Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Pieni liekki kirjoitti:Sisotalo linkitti johonkin viestiketjuun Anneli Auerin pojalle 16.9.2009 tehdyn puhuttelun. Luin sen ja minusta sekin tulee voimakkaasti Annelin syyttömyyttä.
Pidän Sirpaa aivan superälykkäänä ihmisenä, joka osaa vetää älyttömän hyviä johtopäätöksiä. Valitettavasti en pitkäpiuhaisena ihmisenä aina pysy ajatuskuvioissa mukana. Toivon kuitenkin, että Sirpa keskittyy tähän juttuun ja pidän peukut pystyssä, että hän ratkaisee meille murhaajan. Itse olen kallistunut toistaiseksi sille kannalle, että syyllinen löytyy poliisista tai ainakin hänellä on hyvät kytkökset siihen suuntaan. Harmittaa, että meiltä pimitetään oleellisia tietoja tapauksen ratkaisemiseksi.
Jaaa, minkäs älyttömän hyvän johtopäätöksen hän nyt on tehnyt? Missä se on?
Senkö usein toistamansa lauseen, jonka Valkama kuulemma on sanonut:" Auer lavasti itsensä syylliseksi". Minusta tuo on varmaankin juristin tapa sanoa jotain saman suuntaista kuin että sotkeutui omiin lankoihinsa, lankesi omaan ansaansa, puhui itsensä pussiin ja maalasi lavastuksillaan itsensä nurkkaan. Vai minkä? Laitatko linkin?
S:llä alkava nimimerkki on aikanaan ilmoittanut täällä, että häntä ei kiinnosta kuka Jukka Lahden surmasi, siis onko vai eikä tekijä Auer vai joku muu. Ihan vain sen takia sanon, ettet odottaisi liikoja. S:llä alkava nimimerkki on torpedoinut neronleimauksillaan monet erittäin viksut ja asialliset kirjoittajat niin, että moni on liuennut tiehensä. Ei hän ole keskustelija, hän on totuuden julistaja. Enkä sitten sanonut tätä pilkatakseni häntä. S:n selässä hanhen höyheniä?
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon . Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan? Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...
Tuosta Jukan: pyyjääpää-huudosta.
Minusta "pyydä Jannea" vaikuttaa omituiselta konteksti huomioiden.
Spekua:
Jos se on sanottu Annelille, jonka Jukka tietää menneen soittamaan, niin silloin Jukka pyytää Annelia pyytämään häkeä yhdistämään Jannelle (Annelihan omien sanojensa mukaan luuli soittavansa poliisille, ehkä Jukkakin kuvitteli, että Anneli soittaa poliisille, jolloin Janne olisi joku poliisi, jonka Jukka tuntee ja jolle Jukka esim. on kertonut saamistaan uhkauksista, jolloin Janne on kartalla tapahtumista ja tietää, että nyt tapahtui se hyökkäys, jota Jukka on pelännyt, tai Janne jotenkin muuten tietää muita poliiseja paremmin, miten tilanteessa tulee toimia (ehkä jopa tietää, kuka on hyökkäyksen takana)
tai
jos Jukka sanoo tuon "pyydä Jannea" huppumiehelle, niin silloin Janne on heidän yhteinen tuttu, jolla on jotain tietoa esim. siitä, ettei Jukka ole syyllinen siihen, miksi häntä nyt telotaan tms. ja Jukka yrittää tuolla lauseella anoa armoa hupulta.
Muussa tapauksessa "pyydä Jannea" on järjetön lausuma kuoleman hetkellä ja johtuu jostain aivotärähdyksestä tai kipushokista, mikä saa ihmisen hölisemään sekavia. Silloin kun Jukka huutaa Annelia apuun, on hän vielä aika tolkuissaan, mikä ei mielestäni sovi klapitainnutus-teoriaan.
Aasianherhiläinen Vespa velutina on hieman pienempi kuin eurooppalainen herhiläinen. Tulokkaan erityistuntomerkki on keltaiset jalat.
Nyt on kohta kuukausi kulunut syytetyn muuttumisesta tuomituksi. Anneli Auer istuu pököttää tyrmässään vielä vaan ilman tunnustamatta tekemäänsä henkirikosta. Täällä kalterien toisella puolella on yhäti edelleen lisääntynyt varmuus oikeasta tuomiosta. Vaikka kuinka miettii Annelin syyttömyyden mahdollisuutta, ei löydy pienintäkään seikkaa sen tueksi. Asia on niin kuin moni täällä kirjoittaa: Henkirikos oli suunnnitelman perusteella toteutettu.
Montakin, yksi sellainen on mm. poliisin heti alussa tekemä profilointi tekijästä, poliisi etsi psykopaattia, Auer ei saanut psykopaatin "papereita" mielentilatutkimuksessa, eli Auer ei sovi poliisin tekemään murhaajan profiilin, tutkitusti.
Sattuu niitä virheita kuuppatesteissäkin. Mitähän tulisi testitulokseksi, jos tehtäisiin testi nyt näillä tiedoilla uudemman kerran? Mitä veikkaat?
Eivät ne ole ensinkään aukottomia tällaiset testit. Ja mistäs muuten tiedät mitä palautteessa varsinaisesti luki? Että annumamma on mitä normaalein ja älykkäin ihminen? Oletkos lukenut testin?
Bou kirjoitti:Sattuu niitä virheita kuuppatesteissäkin. Mitähän tulisi testitulokseksi, jos tehtäisiin testi nyt näillä tiedoilla uudemman kerran? Mitä veikkaat?
Eivät ne ole ensinkään aukottomia tällaiset testit. Ja mistäs muuten tiedät mitä palautteessa varsinaisesti luki? Että annumamma on mitä normaalein ja älykkäin ihminen? Oletkos lukenut testin?
Lyhyt tiivistelmä testistä on julkisuudessa ollut, sen olen lukenut ja persoonallisuushäiriön osalta tuolla ajankohdalla ei ole vaikutusta testin tulokseen mikäli tutkittava on aikuinen. Pari muuta murhaajaa kuitenkin onnistuttiin diagnosoimaan psykopaateiksi samoihin aikoihin, mutta toki Auerin testihän on varmasti mennyt aivan pieleen, juu.....
No mitä? Onhan se kaikki muukin tutkinta tehty mitä ammattitaidottomimmin ja mitä suurimmalla asenteellisuudella. Manner yksi huonoimmista suorituksita. Eikös näin?
Mutta tämä niin sanottu testi annumamman henkisistä lahjoista on se ainoa onnistunut? ja tosiaan valitut palathan siitä on puolustus tuonut esiin.
Pitää muistaa, että lapsen kasvojen mustelmille hakkaaminen ymym ovat tulleet esiin ja mammuli tunnustanut paljon testin jälkeen. Olisi varmuudella eri tulokset nyt testatessa.
On sellainen mutu, että varttihullun diagnoosit ovat Suomessa vähentyneet. Ja että suuri osa syyntakeisinakin tuomituista ihmisistä on päihderiippuvaisia ja luonnehäiriöisiä. Syyntakeisuus edellyttää vakavaa psyykkistä sairautta (psykoosi harhoineen kai aika yleinen, "äänet käski"). Syyntakeeton ei voi tulla tuomituksi rangaistukseen ja hän on sitten potilas (jopa lopun ikäänsä).
Persoonallisuushäiriöitä on erilaisia ja varmaan aika monelta lievä sellainen löytyisi, jos tutkimaan ruvettaisiin. Epävakaa ihminen ja päihteet on huono yhdistelmä meidän muiden kannalta.
Pikkutarkkuus ja itsepäisyys...hmh...vaativa persoonallisuus, pakko-oireita.
Kysymys on vaikea,ehkä se ,että mikäli lavastusta olisi suunniteltu pitkään,eikö aikuinen ihminen pystyisi yhtään parempaan,eikö mediapersoonalla olis enemmän järkee?
peikonlehti kirjoitti:Syyntakeisuus edellyttää vakavaa psyykkistä sairautta (psykoosi harhoineen kai aika yleinen, "äänet käski"). Syyntakeeton ei voi tulla tuomituksi rangaistukseen ja hän on sitten potilas (jopa lopun ikäänsä).
Jaahas. Onpa mukaan sotkeutunut kirjoitusvirhe: syyntakeettomuus edellyttää...
Muutenkin huonosti kirjoitettu kommentti. Tarkoitus oli kai ilmaista, että se syyntakeettomuus -lausunto ei tipahda nykyään kovin helposti eikä rikolliset hirveästi sen perään välttämättä huutele, koska seuraus olisi kenties kovempi kuin lusia.
Bou kirjoitti:No mitä? Onhan se kaikki muukin tutkinta tehty mitä ammattitaidottomimmin ja mitä suurimmalla asenteellisuudella. Manner yksi huonoimmista suorituksita. Eikös näin?
Mutta tämä niin sanottu testi annumamman henkisistä lahjoista on se ainoa onnistunut? ja tosiaan valitut palathan siitä on puolustus tuonut esiin.
Pitää muistaa, että lapsen kasvojen mustelmille hakkaaminen ymym ovat tulleet esiin ja mammuli tunnustanut paljon testin jälkeen. Olisi varmuudella eri tulokset nyt testatessa.
Miksi tuon olisi pitänyt mennä muka pieleen? Luuletko että poliisi tekee mielentilatutkimuksetkin? Millä "varmuudella" muka tulos olisi eri? Ei tuossa ihmisen tekoja tutkita, taidat olla melko pihalla aiheesta.
Auer tuskin olisi oikeudessa ellei hänen syyttömyydestään olisi ainakin vakava epäily. Syyttäjä ja poliisi tuntuvat edelleen uskovan Auerin syyllisyyteen. Käräjäoikeudessa hänet on jo kahdesti todettu tuomariäänin 2-1 syylliseksi murhaan ja tuomittu elikautiseen vankeuteen. Hovioikeus on hänet jo kertaalleen vapauttanut
Olen koonnut otsikossa esitettyyn kysymykseen vastaukseksi seikat, jotka tukevat Auerin syyttömyyttä. Syyttömyyttä puoltavat asiat on seuraavassa listattu painavimmasta alkaen.
1. Vanhimman (tuolloin 9-vuotiaan) lapsen silminnäkijätodistus ulkopuolisesta poistumassa rikotusta ikkunasta surman jälkeen
2. Ulkoterassilta ja asunnosta löydetyt jäljet kengistä, jotka eivät malliltaan eivätkä todennäköisesti kooltaankaan vastaa Lahden käyttämiä jalkineita
3. Surma-aseena käytetystä veitsestä löytyi lakanan kuituja ja verta, jonka dna-tunniste sopi Lahteen, muttei Aueriin, eikä siitä löytynyt Auerin hajujälkeä
4. Surma-aseena käytettyä vanhaa puikkoteroitettua fileerausveistä ei Auerin ja tämän vanhimman lapsen mukaan asunnossa ollut aiemmin nähty (eikä poliisi löytänyt asunnosta puikkoteroitinta), mutta sen on tunnistanut omakseen ulvilalainen fysioterapeutti
5. Auerilla oli hengenvaarallinen pistohaava, muttei vammoja, jotka osoittaisivat hänen kamppailleen Lahden kanssa
6. Terassioven rikotun ikkunan aukossa, terassilla ja ulkoseinässä oli veriroiskejälkiä, joiden dna-tunniste sopi Lahteen, muttei Aueriin
7. Terassioven ikkuna oli rikottu ainakin pääosin ulkoapäin
8. Auer ja hänen vaatteensa eivät olleet verisiä poliisin saapuessa pian hätäpuhelun päätyttyä
9. Ruskeankirjavia kuituja löytyi runsaasti surmapaikalta, muttei Auerin päällä olleesta t-paidasta, josta löytyi lakanakuitua
10. Poliisi ei löytänyt verisiä vaatteita eikä vaatetta, josta on irronnut ruskeankirjavaa kuitua, ei verisiä näppylähanskoja, ei toista surma-asetta eikä ikkunan rikkomiseen käytettyä välinettä eikä kenkiä, joiden jälkiä oli asunnossa ja terassilla
(11. Auerin silminnäkijätodistus tapahtumien kulusta ja ulkopuolisesta surmaajasta, 180-senttisestä tukevasta huppupäisestä miehestä)
Ei ole voitu ehdottomalla varmuudella osoittaa, että Auer olisi murhannut Lahden ja lavastanut ulkopuolisen murhaajaksi.
12. Vanhin ja toiseksi vanhin lapsi eivät kuulleet, että vanhemmat olisivat riidelleet surmayönä
13. Auerin dna-tunnistetta tai muuta häneen sitovaa jälkeä ei löytynyt Lahden kynnenalusnäytteistä eikä vaatteista eikä surmapaikalla olleista klapeista
14. Auer ei todennäköisesti olisi käytettävissä olleessa ajassa ehtinyt surmata Lahtea, hävittää toista surmavälinettä ja verisiä vaatteita, peseytyä sekä kuivata hiuksiaan ja peseytymispaikkaa
15. Häke-tallenteelta kuuluu Lahden ääntä ja hänen kuolemaansa ilmeisesti johtaneet iskut sekä kamppailuun viittaavia ääniä ja Auerin puhelimessa olon aikanakin ääniä, jotka viittaavat siihen, että asunnossa on voinut olla ulkopuolinen tekijä
16. Auer on mielentilatutkimuksessa todettu täysin terveeksi eikä häntä ole peitepoliisitoiminnan eikä salakuuntelun avulla voitu osoittaa kylmäveriseksi psykopaatiksi
Syyttömyyttä tukeviin seikkoihin liittyy epävarmuustekijöitä, joita syyttäjä yrittää tuoda esiin. Todella painavaa näyttöä siitä, että Auer olisi surmannut miehensä näyttäisi lopulta löytyvän niukasti, jos yhtään. Sen sijaan syyttömyyttä tukevia seikkoja on tullut esiin poikkeuksellisen paljon vaikka periaatteessa syyttömyyttään ei tarvitse todistaa. Onhan todistustaakka, joka osoittaa syyllisyyden, näet syyttäjällä.
On vain kerättävä faktat, vankkumattomat tosiasiat, asetettava ne oikeisiin yhteyksiinsä ja tehtävä niistä välttämättömät johtopäätökset.
Vastaus: Auerin naapuritonttien rajalta, Tähtisentie 52 ja 50 väliseltä viherkaistalta.
Missähän omakotialueilla ei etenkin joulun alla liikkuisi erilaisia autoja. Ihmiset myös eksyilevät ajellessaan seuduilla, joita eivät ennestään tunne. Jos joku punainen vanha volvo on seudulla liikkunut, niin sen ajaja ei ehkä tiedä missä oli seikkaillut hukattuaan ilmansuunnat.
tara, tää oo sulle viimeinen varoitus. Jollet lopeta jo, haemme sinut ja tulet kärsimään todella paljon . Miten oravatädille saisi rasteroinnilla haavaumia ja mustelmia naamaan? Kepittelyiloa tässä tulevaisuudessa odottelen...