MYSTEERI
Tutkintaa kiinnostaa erityisesti mies, joka seisoi Kulomäentien pysäkillä lähellä ruumiin löytöpaikkaa.
Korson Kulomäentieltä löytyneen vainajan kuolinsyy näyttää selvinneen: vuonna 1976 syntynyt suomalaismies joutui lauantaiaamuyönä todennäköisesti yliajon uhriksi.
– Siltä tämä vaikuttaa. Hän sai päävamman ja kuoli heti törmäyksen jälkeen, kertoo Itä-Uudenmaan poliisin tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juha Juurinen .
Poliisi tutkii tapausta tässä vaiheessa törkeänä kuolemantuottamuksena. Tapahtuneesta halutaan edelleen silminnäkijähavaintoja, sillä yliajajan henkilöys on yhä mysteeri.
– Olemme saaneet tähän mennessä muutamia vinkkejä, muttei mitään ratkaisevaa, Juurinen selvittää.
Tutkintaa kiinnostaa erityisesti mies, joka seisoi Kulomäentien pysäkillä lähellä ruumiin löytöpaikkaa Tuusulanväylälle päin.
– Yleisövinkin mukaan mies nähtiin kirjavan pakettiauton vieressä tapahtuma-aikoihin noin kello 3.
Poliisilla ei ole tietoja auton merkistä tai mallista.
Uhri löydettiin lauantain vastaisena yönä kello 3.10. Hän makasi ajoradalla noin 60 metrin päässä junaradasta itään. Jutun tutkintaa vaikeuttaa se, ettei alueella ole valvontakameroita ja tapahtumapaikan tuntumassa oli liikkeellä vain vähän ihmisiä.
"Uhrilla ei tiettävästi ollut vihamiehiä.”
Tutkimuksissa on selvinnyt, että uhri oli viettänyt perjantai-iltaa kaverinsa kanssa ja illan aikana oli käytetty alkoholia.
– Illan aikana ei ollut sattunut mitään erikoista.
Ennen yliajoa uhri oli kävellyt tuttavansa kanssa Lahdenväylän suunnasta Lidlin luota Kulomäentietä länteen. Orionintien kohdalla uhri jatkoi matkaa yksin Kulomäentietä eteenpäin.
Poliisin tietojen mukaan tässä vaiheessa ei ole syytä epäillä, että joku olisi tahallaan ajanut miehen päälle.
– Uhri oli ihan tavallinen suomalainen mies, jolla ei ollut tiettävästi vihamiehiä eikä rikollista taustaa, Juurinen toteaa.
Juurisen mukaan vielä voi vain arvailla, miksei törmääjä jäänyt turmapaikalle selvittämään asiaa.
– Kenties kyseessä oli rattijuoppo, joka ei halunnut jäädä kiinni. Teoriassa on myös mahdollista, ettei autoilija huomannut yliajoa. Mutta tämä on yhä vain arvailua, Juurinen toteaa.
Poliisi pyytää kaikki tapahtumaan liittyvät tiedot Vantaan poliisilaitoksen puhelinnumeroon 029 543 6442.
Ei tahallaan ajettu, mutta ei ole jäänyt selvittelemään tilannetta. Kyllähän tuo kuulostaa taas niin normaalilta.
Otsikon päivämäärä muutettu oikeaksi ja sitä koskevat kommentoinnit poistettu
-NILS-
Korsossa yliajettu 16.8.2014
-
Talikkomies
- Nikke Knatterton
- Viestit: 162
- Liittynyt: Ke Elo 27, 2014 10:20 am
Re: Korsossa yliajettu 16.9.2014
Paikka on kyllä huono tien ylittämiseen. Kummallakin puolella ajorataa on kevyen liikenteen väylä, mutta pohjoispuolella on rinne, puskia ja metallinen aita. Nopeusrajoitus on kuitenkin 50 ja tie on suora ja valaistu. Kuski ei siis ole ollut kovin skarppina kun on onnistunut osumaan. Paitsi jos ylitys on tapahtunut pohjoisesta etelään puskien läpi. Silloin uhri on voinut tupsahtaa yllättäen tielle.
http://goo.gl/maps/Q9Mu4
http://goo.gl/maps/Q9Mu4