Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Jari Aarnion tapaukseen liittyvät ketjut tänne
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

Kun tutkinnanjohtaja kehuu vangittua "yhteistyökykyiseksi" niin kyllä sen voi tulkita = "tiili purrut" ja puhuminen alkanut. Nähtäväksi jää kehtaako ensi perjantaina lähteä Leppiniemen kanssa vangitsemisrosikseen vai antavatko jo olla.

Olisi vaan pysynyt tiukkana ja ottanut heikkoina hetkinä mallia vaikkapa ulvilalaisesta perhekerhon vetäjästä mitä kiistämisiin tulee :lol:

Onhan tuolla Aarniolla vielä ässä hihassa. Ainahan tämä ansioristillä palkittu sankaripoliisi voi muutaman vuoden avotalossa käkkimisten jälkeen pyrkiä eläkepäiviksi eduskuntaan Tolvanoiden ja Packalenien seuraksi. Kannatusta ainakin tuntuisi löytyvän poliisinpalvojien piireistä. Mika Lahtonen voisi vetäistä vaalikampanjan ja Loka Laitinen rustailla vaalijulisteet :lol:
fgh78
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Pe Loka 18, 2013 12:05 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja fgh78 »

Olen aina miettinyt mikä saa tietyt ihmiset sekaantumaan rikoksiin. Meinaan lähinnä poliiseja tai vastaavia joissa hyvä virka ja liksakin varmaan ihan ok. Ettei rahallisesti olisi järkeä.
Erkkilä nyt ekana tulee mieleen. Mihin hänkin ois pystynyt jos ei olis lähteny sekoilemaan.
Taitaa olla taustalla jonkinasteinen persoonallisuushäiriö. Aarniotakin pitäisin älykkäänä mutta niin vaan lähtenyt rikosten tielle.
Narsistejahan poliisissa on muihin ammatteihin verrattuna paljon.
corppi
Olivia Benson
Viestit: 729
Liittynyt: To Tammi 20, 2011 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja corppi »

fgh78 kirjoitti:Olen aina miettinyt mikä saa tietyt ihmiset sekaantumaan rikoksiin. Meinaan lähinnä poliiseja tai vastaavia joissa hyvä virka ja liksakin varmaan ihan ok. Ettei rahallisesti olisi järkeä.
Erkkilä nyt ekana tulee mieleen. Mihin hänkin ois pystynyt jos ei olis lähteny sekoilemaan.
Taitaa olla taustalla jonkinasteinen persoonallisuushäiriö. Aarniotakin pitäisin älykkäänä mutta niin vaan lähtenyt rikosten tielle.
Narsistejahan poliisissa on muihin ammatteihin verrattuna paljon.
Aarniohan on todennäköisesti todella älykäs,mutta näinhän nämä korttitalot kaatuu ihan perusrosvoillakin,johonkin pieneen ja mitättömään juttuun. Raha on myös vähän samanlainen perkeles kuin viina tai huumeet,kun makuun pääsee niin lisää ja lisää on vain saatava... Tullaan hiljalleen "voittamattomiksi" ja kuvitellaan,että mistään ei jäädä kiinni. Mä vähän veikkaan että Aarnion taustoista saattaa alkaa paljastumaan todella pitkältäkin ajalta näitä juttuja. Itse en esimerkiksi usko(en uskonut alunperinkään)siihen pommijuttuun. Aarnio on ite sen järkkäillyt saadakseen itseään esiin ja uraansa pönkitettyä...

Ja joihinkin aikaisempiin kommentteihin ja Jarno-T;tä kompaten,mieluummin vuosi linnassa kuin puolikas tutkarissa.
jaakkima
Sofia Karppi
Viestit: 412
Liittynyt: Pe Tammi 18, 2013 2:04 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaakkima »

corppi kirjoitti: Itse en esimerkiksi usko(en uskonut alunperinkään)siihen pommijuttuun. Aarnio on ite sen järkkäillyt saadakseen itseään esiin ja uraansa pönkitettyä...

Ja joihinkin aikaisempiin kommentteihin ja Jarno-T;tä kompaten,mieluummin vuosi linnassa kuin puolikas tutkarissa.
vasikat.

Joo ja sit se järkkäs Pasilan pommin kanssa.
Hade2k4
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Ma Joulu 09, 2013 2:18 pm
Paikkakunta: Turku

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Hade2k4 »

HS: Entinen huumepoliisi HS:lle: "Kaikkihan siellä tekevät rikoksia":
http://hs.fi/a1388199485411
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

Hade2k4 kirjoitti:HS: Entinen huumepoliisi HS:lle: "Kaikkihan siellä tekevät rikoksia":
http://hs.fi/a1388199485411
Karua tekstiä. Voi vain kuvitella mihin kaikkeen parin vuosikymmenen valvomaton valta voi johtaa. Saattaa olla Aarnion 200 000 euroa jäävuoren huippu vaan...
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
Avatar
Scruffy
Martin Riggs
Viestit: 648
Liittynyt: Pe Kesä 21, 2013 8:19 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Scruffy »

Laitetaan koko juttu ihan kaiken varalta.
"Kaikkihan siellä tekevät rikoksia. Minäkin tein."

Näin sanoo pitkän uran Helsingin huumepoliisissa tehnyt entinen poliisi. Kutsumme häntä Pekaksi.

Pekka otti itse yhteyttä Helsingin Sanomien toimitukseen sen jälkeen, kun hän oli aikansa seurannut huumepoliisin päällikön Jari Aarnion rikosepäilyihin sekä poliisin tietolähdetoimintaan liittyvää uutisointia.

Pekka tunnustaa, että häntä painaa huono omatunto. Niin huono, että muistellessaan pitkää uraansa huumepoliisina hänelle tulee kyynelet silmiin.

"Ymmärrän, että epärehellisin keinoin saadaan tulosta aikaan, mutta ei saa olla härskejä ja törkeitä. Ei saa mennä liian pitkälle noissa asioissa", hän sanoo silmiään kuivaten.

Pekan mielestä huumepoliisissa mentiin liian pitkälle kaupankäynnissä rikollisten kanssa. Sen takia hänen on vaikea olla ylpeä yksiköstä, vaikka haluaisi.

"Tulokset ovat hyviä, mutta ne ovat sitten tulleet aikamoisin keinoin."

Pekka kuitenkin puolustaa laittomia keinoja, tiettyyn rajaan asti. Hänen mielestään huumerikoksia ei pysty tutkimaan nykyisen lain puitteissa niin, että saa aikaan tuloksia.

Pekka myöntää oikeiksi epäilyt siitä, että huumepoliisi katsoo vinkkimiestensä rikoksia sormien läpi. Hän pitää sitä normaalina ja hyväksyttävänäkin menettelynä.

Laki ei sitä tosin hyväksy.

Puitteet Helsingin huumepoliisin toiminnalle rakennettiin 80-luvulla, kun yksikköä veti Torsti Koskinen. Silloin ei ollut tekniikkaa – puhelinkuuntelua, teletunnistetietoja ja tilakuuntelua – apuna, vaan epäiltyjä "postattiin [seurattiin] Ladassa selkä jäykkänä".

Pekan mukaan Torsti Koskinen alkoi ruokkia huumepoliisin ryhmien välistä kilpailua. Onnistuneista suorituksista ryhmä sai selkään taputtelua ja pullakahvit.

Kilpailu johti siihen, että kaikki ryhmät vahtivat mustasukkaisesti saamaansa tietoa. Koska jutuista ei keskusteltu, kellään ei ollut mitään käsitystä, mitä muut ryhmät touhusivat. Joskus kävikin ilmi, että kaksi ryhmää oli ollut saman jutun perässä.

Toiminnan etiikkaa ei pohdiskeltu.

"Ei silloin ollut mitään eettistä puolta", Pekka nauraa.

"En tiedä, onko siellä nytkään."

Jari Aarniosta tuli nopeasti Koskisen suosikki. Hän eteni urallaan kuin keihäs ilmassa, Pekka kuvailee.

Aarnion suosio perustui siihen, että hän sai tulosta aikaiseksi. Pekan mukaan kukaan pomoista ei koskaan ollut kiinnostunut siitä, miten tulokset tulevat. Heitä kiinnosti vain se, että tuloksia tulee.

Kun Jari Aarniosta tuli huumepoliisin päällikkö syksyllä 1999, touhu meni Pekan mielestä entistä villimmäksi.

Aarnion johtamistyyli oli hänen mukaansa muunnelma hajota ja hallitse -taktiikasta. Aarnio hajotti, mutta ei hallinnut. Hän keräsi ympärilleen oman klikkinsä, sisäpiirin. Se loi eripuraa yksikön sisälle.

"Sisäpiiristä ei tihkunut mitään tietoa. Poliisi on poliisi, joten kyllä sitä aavistaa, että jotain on vialla. Eihän kukaan ole sokea, varsinkaan tuossa yksikössä."

Yksikön sisällä oli suuria ongelmia tietolähdetoiminnassa eli toiminnassa alamaailman vinkkimiesten kanssa.

Pekan tutkimia juttuja saattoi kadota kuin mustaan aukkoon, kun ne yhdistyivät sisäpiirin tutkimiin juttuihin.

Häntä on erityisesti jäänyt vaivaamaan yksi tapaus. Erään huumerikollisen tuomiot loppuivat kuin seinään, kun hänen juttunsa siirtyivät sisäpiirin tutkittavaksi. Pekka on varma, että rikollisesta tuli vasikka ja hänen rötöksiään alettiin katsoa sormien läpi.

Pekka uskoo, että sisäpiirissä annettiin anteeksi hyvinkin isoja rikoksia. Hän muistuttaa, että ryhmä on tutkinut suuria huumejuttuja ja saanut aikaan hyviä tuloksia.

"Hyviä tietoja ei saa, ellei joku ole lähellä rikosta. Jos on lähellä, täytyy olla mukana. Ei sinne [rikollisryhmään] pääse mukaan kukaan sellainen, joka ei ole mukana rikoksissa."

Sääntöjä eivät venyttäneet pelkästään Aarnio ja muu sisäpiiri.

"Minä en kuulunut sisäpiiriin pätkääkään, mutta silti tein samaa temppua kuin muutkin."

Huumepoliisi sai Pekan mukaan toimia ilman minkäänlaista valvontaa.

"Mitä valvontaa se on, että yksikköön tulee joku delegaatio juomaan kahvia ja tutkimaan pöytäkirjoja? Kun minä otan auton ja lähden tapaamaan tietolähdettä, sitä ei valvo kukaan."

Pekan mielestä valvonta ei onnistunut, sillä yksikön ulkopuolelle ei tihkunut mitään tietoa. "Meidän yksikkö oli vähän niin kuin suljettu laitos."

Tietolähteiden hankkiminen on oma taiteenlajinsa. Kuulustelu on tärkein paikka uusien tiedonantajien rekrytoimiseen.

"Ei niitä tuolta puiston penkiltä saa. Täytyy olla jotain tekemistä sen henkilön kanssa, että pääsee puheisiin ja voi alkaa rakentaa suhdetta."

Kuulusteluja ei yleensä nauhoiteta eikä videoida, joten se antaa mahdollisuuden pelaamiseen. Pöytäkirjaan voidaan kirjata se, mitä kuulusteltavan kanssa sovitaan. Osa jätetään pois, annetaan anteeksi.

Tietolähteen kanssa tehdään työtä pitkäjänteisesti. Hänen kanssaan soitellaan ja häntä tavataan. Kun tietolähde sitten ilmoittaa tiedossaan olleesta rikoksesta, hänet yritetään pitää tutkinnan ulkopuolella.

"Joskus sitä mietti vatsa kuralla, miten lähteen saa pidettyä pihalla niin, ettei hän vain paljastu."

Muut epäillyt ovat riski. Kuulusteluissa avautuva epäilty saattaa paljastaa tietolähteenkin osuuden. Sen takia muille epäillylle yritetään asetella kysymykset niin, ettei kukaan vahingossakaan sano tietolähteen nimeä. Aina se ei onnistu.

Huumerikollisten silmissä alkaa myös näyttää epäilyttävältä, jos aktiivinen rötöstelijä välttää kerta toisensa jälkeen poliisitutkinnan. Silloin voikin olla parempi polttaa tietolähde ainakin kerran. Vasikaksi leimautuneen henki on vaarassa.

Esimerkiksi kerran alkoi näyttää aivan varmalta, että joku kanssaepäillyistä möläyttää tietolähteen nimen ennemmin tai myöhemmin. Silloin tietolähde antoi Pekalle luvan siihen, että hänet saa käräyttää.

Tietolähde sai yli vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen.

Pekkaa tietolähteen palaminen harmitti. Jos hän olisi voinut pelastaa tietolähteen tuomiolta, hän olisi tehnyt sen. Epäröimättä.

Huonoa omaatuntoa Pekka tuntee myös huumepoliisin tekemistä kotietsinnöistä. Pelkkä epämääräinen vinkki saattoi riittää perusteeksi toisen kodin mylläämiselle.

"Eihän meillä silloin olisi ollut oikeutta kotietsintään, vaikka me tiesimme, että siellä on ainetta, koska vasikka oli sen kertonut. Tällä tavoin me ikään kuin oikaisimme systeemiä", Pekka selittää.

Lain mukaan poliisi saa tehdä kotietsinnän, jos rikosta on syytä epäillä.

Pekka myöntää, että joskus – tosin harvoin – tehtiin myös salaisia kotietsintöjä eli etsintä pimitettiin epäillyltä. Kohteelle ei edes jälkikäteen kerrottu, että kämpässä oli käyty.

Salaiset kotietsinnät ovat laittomia. Kotietsinnän kohteelle tai hänen perheenjäsenilleen on tarjottava mahdollisuus olla läsnä kotietsinnässä. Jos tämä ei ole mahdollista, kohteelle on ilmoitettava kotietsinnän jälkeen asiasta viipymättä.

Pekan mukaan myöskään kotietsintöjen tekemisiä ei valvottu.

"Esimiehelle vain sanottiin, että me teemme nyt kotietsinnän. Eivät he edes kysyneet mitään."

Villi meno on alkanut hirvittää Pekkaa jälkeenpäin.

"Kun minä nyt mietin, niin onhan se ollut ihan käsittämätöntä puuhaa."

Aarnion nimittäminen huumepoliisin päälliköksi oli Pekan mielestä huono päätös. Vetäjänä olisi pitänyt olla joku sellainen, joka olisi ollut kiinnostuneempi siitä, ovatko käytössä olevat keinot laillisia vai eivät. Nyt Aarnio pikemminkin näytti huonoa esimerkkiä.

"Olisi joku muu saanut ollut päällikkönä, niin olisi ehkä pysynyt housuissaan se ukko. Nyt Aarniolla ei tavallaan ollut esimiestä."

Vilunkipeliin ei Pekan mukaan ole muuta syytä kuin huumepoliisien kunnianhimo, halu saada aikaan hyviä tuloksia. Omaa etuaan huumepoliisit eivät ajaneet, Pekka painottaa.

Juuri tästä syystä Aarnion rahankäyttöä koskevat tiedot ovat järkyttäneet Pekkaa. Tutkinnanjohtajan mukaan Aarnio on käyttänyt talohankkeeseensa yli 200 000 euroa rahaa, jonka alkuperää ei ole pystytty selvittämään. Rahankäyttöä ei selitä laina, palkka tai perintö.

Pekka ei edes uskalla ajatella, mitä kaikkea tutkinnassa vielä paljastuu. Hänen mielestään asia pitäisi nyt selvittää niin, ettei mitään epäselvyyksiä enää jää kytemään.

Perusteellisen puhdistuksen jälkeen hän toivoo huumepoliisille työrauhaa.

"Siellä on kuitenkin ihan helvetin hyvää jengiä tekemässä duunia."
Jail's not so bad. You can make sangria in the toilet. Course, it's shank or be shanked.
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

Nyt saadaan komedia kunhan Taapero, Tolvana, Räsäskä ja Riikonen alkavat esittää taas tietämätöntä maanantaina :D
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

corppi kirjoitti:Aarniohan on todennäköisesti todella älykäs,mutta..
Mitä noita nimettöminä haastateltuja työkavereita olen oikein tulkinnut niin varsinainen "työyhteisön ilopilleri Räty II" ja vittumainen tyranni tämä Aarnio. Älykkyydestä ei ole kukaan puhunut yhtään mitään. Ohessa lisäperusteluja väitteelleni :D

1. Faktaa on se, että törkeitä huumausainerikoksia ei kukaan pysty tekemään itsensä kanssa. Jostain se tavara tulee ja johonkin se menee. Johtopäätös: Aarniolla täytyy olla epäillyissä törkeissä huumausainerikoksissa rikostovereita.
2. Veikkaan, että nämä rikostoverit löytyvät noista vinkkimiehistä, tiedottajista (kansankielellä vasikoista).
3. Edes umpityhmä pirinisti ei rupea huumehommiin vasikan kanssa. Siinä ei tule kuin perse kipeäksi istumisesta. Kalviin ei ole luottamista. Vasikkaan pätee sama mikä keskusta puolueeseen "eli pettää aina". Aarnio on siis tällä perusteella tyhmä kuin vasemman jalan saapas.
Niin. Siinähän maistelee omaa lääkettään touhuttuaan vasikoiden kanssa. Enempi vaan näitä Pekkoja kaapista ulos ja Riikoset ja Paaterot ulos :lol:
lepajoki
Martin Beck
Viestit: 770
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 9:56 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja lepajoki »

Sitä miettinyt tämän tapauksen yhteydessä. Jos tuo keissi nyt puretaan perusteellisesti, ja Aarnion suuvärkki alkanut laulun, Niin millähän meinaavat saada pidettyä"vinkkimiesten" nimet jemmassa? Voi alkaa Suomenmaassa ennennäkemätön todistajansuojeluohjelma! :)
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

^Heh heh! Ei taida todistajansuojeluohjelmiin päästä, jos käryää huumausainerikoksista huumepoliisin pomon kanssa. :lol: :lol:
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

Ihmettelin aikanaan Taaperon ja Tolvanan huolta vasikkarekisteristä. Onhan poliisilla salaisen Putinrekisterin lisäksi muitakin vastaavia. Mikseivät runno läpi pikalainsäädäntöä salaisesta vinkkirekisteristä. Sittenpä ei tarvitse johtajien ja kansanedustajien olla huolissaan vasikoiden turvallisuudesta. Ja voivat olla huoleti vuotajapoliiseista, kun vuodot ovat senjälkeen virkarikoksia.
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
lepajoki
Martin Beck
Viestit: 770
Liittynyt: Su Tammi 13, 2008 9:56 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja lepajoki »

No tuo Suomen todistajan suojeluohjelma taitaa olla lähinnä vitsi, mutta.. Jos tuota nyt sitten oikeasti väännetään juurtajaksain, niin täytyyhän tuolta nousta nimiä esiin? Ja vaikka ne nyt ihan iltapäivälehtiin tulisikaan, niin kyllä sieltä jostain vuodon paikka voi tulla kyseeseen. Tämä tapaus saattaa muuten olla loppupelissä melkonen show, ellei oikeasti aleta peitellä krp:n kautta asioita.
lech
Martin Riggs
Viestit: 633
Liittynyt: La Joulu 01, 2012 8:55 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja lech »

Huoh, päätin että en kommentoi mutta kerran vielä. On niin väsynytta juttua lukea Taaperosta, Tolvanasta, Käteisestä ynnä muista. Nimien lapsellinen vääntely kertoo kirjoittajasta jotakin ja näiden jonkun keksimän muka hauskan väänteiden toistaminen ties viiteentoista kertaan synnyttää lähinnä myötähäpeaa.

Paatero on järkimies ja hänellä ei ole mitään tekemistä nykyisen hässäkän (KRP-huume) kanssa. Puhtaasti virkamies kuten veljensä Pekka. Ainut tahra taitaa olla ylinopeussakot jossain tietyömaalla.
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

lech kirjoitti: Paatero on järkimies ja hänellä ei ole mitään tekemistä nykyisen hässäkän (KRP-huume) kanssa. Puhtaasti virkamies kuten veljensä Pekka. Ainut tahra taitaa olla ylinopeussakot jossain tietyömaalla.
Varmasti järkimies, en epäilekään. Jos hänet paremmin tunnet.

Kyse onkin siitä, että kun tämäntasoinen rikoshässäkkä nousee merkittävän suuren poliisiyksikön ympärille, niin poliisin ylimmän johdon/sisäministerin/Helsingin poliisijohdon tulisi mielestäni katsoa peiliin, ja miettiä että onko johtaminen mennyt viimeiset 10 v sittenkin päin per...ttä.

Jos organisaatio pääsee sooloilemaan absoluuttisesti ja luomaan omat lait (kuten Helsingin huumepoliisi) niin todellakin johtamisessa on jotain pielessä.

Olkoon järkimies tai ei, mutta ei ainakaan johtajamies. Sama koskee mielestäni sisäministeriä ja Helsingin poliisin johtoa.
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
Vastaa Viestiin