Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
vempele
Martin Riggs
Viestit: 645
Liittynyt: To Marras 24, 2011 6:21 pm

Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja vempele »

Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Maanantai 14.4.2014 klo 03.24

Yhdysvalloissa Utahin poliisi on pidättänyt naisen, jonka kotoa löytyi seitsemän vastasyntyneen lapsen ruumiit.

Etsinnöissä naisen kotoa Utahista löytyi seitsemän lapsen ruumiit. (AP)

Poliisin epäilee, että lasten äiti on tappanut vastasyntyneet.

Poliisi pääsi tapauksen jäljille saatuaan vihjeen asiasta naisen entiseltä aviomieheltä. Etsinnöissä naisen kotoa löytyi seitsemän lapsen ruumiit.

Naista odottavat murhasyytteet.

Poliisin tutkimuksissa selvisi, että pidätetty nainen oli synnyttänyt lapset kymmenen vuoden aikana.

Naisella on kolme lasta, jotka kaikki ovat syntyneet ennen järkyttäviä tapahtumia.
STT-AFP
Miksi nämä vuoden-äidit ei tee aborttia? luulisi olevan helpompi keino hoitaa ei toivottu lapsi pois päiväjärjestyksestä. Voihan se olla että raskaus on ollut liian pitkällä, mutta olisihan taaperon voinut laittaa vaikka kiertoon. Ei näitä pullamössö jenkkejä pysty ymmärtämään.
oon sisältä kuollu ja risti mun naamassa merkkaa sitä
janita
Jane Marple
Viestit: 1071
Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 5:58 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja janita »

vempele kirjoitti: Miksi nämä vuoden-äidit ei tee aborttia? luulisi olevan helpompi keino hoitaa ei toivottu lapsi pois päiväjärjestyksestä. Voihan se olla että raskaus on ollut liian pitkällä, mutta olisihan taaperon voinut laittaa vaikka kiertoon. Ei näitä pullamössö jenkkejä pysty ymmärtämään.
Voi olla vähän haastavaa tehdä abortti, jos uskonnollinen vakaumus ei salli edes ehkäisyä. Tämä tapahtui Utahissa, missä elää huomattava määrä mormoneja ja tuo suuri lapsiluku antaisi vähän viitteitä siitä, että tällainen on taustalla.

Toiseksi Jenkeissä monessa osavaltiossa, vaikka abortti sallittua onkin, ei hyväksytä julkisten varoin niiden toteuttamista, joten huono-osaisilla ei ole yksinkertaisesti varaa aborttiin.
Kat_Revolver
Harjunpää
Viestit: 321
Liittynyt: Su Joulu 02, 2012 10:32 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Kat_Revolver »

Kertokaa mulle mikä logiikka on siinä, että ei voi tehdä aborttia uskonnollisen vakaumuksen takia, mutta jo syntyneen vauvan murhaaminen on ok?
Muovipussi päähän ja ruumis suohon.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Ei kai siinä mitään järkeä eikä logiikkaa olekaan. Ehkä vain tietämättömyyttä ja varattomuuttakin.
Onhan Jenkkilässä ollut ja tulee olemaan näitä olevinaan uskovaisia pressoja, jotka eivät hyväksy aborttia, mutta sallivat kuolemantuomion. Yhtä skitsofreenistä.

En toisaalta tiedä, miten uskovaisia tuossa perheessä oltiin vai oltiinko ollenkaan, koska oli tullut avioero. Mormonien uskontoon ei avioero kuulu. Ellei sitten sääntöjä ole muutettu.

Entäs tuo entinen aviomies? Mikä on hänen osuutensa? Kyllä hän on varmaan tiennyt vauvasurmista jo alusta asti. Miksi hän ei puuttunut tapahtumiin aiemmin? Vaikka estänyt surmat?
Nyt vasta, kun luultavasti vaimo heitti kotoa, meni kostoksi kantelemaan.

Tietysti oli hyvä, että teko tuli ilmi, enkä puolustele, mutta esitin vain yhden mielipiteen.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15388
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja URSA »

http://yle.fi/uutiset/yhdysvaltalaisnai ... aa/7190539
Yhdysvaltalaisnaisen epäillään tappaneen kuusi vauvaa
Naisen vankilasta vapautunut ex-mies löysi vauvojen ruumiit pahvilaatikoista siivotessaan autotallia.

Yhdysvaltalaisen 39-vuotiaan naisen epäillään tappaneen useita lapsiaan ja kätkeneen näiden pahvilaatikoihin suljetut ruumiit autotalliinsa. Poliisit ovat löytäneet seitsemän vuosina 1996 – 2006 syntyneen vauvan ruumiit Utahin osavaltion Pleasant Grovessa sijaitsevan talon autotallista.

Viranomaisten mukaan nainen on tunnustanut kuristaneensa tai tukehduttaneensa kuusi vauvaansa. Yhden lapsista arvioidaan syntyneen kuolleena.

Epäilty rikossarja paljastui, kun naisen vankilasta vapautunut entinen mies ryhtyi siivoamaan tallia. Poliisi ei epäile miestä rikoksesta, mutta uskoo yhden naisen perheenjäsenistä sekaantuneen rikokseen. Naisen kolme tytärtä, yksi teini-ikäinen ja kaksi täysi-ikäistä, asuu yhä kotona.

Keskiluokkaisen asuinalueen asukkaat ovat järkyttyneet ruumislöydöstä. He kuvailevat naista ja tämän perhettä mukaviksi ihmisiksi ja hyviksi naapureiksi. Uutistoimisto AP:n haastattelemat naapurit kertovat, etteivät huomanneet naisen olleen raskaana.
Epäilen ainakin osan vauvoista olevan noiden kotona asuvien tyttärien synnyttämiä, ja tyttöjen äiti on vain ottanut rikokset niskoilleen tunnustamalla teot. Mikä tietysti on vielä pimeämpää, koska silloin osa perheestä on todella ollut tietoinen autotallin sisällöstä. Varmaankin vauvojen ruumiista otetaan DNA-näytteet, ja lasten oikeat äidit selviävät perheenäidin tunnustuksesta huolimatta.

Entinen aviomies on ilmeisesti sitten ollut vankilassa sen ajan, kun vauvoja on syntynyt.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

No, ilmeisesti entinen mies ei sitten ole tietoinen asiasta millään tavoin tuon uutisen mukaan.
Toivottavasti tästäkin kimurantista jutusta tulee selko. J a oikea/t tekijä/t joutuvat vastuuseen.
Odottelen kyllä jatkoa tälle jutulle.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
Evil Lindros
Hetty Wainthropp
Viestit: 478
Liittynyt: Ke Heinä 17, 2013 1:45 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Evil Lindros »

Mikähän itu siinä on ollut säilöä ne autotalliin? Jos olisi heittänyt pahvilaatikot roskiin, ei kukaan tietäisi vieläkään mitään.
Atlanta
Adrian Monk
Viestit: 2565
Liittynyt: Ma Joulu 17, 2012 12:46 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Atlanta »

Samaa mietin minäkin,että miksi ruumiita ei hävitetty. Mutta tulin tulokseen ,että kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.
Ei mikään tuossa jutussa ole ihan täyspäisen hommaa.
"Kaiken viisauden alku on tosiasioitten tunnustaminen". J.K.Paasikivi.
kip
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Su Syys 02, 2012 10:10 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja kip »

Jos kyse on mielenterveysongelmaisesta (no sekopää tuo on joka tapauksessa, mutta tarkoitan, että taustalla ei ole juurikin esim. uskonnollisia syitä), voi hyvinkin olla, että hän on kokenut kuitenkin jotakin yhteyttä vauvoihin. Tai raastavaa syyllisyydentunnetta, joka on pakottanut "pitämään vauvoista huolta", ruumiiden hautaaminen tai muutoin kotoa poisvieminen voisi hyvinkin tuntua lopulliselt hylkäämiseltä tms. Ihan kuin sillä enää mitään merkitystä olisi.... :roll:

Uskonnolliset syyt; jos Kirjassa lukee, että abortti on kielletty, sitä ei tehdä. Jos siellä lukee epämääräisesti, että "kenenkään ei tule kasvattaa enempää lapsia kuin kykenee huolehtimaan" tms, vauvan voi murhata. Sairas mieli tietenkin, ei uskonnollinenkaan terve mieli noin toimi.

Taloudelliset syyt: jenkeissä abortti voi olla todella kallis, ja se häpeä voi olla vielä suurempi. Kotiinsa linnottautuminen ja siten raskauksien salaaminen voi tuntua helpommalta. Epämääräisissä oloissa tehty abortti on lisäksi naiselle iso terveysriski. Edelleen korostan, että hullu silti...
Kat_Revolver
Harjunpää
Viestit: 321
Liittynyt: Su Joulu 02, 2012 10:32 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Kat_Revolver »

Okei. Miksi ex-mies meni siivoamaan autotallia? Jos koti on naisen ja tytärten, niin mitä se exä siellä enää hosuu. Missä vaiheessa he ovat eronneet? Onko kuitenkin vielä sutinaa? Tämä yksityiskohta kiinnostaisi koska tässä skenaarioni:

Nainen ja mies ovat naimisissa, heillä on lapsia ja he asuvat yhteisessä kodissa. Mies tekee rikoksen ja joutuu vankilaan. Jossain vaiheessa tätä on/off-suhdettaan pariskunta eroaa, mutta ei varsinaisesti missään vaiheessa lopeta touhujaan kokonaan. Miehen istuessa nainen hosuu omiaan ties kenen kanssa ja koska ei osaa käyttää ehkäisyä, eikä halua vankilassa istuvan miehensä saavan tietää niin päätyy sitten tähän ratkaisuun. Joku tyttäristä avustaa esim. synnytyksissä ja on näin ollen myös sekaantunut rikoksiin.
Muovipussi päähän ja ruumis suohon.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15388
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja URSA »

Mihinköhän tuo arvio lasten syntymävuosista (1996-2006) perustuu? Jos niin arvellaan tässä vaiheessa vain naisen tunnustuksen perusteella, hän on saattanut valehdella siinäkin, ettei kukaan epäilisi hänen tyttäriään lasten äideiksi. Tajusin nyt, että ex-aviomiehen olisi pitänyt istua todella kauan vankilassa, jos hän ei ole asunut samassa talossa samaan aikaan lasten surmien kanssa. Tai sitten avioerosta on jo pitkä aika.

Kuvittelisin, että ex-aviomies on siivonnut autotallia löytääkseen sieltä jotakin hänelle kuuluvaa. Tai sitten hän on kuitenkin tiennyt jonkin olevan vialla, ja on nyt halunnut kostaa ex-vaimolle löytämällä ruumiit.

Tuolla linkin sivulla on videolla perheenäidin pidätyskuvat. Ei näytä olevan kaikki kunnossa;
http://edition.cnn.com/2014/04/14/us/ut ... =allsearch
Avatar
Thelea
Martin Beck
Viestit: 846
Liittynyt: Ke Marras 23, 2011 12:22 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja Thelea »

nindada kirjoitti:Uskonnolliset syyt; jos Kirjassa lukee, että abortti on kielletty, sitä ei tehdä. Jos siellä lukee epämääräisesti, että "kenenkään ei tule kasvattaa enempää lapsia kuin kykenee huolehtimaan" tms, vauvan voi murhata. Sairas mieli tietenkin, ei uskonnollinenkaan terve mieli noin toimi.
Samassa kirjassa myös sanotaan että ei saa tappaa.

Ja missä siellä (muuten kuin laveasti kymmentä käskyä tulkiten) kielletään abortti? En ole kyseistä opusta paljoa lukenut.
"Everything will be fine in the end. If it's not fine, it's not the end." - Maxine (kertoi isänsä sanoneen näin), Amyn lailla.
kip
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Su Syys 02, 2012 10:10 pm

Re: Naisen kodista löytyi seitsemän lapsen ruumiit

Viesti Kirjoittaja kip »

^ No sepä se, sitä(kin) kirjaa kun lukee, löytää hyväksynnän tai tuomitsemisen asialle kuin asialle, oikein kun tulkitsee. :wink: Luki siellä mitä luki, niin faktaa on että tiettyjen uskonnollisten lahkojen piirissä abortti on ehdoton synti. Tappaminen, tai hoitamatta jättäminen (vauva kuolee yleensä aika nopeaan syntymän jälkeen ellei saa hoitoa, en tiedä millaiset kuolinsyyt näille vauvoille on selvinnyt) ei välttämättä tunnu sairaassa mielessä niin pahalta. Mutta toki on mahdollista että kyse on vain narsistisesta tms. ihmisestä, tai mistä tahansa muustakin skenaariosta.
Vastaa Viestiin