Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Scirbe
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: Su Loka 07, 2012 4:25 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Scirbe »

"Olen kyselly sieltä ja käyny asunnoissa joissa jokaisessa asuu jamin kaverit.. Ja kaikki sanoo "ei tietoo".. ja osalla on eritarina vaikka ovat samas paikas olleet samaan aikaan.. Tiedän et kaarinalaiset saattais tietää jotain mut kukaan ei puhu! Ja kun maa ei nielaise ihmistä tollain.."

Tämä Jamin lapsen äidin(?) kirjoittamaa facebookissa.. Eli ainakin omaiset uskovat että muut tietävät jotain mutta eivät kerro?
Pikkufisu
Remington Steele
Viestit: 203
Liittynyt: Ma Syys 09, 2013 7:37 am

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Pikkufisu »

turuntauti kirjoitti:Joku kommentoinut lapsen äidin päivitykseen näin;

-"onks joku sit löytäny Jamin jos kert on aika varma tieto et on josai mökis/lados? Eihä sil ollu puhelint mukan?"

Lapsen äiti vastannut näin;

"Ei ole kukaan löytäny eikä olekaan puhelinta.. Pitkä juttu.. En tänne viitti mainita sen enempää"

Herää kysymys, että onko nyt joku tietänyt katoamisesta jotain, mitä ei olla poliiseille/julkisesti kerrottu. Mielestäni tässä vaiheessa Jamin löytymisen kannalta, ei kannattaisi mahdollisia vihjeitä panttailla.
Tuo kommenti on poistettu? Miksi?
Kyllä tässä nyt jotain mätää on ja pahasti....
oikolukeminen... hmm ei jaksa! :D
fränkkä
Neuvoja-Jack
Viestit: 502
Liittynyt: Ke Elo 17, 2011 3:19 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja fränkkä »

Mitäs mätää tässä nyt on. Onhan hän voinut hakeutua vaikka hoitoon. Ei siinä sen kummempaa ole ja aikuinenmies, niin se ei muille kuulu, jos ei itse halua ilmoitella. Mistä muuten tiedätte, että Jamilla on lapsi?
pientytto
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: La Joulu 28, 2013 10:20 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja pientytto »

Joku kommentoinut lapsen äidin päivitykseen näin;

-"onks joku sit löytäny Jamin jos kert on aika varma tieto et on josai mökis/lados? Eihä sil ollu puhelint mukan?"

Lapsen äiti vastannut näin;

"Ei ole kukaan löytäny eikä olekaan puhelinta.. Pitkä juttu.. En tänne viitti mainita sen enempää"


Sattumalta huomasin et nuo^^ kommentit on poistettu. Alko pikkase vaan hämäämään.. Miksi ne on poistettu jos kerta oli aika varma tieto? Nii siis kaikki kommentit missä mainittiin tuo "Mökis/lados" on poistettu facebookista.
Scirbe
Alibin satunnaislukija
Viestit: 53
Liittynyt: Su Loka 07, 2012 4:25 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Scirbe »

fränkkä kirjoitti:Mitäs mätää tässä nyt on. Onhan hän voinut hakeutua vaikka hoitoon. Ei siinä sen kummempaa ole ja aikuinenmies, niin se ei muille kuulu, jos ei itse halua ilmoitella. Mistä muuten tiedätte, että Jamilla on lapsi?
Facebookissa lapsen äiti kommentoinut että "Tyttäreni rakas isi on kadonnut 24.12.2013! Jakakaa tätä jotta mahdollisesti saadaan jami kotiin!"
Kurkkumaa
Hetty Wainthropp
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 10:54 pm
Paikkakunta: Santaharju

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Kurkkumaa »

Toistan ehkä itseäni, mutta sisaren hiljaisuuteen näen kaksi hyvinkin mahdolllista syytä: Juoksee epätoivoisena metsiä ja tajuaa ettei veljeä enää elävänä löydy, tai sitten tietää hyvinkin missä on ja huolehtii lääkkeet ja muut.

Lapsen äiti sitten; punaisia sydämiä, lapsen ikävää ja "rakas" sanaa toistellen saattais jopa olla asia, mitä Jami pyrkisi väistelemään? Jos lapsen äiti vain on liian riippuvaa sorttia?
EDIT: Kirjoitusvirheet, jotka huomasin vasta tekstin lähettämisen jälkeen. Esikatselusta huolimatta.
Kuunsiru
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Su Joulu 29, 2013 6:44 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Kuunsiru »

Tämä on hämärin "katoaminen" vähään aikaan! Toisaalta tulee vaan mieleen tasan yksi asia miksi mökis/lados kommentti on poistettu eikä ole enää vähään aikaan miehen perään huudeltu,on se että löytynynyt on eikä haluta sitä julkisesti kertoa jos on ihmisiä joiden ei haluta tietävän miehen olevan maisemissa!
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Alkaa kyllä olemaan niin outoja kuvioita ja puheita,toisaalta puhumattomuutta, että alkaa tuntumaan henkirikosen tapahtuneen. Miksi kaverit ei puhu/muista?Miksi tarinat poikkeavat toisistaan?Miksi Jami lähti juosten? Jos henkirikos on tehty, voi mökki/lato -huhu olla pelkkää bluffia.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
tyyppi85
Roger Murtaugh
Viestit: 870
Liittynyt: Ke Elo 27, 2008 2:37 am
Paikkakunta: Turku

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja tyyppi85 »

voisiko olla niin että jami ollut ryypiskelemässä jossakin kaverin/tutun tms kämpillä ja siellä sitten vaikka jonkun painin/tappelun yhteydessä saanut surmansa ja nyt ruumis piilotettu?silloin asiasta varmaan tietäisi monikin?ja se saattaisi selittää nuo ristiriidat että yksi puhuu toista ja toinen toista... :roll: tai jos jamilla ei lääkkeitä mukanaan ja saanut jonkun sairauskohtauksen siellä kämpillä ja menehtynyt niin porukka siellä ei ole uskaltanut kutsua ambulanssia jos vaikkapa kämpillä ollut jotain joka ei kestä päivänvaloa(huumeita tms?)ja sitten paniikissa hävitetty ruumis?

tämä pelkkää pohdintaa :roll: aluksi olin ja aika moni meistä foorumilaisista oli sitä mieltä että jami yrittänyt kävellen harittuun ja kuollut metsään mutta nyt jotenkin tuntuu että josko ratkaisu onkin joku muu...edelleen tietty kaikki auki ja mahdollista kunnes oikea totuus selviää.siskon kommentteja varmasti kaikki täällä taas odotamme.
pienikin hetki on arvokas
nuusku-nella
Adrian Monk
Viestit: 2733
Liittynyt: Pe Elo 06, 2010 9:14 pm
Paikkakunta: Etelämpi suomi

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja nuusku-nella »

Mikäli poliisilla ois syytä epäillä rikosta niin varmaan kavereiden tekemisiäkin olis jo selvitelty.. Se että jotkut kaverit puhuu omaisille kysyttäessä ympäripyöreitä ja jutut vaihtelee ei vielä tarkota että niissä olis epäjohdonmukasuuksia tai jotain outoa.

Toivottavasti läheiset on poliisille kertoneet kaiken minkä tietää, nämä epämääräset mökkihavainnot mukaanlukien.
Lumella
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Syys 17, 2013 10:27 am

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Lumella »

29.12 lapsen äiti oli jo kommentoinut katoamisilmoitukseen ''Jami, tuu jo pois piilosta''
Kyllä perhe taitaa tietää hyvin missä mennään, ne jotka eivät tiedä, eivät vaan ole tarpeeksi perillä tai sinisilmäisesti uskovat satuihin.

Siinä takametsässä (Majatalokadun lähellä) on lato tai pari. Pitäisikö lähteä koiran kanssa iltalenkille sinnepäin. Niiden naaraamiseen ei kovin suurta henkilöstöä tarvita.

Musta tämä on saanut jo niin koomiset piirteet koko homma, että auttamishalukin on jo mennyt sen koomin. Piilossa Jami on tai kuolleena jossain. Eli joko pärjää kyllä tai sitten ei enää tarvitse edes pärjätä.
inarikaxxx
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Tammi 07, 2014 5:32 pm

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja inarikaxxx »

Kurkkumaa
Hetty Wainthropp
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 10:54 pm
Paikkakunta: Santaharju

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja Kurkkumaa »

Tarkistin, vieläkö poliisin sivuilla on ilmoitettuna kadonneeksi, niin olikin sit se varsinaissuomen poliisi kadonnut. On nykyään lounaissuomen laitos yhdessä satakunnan kanssa... Sivuilta hakutoiminnolla Jamin katoamisilmoitus löytyi entisenlaisenaan, vanhalla päiväyksellä. Eli ei uutta tuonut arjen alkaminen viralliseen tiedottamiseen.
EDIT: Kirjoitusvirheet, jotka huomasin vasta tekstin lähettämisen jälkeen. Esikatselusta huolimatta.
mielikki
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: To Helmi 07, 2013 9:55 pm
Paikkakunta: mars

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja mielikki »

Epämääräinen on juttu jos on Jamin kaveritkin.
On outoa jos kaverit puhuu ristiin.Se ei historian valossa lupaile hyvää.
Mielestäni Jamin kavereita olisi syytä kuulla tarkemmin poliisin avulla.
poepporoo
Theo Kojak
Viestit: 1135
Liittynyt: Su Touko 05, 2013 10:22 am

Re: Jami Ruotsalainen 24.12.2013, Kaarina

Viesti Kirjoittaja poepporoo »

Kyllähän sekin on mahdollista, että kaverit eivät toisiaan kerro totuutta, ja ovat jotenkin osallisina katoamiseen, kuten edellä arveltukin. Yksi vaihtoehto toki "ristiinpuhumiselle" voisi olla se, etteivät kaikki muista illan tapahtumia liiallisen humalatilan vuoksi. Noin nyt yleensäkin epäselvissä tilanteissa..kaikki eivät välttämättä vain kehtaa myöntää asiaa.

Aika helpon kuuloiseksi tehty toimintakaava, jossa tapetaan ja "hävitetään" uhri. Sitten vaan myöhemmin väittämään kaverin eronneen jossakin vaiheessa porukasta, ja sitten hups', se vain katosi. Jäljettömiin, eikä kas kummaa, kukaan kadunkulkija ole nähnyt kadonnutta vilaukseltakaan..miksiköhän ei..? En nyt väitä tässä tapauksessa käyneen niin..mutta tulipahan taas vaan mieleen.
How do you hold a moonbeam in your hand?

-The Sound Of Music - Maria (The Nuns)-
Vastaa Viestiin