Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Jari Aarnion tapaukseen liittyvät ketjut tänne
kaki

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja kaki »

Mr. MF kirjoitti: KRP:n asenne vaikuttaa vahvasti tässä Aarnionkin jutun taustalla. Eli kyse on KRP:n loputttomasta vallanhimosta, se haluaa selkeästi olla päällikkövirastojen päällikkövirasto.
joo... tosi harmi että aarnion ja kumppanit pakottivat maahantuomaan ja välittämään huumehia.... varmaan ase ohimolla pakottivat.... vallanhimoissaan tekivät rehdistä poliisista ketkun.....
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

Mr. MF kirjoitti:Laitan tämän tähän ketjuun koska on aiheellista epäillä että tämä KRP:n asenne vaikuttaa vahvasti tässä Aarnionkin jutun taustalla. Eli kyse on KRP:n loputttomasta vallanhimosta, se haluaa selkeästi olla päällikkövirastojen päällikkövirasto.
Etenkin kohta "KRP:n loputtomasta vallanhimosta" sai aikaan hillittömät hörönaurut, kiitos siitä :D .
Ei organisaatio itsessään voi olla vallanhaluinen. Yksittäiset henkilöt organisaation sisällä kyllä. Itse näen uudistuksen resurssien kohdentamisen kannalta järkevänä. Keskitetäänhän sairaanhoitopiireissäkin vaativat tapaukset suurempien yksikköjen hoidettavaksi. Ei ole taloudellisesti kannattavaa pitää jokaisen Takahikiän paikallispoliisissa omaa rikoksentorjuntayksikköä tyhjän panttina vaan kilauttaa tarvittaessa KRP paikalle leffojen FBI-tyyliin. Pienten paikkakuntien kiusallisista jääviysongelmistakin päästään eroon kertaheitolla. :wink:

Sitten Aarnioon. Marraskuun loppupuolella Paaterot ym. vaativat "vuotajapoliisien" päitä vadille, kun Aarnio/vinkkimies-Vilhunen kytkös tuli julki. Viime viikon uutisoinnin perusteella tämän kaksikon suhteesta on tiennyt myös joku tynnyrijuttulainen ja Pasilan miehestä lienee teletallennettakin. Eli jos tutkinta olisi aikanaan asianmukaisesti hoidettu niin kytköksen olisi kontulalaisjärjen mukaan pitänyt tulla ilmi aiemmin teletallenteina ja nyt ilmeisesti myös kanssasyytetyn kertomuksiin perustuen.
Pitiköhän Alibin juttu tuolta osin siis paikkansa, että Aarnio olisi pimittänyt tallenteita ja kieltäytynyt luovuttamasta KRP:lle? Motiivina näyttäisi olevan (ei vinkkimiehen) vaan oman perseen suojelu.
En mä tuossa vallanhalua tai vainoamista näe kenenkään taholta, että juttu nyt tutkitaan perusteellisesti. Ainoa mitä näen on sairaalloisen ahneen kaksikon joista kumpikin on oman jenginsä moraalikoodiston pettänyt kaikkein kusipäisimmällä tavalla. Kun nyt molemmilta taisi mennä "hienot" uraputket vessanpöntöstä alas tutkinnan myötä niin voi vaan kysyä, että olikohan sittenkään sen arvoista ja pitkällä tähtäimellä järkevää. :? Vouti kun tuppaa huumejutuissa viemään tuhkat naapurinkin pesästä korvausten muodossa ja mainetta ja sen menetystä ei voi edes rahassa mitata.
TollRoad
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Ma Kesä 24, 2013 12:26 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja TollRoad »

Nimby olet väärässä.

Organisaatio voi olla myös vallanhimoinen koska organisaatio ilman ihmisiä ei ole organisaatio.

Esim rikollis-organisaatiot on luonnostaan vallanhimoisia niin miksei vastapuoli voisi olla myös?
Hirvonen
Alibin satunnaislukija
Viestit: 56
Liittynyt: Pe Loka 19, 2012 9:03 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Hirvonen »

" Helsingin huumerikosyksikkö on tehnyt Helsingin käräjäoikeuteen tutkintapyynnön keskusrikospoliisin kotietsinnästä poliisitalossa"

Näin tänään, ja ehkä huomenna paikalle säntäävät lahjomattomat poliisit maakunnista puhdistaen koko korporaation sähläreistä. Maakunnista löytyy vielä moraalia.
Mr. MF
Sofia Karppi
Viestit: 401
Liittynyt: La Marras 23, 2013 8:05 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Mr. MF »

Mikä ihmeen riita(??), saattaa muutama "valveutunut" palstalainen ihmetellä. :D


http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa ... laillinen/
Ilmiriita: Huumepoliisit tekivät tutkintapyynnön keskusrikospoliisin iskusta
Käräjäoikeutta pyydetään selvittämään, oliko poliisitalossa tehdylle kotietsinnälle lailliset perusteet.
Pekka Anttila
21.1.2014|Päivitetty 21.1.2014 13:50
Luettu (2 361)Helsingin huumerikosyksikkö on tehnyt tutkintapyynnön Helsingin käräjäoikeuteen huumetoimiston tiloihin tehdystä kotietsinnästä. Suomen Kuvalehden tietojen mukaan huumepoliisit pyytävät tuomioistuinta tutkimaan, oliko kotietsinnälle lainmukaiset edellytykset ja perusteet.

Keskusrikospoliisi iski huumepoliisin työtiloihin Helsingin poliisitalossa Pasilassa joulukuussa. Useita tunteja kestäneeseen operaatioon osallistui toistakymmentä aseistautunutta poliisimiestä luotiliivit päällä. Iskun yhteydessä neljä poliisia otettiin kiinni. Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.

Kotietsintä liittyy huumepoliisin päällikön Jari Aarnion juttuun. Aarnion alaisten epäillään osallistuneen samaan törkeään huumausainerikokseen, josta Aarniota epäillään.

Helsingin käräjäoikeuden käräjätuomari Pasi Kumpula vahvistaa Suomen Kuvalehdelle, että asia on vireillä tuomioistuimessa. Tutkinnanjohtajille on lähetetty asiasta vastauspyyntö.

”Laki asettaa kotietsinnän kynnyksen melko alhaalle. Siihen riittää pelkästään se, että on syytä epäillä jonkun tehneen tietynlaisen rikoksen”, Kumpula sanoo.

Aarnion tapausta tutkivat Itä-Uudenmaan syyttäjänviraston kihlakunnansyyttäjät Jukka Haavisto ja Krista Soukola. Haavisto on asiasta vähäsanainen. ”En halua tältä osin kommentoida keskeneräistä tutkintaa.”

Käräjätuomari Kumpulan mukaan tutkinnanjohtajien pitää vastata käräjäoikeuden pyyntöön tammikuun 27. päivään mennessä. Sen jälkeen asialle määrätään käsittelypäivä, ja juttu käsitellään Helsingin käräjäoikeuden istunnossa Kumpulan johdolla.

”Tämäntyyppiset jutut ovat aika tuoreita tuomioistuimissa”, Kumpula sanoo. ”Kotietsintäasioita on ollut Helsingin käräjäoikeudessa, jossa pakkokeinoasioita on paljon, ehkä noin 20 koko sinä aikana kun laki on tällaisen toimenpiteen mahdollistanut.”

Asiaa päästään käsittelemään käräjäoikeuden istuntoon parin viikon sisällä.

Helsingin käräjäoikeus vangitsi Aarnion 15. marraskuuta epäiltynä törkeästä virka-aseman väärinkäytöstä, törkeästä lahjuksen ottamisesta ja avunannosta törkeään petokseen. Myöhemmin häntä on epäilty myös törkeistä huumausainerikoksista. Edelleen vangittuna oleva Aarnio on kiistänyt syyllistyneensä mihinkään rikokseen.
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

Itse tehty laittomia, salaisia kotietsintöjä vuosikymmeniä, joita eläkepäivillä tunnustellaan lehdissä. Nyt tartutaan lillukanvarsiin ja maristaan, kun joku tulee luvan kanssa. Luulisi näidenkin pitävän pienempää älämölöä, kun itse pääjehu viruu sellissä. :wink:
jaa-jaa
Martin Riggs
Viestit: 619
Liittynyt: Ke Marras 27, 2013 7:14 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jaa-jaa »

Väistämättä tulee mieleen että pikkulapset hiekkalaatikolla - tämä "kotietsinnästä" valittaminen. Hyvänen aika. Pitäisi jollakin johtotason poliisiupseerilla herätä jo kellot soimaan: Pitäskö tälle farssille tehdä jotain.......

Ja huumepoliisi itse tehtaillut laittomia kotietsintöjä ties kuinka monta kymmentä vuotta.
Valtakunnansyyttäjä: "Poliisin tekemä väärennös ei ole väärennös, koska se on tehty virkavastuulla."
Paikalla
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5983
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Eihän huumepoliisi laittomia kotietsintöjä ole tehnyt, perusteltu epäilys ja pidättämiseen oikeutetun virkamiehen päätös kun riittää. Se onko kaikkia pykäliä epäillyn paikalla olemisesta yms. onkin toinen juttu.

Pasilan kotietsinnästä tehdyssä tutkintapyynnössä taitaa olla kyse siitä, että pakkokeinoja on kohdistettu myös henkilöihin joita ei epäillä rikoksista.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Mr. MF
Sofia Karppi
Viestit: 401
Liittynyt: La Marras 23, 2013 8:05 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Mr. MF »

Rescuer kirjoitti: Pasilan kotietsinnästä tehdyssä tutkintapyynnössä taitaa olla kyse siitä, että pakkokeinoja on kohdistettu myös henkilöihin joita ei epäillä rikoksista.
Tämäkin seikka on kuin toisintoa vuoden 2007 epäilystä. Myös silloin tutkinnalla mopo karkasi eräiden tahojen mukaan todella mallikkaasti käsistä ja ulkopuolisia kyykytettiin huolella. Taisin mainita jo tässäkin ketjussa jotain sinnepäin että jos tutkinnalla olisi käsissään pitäviä todisteita, ei tuollaista mahtipontista sarvien kalistelua tarvittaisi ollenkaan. Mutta vaikuttaa vahvasti siltä, että myös tässä tapauksessa tyhjät tynnyrit kolisevat äänekkäimmin. No, tuon sanonnan paikkansapitävyys nähdään aikanaan.
Nimby
Olivia Benson
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Elo 17, 2012 9:50 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Nimby »

Totta helvetissä ne tynnyrit kolisevat tyhjyyttään :D . Nehän ehti sisällön myydä. Sieltä tyhjistä tynnyreistä saat selityksen siihenkin, että mistä löytyi parisatkua taloprojektiin, jota ei pysty palkoilla, lainoilla tai perinnöillä selittämään. :idea:
jtk
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Tammi 14, 2008 11:42 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja jtk »

Kotietsintä liittyy huumepoliisin päällikön Jari Aarnion juttuun. Aarnion alaisten epäillään osallistuneen samaan törkeään huumausainerikokseen, josta Aarniota epäillään.

Kuvalehden jutusta juttu menee oikeuteen ja näyttö ei riitä mihinkään suureen jotain sakkoja voi tulla ja Aarnio jatkaa taas huumepoliisin päällikkönä.

Ja KRP koittaa keksiä koko ajan AARNION päänmenoksi jotain kissa hiiri leikki jatkuu
Mr. MF
Sofia Karppi
Viestit: 401
Liittynyt: La Marras 23, 2013 8:05 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Mr. MF »

jtk kirjoitti:Kotietsintä liittyy huumepoliisin päällikön Jari Aarnion juttuun. Aarnion alaisten epäillään osallistuneen samaan törkeään huumausainerikokseen, josta Aarniota epäillään.

Kuvalehden jutusta juttu menee oikeuteen ja näyttö ei riitä mihinkään suureen jotain sakkoja voi tulla ja Aarnio jatkaa taas huumepoliisin päällikkönä.

Ja KRP koittaa keksiä koko ajan AARNION päänmenoksi jotain kissa hiiri leikki jatkuu

Tuskimpa. Nyt on niin mittavat keinot ollut käytössä että muutoksia on luvassa tavalla tai toisella.

Joko Aarnio on pihalla tai sitten joku muu, mutta entinen meno ei jatku.
Metal
Armas Tammelin
Viestit: 88
Liittynyt: Ke Tammi 08, 2014 2:11 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Metal »

Sillä ei ole väliä, kuka on tehnyt mitä, mutta jos huumekytät eivät pysty noudattamaan lakia toiminnassaan, niin porukkaa täytyy irtisanoa niin kauan, kunnes lakia aletaan noudattaa. Suomessa viranomaisten toimintaa säätelevät lait ovat tosin niin mielivaltaisia ja pyöreästi muotoiltuja ja oikeusvalvontaelinten(sic) valvonta niin suopeaa, että niiden rikkomiseen vaaditaan jo yritystä.
Paikalla
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5983
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Mr. MF kirjoitti:Tuskimpa. Nyt on niin mittavat keinot ollut käytössä että muutoksia on luvassa tavalla tai toisella.

Joko Aarnio on pihalla tai sitten joku muu, mutta entinen meno ei jatku.
KRP sai jo ne muutokset mitä halusikin. Vaikka Aarniota huumepoliisin päälliköksi tituleerataan, niin oikea tittelihän oli paljastavan rikostutkinnan toimintayksikön päällikkö. Ja entisen huumepoliisin lisäksi siihen kuuluu mm. järjestäytyneen rikollisuuden tutkinta. Käytännössähän tuolla Poliisihallituksen salaisella määräyksellä (josta uutisointi löytyy tästäkin ketjusta) koko yksiköstä tehtiin KRP:n juoksupoika.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
HerculeP
Scooby-Doo
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Tammi 22, 2014 12:01 am

Re: Huumepoliisipäällikkö Jari Aarnion lahjusjupakka

Viesti Kirjoittaja HerculeP »

Nimby kirjoitti:
Mr. MF kirjoitti:Laitan tämän tähän ketjuun koska on aiheellista epäillä että tämä KRP:n asenne vaikuttaa vahvasti tässä Aarnionkin jutun taustalla. Eli kyse on KRP:n loputttomasta vallanhimosta, se haluaa selkeästi olla päällikkövirastojen päällikkövirasto.
Etenkin kohta "KRP:n loputtomasta vallanhimosta" sai aikaan hillittömät hörönaurut, kiitos siitä :D .
Ei organisaatio itsessään voi olla vallanhaluinen. Yksittäiset henkilöt organisaation sisällä kyllä. Itse näen uudistuksen resurssien kohdentamisen kannalta järkevänä. Keskitetäänhän sairaanhoitopiireissäkin vaativat tapaukset suurempien yksikköjen hoidettavaksi. Ei ole taloudellisesti kannattavaa pitää jokaisen Takahikiän paikallispoliisissa omaa rikoksentorjuntayksikköä tyhjän panttina vaan kilauttaa tarvittaessa KRP paikalle leffojen FBI-tyyliin. Pienten paikkakuntien kiusallisista jääviysongelmistakin päästään eroon kertaheitolla. :wink:

Sitten Aarnioon. Marraskuun loppupuolella Paaterot ym. vaativat "vuotajapoliisien" päitä vadille, kun Aarnio/vinkkimies-Vilhunen kytkös tuli julki. Viime viikon uutisoinnin perusteella tämän kaksikon suhteesta on tiennyt myös joku tynnyrijuttulainen ja Pasilan miehestä lienee teletallennettakin. Eli jos tutkinta olisi aikanaan asianmukaisesti hoidettu niin kytköksen olisi kontulalaisjärjen mukaan pitänyt tulla ilmi aiemmin teletallenteina ja nyt ilmeisesti myös kanssasyytetyn kertomuksiin perustuen.
Pitiköhän Alibin juttu tuolta osin siis paikkansa, että Aarnio olisi pimittänyt tallenteita ja kieltäytynyt luovuttamasta KRP:lle? Motiivina näyttäisi olevan (ei vinkkimiehen) vaan oman perseen suojelu.
En mä tuossa vallanhalua tai vainoamista näe kenenkään taholta, että juttu nyt tutkitaan perusteellisesti. Ainoa mitä näen on sairaalloisen ahneen kaksikon joista kumpikin on oman jenginsä moraalikoodiston pettänyt kaikkein kusipäisimmällä tavalla. Kun nyt molemmilta taisi mennä "hienot" uraputket vessanpöntöstä alas tutkinnan myötä niin voi vaan kysyä, että olikohan sittenkään sen arvoista ja pitkällä tähtäimellä järkevää. :? Vouti kun tuppaa huumejutuissa viemään tuhkat naapurinkin pesästä korvausten muodossa ja mainetta ja sen menetystä ei voi edes rahassa mitata.
Kaksikon suhteista tienneiden listasta puuttuu eräs ilotyttö. Miksi?
Vastaa Viestiin