Pienkone putosi Jämijärvellä 20.4.2014

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
suurmuffinsi
Susikoski
Viestit: 40
Liittynyt: La Huhti 19, 2014 12:17 am

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja suurmuffinsi »

Laskuvarjohyppäämisen harrastaminen on riskibisnestä, aina on olemassa hengen menettämisen vaara, nyt se realisoitui.
herrahattu
Alokas
Viestit: 8
Liittynyt: Ma Elo 20, 2012 4:52 am

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja herrahattu »

Ahtojää kirjoitti:
Ainoa kysymys mielessä tietenkin on, että miksei vaikka kokeneemmat hyppääjät saaneet autettua muita hyppäämään ensin? Ei toki näillä tiedoilla pidä ketään kuitenkaan syyllistää, mutta mielenkiintoista miksi näin kävi.
tässä vastaus miksi kukaan ei voinnut auttaa toisia. tapahtumat ovat ohi niin nopeasti ja g-voimat liiskaa matkustajat kiinni seiniä. Vain koneen ovilla olleilla ollut mahdollista hypätä.
http://www.katsomo.fi/?progId=337396

Arvauksia: Lentäjä ymmärtänyt silmänräpäyksessä että nyt ollaan pulassa ja syöksynyt omasta ovestaan ulos. Takaovella ollut kaksi hyppääjää istumassa jalat jo ulkona tai jo hypänneet..
tuosta videota maailmalta samantyyppisestä jutusta http://www.youtube.com/watch?v=QmTa2ogcgbo
TaikaJim
Alibin satunnaislukija
Viestit: 65
Liittynyt: Ke Elo 29, 2012 4:55 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja TaikaJim »

Onnettomuuden tutkinnanjohtaja Pentti Lehtimäki vahvisti maanantaina Iltalehdelle, että yksi pelastuneista oli koneen lentäjä.

- Lentäjä oli selviytyneiden joukossa. Pelastuneita ehdittiin jututtaa nopeasti paikan päällä, mutta kaikki heistä olivat vielä eilen illalla sairaalahoidossa. Kellään pelastuneista ei ole hengenvaaraa, eivätkä vammat ole vakavia. Pelastuneita tullaan kuulemaan todennäköisesti tämän päivän aikana.
Hyvin arvelit.

Lähde: IL:FI
hernemaissipaprika
Alibin satunnaislukija
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Marras 22, 2013 9:07 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja hernemaissipaprika »

Aika ikävää syyllistämistä saa lukea tämän tapauksen yhteydessä. Enkä puhu nyt pelkästään murha.infosta vaan jopa hesarin kommenteissa sitä on. Tää on just tätä suomalaista tyyliä että heti etsitään syyllisiä. Ei pitäisi lähteä sille linjalle kun ei tiedetä vielä yhtään, mitä on tapahtunut ja ei ole kokemusta laskuvarjohypystä tai lentämisestä. Kaikki koneessa olleet olivat käsittääkseni kokeneita hyppääjiä, mutta niin se vaan voi sattua ihan kelle tahansa. Ei se välttämättä ole yhtään kenenkään syy. Ihminen ei voi hallita kaikkea, vaikka jotkut niin haluavatkin kuvitella.

Syvät osanotot kaikille jota tämä tapaus koskettaa ja jaksamista.
Alibaba

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Alibaba »

Konetyypissä on hyppyovi oikealla. Yhden terävän kuvan ja MTV:n kuvasarjan perusteella näen, että kone kieppui vasen siipi ylhäällä. Hyppyovi on oikealle avautuva, joten se oli osaksi alaspäin. Kieppuminen vastapäivään tekee kaikesta irtonaisesta, myös ihmisistä koneen sisällä massaa, joka iskeytyy kovaakin ohjaamon mittaritauluun ja pyrstön ahtaaseen suppiloon. Siinä menee taju.

Toinen syy on mahdollinen räjähdys. Koneen tukirakenteet on tuettu ylätasoon polttoainetankeista runkoon. Vasemmassa säiliössä tapahtunut räjähdys on tehnyt painepiikin sisään ja heittänyt siiven pois. Paine on avannut mahdollisesti lentäjän oven ja pudottanut hyppyovesta ne pelastuneet. Sama painepiikki on tehnyt toimintakyvyttömäksi mahdollisesti osan hyppääjistä.
Täysi Purenta
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: Pe Huhti 16, 2010 11:05 am

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Täysi Purenta »

Kun kone alkaa kieppua, ovat matkustajat seinillä litassa kuin kärpäset ja G-voimat estävät heidän pääsynsä ulos. Vain pilotti jolla on oma ovi ja ihan ovella olleet hyppääjät ovat olleet edes teoriassa mahdolliset ulospääsijät. Heidänkin ulospääsynsä on miltei ihme.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15362
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja URSA »

http://www.hs.fi/kotimaa/J%C3%A4mij%C3% ... 8043699834
Jämijärven lento-onnettomuus saattoi johtua vahingossa auenneesta varjosta
21.4.2014 11:15 0

Jämijärvellä sunnuntaina sattunut tuhoisa lento-onnettomuus saattoi johtua tahattomasti auenneesta laskuvarjosta.

Onnettomuudessa kuoli kahdeksan henkilöä. Poliisin mukaan he olivat kaikki Tampereen laskuvarjokerhon jäseniä.

"On erittäin todennäköistä, että koneesta on kiivennyt pari henkilöä ulos ja toisen päävarjo on auennut tahattomasti", sanoo kerhon perustajajäsen Veikko Korhonen HS:lle.

Korhosen mukaan tällaisessa tilanteessa raju potkuvirta saattaa vetäistä hallitsemattoman varjon koneen siiven alta korkeusperäsimeen.

Pahimmillaan tämän seuraus on, että varjo heittää hyppääjään päin koneen peräsiipeä, joka rikkoo siiven ja pudottaa koneen syöksykierteessä hallitsemattomasti maahan.

Tällaisessa tilanteessa koneesta voivat pelastua käytännössä ainoastaan lentäjä sekä koneen ulkopuolella olleet hyppääjät, Korhonen sanoo.

Syöksykierteessä putoavasta koneesta ulos pääseminen on G-voimien takia äärimmäisen vaikeaa.

Korhonen arvioi, että näin on käynyt Jämijärven onnettomuuden kohdalla.

"Toinen hyppääjistä on saattanut pelastua pelastusvarjon ja toinen päävarjon avulla. Oletan, että näin on käynyt, sillä kaikki menehtyneet löydettiin koneen hylystä", Korhonen sanoo.

Korhosen arviota tukee myös se, että onnettomuudesta pelastui lentäjän lisäksi kaksi muuta henkilöä.

Yli 45 vuotta aktiivisesti laskuvarjouheilua harrastanut Korhonen välittää
päälimmäisenä asiana surunvalittelunsa menehtyneiden omaisille ja kaikille asianosaisille.

"Suomessa on nyt varmasti jokainen ilmailija ja laskuvarjohyppääjä syvän surun murtama."

Onnettomuustutkintakeskuksen johtava lento-onnettomuustutkija Ismo Aaltonen pitää vaihtoehtoa "mahdollisena".

Aaltosen mukaan tutkinta on kuitenkin vasta alussa eikä heillä ole vielä tietoa koneen putoamissyystä.

Aaltonen kertoi sunnuntaina HS:lle, että poliisin hallussa on hyppääjien kypäräkamera tai -kameroita.

Vielä ei tiedetä, löytyykö niistä onnettomuustutkinnan kannalta hyödyllistä aineistoa.

"Nyt on erittäin tärkeää selvittää, että mitä siellä korkealla ilmassa tapahtui", Aaltonen sanoi.

Aaltosen tai poliisin tiedossa ei ole, että koneessa olisi ollut teknisiä vikoja.

"Selvitämme sitäkin. Kone on palanut erittäin pahasti", Aaltonen sanoi.

Aaltosen mukaan laskuvarjohyppääjille sattuvat onnettomuudet ovat erittäin harvinaisia. Sunnuntain lentoturma oli yksi Suomen kaikkien aikojen vakavimmasta lento-onnettomuuksista.
Yleensä onnettomuuksia tapahtuu silloin, kun joku tekee virheen, ja on luonnollista, että sivulliset haluavat tässäkin tapauksessa saada pian selville, mikä johti onnettomuuteen. Se ei ole välttämättä syyllistämistä. Lentokoneen ei olisi kuulunut pudota, ja luonnollisesti kaikki haluavat tietää mahdollisimman pian, miksi se putosi.

Tuo lainaamani uutisen mahdollinen selitys onnettomuudelle on sellainen, joka selittäisi kaikki onnettomuuden yksityiskohdat ja sen, miksi lentäjä oli pelastuneiden joukossa. Siinä tapauksessa kone putosi ikävän ja odottamattoman tapahtumaketjun seurauksena.
Dynamo
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ti Helmi 18, 2014 7:21 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Dynamo »

Päivi Räsänen Jämijärven turmasta: "On aika ottaa opiksi"

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042 ... 3_uu.shtml
Räsäsen kommentti asiaan ei yllättänyt lainkaan.
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042 ... 2_uu.shtml

Jämijärven lentoturman nuorin uhri 23-vuotias nainen
Maanantai 21.4.2014 klo 13.22

Kahdeksan ihmistä kuoli pienkoneen maahansyöksyssä Jämijärvellä Satakunnassa.

Kahdeksan kuoli koneen maahansyöksyssä Jämijärvellä - yksi Suomen tuhoisimpia lento-onnettomuuksia

Poliisin mukaan uhrien joukossa oli kaksi pirkanmaalaista naista, jotka olivat 23- ja 25-vuotiaita.

Iäkkäin onnettomuudessa surmansa saanut oli 43-vuotias helsinkiläismies.

Muut viisi uhria ovat 26-36-vuotiaita miehiä eri puolilta Pirkanmaata.

Kolme ihmistä pääsi pelastautumaan koneesta laskuvarjoin. Heitä on hoidettu yön yli Tampereen yliopistollisessa sairaalassa, mutta kaikkien on määrä kotiutua vielä tämän päivän aikana.

PAULA KOSKI
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Destiny »

hernemaissipaprika kirjoitti:Aika ikävää syyllistämistä saa lukea tämän tapauksen yhteydessä. Enkä puhu nyt pelkästään murha.infosta vaan jopa hesarin kommenteissa sitä on. Tää on just tätä suomalaista tyyliä että heti etsitään syyllisiä. Ei pitäisi lähteä sille linjalle kun ei tiedetä vielä yhtään, mitä on tapahtunut ja ei ole kokemusta laskuvarjohypystä tai lentämisestä. Kaikki koneessa olleet olivat käsittääkseni kokeneita hyppääjiä, mutta niin se vaan voi sattua ihan kelle tahansa. Ei se välttämättä ole yhtään kenenkään syy. Ihminen ei voi hallita kaikkea, vaikka jotkut niin haluavatkin kuvitella.

Syvät osanotot kaikille jota tämä tapaus koskettaa ja jaksamista.
Voihan sitä sanoa syyllistämiseksi, jos haluaa, mutta kyllä turman syy on selvitettävä ja tarkkaa. Esim. lentäjän itsensä ulostaminen, kun koneessa oli vielä matkustajia. Olisiko jotain ollut vielä tehtävissä lentäjän toimesta? Selväähän on, että viimeistään, kun lentäjä poisti itsensä pelistä, ei koneeseen jääneillä ollut mitään mahdollisuuksia.
Ei kyseessä ole mitenkään yksin Suomalainen tapa. Sivistysmaissa nyt yleensäkin on tapana onnettomuudet tutkia, jotta niistä voidaan oppia ja välttää mahdollisesti vastaavat onnettomuudet. Ei minusta ole lainkaan ihmeellistä, että koneen lentäjän toimet tutkitaan, tutkitaan siinä paljon muitakin asioita esi. aukesiko jonkun laskuvarjo koneessa ja jos, niin miksi, sekä itse kone, sen huolto ja säilytys ovat varmasti myös syynissä.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Destiny »

"Selitys turmakoneen pilotin pelastumiselle voi olla tässä
Maanantai 21.4.2014 klo 10.49

Jämijärven pienlentokoneen pilotti selviytyi turmasta, vaikka koneen sisälle jäi kahdeksan laskuvarjohyppääjää.

Kolme keskeistä polkua: Näin Jämijärven lentoturman tutkinta etenee

Jämijärven lentoturman nuorin uhri 23-vuotias nainen

Jämijärven turmakoneen lentäjä selviytyneiden joukossa

Jämin turmakoneessa aiemminkin moottoriongelmia - katso kuva turmakoneesta


Kahdeksan kuoli koneen maahansyöksyssä Jämijärvellä - yksi Suomen tuhoisimpia lento-onnettomuuksia

Jämijärven turmapaikan tutkinta voi viedä päiviä

Turmakone oli Suomen suurin harrastajien rakentama kone

Lentoturman silminnäkijä: "Hän oli hengissä, mutta aivan pökerryksissä"

Jämijärven onnettomuudesta selvinneet kotiutuvat tänään

Suomen tuhoisimmat lentoturmat - pahin vei 25 ihmisen hengen

Sunnuntaina Jämijärvellä maahan syöksynyttä pienlentokonetta kuljettanut mies pääsi pelastautumaan putoavasta koneesta hyppäämällä. Samalla tavalla pelastuivat myös kaksi muuta turmasta selvinnyttä miestä.

Onnettomuuden kahdeksan kuolonuhria eivät sen sijaan ehtineet poistua koneesta ennen sen maahansyöksyä.

Onnettomuustutkintakeskusken tutkinnanjohtaja Ismo Aaltonen vahvistaa Iltalehdelle, että turmakone oli useampiovinen.

Näin ollen on mahdollista, että lentäjä on pelastautunut koneesta hyppäämällä ohjaamossa olevasta ovesta.

Aaltonen on nähnyt turmakoneen useita kertoja ennen onnettomuutta. Hän ei kuitenkaan varmasti muista, kuinka monta ovea koneessa oli yhteensä.

- Olen nähnyt koneen ehjänä monta kertaa, mutta en ole saanut käsiini vielä sen piirustuksia. Pilotin ulospääsyn yksityiskohdat selvinnevät, kun pääsemme etenemään tutkinnassa.

Kone on mahdollisesti joutunut pudotessaan syöksykierteeseen, jonka aiheuttamat g-voimat ovat voineet vaikeuttaa matkustajien poispääsyä koneesta.

Juttua muokattu kello 11.53: Poistettu maininta moottoriviasta. Turman syy on yhä epäselvä.

PAULA KOSKI
[email protected]

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042 ... 6_uu.shtml
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Destiny »

"Onko tässä syy, miksi uhrit eivät päässeet Jämijärven koneesta ulos?

Julkaistu: 21.4.2014 8:43

JÄMIJÄRVI Jämijärvellä tapahtuneen lentokoneturman selvittämistä jatketaan tänään.
Poliisin roolina on tutkia sitä, miten uhrit saivat surmansa. Onnettomuustutkintakeskus selvittää onnettomuuden syitä.

Komisario Pentti Lehtimäen mukaan myös koneen osia on tarkoitus etsiä tänään. Lisäksi pelastuneita on tarkoitus kuulla. Turma-alue on eristetty noin sadan metrin säteeltä.

- Onnettomuusalueen läheisyydessä liikkuu varmasti uteliaita ihmisiä. Jos maastosta löytää koneen osia, pyydämme löytäjiä ilmoittamaan välittömästi hätäkeskukseen, Lehtimäki toteaa.

Hänen mukaansa koneen osien löytymisestä voi soittaa myös poliisille numeroon 0718746009.

Jämijärvellä tapahtui sunnuntaina tuhoisa ilmailuonnettomuus, kun laskuvarjohyppääjiä kuljettanut lentokone putosi noin 1,5 kilometrin päähän lentokentästä. Tämänhetkisten tietojen mukaan kone putosi maahan noin neljän kilometrin korkeudesta.

Turmakoneessa oli tapahtumahetkellä 11 ihmistä, joista kolme pelastautui hyppäämällä putoavasta koneesta ilmassa. Pelastuneiden joukossa oli konetta lentänyt henkilö.

”Lohduton tunnelma”

MTV Uutisten silminnäkijävideossa näkyy, että kone putosi maahan kuin kivi. Lisäksi kuvista päätellen koneesta irtosi siipi. Lehtimäen mukaan uhrit eivät päässeet koneesta mahdollisesti pois juuri sen pahan kieppumisen takia

- Kyllä se hyvin voimakkaasti pyöri, Lehtimäki toteaa.

Kaikki kahdeksan uhria oli löydettäessä lentokoneen hylyssä. Kone syttyi maahan osuessaan tuleen ja paloi pahasti. Kaikilla koneen matkustajilla oli laskuvarjot, sillä matkustajien oli tarkoitus hypätä koneesta.

Uhrien omaisille järjestettiin kriisiapua välittömästi tapahtuneen jälkeen. Lehtimäen mukaan tunnelma omaisten keskuudessa oli eilen ”lohduton ja raskas”.
Niko Ranta"

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... pos=ok-nln
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.hs.fi/kotimaa/Koneesta+hyp%C ... 7960543027

Ote Hesarin uutisesta ( 20.4.2014 16:31 Päivitetty 21.4.2014 7:20 ):
Onnettomuustutkintakeskuksen johtava lento-onnettomuustutkija Ismo Aaltonen kertoi Helsingin Sanomille, että poliisin hallussa on kypäräkamera tai -kameroita. Vielä ei tiedetä, löytyykö niistä onnettomuustutkinnan kannalta hyödyllistä aineistoa.

Tampereen Laskuvarjokerhon perustajajäsen Veikko Korhonen uskoo, että kypäräkameroista on tutkijoille hyötyä.

"Yleensä hypyn kuvaaja kiipeää ulos ensimmäisenä, joten hänellä on kuvaa tapahtuneesta. Jämijärven traagisen tapauksen syy selvinnee varmasti", Korhonen uskoo.

Maastoetsinnät ihmisten osalta ovat päättyneet. Alueella on yhä varusmiehiä, ja maanantaina etsinnät keskittyvät koneesta mahdollisesti irronneen osan etsimiseen.
Kuvien perusteella koneesta näyttäisi irronneen siipi. Kaikesta päätellen sen rakenne petti kesken lennon minkä jälkeen alas tultiin ja lujaa.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja Luupää »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014042 ... 5_uu.shtml
Näin Jämijärven lentoturman tutkinta etenee
Maanantai 21.4.2014

Lentoturman selvityksessä on kolme tärkeää polkua.

Onnettomuustutkintakeskuksen johtava tutkija Ismo Aaltonen kertoo Iltalehdelle, että Jämijärven sunnuntaisen, kahdeksan kuolouhria vaatineen pienlentokone-onnettomuuden tutkinta koostuu kolmesta päähaarasta.

- Ensimmäinen erittäin keskeinen asia on silminnäkijöiden ja selvinneiden kuulemiset. Seuraavaksi käymme läpi ainakin maasta käsin kuvattua materiaalia onnettomuudesta. Tutkimme tietenkin myös turmakoneen hylkyä.

Koneen hylky on niin pahoin palanut, että sen tutkiminen on Aaltosen mukaan erittäin haasteellista. Hän kuitenkin kertoo, että onnettomuustutkintakeskuksen tavoitteena on saada selville tapahtumien kulkua suhteellisen lyhyellä aikajänteellä.

Koneen hylyn tutkinnassa keskeistä on se, mitä osia siitä puuttuu. Puuttuvia osia etsitään turmapaikan läheisestä maastosta.

- Näyttäisi siltä, että ennen putoamista koneesta on irronnut siipeä, peräsintä tai niiden osia. Onnettomuustutkintakeskus pyytää virka-apua koneen osien etsintään myös ilmasta käsin. Haasteena on jälleen koneen pahoin vaurioitunut hylky, sillä kaikkeen ei välttämättä päästä käsiksi.

On mahdollista, että kone on joutunut pudotessaan syöksykierteeseen, joka on vaikeuttanut matkustajien poispääsyä koneesta.

- Voimakas pyöriminen vaikeuttaa G-voimien vuoksi ulostuloa koneesta. Tämä on yksi asia, jota pyrimme selvittämään.

Suomessa on viime vuosina sattunut jonkin verran pienkoneonnettomuuksia. Onko onnettomuuksilla yhteisiä tekijöitä, Ismo Aaltonen?

- Jämijärven turmakone on kokoluokaltaan aivan erilainen kuin aiempien onnettomuuksien pienkoneet. Muissa onnettomuuksissa on ollut yhdistäviä tekijöitä, mutta tämä turma on täysin oma tapauksensa.
Tässä on turmakoneesta iso kuva, josta näkyy selkeästi että pilotilla oli vasemmalla puolella juuri istumakohdallaan ikioma ovi: http://www.flyfinland.fi/view/3127/
Ihmettelyt lentäjän ulos selviytymisestä voitaneen päättää tähän.


Tässä kuvassa näkyvät oikean puolen erikoisrakenteiset liukuovi ja laskuvarjohyppääjien tarkoituksiin sopinut astinlauta.
Kuva
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
hernemaissipaprika
Alibin satunnaislukija
Viestit: 67
Liittynyt: Pe Marras 22, 2013 9:07 pm

Re: Pienkone putosi Jämijärvellä

Viesti Kirjoittaja hernemaissipaprika »

Destiny kirjoitti:
hernemaissipaprika kirjoitti:Aika ikävää syyllistämistä saa lukea tämän tapauksen yhteydessä. Enkä puhu nyt pelkästään murha.infosta vaan jopa hesarin kommenteissa sitä on. Tää on just tätä suomalaista tyyliä että heti etsitään syyllisiä. Ei pitäisi lähteä sille linjalle kun ei tiedetä vielä yhtään, mitä on tapahtunut ja ei ole kokemusta laskuvarjohypystä tai lentämisestä. Kaikki koneessa olleet olivat käsittääkseni kokeneita hyppääjiä, mutta niin se vaan voi sattua ihan kelle tahansa. Ei se välttämättä ole yhtään kenenkään syy. Ihminen ei voi hallita kaikkea, vaikka jotkut niin haluavatkin kuvitella.

Syvät osanotot kaikille jota tämä tapaus koskettaa ja jaksamista.
Voihan sitä sanoa syyllistämiseksi, jos haluaa, mutta kyllä turman syy on selvitettävä ja tarkkaa. Esim. lentäjän itsensä ulostaminen, kun koneessa oli vielä matkustajia. Olisiko jotain ollut vielä tehtävissä lentäjän toimesta? Selväähän on, että viimeistään, kun lentäjä poisti itsensä pelistä, ei koneeseen jääneillä ollut mitään mahdollisuuksia.
Ei kyseessä ole mitenkään yksin Suomalainen tapa. Sivistysmaissa nyt yleensäkin on tapana onnettomuudet tutkia, jotta niistä voidaan oppia ja välttää mahdollisesti vastaavat onnettomuudet. Ei minusta ole lainkaan ihmeellistä, että koneen lentäjän toimet tutkitaan, tutkitaan siinä paljon muitakin asioita esi. aukesiko jonkun laskuvarjo koneessa ja jos, niin miksi, sekä itse kone, sen huolto ja säilytys ovat varmasti myös syynissä.
Tottakai pitää tutkia ja perusteellisesti! Ehkä ilmaisin itseni epäselvästi. Tarkoitin vaan tätä netissä tapahtuvaa maallikkojen spekulointia, jossa koneen kuljettajaa esitetään syylliseksi. Musta kuulostaa siltä, että edes lentäjä ei voi enää pelastaa tilannetta, jos siipi irtoaa ja kone lähtee jyrkkään syöksyyn pyörien ympäri. Mutta toisaalta en minäkään tiedä mitään lentämisestä. Lentäjä sen sijaan varmasti tietää ja pelastautui, koska ei pystynyt enää tekemään mitään estääkseen onnettomuutta. Ikävää sellainen, että heti uskotaan lentäjän olleen pelkuri ja itsekäs, ja pelastaneen itsensä muiden kustannuksella. Syytön kunnes toisin todistetaan vai miten se meni?
Vastaa Viestiin