Älä huoli, katson kyllä koiraani silmiin, ihan äsken lenkillä jopa rapsutin sitä.
Kukaan tuskin rapsuttaa sitä podengoa, jota paikalliset viranomaiset ovat yrittäneet jo pitkään saada kiinni. Koditonta tai jostain kaukaa karannutta koiraparkaa, joka luikkii pitkin pusikoita ja käy ihmisten terasseilta varastamassa kaiken syötäväksi kelpaavan, sekä juoksee autojen eteen mitään varomatta. Koira on juossut ympäriinsä jo kaksi vuotta ja tappanut kolme vapaana ulkoilevaa kotikissaa. Mutta kyllähän siitä varmaan oivan kotikoiran saa, kun vähän uskoo? Kun niinku saavat sen kiinni, vievät tarhalle ja laittavat kuvat nettiin!
Juuri luin lehdestä (Uusi Fuengirola), että Malagan eläinsuojeluviranomaiset ottivat elokuussa kiinni 151 (!) hylättyä koiraa, kissaa ja muuta lemmikkieläintä. Näistä 4 koiraa ja yksi kissa palautui omistajilleen.
Loput joutuivat tarhalle, josta 58 koiraa ja 26 kissaa saivat elokuun aikana uudet kodit Espanjasta, 2 koiraa ja 14 kissaa adoptoitiin ulkomaille.
No näissä kodin saaneissa ja adoptoiduissahan ei ollut näitä elokuun aikana löytyneitä, vaan aiemmin löytyneitä ja säilöttyjä. Tarhan tämänhetkistä eläinmäärää en uskalla edes arvioida.
Kaikissa Suomesta katsottuna ulkomaanmaissa on erilaiset tautikannat, erilaiset saivareet ja sun muut, joita välttämättä ei voida täysin poistaa, kun eläimiä rahdataan "pelastettuina" Suomeen.
On olemassa säädöksiä rokotuksista, madotuksista sun muista ja on olemassa myös monia eri tapoja kiertää nämä säädökset.
Ihan esimerkkinä heisimatolääkitys, joka vaaditaan vaikkapa Eestistä Suomeen tultaessa.
Evira on antanut määräyksen, mutta edelleen sitä kierretään madottamalla koira jo Suomessa lyhyen Eestiin suuntautuvan näyttelyreissun vuoksi, vaikka koira pitäisi nimenomaan madottaa Eestissä ennen Suomeen paluuta.
Heisimatolääkitys ei ole ennaltaehkäisevä, vaan toimii vain ja ainoastaan juuri tietyllä ajanjaksolla annettuna.
Tiedän Venäjältä tuodun moniakin koiria väärin rokotustodistuksin, koiralla on siis rokotustodistus, mutta tosiasiassa koira ei ole koskaan rokotuksia saanut, tällä toimenpiteellä saadaan pentu Suomeen todellista, lainmukaista, tuontiaikaa nopeammin.
Kaikki tällainen kierto ja kaarto lisää tautiriskiä Suomessa.
Minun puolestani ihmiset voivat ottaa koiransa mistä haluavat, kunhan järjestön toiminta on lainpuitteissa ok ja koiraa ei oteta vain "pelastaakseen".
Samassa juurikin nämä Romanian koirat; mistä niiden kastrointiin, rokottamisiin, kuntoonhoitamisiin, asiakirjoihin mahtaa löytyä rahat?
Jokainen päivä tarhalla maksaa, jokainen uusi koira maksaa rahaa. Koirat roikkuvat viikosta, kuukaudesta, jopa vuodesta toiseen erinäisten "Pelastetaankoirat"-järjestöjen sivustoilla kuvineen, sekä katkeransuloisine teksteineen. Yksi ilman silmää, toinen ilman jalkaa.
Kuka sen maksaa?
Ja mikä on näiden tarhalla roikkuvien koirien elämänlaatu?
Edelleen, pienessä kopissa, satoja koiria ympärillä.
Yksikään näistä koirista ei koe tuskaa sen puolesta, että se lopetetaan.
Yksi siisti laukaus, tai vastaavsti eläinlääkärin kaksi piikkiä ja katso, koiran kärsimykset on lopetettu.
Sitä minä kutsun humaaniudeksi. Enkä sitä, että istuvat siellä häkeissään vuodesta toiseen.
Lisänä vielä se, että monetkin yhdistykset laativat koiraa "adoptoitaessa" asiakirjat, joilla kukaan ei edes rotuelukkaa ostaisi. Eläimen omistussuhde jää siis järjestölle, ostaja/adoptoija on vain maksumies. Surprise? NOT
Niin, että "kerjäläinen", kyllä minä koirani hoidan, paremmin kuin moni muu