piinaa jatketaan mielivaltaisesti. Rikollista on myös se, että poliisien toimien valvonta on jätetty jonkilaisen omavalvonnan varaan ja Tapio Mäkismallinen systeemi ei toteuta alkeellisintakaan oikeusturvaa poliisien mielivallan kohteeksi joutuneille.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Murhaajan selville saaminen kiinnostaa, mutta kaikki yritykseni edes asiasta keskustelun virittämiseksi on tällä palstalla torpattu eritoten Sirpan ja Taran toimesta.
Minäkö keskustelun torppaaja, jos tuon keskustelun perustaksi faktoja?! Huhhei. Nyt annaannalta irtosi suoranainen mauttomuus, kun juuri toin hänen nenän eteen - en ainoastaan lavastettua häkenauhaa, vaan tällä kertaa jopa manipuloidun T-paidan.

Sinun on tupla tarkistettava digiboxisi piuhoitusta, jos et ymmärrä lukemaasi - vika ei ole minun korvien välissä.

Ja nyt teille jaetaan jo bannejakin kerralla aina 2, mutta ei mene perille, ei mene.

Ja etsi tuota murhaajaa jostakin muualta kuin näistä faktoista, koska murhaajan kerrottiin tunnustaneen jo kesällä 2011 asianajajansa välityksellä, ja KKO:ssa sanottiin toimivan syyttäjänä valtakunnansyyttäjän ja kun valitus KKO:n lähti, se lähti kahta reittiä, toinen meni juuri valtakunnansyyttäjälle ja toinen kirjaamoon (jossa vaiheessa siis ilmoitettiin tuo, että kuka toimii syyttäjänä KKO:ssa). Joten murhaaja-asia on sulavasti jo hoidettu teidän paukutellessa kattilankansa.

Annaanna tämä koko juttu on ollut Ulvilan murhan tutkintaa, joka prosessi kerrottiin tulleen päätökseen, FINAALIIN - ymmärrätkö, että mikä on finaali - toukokuussa 2012. Ryhdy sieltä penkomaan sitä murhaaja-asiaasi.
Viimeksi muokannut Sirpa, Ma Joulu 16, 2013 1:04 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Alethes doksa meta logu
Avatar
Officer Crabtree
Hetty Wainthropp
Viestit: 468
Liittynyt: Ke Syys 18, 2013 4:15 pm
Paikkakunta: Far, far away

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Officer Crabtree »

Noh.

Tupla nyt näkee Val-harhoja joka nurkassa/nickissä.

Tervetuloa Lokille minunkin puolestani.
Dixi.

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Tosiasiassa Sirpa, ketjuihin laahaamillasi Iltasanomien ja muitten lehtien artikkelityngillä ynnä muulla sälällä ei usein ole yhtään mitään tekemistä käydyn keskustelun tai ketjun aiheen kanssa. Ne tyrehdyttävät kilometrien pituisina keskustelun. Ei meidän muistissamme ole mitään vikaa, kyllä me muistamme miten blogisti Virolainen on väärin kirjoittanut lehtolahtilehden, trollasit silläkin asialla taas kerran minut pois jostakin ketjusta. Kun mua ei hemmetti soikoon kiinnosta moista lööperiä lukea tuhatta sadatta kertaa. Aarnio ketjuun postasit jotakin ihmesälää jostakin ranska-espanja suunnan huumesalakuljetuksista ja heitit ilmaan jonkun laitoksen kattorakenteista löytyneen kätkön. Aarnio jutussa ei ainkaan vielä :D ole kerrottu etsityn yhtään mitään huumeita, joten viestisi oli joko tyhmyyttä tai trollusta.

Sinä et salli käsiteltävän ulkopuolisen surmaajan henkilöllisyyttä. Muista tämä väitteeni seuraavan kerran kun joku yrittää asiaa esille ottaa.

Ole hyvä ................ viimeinen sana on aina sinun.

Ps. Crap, vilkaise viestihistoriaasi, se on huvittava!
Avatar
Officer Crabtree
Hetty Wainthropp
Viestit: 468
Liittynyt: Ke Syys 18, 2013 4:15 pm
Paikkakunta: Far, far away

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Officer Crabtree »

annaanna kirjoitti:Ps. Crap, vilkaise viestihistoriaasi, se on huvittava!
Kovasti olen yrittänyt. Vilpitön kiitos lämmittää aina!

:mrgreen:
Dixi.

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Juu, annaanna - ei ehkä teidän keskustelun kanssa, mutta kun se on totuuteen täysin viturallaan jo, ymmärrätkö. ja jos otan asiaan liittyvän fakta, niin silloin ei hylätä tuota faktaa, vaan ryhdytään miettimään, että mikä nyt ajattelussa menee vinoon.

Onko siis totuuden sijaan usko tai mielipide tärkeämpi?

Olen koittanut tässä matkan varrella näitä faktoja taivutella rautalangastakin, mutta olen kokenut sen turhauttavaksi, kun jengi on niin fanaattista jonkun uskonsa tai mielipiteensä mukaan, ettei joukkoon mahdu mikään järjen ääni, vaikka koko prosessin ajan - kuten Tara edellä kertoo, on tätä T-paitaakin tökitty, että niitä on 2.

Tässä on koko osion paras kirjoitus ja lähinnä totuuteen osuva:
Mikisu kirjoitti:Aivan. Alkaa olla vähän kulunutta puhua Ulvilan murhasta tai Ulvilan tapauksesta. Kyseessä on Ulvila Spektaakkeli! Voitaisiinko ajatella taitolentonäytöstä päivällä ennen hovin ensimmäistä käsittelypäivää sekä illalla ilotulitusta.
Ja tällaisena tätä on myös tarkasteltava, jos halutaan totuudessa pysyä. Annaanna, eikö sen vertaa logiikkasi pelaa, että edellä olevassa punainen-T-paita -tarinassa kerrotaan, annetaan ymmärtää, että Anneli Auer toi tuossa ruskeassa paperikassissa juuri sen paidan, joka hänellä oli murhayönä päällään, ja eikö sen vertaa älysi leikkaa, että mitä helkkaria syytetyllä on syyttäjän todistusaineistoa? Ja jos syytetyllä on tuollaista aineistoa, niin mitä aineistoa punaisine T-paitoineen oli KRP:llä, jota AA ei edes tunnistanut. Ja miksi hänelle näytetiin sitä vasta tammikuussa 2010, ja miksi hän - siitä huolimatta, että ei tuntenut sitä - lupasi "uskoa", että se on ollut hänen päällä murhayönä, jos poliisi niin "vakuuttaa"?

On pöyristyttävää, että näin tärkeän tiedon, joka on käsitelty julkisesti oikeudenkäynnissä kaiken lisäksi vielä, sinä hylkäät keskustelusta turhana ja vanhentuneena jankatessasi oikeuslaitoksen, poliisin tai syyttäjän mädännäisyyttä?!

Joku viisas on sanonut, että hyvät kysymykset ovat paljon tärkeämpiä kuin oikeat vastaukset.

Annaanna kirjoittaa:
Tosiasiassa Sirpa, ketjuihin laahaamillasi Iltasanomien ja muitten lehtien artikkelityngillä ynnä muulla sälällä ei usein ole yhtään mitään tekemistä käydyn keskustelun tai ketjun aiheen kanssa. Ne tyrehdyttävät kilometrien pituisina keskustelun. Ei meidän muistissamme ole mitään vikaa,
Tällä kertaa tuo "sälä" oli oikeudenkäynnissä käsitelty fakta, ja mitä tulee muistiinne - ehkä siinä ei ole vikaa, mutta älysänne kyllä.

Pölvästi, tajuatko - ne Virolaisen lehtoauerit Lahtineen oli VIIDEN PISTEEN VIHJEITÄ!!! Ja alunperin tuo vihje oli annettu "oudosti perustellen käräjäoikeudesta", kuten Virolainen kertoi. Mutta kun järki ei leikkaa, niin ei leikkaa...

Vai trollaamista. Voi tikku. Ai niin, ja se Aarnio ihmesälä liittyy siihen sälään myös - totuus ei muutu siitä, jos sinä et niitä aivoillasi ymmärrä. Olen Sirpa-ketjuun liittänyt tieteellisen tutkimuksen siitä, että tietämätön ei edes tiedä, ettei tiedä, kun taas jo vähän tietävä ymmärtää, että on mahdollista, ettei hän ymmärräkään ihan kaikkia asioita, eikä tiedä niihin liittyviä juttuja, mutta fanaattinen ja järkkymätön kuvitelma totuudesta osoittakin vain täydellisen tietämättömyyden - ei muuta, ja tässä tapauksessa se tulee esille, koska haluat poistaa ihan tiedettyjäkin faktoja, jotka eivät sovi ajatteluusi "sälänä", vaikka ne ovat faktana tapahtuneita tosiasioita.
Viimeksi muokannut Sirpa, Ma Joulu 16, 2013 1:49 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Grap taitaa olla vähän huomionkipee:
No mutta heippa taas tupla, olikin jo ikävä.
Mihinkäs miut unohdit tupla armahain?
Tupla nyt näkee Val-harhoja joka nurkassa/nickissä.
Noh, mä annan sulle intensiivisen virtuaalirapsutuksen korvaan taakse :D , kiltti poika!
(tulee ihan vanhathyvätajat mieleen Valhallan kanssa, se oli semmonen lutuna rakkikoira, aina huomiota kerjäämässä)
Järjenääntä kaipaaville postaan Kuolemannaakan ollessa estynyt, pätkä tuon nokkelan naakan listauksia. Tästä olisin halunnut keskustella, mutta faktahaukka tyrehdytti viestintähalut.

Kuolemannaakka kirjoitti:
Tutkimuksia, joita on tehty heti alussa:
Auer puhuteltiin tapahtumayönä ennen kuin hänet vietiin sairaalaan

Rikospaikkatutkimuksen suorittivat paikalle tilatut Porin alueellisen rikostutkimuskeskuksen tutkijat

Takkahuoneessa ei ennen tutkijoita käynyt kuin kaksi ensihoitajaa, joiden jalkineet kuvattiin tapahtumapaikalla. Kukaan poliisi ei käynyt surmahuoneessa, eikä mennyt ”läpi ikkunasta” (varmaankin terassinovesta…). Paikalle tilattiin ylityömiehiä, koirapartio, sosiaalityöntekijät, tutkijat sekä ilmoitettiin päällystölle (johtovastuussa rikoskomisario Aarnio)

Ensipartio otti 81 valokuvaa, mm. olohuonetta monesta eri suunnasta, lähikuva olohuoneessa olevista matkalaukuista, Auerin paidasta, Auerin rinnasta, veitsitelineestä, kuvia keittiöstä, kodinhoitohuoneesta, pesuhuoneesta

”la tai su” ei paikalla vielä oltu tehty etsintää rikosvälineen löytämiseksi, koska tekniset tutkimukset olivat kesken (kertoo vanhempi rikoskonstaapeli Kyläniemi 2009)

Rikosylikonstaapeli Mäkitalo: käynyt 6.12. yhdessä vanhemman rikoskonstaapelin kanssa etsimässä tekovälinettä mm. sisätiloista, autotallista, ulkovarastosta ja puuliiteristä. Ilmoittanut epäsiisteydestä talossa. Tarkastivat myös auton.
7.12. suorittivat maastoetsintää tekovälineen löytämiseksi. Paikalla myös muita, ainakin 2 nimettyä poliisia.
8.12. ollut paikalla ainakin kahden nimetyn poliisin kanssa

Vanhempi rikoskonstaapeli Kostensalo etsinyt kenkiä ja astaloa ”muutamia päiviä rikoksen jälkeen”, tarkastanut mm. eteisen ja eteisen kaapin sekä ulkona puuvajan. Mukana lisäksi 4 nimettyä poliisia sekä ”saattoi olla, että joitakin muitakin poliisimiehiä oli paikalla, mutta en muista ketä”. Tapahtumapaikalla on käyty ”muutamaan otteeseen” eri päivinä.

7.1.2007: siemennestetutkimukset lakanoista
20.4.2007: oven iskujälkien selvitys (minkä tyyppisellä astalolla rikottu)
28.2.2007 Jukka Lahden kynsienalustat dna/kuitututkimus (vertailunäytteenä Auerin paita ja Lahden vaatteet, lakanat, halot ja tyynyliinat)
Keskusrikospoliisi Rikostekninen laboratorio
Lausunto 4.12.2006 RTL 25661/01/06
Näyte 30a Jukka Lahden oikean käden kynsinäytteet (molemmista 5 tutkimusnäytettä)
Näyte 30b Jukka Lahden vasemman käden kynsinäytteet (molemmista 5 tutkimusnäytettä)
Vertailuverinäyte 33 Anneli Auer
”Tutkimusnäytteistä voitiin osoittaa DNA-tunnisteet, jotka sopivat Jukka Lahden DNA-tunnisteeseen.”
Lisälausunto 21.12.2006
Oikean käden kynsinäytteestä taltioidusta hiuksesta/karvasta sekä näytteestä 30a.7 (oletetusti pala ihoa) ei saatu määriteltyä DNA-tunnistetta.


Huom! Näyte 35 (saapunut laboratorioon 4.12.2006): näyte autotallissa olevan pakettiauton takaluukusta, sisäpinnalta, Palonpääntie 5  tutkimusnäytteestä 35.1. voitiin osoittaa verta. DNA-tunnistetta ei saatu määriteltyä. Näyte kului tutkimuksiin.
5.1.2007 vertaileva kuitututkimus Auerin paidasta ja veitsestä, pussilakanoista, tyynyliinoista ja Jukan vaatteista.
12.4.2007 kuitututkimus ikkuna-aukosta, ikkunaverhosta, maassa olleista ruskeista housuista, molemmista haloista, veitsestä ja Auerin paidasta
1.1.2007 veri- ja dna-tutkimus Auerin paidasta 27 kohtaa
18.12.2006 dna-näytteet Jukan hammassillasta, takapihalta löytyneestä purukumista, Jukan alla olleesta hiustukosta, veitsestä (10 kohtaa)
1.2.2007 lausunto koskien takkahuoneesta löytyneitä puutikkuja, kaarnanpalaa, silmälasin sankaa ja näytettä puhelimen luuriosasta
8.2.2007 lausunto koskien lakanoista löytynyttä lasinpalaa, puutikkuja ja omenaa
6.3.2007 lausunto sormenjälkitutkimuksesta
24.1.2007 dna-tutkimus Jukan alta löytyneestä hiustukosta (ei saatu dna:ta määriteltyä)
25.1.2007 dna-/veritutkimus haloista, halosta löytyneestä karvasta
4.12.2006 saapunut häke-nauha rikoslabraan (ja varmaankin siellä ahkerasti kuunneltu)
11.12.2006 pohjapiirros asunnosta
9.12.2006 AA:n kuulustelussa (kuulustelijana K.Koskinen) kysytään: ”Esitutkinnassa on noussut tällainen epäilys, että sinä tunnet tämän tekijän? Miten vastaat?” Kuulustelussa kysytään laajasti AA.lta mm. hänen ja Jukan välisistä suhteista, seksielämästä, eroaikeista ymsyms.
9.1.2007 AA:ta kuulusteltu taas uudestaan (K.Koskinen)
11.12.2006 molemmat ensipartion miehet kuulusteltu
Tarkemmin sanottuna tämä alleviivaamani:
Huom! Näyte 35 (saapunut laboratorioon 4.12.2006): näyte autotallissa olevan pakettiauton takaluukusta, sisäpinnalta, Palonpääntie 5  tutkimusnäytteestä 35.1. voitiin osoittaa verta. DNA-tunnistetta ei saatu määriteltyä. Näyte kului tutkimuksiin.

Täysin vaiettu, DNA tunnistetta ei, kas vain ja yllätysten yllätys, saatu tästä tuoreesta näytteestä edes osittaisena talteen. Oli sen joku tasokas tutkija havainnut, talteenottanut ja eteenpäin toimittanut KRPeen labraa, joka aivan varmaan parhaansa yritti. Koskaan ei julkisuuteen tule römeällä rintaäänellä keskusrikospoliisin laboratorion johtaja lausumaan, miten on tavanomaista ettei silloin, kun todellista tarvetta olisi, dna-näytettä kyetä eristämään verestä. Semmosta elämä on.

Halon tutkimista voi tuosta joku jäsennellä, samoin selvittää miten hitossa kangasnäytteestä pitkän ajan päästä yllättäen löydetään uhrin dnata jne. Pakettiauto kuului jollekulle, jostakin syystä alkututkinnan suorittajat aktivoituivat jonkun pakettiautoa tutkimaan (vaatinee jonkin luvan?). Se poliisin halkoon jättämä hämäysdna varmaan toi alibin tällekin.

Teeppäs sinä crap sellainen diplomityösi tälle palstalle ja fundeeraa mistä on kyse. Mul on luja luottamus sun ammattitaitoon!
Viimeksi muokannut annaanna, Ma Joulu 16, 2013 1:52 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Annaanna, ei tarvitse olla Einstein tietääkseen jo syksystä 2009 alkaen, että Anneli Auer on SYYTÖN, tuon asian käsittelemiseen näillä aineistoilla - ja jo aikaisemmin - ei ole tarvittu neljää vuotta! Pointtina on ollut tämän jälkeen ihmetellä, että mitä varten tällainen järjetön ja kallis spektaakkeli on järjestetty. Se selvisi Valkaman omin sanoin toukokuussa, kun hän ilmoitti Ulvilan tapauksen tulleen finaaliin=oli tutkintaa. Tuo syyllisyys/syyttömyys vääntö on vain ollut kattilankansien paukuttelua. Huoh. Nyt jo pitäisi tämä asia edes ymmärtää, tämän farssikohdan ylittämisen jälkeen. Miksi aivosi ei aukea, vaikka itse vedät koko ajan esille tätä järjettömyyttä vain todetaksesi sen järjettömäksi? Seuraava askel on ymmärtää, että eihän näin järjetöntä edes ole, ellei sitä tahallaan tehdä. Annaanna - olet tämän palstan auktoriteettiuskoisin ihminen, ja osoitat omalla toiminnallasi, että miltä äärimmilleen viety auktoriteettiusko näyttää peilikuvanaan.
Viimeksi muokannut Sirpa, Ma Joulu 16, 2013 1:58 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
Avatar
Tara
Horatio Caine
Viestit: 6164
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 11:16 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Tara »

Miten ihmeessä foorumin jäsenistä suuri osa ei ollenkaan ymmärrä, että kun tutkinta on valmis, niin sen jälkeen tuomioistuin ei enää tutki rikosta. Sen on tehtävä päätös, annettava tuomionsa, vaikka rikoksen esitutkinnassa ei olisi löytynyt tieteellistä näyttöä rikoksesta ja sen tekijästä, siis sen on ihan pakko antaa päätös, vaikka jokin tapaus olisi tyystin hämärän peitossa (tätä nyt ei Auerin tapauksesta tietenkään voi väittää).

Tuomioistuin tekee päätöksensä osapuolten väitteiden ja todistelun perusteella eikä tutki asiaa laajemmin.


Jotkut Auerin puolustajat laskeskelevat yhteen syyllisyyden puolesta äänestäneitä ja vapauttamisen puolesta äänestäneitä tuomareita, aivan kuin eri vuosina eri oikeudenkäynneissä tuomiovaltaa edustaneet tuomarit muodostaisivat yhdessä jonkinlaisen suomalaisen JURYN. :lol: :lol: Hovin 2011 päätöksestä nämä matemaatikot saavat 3 puoltoääntä Auerin vapauttamisen puolesta, esimerkiksi.

Yhden tuomarin vapauttamista puoltava ääni ei tee syyllisen mentävää reikää kahden syyllisyyden puolesta äänestäneen tuomioon. Kolme tuomaria eivät ole mikään jury. Muuttakoot vaikka USA:han, jospa heidän oikeusjärjestelmänsä antaisi sitä mielenrauhaa.

http://hejac.com/forum/viewtopic.php?p=6762#p6762
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon .
Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan?
Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Sirpa. Mitä mä sanoin, et salli käsiteltävän ulkopuolisen surmaajan henkilöllisyyttä. Sä trollaat täällä mun kanssani vaikka aamunkoittoon asti, jotta saat keskusteluyrityksenkin katoamaan ja painumaan unhoon.

... ja paikalle pelmahti toinen trolli selittämään miten tuomioistuimet :mrgreen: jossakin vaiheessa lakkaavat rikoksia tutkimasta. Tuskin ovat kuule koskaan aloittaneetkaan.

Troll, troll, troll.......
Sirpa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11958
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:07 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Sirpa »

Tara kirjoitti:
Jotkut Auerin puolustajat laskeskelevat yhteen syyllisyyden puolesta äänestäneitä ja vapauttamisen puolesta äänestäneitä tuomareita, aivan kuin eri vuosina eri oikeudenkäynneissä tuomiovaltaa edustaneet tuomarit muodostaisivat yhdessä jonkinlaisen suomalaisen JURYN. :lol: :lol: Hovin 2011 päätöksestä nämä matemaatikot saavat 3 puoltoääntä Auerin vapauttamisen puolesta, esimerkiksi.
Juu, oli kevään 2010 oikeudenkäyntiepisodi, josta oli jätetty pois lähes koko 2 vuoden tekninen tutkinta, joka sitten plus kaikki muu tutkinta siirrettiin hovioikeuteen lisätutkintapöytäkirja -nimisinä ja salattiin - niitä oli muistaakseni ainakin kuusi (löytyy lausuntoja -ketjusta), ja kun koko aineisto oli kasassa oli päätös tämä. Sitten yht äkkiä - juuri kesällä 2011 - ilmestyy jostakin lasten tarinoita, jotka nyt siis ovatkin täysin merkityksettömiä jne.

Mikä oli tuo - oliko se elokuu 2011 - episodi? Mitä tapahtui? Miksi nämä lasten kertomukset - muistan, että tilanne roihahti yht äkkiä. Täytyisi penkoa muistiinpanoja vanhasta hejacista, että mikä tulenarka -juttu osuisi samaan aikaan. No, siellä nyt oli Jenna Lepomäen katoamista ja Karoliina Kestin katoamista myös, kuten myös on kerrottu tekijän tunnustaneen silloin. Minun aivot eivät riitä tätä kohtaa kokoamaan, ja myönnän, että en tiedä, mutta tajuan siellä tapahtuneen jotakin merkittävää.

Liittyen Jennaan ja niihin kuvioihin siellä, joihin vastaavasti liittyy KRP kuten Aarnio -asiaan, toisaalta tässä on ollut ensimmäisenä tutkinnanjohtajana myös huumepoliisi, jonka kirjeessä ilmenee tuo Aarnion nimikin - pyöritäänkö tässä kokonaiskuviossa nyt huumeiden ja KRP:n ympärillä?

Annaannalle minulla ei ole muuta sanottavaa; on vanha sanontakin, ettei kuorsaajaa voi saada kuulemaan omaa kuorsaustaan.
Viimeksi muokannut Sirpa, Ma Joulu 16, 2013 2:11 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Alethes doksa meta logu
Avatar
Officer Crabtree
Hetty Wainthropp
Viestit: 468
Liittynyt: Ke Syys 18, 2013 4:15 pm
Paikkakunta: Far, far away

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Officer Crabtree »

annaanna kirjoitti:Teeppäs sinä crap sellainen diplomityösi tälle palstalle ja fundeeraa mistä on kyse. Mul on luja luottamus sun ammattitaitoon!
No nyt Sinä tupla sotket minut johonkin sellaiseen, jolla on paniikinomainen tarve löytää kaikista mahdollisista (ja kenties mahdottomistakin) paikoista tukea omille, kiveen hakatuille mielipiteille, joita ei muuta fakta, oikeuden päätös tai mikään muukaan.

Näitä piisaa ja tasapuolisesti kummassakin leirissä.

Minua lähinnä naurattaa se, miten sokeasti mielipiteistä pidetään kiinni ja kaikki eri mieltä olevat ovat niin metsässä. Koskaan ei ujostella tuoda esille sitä totuutta, joka on jatkuvalla toistolla muuttunut sellaiseksi, ainakin omasta mielestä. Ja siis molemmissa leireissä, huom.

Ai niin ja se, miten liikuttavalla tavalla jotkut aina sopivassa tilanteessa esittelevät tuplanickifantasioitaan. Saattaapi olla, että tuosta on jo allekirjoittaneelle tulossa pieni neuroosi, mutta ei syytä huoleen jos ei sen vakavempaa vikaa... vikaa... vikaa...
Dixi.

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Taitaa sivu vaihtua kohta, joten mun on ihan pakko lisätä täähän omaan viestiini jotakin tärkeää...

Annaanna kirjoitti:
Järjenääntä kaipaaville postaan Kuolemannaakan ollessa estynyt, pätkä tuon nokkelan naakan listauksia. Tästä olisin halunnut keskustella, mutta faktahaukka tyrehdytti viestintähalut.

Kuolemannaakka kirjoitti:
Tutkimuksia, joita on tehty heti alussa:
Auer puhuteltiin tapahtumayönä ennen kuin hänet vietiin sairaalaan

Rikospaikkatutkimuksen suorittivat paikalle tilatut Porin alueellisen rikostutkimuskeskuksen tutkijat

Takkahuoneessa ei ennen tutkijoita käynyt kuin kaksi ensihoitajaa, joiden jalkineet kuvattiin tapahtumapaikalla. Kukaan poliisi ei käynyt surmahuoneessa, eikä mennyt ”läpi ikkunasta” (varmaankin terassinovesta…). Paikalle tilattiin ylityömiehiä, koirapartio, sosiaalityöntekijät, tutkijat sekä ilmoitettiin päällystölle (johtovastuussa rikoskomisario Aarnio)

Ensipartio otti 81 valokuvaa, mm. olohuonetta monesta eri suunnasta, lähikuva olohuoneessa olevista matkalaukuista, Auerin paidasta, Auerin rinnasta, veitsitelineestä, kuvia keittiöstä, kodinhoitohuoneesta, pesuhuoneesta

”la tai su” ei paikalla vielä oltu tehty etsintää rikosvälineen löytämiseksi, koska tekniset tutkimukset olivat kesken (kertoo vanhempi rikoskonstaapeli Kyläniemi 2009)

Rikosylikonstaapeli Mäkitalo: käynyt 6.12. yhdessä vanhemman rikoskonstaapelin kanssa etsimässä tekovälinettä mm. sisätiloista, autotallista, ulkovarastosta ja puuliiteristä. Ilmoittanut epäsiisteydestä talossa. Tarkastivat myös auton.
7.12. suorittivat maastoetsintää tekovälineen löytämiseksi. Paikalla myös muita, ainakin 2 nimettyä poliisia.
8.12. ollut paikalla ainakin kahden nimetyn poliisin kanssa

Vanhempi rikoskonstaapeli Kostensalo etsinyt kenkiä ja astaloa ”muutamia päiviä rikoksen jälkeen”, tarkastanut mm. eteisen ja eteisen kaapin sekä ulkona puuvajan. Mukana lisäksi 4 nimettyä poliisia sekä ”saattoi olla, että joitakin muitakin poliisimiehiä oli paikalla, mutta en muista ketä”. Tapahtumapaikalla on käyty ”muutamaan otteeseen” eri päivinä.

7.1.2007: siemennestetutkimukset lakanoista
20.4.2007: oven iskujälkien selvitys (minkä tyyppisellä astalolla rikottu)
28.2.2007 Jukka Lahden kynsienalustat dna/kuitututkimus (vertailunäytteenä Auerin paita ja Lahden vaatteet, lakanat, halot ja tyynyliinat)
Keskusrikospoliisi Rikostekninen laboratorio
Lausunto 4.12.2006 RTL 25661/01/06
Näyte 30a Jukka Lahden oikean käden kynsinäytteet (molemmista 5 tutkimusnäytettä)
Näyte 30b Jukka Lahden vasemman käden kynsinäytteet (molemmista 5 tutkimusnäytettä)
Vertailuverinäyte 33 Anneli Auer
”Tutkimusnäytteistä voitiin osoittaa DNA-tunnisteet, jotka sopivat Jukka Lahden DNA-tunnisteeseen.”
Lisälausunto 21.12.2006
Oikean käden kynsinäytteestä taltioidusta hiuksesta/karvasta sekä näytteestä 30a.7 (oletetusti pala ihoa) ei saatu määriteltyä DNA-tunnistetta.


Huom! Näyte 35 (saapunut laboratorioon 4.12.2006): näyte autotallissa olevan pakettiauton takaluukusta, sisäpinnalta, Palonpääntie 5  tutkimusnäytteestä 35.1. voitiin osoittaa verta. DNA-tunnistetta ei saatu määriteltyä. Näyte kului tutkimuksiin.
5.1.2007 vertaileva kuitututkimus Auerin paidasta ja veitsestä, pussilakanoista, tyynyliinoista ja Jukan vaatteista.
12.4.2007 kuitututkimus ikkuna-aukosta, ikkunaverhosta, maassa olleista ruskeista housuista, molemmista haloista, veitsestä ja Auerin paidasta
1.1.2007 veri- ja dna-tutkimus Auerin paidasta 27 kohtaa
18.12.2006 dna-näytteet Jukan hammassillasta, takapihalta löytyneestä purukumista, Jukan alla olleesta hiustukosta, veitsestä (10 kohtaa)
1.2.2007 lausunto koskien takkahuoneesta löytyneitä puutikkuja, kaarnanpalaa, silmälasin sankaa ja näytettä puhelimen luuriosasta
8.2.2007 lausunto koskien lakanoista löytynyttä lasinpalaa, puutikkuja ja omenaa
6.3.2007 lausunto sormenjälkitutkimuksesta
24.1.2007 dna-tutkimus Jukan alta löytyneestä hiustukosta (ei saatu dna:ta määriteltyä)
25.1.2007 dna-/veritutkimus haloista, halosta löytyneestä karvasta
4.12.2006 saapunut häke-nauha rikoslabraan (ja varmaankin siellä ahkerasti kuunneltu)
11.12.2006 pohjapiirros asunnosta
9.12.2006 AA:n kuulustelussa (kuulustelijana K.Koskinen) kysytään: ”Esitutkinnassa on noussut tällainen epäilys, että sinä tunnet tämän tekijän? Miten vastaat?” Kuulustelussa kysytään laajasti AA.lta mm. hänen ja Jukan välisistä suhteista, seksielämästä, eroaikeista ymsyms.
9.1.2007 AA:ta kuulusteltu taas uudestaan (K.Koskinen)
11.12.2006 molemmat ensipartion miehet kuulusteltu
Tarkemmin sanottuna tämä alleviivaamani:
Huom! Näyte 35 (saapunut laboratorioon 4.12.2006): näyte autotallissa olevan pakettiauton takaluukusta, sisäpinnalta, Palonpääntie 5  tutkimusnäytteestä 35.1. voitiin osoittaa verta. DNA-tunnistetta ei saatu määriteltyä. Näyte kului tutkimuksiin.

Täysin vaiettu, DNA tunnistetta ei, kas vain ja yllätysten yllätys, saatu tästä tuoreesta näytteestä edes osittaisena talteen. Oli sen joku tasokas tutkija havainnut, talteenottanut ja eteenpäin toimittanut KRPeen labraa, joka aivan varmaan parhaansa yritti. Koskaan ei julkisuuteen tule römeällä rintaäänellä keskusrikospoliisin laboratorion johtaja lausumaan, miten on tavanomaista ettei silloin, kun todellista tarvetta olisi, dna-näytettä kyetä eristämään verestä. Semmosta elämä on.

Halon tutkimista voi tuosta joku jäsennellä, samoin selvittää miten hitossa kangasnäytteestä pitkän ajan päästä yllättäen löydetään uhrin dnata jne. Pakettiauto kuului jollekulle, jostakin syystä alkututkinnan suorittajat aktivoituivat jonkun pakettiautoa tutkimaan (vaatinee jonkin luvan?). Se poliisin halkoon jättämä hämäysdna varmaan toi alibin tällekin.

Teeppäs sinä crap sellainen diplomityösi tälle palstalle ja fundeeraa mistä on kyse. Mul on luja luottamus sun ammattitaitoon!
[/quote]

niin lisäisin arvelunani. että tekstissä vilahtava aarnio on lapsus.

Todiste 35 lisäksi ei muuta tietoa ole ko tyypistä. Hänen lisäkseen on henkilö, joka pää kolmantena jalkana kiirehti paikalle silloin keskellä yötä selostamaan miten on teatterikappaleesta suivaantunut, sitä kritikoinut, ja vaikka oli jo saanut teatterilta pahoittekukirjeen ja vastauksen, epäili että on osoitteesta murhaaja erehtynyt ja miehestä(?).
Outoa käytöstä, myös poliisien taholta teatterilaista kohtaan jo silloin yöllä ja myöhemmin ryk. Santaojan yllyttämänä.
________________________________________________________________________________
Jaaha Crap. Et kykene siis prosessoimaan tai erittelemään uutta tietoa, asia selvä. Tunnustaudut jonkilaiseksi stalkkeriksi statukseltasi.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Tara kirjoitti:Tervetuloa, Selkälokki, minun puolesta.
Saitpa tylyn vastaanoton tuplalta. Älä välitä, hänellä itsellään ei ole mitään skenaariota - paitsi se että ulkopuolinen tuli ikkunasta jne, että Auer on syytön kaikkeen mistä hän on jo saanut tuomion ... viranomaiset ne vain huijaa ym. Jotkut Auerin syyttömyyden puolustajat ovat melkoisen tylyä porukkaa.
...
tervetulotoivotukseeni liittymättä lisään, että kanssakeskustelijoitten uhkailu vihjailemalla ja vitsikkyyden varjolla on samaa lajia kuin rasistiset vitsit. Nekään eivät oikeasti ole vitsejä ollenkaan, vaan ihan sitä itseään, kertovat esittäjän ylimielisyydestä ja vihamielisestä asenteesta.


Niin ja Selkälokki, älä heittäydy kenekään selkään 'vapaamatkustajaksi'.
Kantsii liihotella ihan itsekseen, omin siivin...
En kirjoitustasi ole lukenut, mutta edellisestä voisin haviskoida että se on miellyttänyt Taraa, niin makeilevaa on kirjoituksensa. Jos taas kirjoituksesi olisi ollut syyttömyyteen nojaava (oletus ettei ollut), niin kaiketi olisit saanut mainitulta jo 'täyslaidallisen'.

Muistuupa tässä yhteydessä mieleen eräs dosentti joka tuli takavuosina palstalle, syyttömyyden puolesta puhuvana, Tää T oli alta aikayksikön solvaamassa ja hiillostamassa kaveria pellolle minfosta. Kaivelipa kaiken maailman roskajututkin kyseisestä.

Mitä sitten tulee kirjoittajan esittämästä "vihamielisestä asenteesta", niin olkoon tämä vain pienenä esimerkkinä:
Tara kirjoitti 2012:
Helvetin kusipäitten joukko: turumurre, Mariacka, skoone, Sirpa ja vastaavat, valehtelijat ja vääristelijät annaannaa en unohtanut, siinä samaa lajia pöllöjen joukkoa, jokaisella omat erikoisuutensa, mutta tämä nimiasia menee yli kaiken ymmärryksen
...
Tekevälle sattuu. Saatanan marisijat, laiskamadot, niuhottajapellet, olisitte itse kirjoittaneet etp-lainauksia, Maintuista paskapäistä turrella, sinulla sekä skoonella ne ainakin on. On niitä kelvannut lukea ja lainata, siteerata, ja olla itse etsimättä jotain kaivattua keskustelun alla olevaa kohtaa 800 sivun joukosta.
skoonekin kehui että hänellä on hyvä muisti, vitut. Haista sinäkin home
(lähde: Kusipäitten joukko...)
Elikkäst, katsantakannasta roikkuen, vastaanotto voisi olla myös tuollaista...
Avatar
Officer Crabtree
Hetty Wainthropp
Viestit: 468
Liittynyt: Ke Syys 18, 2013 4:15 pm
Paikkakunta: Far, far away

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Officer Crabtree »

annaanna kirjoitti:Jaaha Crap. Et kykene siis prosessoimaan tai erittelemään uutta tietoa, asia selvä. Tunnustaudut jonkilaiseksi stalkkeriksi statukseltasi.
En tunnustaudu sen enempää "jonkilaiseksi" kuin muunkaanlaiseksi stalkkeriksi.

Prosessoin ja erittelen mielelläni asioita, joita pidän tärkeinä. Tämä ei ole sellainen elämää suurempi asia, että minulla olisi laittaa resursseja sellaisen asian tutkimiseen, jota poliisi, syyttäjät ja oikeuslaitokset ovat jo mittavasti käsitelleet. En pidä itseäni niin erinomaisena, että näkisin minulla olevan merkittävää annettavaa tähän asiaan. Sellaisia tuntuu tällä palstalla olevan ihan tarpeeksi jo.

Sinun kirjoituksesi ovat toisaalta (toisinaan) ihan mukiin menevää viihdettä.
Dixi.

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Vastaa Viestiin