Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Caldera
Axel Foley
Viestit: 2109
Liittynyt: La Heinä 06, 2013 10:33 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Caldera »

Hovimestari kirjoitti:Edelleenkin passiivimuotoja - joku on väittänyt jossain väitetyn niin ja näin, kuten taavetti tuossa aiemmin selvensi. Se, kuka väitti ja millaisin sanankääntein, on epäselvää, kuten myöskin se, perustuvatko ko. väitteet omaan silminnäkijätodistukseen vai toisen käden tietoihin.
Väitteet naapurin lapsien raiskauksista ovat kyllä sikäli varmasti tosia että niistähän nostettiin syytekin Kukkaa vastaan, joka luonnollisesti sitten kaatui. Eli fakta on, että ainakin 1/3 lapsista on tässä kohtaa valehdellut ihan Suomen oikeuslaitoksen vahvistamana. Mutta tällaiseksihan tämä aina menee Ulvilan surmasta jankatessa. Naakka joskus kirjotti tänne lasten murhasisko-väitteiden evoluution. Ensin se oli kauheaa ninnunannu-propagandaa, asiasta minfoon raportoineet bannattiin, sitten lasten kuulustelut tulivat julkiksi ja ninnunannu-dissaajat yrittivät hampaat irvessä uskoa niitä samoja väitteitä. Ja nyt sitten väännetään että hei, ei ole vedenpidävästi todistettu etteikö 9v tyttö olisi innolla murhannut isäänsä, joten ei ole ainuttakaan todistetta lasten valehteluista! Niinpä niin...
huippumies
Roger Murtaugh
Viestit: 872
Liittynyt: Ke Maalis 07, 2012 8:59 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja huippumies »

Pitkästä aikaa täällä :) Piipahtamassa vain. Ei ole tainnut Pirjoleenan varmat tiedot johtaa mihinkään, kun ei oo presidenttikään reagoinut :P ? Rinta rottingilla tullaan kehumaan, miten tietää murhaajan, mutta vetäytyi takaisin minne lie. Taso on sen verran kehnoa täällä ollut, ettei edes viitsi kovin usein käydä lukemassa. Tuomio tulee hovissa, se on selvä.
taavetti
Perry Mason
Viestit: 3764
Liittynyt: Pe Helmi 26, 2010 8:17 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja taavetti »

Caldera kirjoitti:
Väitteet naapurin lapsien raiskauksista ovat kyllä sikäli varmasti tosia että niistähän nostettiin syytekin Kukkaa vastaan, joka luonnollisesti sitten kaatui.
Nostettiinko? Viidestä uhrista on ollut mainintoja, yhden kohdalla pahoinpitelysyytteet eivät imeisesti menneet läpi, tai ainakaan hänelle ei tuomittu korvauksia.
Herrasmies kulkee aina portaissa edellä. Myös yksin ollessaan.
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

huippumies:
Taso on sen verran kehnoa täällä ollut, ettei edes viitsi kovin usein käydä lukemassa.
Nyt, nyt puhut asiaa !
Taso on niin huonoa, ettei enää kestäisi läsnäoloasi !
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

Siirsin tämän tänne.
ViestiKirjoittaja Beta » Ke Heinä 02, 2014 11:12 pm

Minäkin kuuntelin se nyt vähän tarkemmin. 2:02 kuuluu aivan selvästi, kuinka HÄKE-mies (ihan varmasti mies, näkyy spektristä) palaa puhelimeen ja pelästyy,kun kuulee mitä on tapahtumassa.
Tästä kuuluu mahoton hengitys ja luurinraapasu. Kaikki muut onnistuvat pidättämään hengitystä,kuten ZEM huomasi (selaa ketjua pari sivua tai vähän enempi taaksepäin). Hengityksen pidättelimiskisassa huppumies veti pisimmän korren ja sanoo vihdoin pöljästi kohdassa 2:08:
Kuva
(kuva on vai esimerkki, siitä kuinka spektriä tulkitaan!)
TULEEKS SIELT VETTÄ? ikävä kyllä tytär alkaa puhumaan päälle.
Ymmärrän kuinka epälooginen tuo "vettä" on,mutta huomatkaa: kyseessä oli HÄTÄPUHELU ja JL:n huuto tulkittiin PANUN tapaan: PALOAUTUO! (aivot täydentävät: "palo-auto" eli joku luulikin kyseessä olevan tulipalo!
(kts edellinen Panun viesti)
Eikö Beta tällaiset vittuilu viestit kuulu tänne.
Antakaa nyt niiden jotka haluavat tulkita häketallennetta, tehdä havaintojaan ja niistä keskustella.
Kyllähä se väliin vituttaa, ymmärrän. Samaa voin sanoa joistain antiannelisteista, jotka päivästä toiseen toistavat "Annelihan se oli ym..." (vastaavaa) ilman mitään perusteluja.
Itse jätän ajanoloon tälaisten nikkien viestit lukematta.
Beta
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Ma Kesä 10, 2013 8:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Beta »

Häke-nauhasta on nyt saatu irti uusia sanoja: PALOAUTO ja JUMALAUTA ja PALOAUTUO ja JUMALAUTUO.

Jaaha, Erämaaetsivä kävi sitten vasikoimassa. Liipasko liian läheltä. Katsotaanpa, saako sanoa paloauto vai jumalauta! Päättömiä ovat pelkuriväitteesi, kun säikähdit, että ANNELI AUER SANOO ITSE KUOLE.Hän sen moneen kertaan myönsi ei pelkästään kuulusteluissa, vaan jopa vapaaehtoisesti lehtihaastatteluissa. Aliarvoit älykkyyttään. Ehkä olisi syytä arvioida Lokakuun herätysliike uudestaan.

No kultseni, siedäkköö provoilua vai ookkko vasikka?
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

Ei ole kyllä tulkintaani nuo. paloautot sun muut, en ottanut vittuiluna henk.koht. vaan halventavana viestinä kaikille tallenteesta kiinnostuneille.
Se, miksi nostin tänne. Tämä on ainut sovelias paikka kommentoida viestiäs.
Jos joku vasikoi, niin siitä vaan !

Nuihin muihin (uole) yms... olen ottanut kantaa ao. ketjussa en ala tässä kommentoimaan..
Mainitsemaas Lokakuulahkoon en ole vielä tutustunut, täytyypä tsekata !

Kulsesi.
Beta
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Ma Kesä 10, 2013 8:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Beta »

Juu kannattaa tutustua.

ja arvostan nöyryyttäs, Mutta kyllä sää vasikoinnin osalta voit ottaa kunnian ihan itelle.
Tuolla alareunassa lukee kuinka monta ja kutka on paikalla. :D
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

KIISTÄN .
Keskustelun tason nostamiseksi, jätän (toistaseks) hiekkalaatikon. Lelut voitte pitää.
http://www.youtube.com/watch?v=N8D06M1n2yw
Eipä tuolla ole paljon muuta kiinnostavaa, kuin tuo h-tallenne.
Auerin alibi löytyy ennen aikaa. 2:10 muuta sieltä on tyhjä kaivaa.
"Sananmuunnoksilla" ei merkitystä, jokainen kuulee laillansa ! subjektiivinen...
(uusia käänteitä odotellessa...;)
Beta
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Ma Kesä 10, 2013 8:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Beta »

Hieno puolustus! :D

Tässä omani:
Kuva
rantakoski
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: La Touko 12, 2012 5:39 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja rantakoski »

ONLINE MEETING, Ulvila-keskustelijoille sekä kaikille kiinnostuneille:

CHAT- JA INTERNET-TAPAAMINEN PIDETÄÄN 5.7.2014 klo 14:00 - 18:00 (tai kunnes keskustelua ei enää haluat jatkaa.)

Merkitse siis kalenteriisi.

Paikka:
http://ulvilansurmaindex.weebly.com/-live--online.html
Panu
Olivia Benson
Viestit: 723
Liittynyt: Ke Marras 28, 2007 3:08 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Panu »

Ulvilan HÄKE-nauhan kuuntelun KORVIEN kalibrointitesti

Kertokaa minulle mitä sanoja kuulette tuolla videolla?
Aluksi todista, miten Anneli Auer aviomiehensä murhasi ja vasta kun tässä olet onnistunut, todista, että paikalla ei ollut ulkopuolista tekijää.

Korvatesti => Kuuletko videossa miehen huutavan 1:56 "OLEE!" vai naisen huutavan "KUOLE!"?
Clawdeen
Nikke Knatterton
Viestit: 175
Liittynyt: Ke Loka 23, 2013 11:01 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Clawdeen »

Laita nyt ystävällisesti meille keskustelun pohjaksi listaus, minkä seikkojen johdosta olet päätynyt siihen, että Ulvilan surma oli hyvin etukäteen suunniteltu. Lisäksi toivon yksityiskohtaista selostusta sille, miksi väität, ettei Auer-Lahden perhettä tarkastellessa kyseessä ole normaali lapsiperhe, jolle lapset ja heidän hyvinvointinsa olisi tärkeintä. Voit siirtää keskustelun sopivamman otsikon alle, sillä tässä harhaudutaan pois rikotun ikkunan aihepiiristä.
Ei siihen nyt varsinaisesti mitään listaa tarvita, mutta kun on haluttu uskotella, että tekijä on ulkopuolinen, on tarvinnut miettiä, mihin tekovälineet piilotetaan, miten pysytään itse verettömänä ja/tai missä välissä peseydytään. Milloin ja miten ikkuna hajoaa, ja yleensäkin miten koko homma hoituu. Vaikea sanoa, onko etukäteissuunnittelu ollut hyvinkin fiksua vai onko mukana ollut moukan tuuria. Uskon, että useampi päivä on suunnittelussa mennyt.

Väitän, ettei kyseessä ole normaali lapsiperhe, koska äiti on myöntänyt pahoinpidelleensä poikaansa !!! Lisäksi äiti istuu vankilassa tuomiota omiin lapsiinsa sekaantumisesta!!! Lisäksi äiti on tuomittu lastensä isän murhasta!!! Vaikea on siis pitää perhettä normaalina. Ainakaan minun normaaliuskäsitykseni mukaan. Nämä tuomiot ovat todellisia, vaikket niihin halua uskoa. Koko Suomen oikeuslaitos ei ole ajojahdissa Auerin vuoksi, ja toivon, että se asia jotenkin menisi tajuntaasi.
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11882
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Panu kirjoitti:Ulvilan HÄKE-nauhan kuuntelun KORVIEN kalibrointitesti

Kertokaa minulle mitä sanoja kuulette tuolla videolla?
Olin kuulevinani niin Kekkosia kuin kepposiakin. Oliko ääninauhaa manipuloitu?
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11882
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Clawdeen kirjoitti:
Laita nyt ystävällisesti meille keskustelun pohjaksi listaus, minkä seikkojen johdosta olet päätynyt siihen, että Ulvilan surma oli hyvin etukäteen suunniteltu. Lisäksi toivon yksityiskohtaista selostusta sille, miksi väität, ettei Auer-Lahden perhettä tarkastellessa kyseessä ole normaali lapsiperhe, jolle lapset ja heidän hyvinvointinsa olisi tärkeintä. Voit siirtää keskustelun sopivamman otsikon alle, sillä tässä harhaudutaan pois rikotun ikkunan aihepiiristä.
Ei siihen nyt varsinaisesti mitään listaa tarvita, mutta kun on haluttu uskotella, että tekijä on ulkopuolinen, on tarvinnut miettiä, mihin tekovälineet piilotetaan, miten pysytään itse verettömänä ja/tai missä välissä peseydytään. Milloin ja miten ikkuna hajoaa, ja yleensäkin miten koko homma hoituu. Vaikea sanoa, onko etukäteissuunnittelu ollut hyvinkin fiksua vai onko mukana ollut moukan tuuria. Uskon, että useampi päivä on suunnittelussa mennyt.

Väitän, ettei kyseessä ole normaali lapsiperhe, koska äiti on myöntänyt pahoinpidelleensä poikaansa !!! Lisäksi äiti istuu vankilassa tuomiota omiin lapsiinsa sekaantumisesta!!! Lisäksi äiti on tuomittu lastensä isän murhasta!!! Vaikea on siis pitää perhettä normaalina. Ainakaan minun normaaliuskäsitykseni mukaan. Nämä tuomiot ovat todellisia, vaikket niihin halua uskoa. Koko Suomen oikeuslaitos ei ole ajojahdissa Auerin vuoksi, ja toivon, että se asia jotenkin menisi tajuntaasi.
Kiitos, Clawdeen, sillä arvostan vastaustasi vaikka olemme asioista eri mieltä. Minulla on epäilys, että Ulvilan murhamysteeri pedofiilioikeudenkäynteineen on ainoastaan pieni sivujuonne suuremmassa vyyhdessä. Toivon, että viranomaiskoneistosta löytyy ryhtiä ja rohkeutta sen verran, että meille selvitetään, miksi Anneli Auerista piti lavastaa syyllinen sellaisiin tekoihin, joita hän ei ole tehnyt.

Toivon, Clawdeen, että jatkat omia tutkimuksiasi Ulvilan murhamysteerin ympärillä. Toivottavasti olet jaksanut huolellisesti lukea läpi Ulvilan surmaoikeudenkäyntien tuomiot ja olet viitsinyt hankkia itsellesi kuunneltavaksi julkiset todistajien lausunnot. Ne ovat aukaisseet omat silmäni asiassa. Kannattaa myös mahdollisista epäluuloista huolimatta tutustua blogeihin, joita Anneli Auerin syyttömyyteen uskovat tahot ylläpitävät. Onnea sinulle omiin tutkimuksiisi, minäkin yritän löytää aikaa omien tutkimusteni eteenpäin viemiseen!
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Vastaa Viestiin