(U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2633
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

(U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 92155.html

Virginiassa Yhdysvalloissa mystisesti kadonneen 18-vuotiaan opiskelijatytön vanhemmat ovat vedonneet julkisesti videolla havainnoista tyttärestään.

18-vuotias Virginian yliopiston opiskelija Hannah Graham katosi Charlottesvillessä 13. syyskuuta.

Graham oli viimeksi nähty yhdessä 32-vuotiaan miehen kanssa baarissa. He olivat poistuneet paikalta yhdessä miehen autolla, kertoo poliisi.

- Auttakaa, auttakaa! Jos tiedätte yhtään mitään, ei väliä kuinka pientä asiaa, soittakaa poliisin vihjepuhelimeen, vetosi Hannahin isä John Graham videolla vaimonsa Susan vieressään.

- Pienikin vihje saattaa auttaa Hannahin takaisin kotiin.

- Tämä on jokaisen vanhemman pahin painajainen. Jokainen täällä oleva ja tämän videon katsova voi ymmärtää, että mitä tapahtui Hannahille, voi tapahtua myös heidän omalle lapselleen. Meidän täytyy saada tietää, miten Hannahin on käynyt ja varmistettava, ettei se tapahdu kenellekään toiselle, jatkoi John Graham puristaen sylissään pientä valkoista pehmokania, joka oli Hannahin suosikkilelu tämän ollessa pieni.

Poliisi ilmoitti sunnuntaina antaneensa pidätysmääräyksen 32-vuotiaasta miehestä, jonka epäillään liittyvän Hannahin katoamiseen.

Etsintäkuulutettu Jesse Leroy Matthew oli jo lauantaina ilmoittautunut poliisilaitokselle kuultuaan virkavallan etsivän häntä. Lyhyen keskustelun jälkeen Matthew kuitenkin pakeni poliisiasemalta kovaa vauhtia ajaen poliisit perässään.

Poliisin mukaan Matthew oli viimeinen Hannahin seurassa nähty henkilö ennen nuoren naisen katoamista.

Kuva
Charlottesvillen poliisi julkaisi Hannah Grahamin katoamisesta ilmoituksen.

IS
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Jesse Matthew,32, löydettiin rannalta Texasissa, hän piileskeli teltassa ja istuu selliissä epäiltynä kidnappauksesta. Takuut asetettii 1500 dollariin.
Vuonna 2002 mies erotettiin koulusta väitteiden vuoksi, että hän olisi raiskannut naispuolisen opiskelijan, poliisi tutki tällöin tapausta ja Matthev nimettiin epäillyksi.Häntä ei koskaan saanut rikossyytettä tapauksesta.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... raham.html

Kuva
Jesse Matthew
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
mcnette
Scooby-Doo
Viestit: 29
Liittynyt: Ti Marras 26, 2013 2:23 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja mcnette »

http://edition.cnn.com/2014/09/26/us/vi ... m-mystery/

Tossa uutislinkkiä asiasta (joutuu kopsaa osoteriville), omat kajarit hieman rikki ni kuulu sanoja sieltä ja täältä...voi olla ihan samaa mitä ed viestissäkin oli! Lopputulos ei varmaan ole kovin vaikee arvata tässä tapauksessa(kaan) :(
Marilyn Pakarinen
Alibin satunnaislukija
Viestit: 59
Liittynyt: Ti Marras 03, 2009 9:10 am

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Marilyn Pakarinen »

"Forensic link" kuulemma yhdistää tuon Jesse Matthew'n myös Morgan Harringtonin kuolemaan: http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... 20#p641120.
Kiviäkin kiinnostaa.
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Matthew osuuttaa moniin muihinki tämän liikkuma-alueella tapahtuneisiin murhiin ja katoamisiin tutkitaan.

Newport Newsista katosi kaksi naista, sen puolen vuoden aikana, jolloin Matthew opiskeli siellä.
Kuva
Autumn Wind Day, 24, katosi 24.7.2003
Kuva
Vajaan 2kk:n kuluttua Dayn katoamisesta katosi Sophie May Rivera,31

Samoihin aikoihin, kuin Morgan Harrington,20, katosi 17.10.2009, katosi myös Cassandra Morton,23.
Kuva
Harrington
Kuva
Morton

Harringtonin, kolme kuukautta katoamisen jälkeen löytyneestä ruumiista löytynyt DNA-jälki yhdisteettiin myöhemmin vuonna 2005 sattuneeseen naisen raiskaukseen Fairfaxissa. Nainen selvisi elossa hyökkäyksestä. Mortonin ruumis löytyi marraskuussa 2009.

Montgoumery countyn viranomaiset avaavat uudelleen myös Heidi Childsin ja David Metzlerin kaksoismurhan elokuuta 2009. Heidät löydettiin Virginia Techin kampuksen lähellä olleelta leirintäalueelta ammuttuina.
Kuva
Heidi Childs ja David Metzler.

Kolme naista on kadonnut Charlottesvillestä sen jälkeen, kun Matthew muutti sinne.
Kuva
Samantha Ann Clarke,19, katosi syyskuussa 2010.

Kuva
DaShad Laquinn Smith,19,on nähty viimeksi marraskuussa 2012.

Kuva
Alexis Murphy,17, katosi elokuussa 2013. Hänen kidnappaamisestaan ja murhastaan on kylläkin tuomittu jo Randolph Taylor kahteen elinkautiseen. Tytön ruumista ei ole löydetty.

Samoilla kulmilla on vuonna 1996 kidnapattu ja murhattu kaksi naista, Showalter Reynolds, 25, ja Anne Carolyn McDaniel, 20.

Nippelitietona mainitaan Matthewin toimineen aikanaan myös taksikuskina ja hänen kerrotaan tarjonneen nuorille naisille ilmaisia kyytejä.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... rsity.html
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Täysi Purenta
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1479
Liittynyt: Pe Huhti 16, 2010 11:05 am

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Täysi Purenta »

Mathew saisi nyt avata sanaisen arkkunsa ja antaa tulla vähän tunnustusta. Olisi suuremmoista jos noin monta kadonnutta ja murhattuna löytynyttä tyttöä omaisineen saisi laittaa tapaukselle pisteen. Ja yksi aktiivinen sarjamurhaaja olisi telkien takana. Toivottavasti kukaan ei tarjoudu maksamaan hyypiön takuita.
Chikatilo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1533
Liittynyt: Ke Huhti 27, 2011 12:06 am

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Chikatilo »

Täysi Purenta kirjoitti: Toivottavasti kukaan ei tarjoudu maksamaan hyypiön takuita.
Jesse Leroy Matthewille on avattu tukirahasto, jonka tarkoituksena on kerätä vähintään 50 000 taalaa takuisiin ja puolustuksen järjestämiseksi. Linkki rahastoon jouduttiin kuitenkin sulkemaan vihaviestien vuoksi. Onneksi lahjoituksia ehdittiin jo saada - muuan ihmisoikeuksista huolestunut lahjoitti jopa 1000 dollaria hyvään tarkoitukseen.

Jesse Leroyn ainoa synti on se, että hän on syntynyt mustana rasistiseen maailmaan. Siksi kaikki ratkaisemattomat murhat ja katoamiset yritetään nyt saada hänen kontolleen. Toivottavasti lahjoituslinkki avautuu pian uudelleen, jotta kaikki me ihmisoikeuksia ja suvaitsevuutta puolustavat ihmiset ympäri maailmaa voimme tukea Jesseä hänen epätoivoisessa taistelussaan vihaa, rasismia ja epäoikeudenmukaista kohtelua vastaan! Valkoinen tai valkoisia mielistelevä valamiehistö huutaa mustan miehen verta ja pyrkii varmasti saamaan hänelle kuolemantuomion, tarvittaessa vaikka väärennetyin todistein.

Oho! Ihanaa! Linkki onkin taas auki! https://fundrazr.com/campaigns/4sGvd
Ei kun kaikki lahjoittamaan! Itse jätän huomisen silakat ja potut ostamatta ja osallistun rasismin vastaisiin talkoisiin 100 taalalla. Se on vähintä, mitä voin Jesse Leroy "LJ" Matthewn puolesta tehdä. Naiset voivat toki helpottaa hänen oloaan myös rakkauskirjeillä, on hän vain niin syötävän ihanan näköinen lakupala... :)
Kaikki sanomassa esitetty on mielikuvituksen tuotetta eikä sillä ole yhteyttä todellisiin tapahtumiin tai henkilöihin. Mahdolliset samankaltaisuudet ovat pelkkää sattumaa. Kirjoittaja on poliittisesti täysin korrekti.
Kafka
Remington Steele
Viestit: 208
Liittynyt: La Elo 11, 2012 2:22 pm
Paikkakunta: Kuusamo

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Kafka »

Kaveri toi Lontoosta tuliaisina englantilaisia lehtiä, joissa oli Hannahista juttua. Tyttö on/oli :cry: Evening Stantardin mukaan britti tai brittitaustainen kuten poliittisesti korrektisti sanotaan.

Kumminkin, tapauksesta on jo tiivis paketti Wikipediassa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Disappeara ... nah_Graham
OAY
Alibin satunnaislukija
Viestit: 66
Liittynyt: Ma Helmi 17, 2014 1:34 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja OAY »

Ruumis, jonka uskotaan olevan Hannah on löydetty hylätystä talosta läheltä Jesse Mathewn äidin entistä asuintaloa, jossa Matthew itsekin asui nuorempana. Ruumista ei ole vielä virallisesti tunnistettu, mutta etsinnät on keskeytetty, joten aika varmana tätä löytöä pidetään. Poliisi ei infoa enempää ennen, kuin testit henkilöllisyydestä ym. on saatu valmiiksi.
A body has been found in the hunt for missing student Hannah Graham, the University of Virginia student who went missing more than a month ago.

Officers uncovered human remains in Albermarle County, just south of Charlottesville, where Hannah, 18, went missing.

The find was made around an abandoned property on a rural road - the area where suspect Jesse Matthew, who has been charged with Hannah's abduction, grew up.

The identity of the remains has not yet been confirmed - but officers have called off all other search efforts for Hannah in the meantime.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... eared.html
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Ruumis oli Hannah Grahamin.

Matthewin asianajaja haluaa asiakkaansa mielentilatutkimukseen. Mies on syytteessä vuonna 2005 tehtyyn raiskauksee. Miehen DNA:ta on löytynyt uhrin kynnen alta. Viranomaiset sanovat heillä olevan myös todisteita, jotka linkittävät Matthewin vuonna 2009 tapahtuneeseen Morgan Harringtonin katoamiseen ja kuolemaan.

http://wtkr.com/2014/10/30/suspect-char ... -in-court/
http://www.nydailynews.com/news/crime/j ... -1.1994187
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

48 hours mystery on tehnyt 2 jaksoa Hannah Grahamin tapaukseen liittyen. Kirjoitin aiheesta Morgan Harringtonin ketjuun, joten en ala täällä toistamaan samaa. Molempien nuorten naisten todennäköinen murhaaja on Jesse Matthew, josta täällä on jo kirjoitettu.

Tässä linkit jaksoihin.
http://www.cbsnews.com/videos/hannah-gr ... -part-1-2/
http://www.cbsnews.com/videos/hannah-gr ... -part-2-2/

Morgan Harringtonin-ketju minfossa: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=3&t=8617
fbiagentti
Sofia Karppi
Viestit: 418
Liittynyt: Su Joulu 21, 2014 6:35 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja fbiagentti »

Kuka pelkää mustaa miestä? Ei ole tainnut olla oikeudessa vielä?
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Destiny »

fbiagentti kirjoitti:Kuka pelkää mustaa miestä? Ei ole tainnut olla oikeudessa vielä?
Noup, oikeutta istutaan heinäkuussa 2016. Miehelle haetaan siis kuolemantuomiota.

http://www.people.com/article/jesse-mat ... raham-case
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Tiikerinlilja
Nikke Knatterton
Viestit: 192
Liittynyt: La Huhti 11, 2015 12:39 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja Tiikerinlilja »

http://www.mesta.net/nuoren-metallica-f ... nkautinen/
Tälläinen löytyi Suomen mediasta.

Nuoren Metallica-fanin surmaajalle kolminkertaineen elinkautinen
Julkaistu 05.10.2015, J.A. Kaunisto - Kategoria: Musiikki 0

20-vuotias Morgan Harrington surmattiin vuonna 2009 Virginiassa kotimatkallaan ollessaan tulossa Metallican keikalta. Puoli vuotta myöhemmin nuoren naisen jäännökset löytyivät parinkymmenen kilometrin päässä olleelta maatilalta. Poliisi pidätti Jesse Leroy Matthew Jr:n epäiltynä Morganin sieppauksesta ja surmasta.

Poliisi syyttää miestä myös toisen opiskelijatytön, Hannah Grahamin, surmaamisesta.

On myös kolmas syyte. Jesse Leroy Matthew Jr. on tuomittu vuonna 2005 sattuneesta naisen sieppauksesta, raiskauksesta ja murhan yrityksestä kolmeen elinkautisen mittaiseen tuomioon.

Matthew Jr. kuristi ja hakkasi 26-vuotiaan uhrinsa päätä maahan sekä uhkasi tappaa. Väkivalta oli niin rajua että uhri menetti tajuntansa.

Syytetyn perhe vastusti tuomiota ja pyysi pojalleen armoa. Mies oli kuulemma nuorempana joutunut seksuaalisen väkivallan uhriksi. Syyttäjän mukaan syytetyn mahdollisesti kokema seksuaalinen väkivalta ei ole lieventävä asianhaara.

DNA-todisteet liittävät Matthew Jr:n osalliseksi myös Hannah Grahamin kuolemaan.

Matthew Jr. on saanut syytteen myös Morgan Harringtonin surmaamisesta.

(People.com)
mingus
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Su Huhti 21, 2013 10:28 pm

Re: (U) Hannah Graham, 18 vuotta, kadonnut 13.9.2014

Viesti Kirjoittaja mingus »

Jesse Matthew on tunnustanut Hannah Grahamin ja Morgan Harringtonin kidnappaukset ja murhat. Hän teki diilin ja sai neljä elinkautista ilman mahdollisuutta ehdonalaiseen. Tyttöjen vanhemmat suostuivat diiliin, koska halusivat välttää pitkän ja traumaattisen oikeudenkäynnin.

http://abcnews.go.com/US/jesse-matthew- ... d=37349715
Vastaa Viestiin