Psykopatia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Nätti_Jussi
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: La Loka 13, 2012 8:10 pm

Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Nätti_Jussi »

Luin vähän aikaa sitten Robert D. Haren kirjan Ilman omaatuntoa, jonka innoittamana päätin avata ketjun tästä tuhoisasta ja vaarallisesta persoonallisuushäiriöstä.

Kuten monet varmaan tietävät psykopatian ydin on siinä, psykopaatti on ihminen vailla omaatuntoa ja empatiakyvytön. Toisin sanoen näyttää puuttuvat suurin piirtein kaikki asiat, jotka miellämme kuuluvaksi ihmisyyteen. Hän ei kadu mitään tai tunne syyllisyyttä mistään. Hän voi syyllistyä aivan mihin tahansa julmuuksiin, muiden ihmisten kärsimys ei merkitse hänelle mitään. Kaikista pahinta on se, että jotkut näyttävät syntyvän psykopaatteina, eikä tähän persoonallisuushäiriöön ole vielä keksitty mitään parannuskeinoa. Psykopaatti pyrkii peittämään tolkuttoman sairaan persoonallisuutensa pitämällä yllä terveen ihmisen naamiota.

Lääkkeet tai terapia eivät tehoa. Ydin on siinä, että psykopaatti ei näe itsessään mitään vikaa, eikä koe tarvetta muuttua. Toisaalta näyttää myös siltä,että tällaiset "epäihmiset", kuten Robert Hare heitä kuvailee eivät yksinkertaisesti kykene muuttumaan. Terapia saattaa tehdä psykopaatit entistä vaarallisemmiksi, he poimivat niistä vinkkejä, miten voisivat entistä paremmin näytellä tunteita (psykopaatit eivät tunne tunteita, he esittävät niitä). He siis poimivat terapiasta tietoja, joilla he voivat valehdella, huijata ja manipuloida ihmisiä entistä tehokkaammin.

Liitän tähän vielä Hervey Cleckleyn ja Robert Haren laatimat psykopatian piirrelistat. Haren piirrelistaa käytetään maailmanlaajuisesti psykopaattisten ihmisten tunnistamiseen. Täydet pisteet ovat 40, jolloin tutkittavaan ihmiseen täsmäävät täysin kaikki kaksikymmentä piirrettä. Jos henkilö saa 30 pistettä tai yli, häntä pidetään psykopaattina. Tilastojen mukaan 2% maailman väestöstä on psykopaatteja. Vankiloissa heitä puolestaan on 20% eli noin joka viides vanki on psykopaatti. Sarjamurhaajista peräti 90% on psykopaatteja. Psykopaatit tekevät lähes poikkeuksetta rikoksia, koska yhteiskunnan lait eivät merkitse heille mitään. Heillä on omat lakinsa eli omasta mielestään oikeus tehdä mitä tahansa. He ovat täysin syyntakeisia, ja tietoisia siitä, että he rikkovat lakia tehdessään rikoksia. Psykopaatti vain ei välitä siitä tippaakaan eikä paranna tapojaan koskaan. Psykopaatti saattaa kerskua olevansa monipuolinen rikollinen ja olevansa ylpeä pitkästä rikosrekisteristään.

Cleckleyn piirrelista:

1. Pinnallinen viehätysvoima ja älykkyys

2. Harhaluulojen ja muiden irrationaalisten ajattelun merkkien puuttuminen

3. Hermostuneisuuden tai muiden psykoneuroottsten oireiden puuttuminen

4. Epäluotettavuus

5. Valheellisuus ja epärehellisyys

6. Katumuksen ja häpeän puuttuminen

7. Epäsosiaalinen käyttäytyminen, joka on heikosti motivoitunutta

8. Huono arvostelukyky ja kyvyttömyys oppia kokemuksista

9. Patologinen itsekeskeisyys ja kyvyttömyys rakastaa

10. Yleinen tunneköyhyys

11. Oivalluskyvyn spesifi puute

12. Välinpitämättömyys interpersoonallisissa suhteissa

13. Outo ja luotaan työntävä käyttäytyminen juopuneena joskus muulloinkin

14. Tekee harvoin itsemurhan

15. Sukupuolielämä on persoonatonta, triviaalia ja heikosti integroitunutta

16. Elämän suunnitelmattomuus


Robert Haren piirrelista:


1. Lipevyys ja pinnallinen viehätysvoima

2. Vahvalta vaikuttava omanarvontunto

3. Stimulaation tarve ja taipumus ikävystymiseen

4. Patologinen valehtelu

5. Petkuttaminen ja manipulointi

6. Katumuksen ja syyllisyydentunteen puuttuminen

7. Tunteiden pinnallisuus

8. Kovuus ja tunteettomuus, empatian puuttuminen

9. Loismainen elämäntyyli

10. Heikko käyttäytymisen kontrolli

11. Promiskuiteetti (sukupuolinen holtittomuustai valikoimaton sukupuoliyhteys eri partnerien kanssa)

12. Varhaiset käyttäytymisongelmat

13.Realististen pitkän tähtäimen päämäärien puuttuminen

14. Impulsiivisuus

15. Vastuuttomuus

16. Kyvytömyys ottaa vastuuta omasta käyttäytymisestä

17. Useita lyhytaikaisia avo- tai aviosuhteita

18. Nuorisorikollisuus

19. Ehdonalaisen vapauden peruutus

20. Monipuolinen rikollisuus
- Kyllä se on sitä, aina se on sanonu sitä, et se on Ulvilassakin niin se on tullu sinne, avannu oven ja sitten huutanu sinne että "millä lyödään päähän, no vasaralla tietenkin".
mordfabrik
Armas Tammelin
Viestit: 83
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 2:17 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja mordfabrik »

Sitten niitä viestejä odotellessa kun joku sanoo:Hei minähän täytän kaikki nuo piirrelistan merkit eli olen psykopaatti taidan lähteä tästä psykopatisoimaan. :D

Kaikenkaikkiaan tuo on hyvä ja kattava kirja.
Nätti_Jussi
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: La Loka 13, 2012 8:10 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Nätti_Jussi »

Muutamia linkkejä psykopatiaan liittyen. Tuossa Hesarin jutussahan kerrotaan, että psykopaatin aivot ovat jo syntymästä lähtien vialliset siltä osin, että ne eivät tunne myötätuntoa. Etuotsalohkon kuoressa ja muilla käyttäytymistä, seurauksia ja empatiaa käsittelevillä aivojen alueilla on todettu selvästi vähäisempää aktivoitumista kuin ihmisten, jotka eivät ole psykopaatteja. Toisen linkin mukaan Suomessa olisi karkeasti arvioiden 40 000-80 000 psykopaattia. Lisäksi luin jostakin, että sadan hengen työyhteisöstä pitäisi löytyä yksi psykopaatti.

Älkää nyt pelästykö liikaa, ei se työpaikan psyko ole teitä heti teurastamassa. :wink:

http://www.hs.fi/tiede/a1367198330773

http://www.helsinginuutiset.fi/kumppani ... isuhteessa
- Kyllä se on sitä, aina se on sanonu sitä, et se on Ulvilassakin niin se on tullu sinne, avannu oven ja sitten huutanu sinne että "millä lyödään päähän, no vasaralla tietenkin".
Smirre
Jack Bauer
Viestit: 953
Liittynyt: Su Syys 25, 2011 11:16 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Smirre »

Olenko siis psykopatisoitunut omaehtoisesti-joskus vit.. harmituksen siivittämänä-tai jopa iloisuuttani?.Kun noita humalan huumamia hetkiä muistelen,niin kyllä,tunnistan itseni, etyylilääkityksen lähivuorokausien sisällä tuollaiseksi.Osa ennen ehkä,mutta varsinaisessa janovaiheessa-varsinkin yltymisvaiheessaan-ko käyttäytymistä ilmenee....No oikeesti noi psykot ja narsistit kertoo ja esittää asiansa niin vakuuttavasti-jotenkin ne "löytää" ne jotka uskoo -muiden kanssa ei kannata tuhlata aikaa.Omasta elämästä ei oikeita totuuksia kerrotakaan.On esirippu ja näyttämön tausta,jonne ei pääse kukaan muu kuin hän itse.-Harvoin toinen sielunkumppani.
Kikki Hiiri
Martin Riggs
Viestit: 606
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 7:54 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Kikki Hiiri »

Mä täytän osan noista listoista, mutten koe olevani psykopaatti. Kusipää ehkä. Mutta toisaalta, kieltäminen mulla on osa oireita :D Mutta hei toi et "tekee harvoin itsemurhan", NO NIIN SAATANA MUUTKIN!!!
Ja sit erityistä hilpeyttä aiheutti tää
11. Promiskuiteetti (sukupuolinen holtittomuustai valikoimaton sukupuoliyhteys eri partnerien kanssa)
Eli murros-ikäiset pojat on potentiaalisia psykopaatteja vai? No ei, mut siis... Tajuatte mitä meinaan. Halu olis mut tytöt ei kiinnostu ideasta.

Edit typot
Everything in the world is either a potato or not a potato
mordfabrik
Armas Tammelin
Viestit: 83
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 2:17 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja mordfabrik »

Pidän tota listaa vanhentuneena ja vähän hölmönäkin, tottahan on että suurinosa ihmisistä täyttää listan jollei kaiki osa-alueet niin ainakin suurimman osan, se on kulttuuri vaan muovannut meitä ihmisistä tämmöisiä jopa yhä enenevissä määrin.
Matlock
Christopher Lorenzo
Viestit: 1515
Liittynyt: Pe Marras 02, 2007 5:18 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Matlock »

Olisi mielenkiintoista tavata aito psykopaatti. Tai ehkä olen tavannutkin tietämättäni mutta näin voisi tarkkailla psykon reaktioita. Kuka pistää pystyyn bisneksen "nauti illallista aidon psykopaatin seurassa"?
Pasilan mies.
Metal
Armas Tammelin
Viestit: 88
Liittynyt: Ke Tammi 08, 2014 2:11 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Metal »

Psykopaatti taitaa lyhyellä tapaamisella olla juuri se ihminen, jota luulisi psykopaatiksi kaikkein vähiten. Sitten kun tapauksen tuntee pidempään, niin se voi alkaa paljastua. Psykopatia on juuri siitä ongelmallinen sairaus, että se tavallaan pyrkii sulkemaan itseään pois. Psykopaatti on kaikkein tylsin ihminen silloin, kun sitä yrittää tutkia, mutta yllättää sitten, kun sitä vähiten kaipaa.

Olen toisaalta miettinyt, voisiko olla ns. positiivisten oireiden psykopaattia, eli sellaista, joka kykenee suhtautumaan kylmän analyyttisesti asioihin ilman mitään tunnesiteitä, mutta ymmärtää kuitenkin ns. suuremman edun, eli ei ala toimia lecterin tavoin heti, kun siihen tulee tilaisuus tai joku menee pieleen.
Nätti_Jussi
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: La Loka 13, 2012 8:10 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Nätti_Jussi »

Tässä on yhden karmivan psykopaatin haastattelu. Tommy Lynn Sells on kertonut tappaneensa niin paljon ihmisiä, ettei edes muista tarkkaa uhrilukua. Hyytävä tyyppi, ei minkäänlaisia tunteita, ei tippaakaan katumusta eikä omaatuntoa. Sells teloitetaan myöhemmin tänä vuonna.

http://www.youtube.com/watch?v=6V7EL-Yg8Gg
- Kyllä se on sitä, aina se on sanonu sitä, et se on Ulvilassakin niin se on tullu sinne, avannu oven ja sitten huutanu sinne että "millä lyödään päähän, no vasaralla tietenkin".
Smirre
Jack Bauer
Viestit: 953
Liittynyt: Su Syys 25, 2011 11:16 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Smirre »

Tuon Metalin kommentin johdosta aloinkin ajattelemaan,miksi psykopatiasta ja psykopaateista puhutaan aina-lähestulkoon-kielteiseen sävyyn;murhaaja,pahoinpitelijä jne.Harvoin kerrotaankaan semmosista kivoista psykohöppänöistä,jotka yrittäis antaa vaikka kärpäsellekin tekohengitystä,jos se pökerryksissä näyttäisi olevan.Ei kait ko sairaus (vai luonteenpiirre?) ilmene aina agressioina ja muina kielteisinä piirteinä?Vaiko luokittelu muuttuu,jos väkivaltaisuus puuttuu?Ja joskus kyllä tulee mieleen,että miksi uskoa joitain,joidenkin henkilöiden ensin väittämää,ihmisluonteen normikäytökseksi.Sekin tuli täs mieleen,että usein eläinmaailmassa kartetaan ja suljetaan ulkopuolelle se,joka sekoilee liikaa,jos ei hierarkiaan sopeudu.Ollaanko me liian inhimillisiä jo?No se on kait ikuisuuskysymys.Mut siis pääajatus oli,että psykoista kertovat jutut,ovat negatiivisia.Skitsofreeniseksi on moni höppänä nimetty,mutta mikä ero näiden kahden välillä loppujen lopuksi on-käytännössä?
Nätti_Jussi
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: La Loka 13, 2012 8:10 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja Nätti_Jussi »

Columbian yliopiston oikeuspsykiatri Michael Stone on kehittänyt asteikon, jolla murhaajien pahuutta mitataan. Asteikolla ensimmäisenä on ihminen, joka tappaa itsepuolustukseksi eikä osoita mitään psykopaattisia piirteitä. Asteikon ääripäässä taas on psykopaattinen kidutusmurhaaja, jonka Stone on luokitellut pahimmaksi mahdolliseksi murhaajaksi. Psykopaattisen kidutusmurhaajan päämotiivina on aiheuttaa pitkitettyä paholaismaista kidutusta. Suurin osa tämän kategorian henkilöistä ovat miessarjamurhaajia.

http://www.npr.org/templates/story/stor ... =129175964
- Kyllä se on sitä, aina se on sanonu sitä, et se on Ulvilassakin niin se on tullu sinne, avannu oven ja sitten huutanu sinne että "millä lyödään päähän, no vasaralla tietenkin".
tattooed fucker
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1444
Liittynyt: Pe Elo 13, 2010 1:48 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja tattooed fucker »

Toi on kyllä aika pitkälti totta,kun puhutaan erilaisista mielenhäiriöistä,joko potkitaan yhteiskunnasta lähimpään ojaan.Hyvällä mäihällä,kuten itelle ystävät auttoivat.Empä tässä varmaan ilman heitä olis kirjottelemassa.sosiopatialle/persoonan häviämijsen rajamailla asteillakin on iso ero.Jää vaikutelma,kopy ja paste.yhet sille.
I am not a man I am a fucking beast-Torture Killer-
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

Joskus olen miettinyt, miksi väkivaltaisten psykopaattien kohdalla puhutaan usein täydellisestä tunteiden puttumisesta. Toisaalta nämä kuvaavat murhatilannetta erittäin nautinnollisena, joskus sanoin "kun ensimmäisen kerran tapoin, tunsin suunnatonta nautintoa ja se on kuin huumetta jota pitää saada lisää ja lisää". Tuo kuvaa jonkinlaista tunteiden tarvetta, ja jonkin tunteen nämä psykopaatitkin saavat. Kun vain ymmärtäisi miksi tunnetarve kanavoituu väkivaltaan. Perin outoa.

Suurin osa psykopaateista on 'valkokauluspsykopaatteja', jotka eivät kaipaa väkivaltaa. Heitä löytyy politiikasta, yritysten johdosta ja yhteisöistä joissa on selkeä hierarkia. Uskonnollisista yhteisöistä, järjestöistä jne. He saavat tuon nautinnon vallasta ja siitä, että pystyvät alistamaan ja ohjaamaan ihmisiä. Sekin on tunnetila, joten en aivan usko etteikö psykopaatilla olisi tunteita.

Mielenkiintoinen teoria psykopatiaan on geenien ja ympäristön yhteisvaikutus. Jotkut arvioivat, että sopivilla geeneillä varustettu ihminen muuttuu psykopaatiksi ympäristön vaikutuksesta. Esimerkiksi lapsen kokiessa väkivaltaa ja fyysistä kipua säännöllisesti lapsuudessa, voi lapsi kehittää suojamekanismin. Hän ulkoistaa kivun oman ruumiinsa ulkopuolelle. Väkivallan kokija on joku toinen, hän vain katselee ja kokee tilanteen vierestä. Vaikka todellisuudessa kohde on hän itse. Tämä voi johtaa myöhemmällä iällä käyttäytymiseen, jossa pahojen asioiden tekijä on ikäänkuin joku toinen, hän vain katselee tai ohjaa "vierestä" tekemistä. Jotkut nuorena pahoinpidellyt psykopaatit perustelevat lapsien murhia sillä, että he päästävät uhrinsa pois "siitä kivusta jonka ovat itse kokeneet". Psykopaatti voi siis ainkin kokea kipua...

Lainaus:
"Psykopaatteja tutkineen psykologi Lisa Marshallin mukaan poliitikoilla ja muilla uramenestyjillä on paljon samoja ominaisuuksia kuin rikollisilla psykopaateilla. Psykopaatit haluavat usein valtaa. Psykopaatteja tutkinut Harvardin kliininen psykologi Martha Stout kertoi, että asiasta ei ole tilastoja, mutta Stoutin mukaan poliitikot ovat usein psykopaatteja ja tuskin kukaan psykopaatteja tutkinut kiistää tätä. Stoutin mukaan Adolf Hitler, Pol Pot, ja Nicolae Ceaușescu ovat esimerkkejä, mutta tavallisemmatkin poliitikot voivat olla Stoutin mukaan psykopaatteja.

Kymmenen ammattia joissa psykopaatteja esiintyy eniten, ovat järjestyksessä: toimitusjohtaja, asianajaja, mediatyöntekijät (TV ja radio), myyntimiehet, kirurgit, toimittajat, poliisit, uskontojen johtohahmot, kokit ja julkishallinnon työntekijät."
Yllä olevan perusteella lähes kaikki tehtävät, joissa ihminen voi häikäilemättä käyttää valtaa tai johtaa ihmisiä, ovat mielenkiintoisia psykopaateille.

Itsekin tunnen henkilön, jonka nuoruuden haaveammattilista on täsmälleen sama kuin yllä :D. Näin jälkikäteen, psykopaatin ominaisuusluettelo istuu tuohon ihmiseen erittäinkin hyvin...

Lähdettä en muista, mutta jossakin suomalaisessa tutkimuksessa todettiin, että vankiloissa eniten psykopaatteja ei löydykään väkivaltarikollisista vaan talousrikollisista, joissa osuus on valtavan suuri.
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
rokka
Remington Steele
Viestit: 218
Liittynyt: Ti Helmi 05, 2008 4:50 pm

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja rokka »

Lainaus:


"Psykopaatteja tutkineen psykologi Lisa Marshallin mukaan poliitikoilla ja muilla uramenestyjillä on paljon samoja ominaisuuksia kuin rikollisilla psykopaateilla. Psykopaatit haluavat usein valtaa. Psykopaatteja tutkinut Harvardin kliininen psykologi Martha Stout kertoi, että asiasta ei ole tilastoja, mutta Stoutin mukaan poliitikot ovat usein psykopaatteja ja tuskin kukaan psykopaatteja tutkinut kiistää tätä. Stoutin mukaan Adolf Hitler, Pol Pot, ja Nicolae Ceaușescu ovat esimerkkejä, mutta tavallisemmatkin poliitikot voivat olla Stoutin mukaan psykopaatteja.

Kymmenen ammattia joissa psykopaatteja esiintyy eniten, ovat järjestyksessä: toimitusjohtaja, asianajaja, mediatyöntekijät (TV ja radio), myyntimiehet, kirurgit, toimittajat, poliisit, uskontojen johtohahmot, kokit ja julkishallinnon työntekijät."

:lol: Psykopaatti kokki käsitteli vihanneksia tunteettomasti
-Heittämällä läpi-
Avatar
rane
Remington Steele
Viestit: 243
Liittynyt: Ti Tammi 10, 2012 4:17 pm
Paikkakunta: Espoo

Re: Psykopatia

Viesti Kirjoittaja rane »

Eikö psykopatiaan liity myös narsismia..? :|
Suurinta suvaitsemattomuutta esiintyy siellä, missä omasta mielestä ollaan kaikista suvaitsevaisimpia.
Vastaa Viestiin