Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Keskustelut ylläpidosta ja tuomioistuimesta. Myös käyttäjien keskinäiset nokittelut tänne.

Valvojat: Kyöpeli, Kilomies

Fela Shakara
Harjunpää
Viestit: 308
Liittynyt: Ke Loka 16, 2013 11:28 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Fela Shakara »

Ketä ns. normikansalaista ylipäätään kiinnostavat esimerkiksi naapurien terveysongelmat? Yleensä omissa on riittävästi pohdittavaa. Mutta meitä on moneen lähtöön.

Asian ydin: puolustuksella on käytettävissään se tieto, jota meillä muilla ei ole. Se riittäkööt. Mitä syyttäjä on vaatinut salaiseksi, on syyttäjän asia. Minä vedän rajan omalla tavallani.

Ei kai kukaan tosissaan usko, että murhan todistaisi pelkästään syytetyn tekemät seksuaalirikokset ja niihin liittyvä todistusaineisto. On osa sitä juonnetta, joka osoittaa mahdollista motivaatiota. Jos nainen istuu pitkää tuomiota (7 v 6 kk on iso kakku) lapsiinsa kohdistuvista rikoksista, niin se ei kyllä perustu lasten valheisiin ja viranomaisten ynnä lääkärien salaliittoon.

Ei ole tarvinnut tuntea pelkoa siitä, että oman alaikäisen lapsen kehoa tähysteltäisiin rikostutkinnan yhteydessä millään laitteilla. Kauhistuttaa ajatus, että jos näin olisi asianlaita ja kaikki uteliaat voisivat lukea esimerkiksi roskalehdistä hänen raiskauksen yhteydessä saamiaan vammoja koskevia lausuntoja.

Unohtuu se, että pelkästään raiskatuksi tuleminen vaikka 12-vuotiaana on riittävän rankka kokemus semminkin jos sinut uhrina tunnistetaan henkilönä. Uhrin suoja ajaa ohi julkisuuden vaatimusten. Kasva siinä aikuiseksi kun jokainen koulu- ja opiskelukaveri muun kansan lisäksi tietää mitä sinulle on tehty ja mitä vammoja siitä seuraisi (olettaen siis että tekijä kiistää teot ja näyttö jostain syystä jäisi sana vastaan sana -tilanteeksi ellei lääkärintutkimus osoita että jälkiä teosta on). Vespa velutinakin kykenee ehkä sen verran asettumaan uhrin asemaan, että tajuaa, mistä on kyse.

Jos jonkun vanhemman täytyy pelätä sitä, että esimerkiksi hirviömäiset sosiaalitantat raahavat omat lapset Minna Joki-Erkkilän vastaanotolle, niin silloin on jotain pahasti pielessä. Jos aihetta pelkoon on, heti hakemaan apua. Ellei aihetta ole, apua hakemaan myös silloin.

Vai tästäkö löytyykin Ulvila -ilmiön kipukohta? Anneli Auerista viis, kunhan omat teot eivät vuosien päästä voi tulla ilmi tai ainakin niiden aiheuttamien arpien tutkimusmenetelmät pystytään kyseenalaistamaan. :shock:
Live long and prosper!
Harpo

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Harpo »

^
Tuo se on aina yhtä reilua, että kun nmuut argumentit on käytetty, syytetään vastapuolta pedofiileiksi. Goog going, Fela. Hieno meininki.
Oletko muuten miettinyt sellaisen lapsen kohtaloa, joka sanoo, että häntä EI ole raiskattu, mutta joka siitä huolimatta, itkevänä ja vastustelevana, alistetaan tutkimuksiin? Niissä selviää, että hän on neitsyt, mutta ei se mitään, siitä huolimatta päätetään, että hänet on raiskattu. Millaista tämän lapsen elämä on koulussa ja muualla, kun kaikki luulevat tietävänsä, että hänen äitinsä on murhaaja ja että hän on hyväksikäytetty, huijattu ja valehtelija? Joidenkin mielestä jopa murhaaja.
Fela Shakara
Harjunpää
Viestit: 308
Liittynyt: Ke Loka 16, 2013 11:28 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Fela Shakara »

En ole väittänyt ketään pedofiiliksi. Voihan jollain olla huono omatunto myös lapsen pahoinpitelyn kenties näkyvistä seurauksista. Ne kun voivat näkyä kuvauksissa vielä aikuisenakin. Esitin kysymyksen, en omaa argumenttia: onko mahdollista, että joku projisoi omaa ahdistustaan ja pelkoaan tavalla, joka on johtanut pienen ryhmän aktiivisuuteen Anneli Auerin puolesta. Ei minulla siitä ole mitään näyttöä ja toivon totisesti, että näin ei ole asianlaita sen enempää kuin että Anneli Aueria jahtaisi jokin organisoitunut joukko viranomaisia. Zem voi vaikka käyttää psykoanalyytikon taitojaan selittämään asiaa.

Sen kyllä tiedän, että raiskata voi muutenkin kuin olemalla sukupuoliyhteydessä.

Miten vanhinta lasta on tutkittu ja miten hän on tutkimuksia vastustanut ei ole tiedossani. Olisi varmaan minuakin itkettänyt vastaavassa tilanteessa ja tunnen häntä kohtaan niin suurta myötätuntoa kuin tuntematonta nuorta kohtaan ikinä voin. Nyt hän kuitenkin esiintyy mitä ilmeisimmin äitinsä suostumuksella dokumenttielokuvassa, joka omalta osaltaan edesauttaa sitä, ettei asia ihan äkkiä mediassa unohdu. Toimittajilla kun omat intressinsä tehdä myyviä juttuja ja mitä ilmeisemmin tämä tapaus on myyvä.

Asian ydin on edelleen se, että on olemassa asioita joista kaiken kansan ei tarvitse tietää.



Vaan onneksi viisaammat tekevät päätökset.

Ja kuvitelkaas: meidän porukka lähtee VENEretkelle. Hui!
Live long and prosper!
Panu
Olivia Benson
Viestit: 723
Liittynyt: Ke Marras 28, 2007 3:08 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Panu »

Fela Shakara kirjoitti:Vai tästäkö löytyykin Ulvila -ilmiön kipukohta? Anneli Auerista viis, kunhan omat teot eivät vuosien päästä voi tulla ilmi tai ainakin niiden aiheuttamien arpien tutkimusmenetelmät pystytään kyseenalaistamaan. :shock:
Olen joskus lukenut tieteellisestä metodista wikipediasta, jossa keskeistä on, että asiat tutkitaan. MJE:n UV-valo päätelmät vaativat pohjakseen tieteellistä tutkimusta, esim seuraavaa:

- Päätetään järjestää tutkimus lapsien kehoissa havaittavaista arpikudoksista UV-valolla ja ilman.
- Määritellään selkeästi käytetyt menetelmät ja eri arpien luokitukset.
- Kerätään iso joukko, esimerkiksi 1000 lasta eri asuinpaikoilta ja eri yhteiskuntaluokista tutkimusta varten.
- Jokaisen lapsen keho tutkitaan paljaalla silmällä arvet laskien. Sen jälkeen tutkitaan UV-valolla, jälleen arvet laskien. Arpien löytöpaikat kirjataan ylös.
- Jokainen lapsi haastatellaan ja heidän elämäänsä kartoitetaan.
- Lapset luokitellaan iän mukaan, asuinpaikan (maaseutu, esikaupunki, iso kaupunki, jne), vanhempien tulotason, päivähoidon, koulunkäynnin, harrastusten, sukupuolen, mielenterveyden, koetun väkivallan ja muiden vastaavien tekijöiden mukaan.
- Tutkimusmateriaalin perusteella laaditaan tutkimus, jossa esitellään löydökset ja joka sitten julkaistaan sopivassa tieteellisessä julkaisussa niin, että muut tutkijat voivat sitä arvostella.

Sitten kun tällainen tutkimus on käytettävissä, voidaan auerin lapsista sanoa, onko heillä tavallista enemmän arpia kuin muilla lapsilla. MJE:llä tällaista tutkimusta ei ole, joten hänen päätelmänsä ovat puppua.
Aluksi todista, miten Anneli Auer aviomiehensä murhasi ja vasta kun tässä olet onnistunut, todista, että paikalla ei ollut ulkopuolista tekijää.

Korvatesti => Kuuletko videossa miehen huutavan 1:56 "OLEE!" vai naisen huutavan "KUOLE!"?
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

Käy katsomassa MJE:n omaa ketjua. Siellä kerrotaan siitä kuinka MJE valehtelee tehneensä kaksi tutkimusta, toisen tavallisen sukupuoliyhteyden aiheuttamista jäljistä ja toisen siitä, että arvet näkyvät UV:llä. Kumpaakaan tutkimusta ei ole olemassa, mutta MJE:n takana seisoo vankkumatta koko lääkärikunta. Kukaan ei uskalla olla eri mieltä, vähiten asianajaja Manner.
Avatar
sisotalo
Jessica Fletcher
Viestit: 3375
Liittynyt: Su Helmi 26, 2012 11:10 am

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja sisotalo »

Fela Shakara kirjoitti: 1. Asian ydin: puolustuksella on käytettävissään se tieto, jota meillä muilla ei ole. Se riittäkööt. Mitä syyttäjä on vaatinut salaiseksi, on syyttäjän asia.

2. Jos jonkun vanhemman täytyy pelätä sitä, että esimerkiksi hirviömäiset sosiaalitantat raahavat omat lapset Minna Joki-Erkkilän vastaanotolle, niin silloin on jotain pahasti pielessä. Jos aihetta pelkoon on, heti hakemaan apua. Ellei aihetta ole, apua hakemaan myös silloin.

Vai tästäkö löytyykin Ulvila -ilmiön kipukohta? Anneli Auerista viis, kunhan omat teot eivät vuosien päästä voi tulla ilmi tai ainakin niiden aiheuttamien arpien tutkimusmenetelmät pystytään kyseenalaistamaan. :shock:
1 vastaus
Puolustuksen, siis yhden miehen käytössä on koko aineista ja sen miehen, Mannerin, tavoite Ulvilan murhassa ei suinkaan ole Annelin vapauttava tuomio. Me olemme saaneet paljon salaista tietoa, mutta emme lainkaan niistä kohdista jotka ratkaisi tuomion. Manner jankuttaa, että immenkalvot osoittavat totuuden, vaikka sillä ei ole mitään merkitystä oikeudessa.

2 vastaus
Tämä on todella pelottava näköala. Jos MJE henkilökohtaisine traumoineen ja ääriuskontoineen pidetään auktoriteettina ovat kaikki isät ja äidit vaarassa. Hänet voidaan tuoda mihin projektiin tahansa ja vahvistaa valheet. Jos ketään pätevää henkilöä ei päästetä tutkimaan raiskatuiksi väitettyjä lapsia ollaan aivan yhtä suuressa vaarassa.

Ulvilan surma on todella tuonut keskeisen epäkohdan esille. Pedofilien etsintä on Suomessa aivan hakoteillä.
Harpo

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Harpo »

Fela Shakara kirjoitti: Miten vanhinta lasta on tutkittu ja miten hän on tutkimuksia vastustanut ei ole tiedossani. Olisi varmaan minuakin itkettänyt vastaavassa tilanteessa ja tunnen häntä kohtaan niin suurta myötätuntoa kuin tuntematonta nuorta kohtaan ikinä voin. Nyt hän kuitenkin esiintyy mitä ilmeisimmin äitinsä suostumuksella dokumenttielokuvassa, joka omalta osaltaan edesauttaa sitä, ettei asia ihan äkkiä mediassa unohdu. Toimittajilla kun omat intressinsä tehdä myyviä juttuja ja mitä ilmeisemmin tämä tapaus on myyvä.
Amanda ei esiinny dokumentissa. Häntä ei haastatella eikä hän ole kuvissa. Dokkarissa kuullaan hänen vanhoja poliisikuulustelujaan.
Edgein
Nikke Knatterton
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Elo 19, 2013 1:17 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Edgein »

annaanna kirjoitti:PASKANJAUHANTAA...
Päiny sinä ännäännä hyitsynvittyyn päskänhäjyjäsi häistelemään. Kyllä päskä päskän löytää...
sisotalo kirjoitti:Tässä on tapahtunut perheen sisäinen murha, niissä naisten osuus on 6%, HS julkaiseman tilaston mukaan.
Kuolemannaakka kirjoitti:Ehkä Anneli oli vaan taitava vatsastapuhuja.
Clawdeen
Nikke Knatterton
Viestit: 175
Liittynyt: Ke Loka 23, 2013 11:01 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Clawdeen »

sisotalo kirjoitti:
Fela Shakara kirjoitti: 1. Asian ydin: puolustuksella on käytettävissään se tieto, jota meillä muilla ei ole. Se riittäkööt. Mitä syyttäjä on vaatinut salaiseksi, on syyttäjän asia.

2. Jos jonkun vanhemman täytyy pelätä sitä, että esimerkiksi hirviömäiset sosiaalitantat raahavat omat lapset Minna Joki-Erkkilän vastaanotolle, niin silloin on jotain pahasti pielessä. Jos aihetta pelkoon on, heti hakemaan apua. Ellei aihetta ole, apua hakemaan myös silloin.

Vai tästäkö löytyykin Ulvila -ilmiön kipukohta? Anneli Auerista viis, kunhan omat teot eivät vuosien päästä voi tulla ilmi tai ainakin niiden aiheuttamien arpien tutkimusmenetelmät pystytään kyseenalaistamaan. :shock:
1 vastaus
Puolustuksen, siis yhden miehen käytössä on koko aineista ja sen miehen, Mannerin, tavoite Ulvilan murhassa ei suinkaan ole Annelin vapauttava tuomio. Me olemme saaneet paljon salaista tietoa, mutta emme lainkaan niistä kohdista jotka ratkaisi tuomion. Manner jankuttaa, että immenkalvot osoittavat totuuden, vaikka sillä ei ole mitään merkitystä oikeudessa.
Niin, Mannerilla on tieto niistä kohdista, jotka ratkaisi tuomion, ja Anneli on mitä ilmeisemmin tyytyväinen asianajajansa toimintaan. Immenkalvoista toitottaa nimim. sisotalo, joka ei tunnu ymmärtävän, että asiassa on muutakin. Tuomio on ja pysyy.
2 vastaus
Tämä on todella pelottava näköala. Jos MJE henkilökohtaisine traumoineen ja ääriuskontoineen pidetään auktoriteettina ovat kaikki isät ja äidit vaarassa. Hänet voidaan tuoda mihin projektiin tahansa ja vahvistaa valheet. Jos ketään pätevää henkilöä ei päästetä tutkimaan raiskatuiksi väitettyjä lapsia ollaan aivan yhtä suuressa vaarassa.
Tuskin tätä ratkaisi yhden ihmisen mielipide! Ja mistä sinä tiedät, miten hänen traumansa ja muut ja muut henk.kohtaiset asiansa vaikuttavat mihinkään. Muistutan vielä, että viranomaisista ainoastaan annelistien suuresti ihailema Joutsenlahti on saanut virkarikostuomion. Mutta sitähän ei pidetä minään. Itse Annelikin vähättelee kirjoituksessaan. Väärin voi siis toimia, kun tarkoitus on vapauttaa Anneli. Usko siinä sitten kehenkään, joka on Annelin syyllisyyden kannalla.
Ulvilan surma on todella tuonut keskeisen epäkohdan esille. Pedofilien etsintä on Suomessa aivan hakoteillä.
Ulvilan surma on todellakin tuonut esille erinäisiä asioita. On olemassa ryhmiä, jotka muka ajavat lasten etuja. Todellisuudessa puolustetaan vanhemman oikeutta kohdella lastaan miten haluaa. Kuten ninnu kysyy, oletko koskaan tahattomasti asettanut lapsesi vaaraan. Mikä helvetin kysymys sekin on? Jos ihminen ei ymmärrä tai osaa elää niin, että lapsi on turvassa, niin totta kai siihen jonkun pitää puuttua! Aiheettomat puuttumiset takuulla selviää, ja ei tarvi kovin kaukaa muistella, kun tulee mieleen tapauksia, jossa olisi pitänyt aiemmin puuttua. Mutta sitäkin pientä tyttöä, joka näki nälkää monta vuotta, pidettiin vaarassa ihan tahattomasti. Puhumattakaan Eerikasta, eihän ollut tarkoitus tappaa, ihan tahatonta vaan!

Niin että kaikenlaista asiantuntijaa maailmasta löytyy, anja suomelakin varmaan pitää itseään asiantuntijana pedofilia-asioissa. Eri asia sitten, kenet oikeus hyväksyy asiantuntijaksi! Eikä sen pitäisi kuulua sisotalolle mitenkään.
Vespa velutina
Rico Tubbs
Viestit: 1260
Liittynyt: Pe Heinä 27, 2012 8:41 pm
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Vespa velutina »

Syyttäjä näki niin paljon yhteistä Jukka Lahden murhassa ja lsh-keississä, että olisi halunnut käsitellä kummankin rikoksen samassa salaisessa oikeudenkäynnissä.
Nyt kun murhaoikeudenkäynti olikin julkinen, niin mitä tiedämme? Lasten jutuilla ei ollut mitään vaikutusta, tuomiossa sanotaan. Salaisina käsiteltiin vain jotain kuvia vainajasta ja lasten jutut. Jos vainajan kuvissa olisi ollut jotain raskauttavaa, vaikka lautumia tuoreeltaan partion saapuessa, olisi tästä mainittu tuomiossa.
Syyttäjä pyrki rakentamaan jotain motiivia murhalle.
Vaihtoehtoisia motiiveja onkin kiitettävästi tarjottu yhtä monta kuin vaihtoehtoisia teonkuvauksiakin.
Anneli tappoi Jukan, koska heillä oli perheriita ja hänellä kilahti.
Anneli tappoi Jukan, koska Jukka halusi erota vaimostaan, joka oli insestiä harrastava myymälävaras.
Anneli tappoi Jukan, koska oli saatananpalvoja ja murha oli osa rituaalimenoja, joista todistavat olkapääristit kaikissa perheen jäsenissä.
Anneli hyväksikäytti lapsia, jotta nämä eivät kertoisi poliisille, että tämä oli tappanut heidän isänsä. Tällöin murhan motiivi on joku muu kuin pedofilia, koska murha edelsi pedofiliaa eikä toisinpäin.
Lisäksi syyttäjän nimeämä psykologi veikkasi, että murhatyötä on edeltänyt yhdyntä, koska lapsi kuvaili ikkunan rikkomisääntä sanalla "pakkasen pauke", joka on psykologin mielestä yhdynnän ääni.
Eli syyttäjä kaavaili, että Anneli oli vielä miehensä viimeisenä elinpäivänä kiinnostunut seksistä tämän kanssa, jonka lisäksi häntä kiinnostivat siinä mielessä myös omat lapset.
Ekonomina Anneli oli luonnollisesti myös kiinnostunut rahasta ja suunnitteli tappavansa Jukan lisäksi myös esim. omat vanhempansa, saadakseen heidän rahansa.
Aasianherhiläinen Vespa velutina on hieman pienempi kuin eurooppalainen herhiläinen. Tulokkaan erityistuntomerkki on keltaiset jalat.
annaanna

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Hyvä Vespa Velutina!

Vespa kirjoitti:
Syyttäjä näki niin paljon yhteistä Jukka Lahden murhassa ja lsh-keississä, että olisi halunnut käsitellä kummankin rikoksen samassa salaisessa oikeudenkäynnissä.
Nyt kun murhaoikeudenkäynti olikin julkinen, niin mitä tiedämme? Lasten jutuilla ei ollut mitään vaikutusta, tuomiossa sanotaan. Salaisina käsiteltiin vain jotain kuvia vainajasta ja lasten jutut. Jos vainajan kuvissa olisi ollut jotain raskauttavaa, vaikka lautumia tuoreeltaan partion saapuessa, olisi tästä mainittu tuomiossa.
Syyttäjä pyrki rakentamaan jotain motiivia murhalle.
Vaihtoehtoisia motiiveja onkin kiitettävästi tarjottu yhtä monta kuin vaihtoehtoisia teonkuvauksiakin.
Anneli tappoi Jukan, koska heillä oli perheriita ja hänellä kilahti.
Anneli tappoi Jukan, koska Jukka halusi erota vaimostaan, joka oli insestiä harrastava myymälävaras.
Anneli tappoi Jukan, koska oli saatananpalvoja ja murha oli osa rituaalimenoja, joista todistavat olkapääristit kaikissa perheen jäsenissä.
Anneli hyväksikäytti lapsia, jotta nämä eivät kertoisi poliisille, että tämä oli tappanut heidän isänsä. Tällöin murhan motiivi on joku muu kuin pedofilia, koska murha edelsi pedofiliaa eikä toisinpäin.
Lisäksi syyttäjän nimeämä psykologi veikkasi, että murhatyötä on edeltänyt yhdyntä, koska lapsi kuvaili ikkunan rikkomisääntä sanalla "pakkasen pauke", joka on psykologin mielestä yhdynnän ääni.
Eli syyttäjä kaavaili, että Anneli oli vielä miehensä viimeisenä elinpäivänä kiinnostunut seksistä tämän kanssa, jonka lisäksi häntä kiinnostivat siinä mielessä myös omat lapset.
Ekonomina Anneli oli luonnollisesti myös kiinnostunut rahasta ja suunnitteli tappavansa Jukan lisäksi myös esim. omat vanhempansa, saadakseen heidän rahansa.
Ja mistä lienee huussin takaa tämä pöllähtänyt:
Edgein kirjoitti:
annaanna kirjoitti:PASKANJAUHANTAA...
Päiny sinä ännäännä hyitsynvittyyn päskänhäjyjäsi häistelemään. Kyllä päskä päskän löytää...
Näköjään löytää :D :D :D :D , niinhän me olemme kuin samasta puusta veistetyt kaksi marjaa, sinä mustikka, minä mansikka:
Kirjoittaja Edgein » La Marras 02, 2013 12:55 am
Turha tässä keississä on vielä käräjien toisen kierroksen perusteella huudella mihinkään pöytiin, oli oikeiden päätös mikä oli. Paljon ehtii kusta virrata padlockin päässä ennenkuin homma on taputeltu, edessä ainakin hovi ja ehkä vielä korkein oikeuskin...
Erojakin toki löytyy, taidatkos sinä kertoa missä minä olen muka noin kirjoittanut? Sinä olet tuon pissakakka -juttusi kirjoittanut asiaketjussa.
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014071 ... 2_uu.shtml
Ei mennyt tämäkään juttu läpi, asiaa arvoi syyttäjä koska tutkintapyyntö koski poliiseja.
Eli kaikesta huolimatta poliisit ovat toimineet oikein.
amaryllis
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ti Tammi 22, 2013 10:40 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja amaryllis »

Kai tuo Anneli itse uskoo, että häntä on kohdeltu väärin. Ennenkuin salaliittoteoria-porukka aloittaa parkumisen tästäkin asiasta, pakko mainita palottelusurmaaja Pönkä, joka on tähän mennessä tehtaillut kymmeniä kanteluita ja tutkintapyyntöjä, koska häntä on kohdeltu niin väärin. En ole täällä huomannut kenenkään puhuvan hänen kohdallaan salaliitoista tai surkutellut valtion kohtelevan häntä huonosti. Miksiköhän näin?
Bou
Jack Bauer
Viestit: 931
Liittynyt: La Syys 17, 2011 3:46 pm

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Bou »

Pönkä lienee myös vaatinut itselleen kaikkien hänen asioitaan hoitaneiden viranhaltijoiden henkilötiedot. Enpä tiedä onko saanut, mutta tätä menoa kohta kukaan ei uskalla tehdä töitä niin poliisissa, oikeuslaitoksessa kuin sosiaalitoimessakaan. Vai haluaisiko joka ehkä hänet vieraakseen yllättäen? Eipä näy Pöngällä tukijoukkoja. Mutta hänhän ei olekaan pedofiili, päästään pöpi murhaaja vain.
Harpo

Re: Kackelsbergiä Ulvilan tapaus-ketjussa (Ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Harpo »

Olette pojat vähän niin kuin asian ytimessä. Minkäköhän takia kukaan ei puolusta Pönkää (eikä ketään muutakaan murhasta tuonittua miestä tai naista), mutta moni puolustaa Aueria ja uskoo hänen syyttömyyteensä? Niin. Miettikääpä sitä.
Vastaa Viestiin