alpo holisti kirjoitti:
NO VÄHÄ hEI VOI AUTTAA-(kki?)
Alla hieman toisenlainen esitys asiasta:
KUUNTELE (kuulokkeilla!):
https://dl.dropboxusercontent.com/u/605 ... aaki4x.wav

En parhaalla tahdollakaan kuule sanaa LÄHE (viimeinen kirjainhan on Ä!).
En kuule sanaa ANNU näytteet (1-13).
Äänteet tuottavat uhrille ilmeisiä vaikeuksia,
(oäeioiauaa!)
joten hän lienee jo loukkaantunut ko. hetkellä.
Tämä näyttää olevan ikuisuusaiheita - ei siinä mitään: kohdassa tiivistyy kaksi
erilaista tulkintaa tapahtumista. AH:n tulkinta kallistuu syyttäjän ja Tuija Niemen tulkinnan suuntaan: "1:48 Jukka: (No vähä voit auttaakii)" (Vrt. AH: "No vähä hei vo auttaaki")
Joka tapauksessa henkihieverissä oleva uhri pyytää Auerilta apua – auttajaksi muita ole ei
(sanaa "auttaa[ki]" ei kukaan ole kyseenalaistanut). Syyttäjän tulkinnan mukaan tämä tapahtuu sen jälkeen, kun Lahti on ”herännyt” tiedottomuudesta Auerin telottua tämän veitsellä henkihieveriin.
Siis ”No vähä hei vo auttaaki” - vaikka olekin telonut. AH on muokannut kohtaa kohinanpoistolla yms. selkiyttääkseen vokaaleja ja merkityksiä.
Toipuminen puolikin tuntia aikaisemmin annetuista iskuista on sinänsä epätodennäköistä, eikä sovi yhteen Lahden vammojen kanssa: sisäinen verenvuoto olisi todennäköisesti jo ollut kohtalokasta.
Lisäksi tallenteella on valitusta, joihin liittyy iskujen ääniä.
Ensimmäisissä litteroinneissa äänitutkija Niemi on havainnut ulkopuolisen
tekijän ääniä tallenteelta. Hemmi on saanut eristettyä tallenteelta ääniä,
jotka voi tulkita veitsen iskuiksi. Nämä äänet kuuluvat silloin kun Auer on puhelimessa.
Nämä seikat tukevat ulkopuolisen tekijän mahdollisuutta. (Käräjätuomari Ilveskoski KO:n päätöksessä, s. 94, vahvennus Zem.)
Ja miksi uhri aloittaisi toipumisen jälkeen valituksen huudolla ”Se jäi kii” ajassa 0:18 – 0:19?
http://www.nbl.fi/~nbl3145/kntl/nb/sejaikii.wma
Tämä sopii ulkopuolisen kanssa käytyyn kamppailuun, mutta tuskin tiedottoman miehen heräämisprosessin alkupuolelle.
Samoin AH:n esimerkkiä pian seuraava (ja itse asiassa kaksi kertaa toistuva) ”Kylhä nous” (taustalla n. 1:43 + selkeämmin n. 1:51) on ennemmin
kamppailuääni tai
varoitusääni kuin pelkkä valitusääni. Syyttäjä: ”hänen äänteIynsä on valitusta ja huutoa, joka ei varsinaisesti ole suunnattu kenellekään tietylle henkilölle”. Kyseessä on kuitenkin selkeä lause, joka kertoo jskn (ulkopuolinen tekijä) ja on tietysti suunnattu jllkn (Auerille).
Nimimerkki Kuolema puolestaan on esittänyt Alpo eristämän kohdan kohdan tulkinnaksi kolme vaihtoehtoa:
00:01:48:32 - WTF?! Ihan maksimivolyymillä kuuluu miesäänen huuto, josta on tosi vaikea saada selvää! "duu ähä annu auddaa *klik*"... Voi kyllä olla vaikka mitä: "Tuu vähä annu auttaan", "No lähe annu auttaa sitä", "no vähä annu auttaa". HUOM! Muistan, että litteroinnissa on teksti "no vähän voit auttaaki" - eli onko se muka tää kohta? Jooh, tuossa lopussa kuuluu kyllä "ki", mutta se ei kuulosta lainkaan ihmisääneltä, vaan on terävä naksahdus. MUTU: paras veikkaus on "Tuu vähä annu auttaa" ja kohdaldus päälle.
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... 40#p489403
Kuolemalla siis kolme vaihtoehtoa, johon kaikkiin sisältyy ”Annu” (mitä AH:n tulkinnassa ei ole:
duu ähä annu auddaa *klik*
Tuu vähä annu auttaan
No lähe annu auttaa sitä
Entä Auerin reaktiot avunpyyntöön? Synnyttäisikö Jukan herääminen (jos Auer olisi teloja) sellaisen äkillisen raivonpuuskan, mitä Murhainfolaiset ovat kuvailleet? Onhan Auer kuullut uhrin valitusta jo puhelimessa ollessaan – pyytänyt jopa päivystäjää kuulemaan: ”0:54 Epäilty: Kuuleksa ku mun mieheni huutaa?” (Tosin päivystäjä ei enää ole yhteydessä - mahdollisesti kuitenkin kuulee?) Miksi sitten äkillinen raivonpurkaus: ”1 :54 (Mitäkö)(pitääkö)/ huutaa raivokkaasti”? Jota kuitenkin seuraavat pakojuoksun äänet?
Kyseessä on tietysti kauhistus, kun havaitaan ulkopuolinen surmatyössä.
http://www.nbl.fi/~nbl3145/ut.htm
http://www.nbl.fi/~nbl3145/litteraatiosta.htm#five
Auer on kertonut kuulustelussa 6.12.2006:
Jossain kohtaa Amanda tuli puhelimeen. Menin katsomaan, kun Jukka huusi Annu.
Hätäpuhelutallenne vahvistaa, että näin on tapahtunut. Kuolemakin on ollut sitä mieltä.
Eikä myöskään Alpon suodattamasta kohdasta Annu ole hävinnyt mihinkään - eikä muutu muotoon "hei vo":
https://dl.dropboxusercontent.com/u/605 ... aaki4x.wav
Muiltakin osin syyttäjän teonkuvaus sopii huonosti yhteen hätäpuhelun kanssa.