Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingissä

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja Gladys »

PaxCow kirjoitti: Ei mua lainkaan haittaa jos syylliset jäävät koteihinsa itkemään, mutta on todella surkeaa jos täysin syyttömät joutuvat kärsimään näistä täällä levitetyistä huhuista.
Todella surkeaa on se, että noin 70 suomalaista lasta ja nuorta on pahoinpidelty maahanmuuttajajengin toimesta. SE on todella surkeaa. Myös se on todella surkeaa, että moni suomalainen lapsi ja nuori pelkää nyt liikkua noilla huudeilla, puhumattakaan siitä kuinka surkeaa on heidän vanhemmilleen pelätä omien lastensa puolesta. Täysin syyttömät löytyvät tuosta joukosta ja he ovat niitä, jotka joutuvat kärsimään.

Kaikesta muusta ovat vastuussa jengiläiset, jotka ovat toistuvasti tehneet tietoisen päätöksen pahoinpidellä sivullisia. Olisivat ajatelleet idiotisminsa seurauksia (myös sitä, että heidän toimintansa vahingoittaa muidenkin maahanmuuttajien mainetta!)

Naurettavaa puolustella muita kuin uhreja.
All is pretty.
- Andy Warhol
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

Gladys kirjoitti:Todella surkeaa on se, että noin 70 suomalaista lasta ja nuorta on pahoinpidelty maahanmuuttajajengin toimesta. SE on todella surkeaa.
Totta kai. Ei kai tästä ole epäselvyyttä.
Gladys kirjoitti:Naurettavaa puolustella muita kuin uhreja.
Kukas näin olisi tehnytkään :roll: ? Minä en ainakaan puolustellut tekijöitä, kun totesin, että syyttömät kärsivät, jos täysin ulkopuolisia väitetään näiden tapausten tekijöiksi.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
Koimies
Neuvoja-Jack
Viestit: 504
Liittynyt: La Syys 10, 2011 2:09 am

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja Koimies »

Holmesin haamu:

"Yksi syy maahanmuuttajien väkivaltajengiongelmaan voi olla siinäkin, että Suomessa liikaa ymmärretään tälläisiä väkivallantekijöitä. Heille ei osata asettaa rajoja. Mediakin puolustaa tekoja viimeiseen asti. Yksikään mediassa oleva juttu ei ole käsitellyt henkilöitä, jotka ovat joutuneet tämän mamujengin rikoksien kohteeksi."

Suomi haluaa olla eurooppalaisempi ja liberaalimpi maa kuin liberaali muu Eurooppa itse. Johtavat poliitikot ovat meillä usein ääriliberaaleja, ja pienemmät lakeijat mm. Vihreissä ja "Punaisissa" seuraavat muodikkaasti samaa linjaa. Liberaali yhteiskunta on allerginen yksilön vapautta, luuloteltua tasa-arvoa ja kuviteltua samankaltaisuutta uhkaaville mielipiteille ja vaatimuksille. Median toimittajat, etenkin nuoremmasta päästä, ovat saman hengen heimolaisia. Miksi he kirjoittaisivat konsensusta uhkaavia tosiasioita lehdissään?

Tämä katujengi kätyreineen toimii roskasakin tavoin. Heille ei saa antaa periksi. Jos poliisi ei ryhdistäydy hoitamaan järjestystehtäviään, kansalaisilla on luontainen oikeus suojella itse seutujaan. Tärkeintä on kumminkin vaatia poliitikkoja muuttamaan maahanottopolitiikkaa ja viitata äänestyskopissa kintaalla piipertelijöille. Näin estämme tulevaisuuden suuret etniset ongelmat mellakoineen. Sen sijaan yhteiskuntaamme hankalissa olosuhteissa jo sopeutunutta osaa (pieni tai suuri?) tulee kunnioittaa ja tukea heitä kasvatus- ja kurinpitotyössään. Jos jotain turvakaarteja muodostetaan, mellakoita ei tulevaisuudessakaan synny mikäli näiden hampparien aikuisia "heimolaisia" saadaan ketjuun mukaan.

Suomi on kaikista ongelmistaan huolimatta nykyään helppo maa elää ja käyttäytyä ihmisiksi. Järjestelmän syyttäminen on väärän puun haukkumista. Rötöstelijät ovat täysin itse vastuussa halpamaisista valinnoistaan, ei edes heidän vanhempiaan voi tuollaisista tempuista syyttää.
Miehen allekirjoitus: Kasvoista kasvoihin.
Gilgamesh
Susikoski
Viestit: 38
Liittynyt: Ti Joulu 10, 2013 3:20 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja Gilgamesh »

Label kirjoitti: Oli poistettu noi viestit niiden facebook-sivuilta, mutta toivottavasti suunnitelma on yhä voimassa :evil:
Toivottavasti. Kun poliisi ei tavallisia ihmisiä suojele, niin jonkun se on sitten tehtävä. :evil:
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

PaxCow kirjoitti: Kuinka moni pahoinpitelyrikos ylipäänsä päätyy Ylen uutislähetyksiin? (Yleensähän tämänkaltaiset menevät paikallisuutislähetyksiin, niitä en ole katsonut.) Radiossa asiasta on keskusteltu ja siellä oli mm. Helsingin nuorisotoimen johtaja kommentoimassa.
Kyse on ollut järjestelmällisestä väkivallasta. Pelkästään poliisille ilmoitettujen iskujen määrä on 73. Todellinen lukema voi olla merkittävästi suurempi, koska esim. poliisi ja media eivät ole asiasta tiedottaneet missään vaiheessa ulkopuolisille.

YLE:ssä asia on ohitettu olankohautuksella, vaikka mikään järjestäytynyt rikollisliiga ei ole Suomessa tehnyt yhtä pahaa jälkeä kuin tämä nuorisojengi.

Aivan naurettavaa, että jossakin "radiossa ja nettisivuilla" on asiassa keskusteltu. Pääuutislähetystä katsoo eniten väkeä ja siellä ei mainita halaistua sanaa näin väkivaltaisesta katujengistä joka hyökkää alaikäisten kimppuun.
PaxCow kirjoitti: Oletko lukenut lehteä lähipäivinä? Hesarissa tämä on kyllä uutisoitu näyttävästi. Myös yhden uhrin tarina kerrottiin kuvan kanssa. Ja asematunnelissa oli käyty kysymässä "tavallisten" nuorten kommentteja. Juttua on myös taustoitettu kertomalla aiempien vuosikymmenten väkivaltaisista jengeistä, haastattelemassa entistä nuorisojengiläistä jne. Eli asia on todellakin huomioitu.
Olen lukenut HS:n nettisivuja päivittäin. Olen seurannut muitakin aikaisempia tapauksia. Yhtäkään pääkirjoitusta tai toimittajan kommenttia en ole sattunut aiheesta lukemaan. Ottaen huomioon, että miten paljon tälläisistä asioista yleensä kirjoitetaan ja tapaukset ovat kaiken lisäksi sattuneet HELSINGISSÄ.

HS alkoikin kirjoittaa asiasta vasta sen jälkeen, kun MTV oli rummuttanut juttua koko päivän. Pari uutista. Yksi epämääräinen "uhrin kertomus", jossa tuntematon jengi oli vain tullut lyömään nyrkillä "Ottakaa kiinni se blondi".

Jos miettii vaikkapa poliisin kertomuksia väkivaltaisuuden järjestelmällisyydestä, niin juttujen määrä naurettavan pieni. Ilman MTV:n rummutusta olisi HS voinut jättää koko aiheen uutisoimatta.

Voisin verrata pariin mitättömään tapaukseen, joissa ei tapahtunut mitään (eikun tapahtuihan toisessa yksi puukonisku, josta ei seurannut kuin pintanaarmuja). Toisessa uhkailusarjassa kysyttiin pääministerinkin kommenttia asiaan... Kumpaakin aihetta rummutettiin HS:ssä viikkoja...
PaxCow kirjoitti: Onko poliitikolta ylipäänsä järkevää kommentoida tapausta, josta ei ole vielä selvyyttä ja josta ei ole vielä tuomioita? Sen vaatiminen kuulostaa oudolta vallan kolmijako-opinkin näkökulmasta. Tämän varmaan moni poliitikko ymmärtää.
Poliitikot voisivat kysyä, että miksi asiasta ei ole tiedotettu, vaikka väkivalta on ollut näin järjestelmällistä? Miksi samat marttyyri-itkijäpoliitikot, jotka julkisuudessa normaalisti ovat, niin eivät ole ottaneet kantaa uhrien henkiseen vointiin ja heidän auttamiseensa ja syyllisten kiinni saamiseen?

Ovat nämä samat poliitikot aikaisemminkin osanneet ottaa kantaa vastaaviin tapauksiin. Nyt ei uskalleta ottaa, vaikka tiedetään tekojen järjestelmällisyys ja sekin, että ilman vahinkoa ei koko tapahtumaketjua olisi edes päässyt uutisiin asti.
PaxCow kirjoitti: Toimittajat eivät yleensä esitä "kommentteja", he kirjoittavat uutisia ja reportaaseja ja sitä kautta kaivavat tietoa esille. En tosin itse lue kuin paria lehteä, joten en osaa sanoa, miten muissa lehdissä toimittajat kertoilevat mielipiteitään.
Toimittajat esittävät aina omia näkemyksiään ja huomioita vastaavissa tapauksissa. Siihen yhdistettynä yleisökertomuksia. Tätä on tapahtunut kaikissa jutuissa aikaisemmin, mutta ei tässä tapauksessa. Asiasta on vaiettu yhteisellä päätöksellä kokonaan. En näe kuin yhden selittävän tekijän taustalla.

Sama ilmiö ollut kaikissa nettilehdissä, iltapäivälehdissä, isommissa suomalaisaviiseissa jne. Varsin huvittavaa, ettei yksikään toimittaja ole asiasta voinut/uskaltanut/pystynyt/halunnut kirjoittaa yhtäkään kommenttia.
PaxCow kirjoitti: Ovatko mainitsemasi poliitikot siis yleensä olleet esittämässä huolensa motiivittomista väkivallanteoista, joita Suomessa tapahtuu? Pelkästään Helsingissä oli viime vuonna keskimäärin 17 pahoinpitelyä päivässä, kommentoiko joku poliitikko muka näitä? No ei tietenkään; yksittäisten poliitikkojen nostaminen esiin on aika hassua ja selkeästi tarkoitushakuista.
Jos kyse olisi yksittäisestä tapauksesta ja tähän ei liittyisi jengikuvioita ollenkaan ja tekojen järjestelmällisyyttä, niin silloin asia olisi ymmärrettävissä. Näin järjestelmällinen väkivalta kuukausien ajan jättimäisen jengin toimesta on sellainen asia, johon luulisi poliitikkojenkin haluavan ottaa kantaa.

Varsinkin kun uhka on koskenut päivittäin alaikäisiä nuoria 10-18 vuotiaita. Moni saanut todella kovan luokan vammoja ja asiasta ei ole kukaan ilmoittanut julkisuuteen.

Voikin olla vaikeaa jatkossa samojen poliitikkojen luoda kannanottojaan eri asioita kohtaan, kun ei kerran tätäkään tapausta voitu kommentoida.
PaxCow kirjoitti: Onko muuten tietoa, kuinka pahoja pahoinpitelyt ovat olleet? Onko tullut vakavia vammoja?
"Katujengin viimeisin tempaus: Tajutonta uhria iskettiin puukolla reiteen"
Uhri kaadettiin maahan ja häntä potkittiin muun muassa päähän. Tässä vaiheessa mies menetti tajuntansa ja huomasi vasta myöhemmin, että hänellä on veitsenpisto jalassa. Lisäksi hänen kännykkänsä oli viety. - MTV

Tuo on viimeisin tapaus viime viikonlopulta, vaikka poliisi on tutkinut jengin toimia ilmoittamatta julkisuuteen yli 4 kuukautta.

Muissa tapauksissa poliisi on sanonut, että on käytetty puukkoa,kuula-aseita,nyrkkejä,potkimista, joukolla hakkaamista, päällä hyppimistä jne. Siitä voi sitten päätellä, että jos tälläinen toiminta kohdistuu 10-18 vuotiaisiin, niin mitkä ovat "uhrien vammat".



Tässä uutisessa värjäykset ovat minun:
Poliisi: Helsingissä ei ole katujengiä, eikä rikosaallon taustalla ole yksittäinen jengi
Eihän 50 jäsenen "jengiä" saada tuosta vain luotua. Siinä on totta kai taustalla monia muitakin jengejä, jotka ovat toimineet milloin yksittäin ja milloin yhdessä.

Poliisin uskottavuus on karissut lähes olemattomiin tämän tapauksen tutkinnan johdosta. Tuossa aikaisemmassa kommentissa on se sosiaalihenkilön muistio (oli luultavasti saatu poliisia ja nuoriso kuuntelemalla), jonka takia asia sai laajempaa huomiota ja nousi ylipäätään otsikoihin.

On järkyttävää, ettei poliisi ole asiaan ottanut erikoisemmin kantaa, vaikka kyse on tosiaan todella jättimäisestä tapauksesta. Muutamien kuukausien ajan päivittäin iskuja 10-18 vuotiaisiin.

Poliisi vaikuttaa olevan enemmän huolissaan siinä, että yleisö spekuloi tekijöiden nimillä kuin saataisiin itse tekijät kiinni ja väkivaltaisen katujengin/katujengien teot loppumaan.

Normaalisti tälläisissä tilanteissa olisi pitänyt jo aika monta poliisin johtajan pölvästiä ja ministeriäkin erota. Tässä tilanteessa asiaa tutkiva komisario Tuomo Lotta ilmoitti, että jengin toimista on jo tiedotettu mediaan, koska muistio vuoti sinne vahingossa.

Poliisin toimintaa tapauksen johtamisessa, tiedottamisessa, tutkinnassa, kannan ottamisessa jne. voisi niin paljon kritisoida, ettei löytyisi varmaan yhtäkään Helsingin poliisiyksikön johtajaa, joka jäisi siitä ilman.

Samaan aikaan kaikki "maahanmuuttajayhteydet" tapauksen taustalla on pyritty kiistämään, vaikka jengeissä olisi merkittävä 50%->määrä maahanmuuttajia. Poliisi onkin pelännyt enemmän "rasismia" kuin järkyttäviä väkivallantekoja todella nuoria 10-18v kohtaan.

Tapaus muistuttaakin hyvin paljon Iso-Britanniassa tapahtunutta rikosaaltoa, josta kaikki tahot vaikenivat viimeiseen asti:
Yli 1400 lasta raiskattiin brittikaupungissa - poliisi ylenkatsoi uhreja

Pakistanilaistaustaiset miehet raiskasivat satoja lapsia brittikaupungissa. Tekoja hyssyteltiin rasismin pelossa.

Organisoitu hyväksikäyttö oli kaupungin viranomaisten tiedossa vuosien ajan, ja asia oli nostettu paperille ja työryhmiin monta kertaa. Nuorisotyöntekijät valmistivat raportit laajamittaisesta hyväksikäyttöongelmasta vuosina 2002, 2003 ja 2006. Mitään ei kuitenkaan tehty lasten suojelemiseksi.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201408 ... 6_ul.shtml
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

PaxCow kirjoitti:Onpa hienoa toimintaa tällä foorumilla. "Hyvät" moderaattorit täällä, aina hereillä. :x

Väärin ovat kirjoittaneet sivuston nimen näköjään.
Hyvin vaikeaa sanoa, että kuinka moni tuolla listalla liittyy näihin tapauksiin ja kuinka moni ei. Osan kohdallahan on sanottukin, että "Ei liity tapaukseen mutta on tehnyt pari muuta rikosta".

Lista on alunperin julkaistu yhdellä nuorten palstalla tai ainakin linkitetty sinne. Sen on siis tehnyt luultavammin joku "asiasta mahdollisesti jotakin tietävä henkilö", mutta mitään tarkempaa tietoa tuosta ei ole.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

kakkosurpo kirjoitti:Tuo väittämäsi että politikot tuomitsevat kaiken väkivallan on taas sinun luulosi. Nämä vihervasurit, sossut, yms. tuomitsevat julkisuudessa erittäin valikoivasti erialaisa rikoksia. Kuten olet ilmaisuut niin luet kait joitakin, tosin valikoituja, lehtiä, niin monestako ns. rasistisesta rikoksesta(jotka myöhemmin selviää ettei ne ollutkaan rasisitisia) nämä politikot ovat suupielt vaahdossa vouhkanneet? Ja monestako mamujen tekemistä moraalittomista törkeistä rikoksista ne on sanonut sanaakaan????????
Totuushan on, että koska tähän asiaan liittyy niin paljon maahanmuuttajataustaisia henkilöitä, niin sen takia asiasta on pyritty vaikenemaan kokonaan.

Poliisi, nuorisotyöntekijät, "median haastattelemat asiantuntijat" jne. ovat olleet ennen kaikkea huolissaan "rasismista" ja "pahoinvoivista katujengiläisistä" kuin pahoinpidellyistä ja näiden hyökkääjien uhreista.

Poliisille on annettu erikseen sisäministeriösta viralliset ohjeet, että "etnistä taustaa ei pitäisi korostaa tekijöiden kohdalla".

Jos verrataan siihen Jyväskylän äärioikeiston puukotukseen tätä katujengiväkivaltatapusta ja asiasta seuraaviin reaktioihin, niin jokainen tajuaa, miten eri tasoilla liikutaan.

Jyväskylän äärioikeistopuukotus (äärioikeistoa pidettiin syypäänä, tekijöinä 3 jäsentä, "äärioikeistossa" suunnilleen 10-20 jäsentä):
- Uhreina yksi uhri: vammoina pintanaarmuja.
- Uutisointia päivittäin yli vuoden ajan. Toimittajien kommentteja, epämääräisiä viittauksia ulkomaille, kyselyitä poliitikoilta, mielenosoituksia, "irtisanoutumisia väkivallanteoista", aiheen ottamista esille milloin missäkin tilanteissa jne.

Väkivaltainen nuorten maahanmuuttajataustainen katujengi Helsingissä (n. 50 jäsentä) + (muita jengejä alueella, jotka eivät liity tähän rikossarjaan):
- Uhreina satoja suomalaisia alaikäisiä nuoria vakavilla vammoilla.
- Kaikki osapuolet hiljaa.
- Nuorisotyöntekijät, poliisi ja valtamedia pyrkivät puhumaan ainoastaan siitä, ettei tulisi mitään rasismia ja jenginuoria ymmärrettäisiin viimeiseen asti.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

kakkosurpo kirjoitti:Jari Taponen poliisi on täysin vika ammatissa, koska väittää ettei Suomessa ole yhtään katujengiä.

Onko ne 3 vangittuna ollutta vangittu uudelleen? Nehän laskettiin eilen ulos Pasilasta.
Osa joutui matkustuskieltoon, joka ei tarkoita oikeassa elämässä mitään.
Koettaako poliisi valehtelemalla rauhoittaa jotenkin tilannetta????
Teot ovat olleet summittaisia ja äärimmäisen väkivaltaisia. Poliisi pyrkii samaan aikaan sanomaan kuin "mitään ei olisi tapahtunut".

Koska kyse on alaikäisistä tuomituista, niin he voivat olla jo seuraavana päivänä vapaalla jalalla, kuten nyt on käynytkin (rikostuomiotkin lasketaan korkeintaan ehdollisena tai parin kuukauden tuomioina). Viimeisin tekohan sattui viime viikonloppuna (uhri tajuttomaksi ja puukolla reiteen), joten seuraava teko voi sattua jo seuraavana päivänä. Eikä poliisi ole saanut yhtäkään tiedotetta tilanteesta tehtyä...

Poliisilta meneekin kaikki aika siihen, että pyritään vähättelemään tapauksia ja uhrien vammoja. Samaan aikaan ei voida kuitenkaan kiistää sitä tosiasiaa, että väkivalta on ollut aivan järjetöntä ja voi kohdistua keneen tahansa.
Mman
Agentti Scully
Viestit: 697
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 7:55 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja Mman »

kiitoksia sinulle holmesin haamu laadukkaasta kirjoituksesta hakkaa 100-0 erään
mutu älykkään selitykset..
CamouflageLargeNigga
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Loka 10, 2014 1:21 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja CamouflageLargeNigga »

Pahoittelen OT-postausta, mutta kansansivistystyön hengessä olen liikkeellä, en pahat mielessä. Lyhyesti tietoa viestiketjun 5. sivulla esitettyyn lausumaan liittyen, lähteenä kyseessä olevan järjestön omat esittelysivut.
kakkosurpo kirjoitti:Tietääkseni tällaista Vastarintaliikettä EI ole luokiteltu, missään muualla kuin sinun ja kaltaistesi päässä, natsijärjestöksi.
Suomen Vastarintaliike kirjoitti:Suomen Vastarintaliike (SVL), jonka johtajana toimii Juuso Tahvanainen [...] tunnustaa kansallissosialistisen maailmankatsomuksen.
SVL:n tavoitteista kirjoitti:Suomen Vastarintaliikkeen muodostama hallitus palauttaa perinteisen ja autoritaarisemman yhteiskuntajärjestyksen, jonka ideologiset perusteet ovat nationalismissa ja sosialismissa.
Jos jollakulla on tarve kiistää ao. järjestön natsimielisyyttä, on kyse joko tietämättömyydestä tai älyllisestä epärehellisyydestä. Tuo porukka ei ole koskaan piilotellut tai peitellyt aatettaan, päin vastoin.
Sieg heil! Viva Finland! Hurra att svenska! Viva Franco, arriba España! Joo. Öö... We are... me olemme suomalaisia patriootteja, uusnatseja. Mutta myöskin mustalaiset ovat arjalaisia. -- Pekka Siitoin
Lupu
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 104
Liittynyt: To Kesä 05, 2008 1:11 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja Lupu »

On se vain merkillistä miksi maahanmuuttajat Euroopassa aiheuttavat ongelmia kaikkialla missä heitä vain on tarpeeksi. Jossain muualla maahanmuuttajien asuinalueet ovat kaikkein kadehdituimpia. Ne ovat kalliimpia, siistimpiä, järjestyksellisempiä, sivistyneempiä ja turvallisempia kuin kantaväestön asuinalueet. Niin täälläkin eräässä Lähi-idän suurkaupungissa, jossa asun.
rajurolle
Nikke Knatterton
Viestit: 179
Liittynyt: Ma Helmi 17, 2014 1:33 am

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja rajurolle »


Helsingin poliisin mukaan kaupunki ei ole nyt yhtään sen turvattomampi paikka kuin aiemminkaan. Kyseisissä porukoissa liikkuvat nuoret ovat jo poliisin tiedossa. Poliisi toivoo, että perättömät vihapuheet saataisiin loppumaan.

.



Mikä helvetti tuota Helsingin poliisilaitosta ja sen poliiseja vaivaa, että pitää puhua täyttä paskaa, ettei muka Helsingissä ole katujengejä? Kun on kuunnellut nuorien juttuja, niin nämä ovat todella peloissaan tästä pesäpallomaila jengistä. Ei ole jengejä ja samaa aikaan uutisoidaan, että näin saatiin 10 vuotta sitten riehunut katujengi kuriin ja tämä katujengi koostui silloin -kin somaleista.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Pitää tähän vielä lisätä, että vaikka tekojen ajankohdassa puhutaan 2014 kesäkuusta (tuo ajankohta koskee kai sitä aikaa, kun poliisi sai merkittävästi enemmän rikosilmoituksia katujengin teoista) näihin päiviin saakka, niin alunperin kyseisiä tekoja alaikäisiä kohtaan on alkanut tapahtua viimeistään 2013 joulukuun - 2014 tammikuun puolella. Eli noin vuosi sitten. Tästä löytyy todisteena varsin yksityiskohtainen kertomuskin netistä.

Hyvin monesta pahoinpitelystä ei ole välttämättä edes ilmoitettu eteenpäin, koska mikään valtamedia ja poliisi eivät ole niistä uutisoineet tai tiedottaneet. Alaikäiset ovat voineet myös pelätä sitä, että jos ilmoittavat eteenpäin kyseisestä jengistä niin seuraukset ovat vielä pahemmat.

Jos rikosilmoituksia/pahoinpideltyjä uhreja on mediatietojen mukaan 73 kyseisen jengin tekeminä, niin todellinen lukema pahoinpitelyistä voi mennä helpostikin useisiin satoihin. 200-300-400-500 (eivät ole uskaltaneet ilmoittaa eteenpäin koston pelossa)... Sen lisäksi ei ole tarkkaan tietoa, että kuinka montaa pahoinpitelyä yksi rikosilmoitus koskee. Eli onko kyseessä uhrien vai rikosilmoitusten määrä.
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

rajurolle kirjoitti:

Helsingin poliisin mukaan kaupunki ei ole nyt yhtään sen turvattomampi paikka kuin aiemminkaan. Kyseisissä porukoissa liikkuvat nuoret ovat jo poliisin tiedossa. Poliisi toivoo, että perättömät vihapuheet saataisiin loppumaan.

.



Mikä helvetti tuota Helsingin poliisilaitosta ja sen poliiseja vaivaa, että pitää puhua täyttä paskaa, ettei muka Helsingissä ole katujengejä? Kun on kuunnellut nuorien juttuja, niin nämä ovat todella peloissaan tästä pesäpallomaila jengistä. Ei ole jengejä ja samaa aikaan uutisoidaan, että näin saatiin 10 vuotta sitten riehunut katujengi kuriin ja tämä katujengi koostui silloin -kin somaleista.

http://tompackalen.puheenvuoro.uusisuom ... vat-kypsya
Sisäministeriön ohjeistuksen mukaan tämä poliisi vain tiedottaa.
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
v-a-45
Javier Pena
Viestit: 1873
Liittynyt: Su Helmi 08, 2009 11:40 am

Re: Etninen katujengi hakkaa lapsia ja nuoria Itä-Helsingiss

Viesti Kirjoittaja v-a-45 »

Päivi Lipponen (sd) marssia rasismia vastaan
Kansanedustaja Päivi Lipponen (sd) sanoo, että Tampereen tuhopoltossa kyse on rasismista.
- Minä vetoan ihmisiin, että me maltilliset suomalaiset sanoudumme irti tällaisesta sairaasta väkivallasta ja rasismista, Lipponen sanoi tänään julkistamassaan tiedotteessa.
IS ei tavoittanut Lipposta kommenttia varten. Tampereen tuhopolton tutkinnanjohtaja sanoi tämän päivän Helsingin Sanomissa, että ainakaan toistaikseksi teolle ei ole löytynyt rasistisia motiiveja.
Päivi Lipponen (sd) mukaan raja on nyt kuitenkin ylitetty. Hänen mukaansa Tampereen tapahtumia ei voida enää katsoa hiljaa sivusta.
- Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan, jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Nyt on osoitettava solidaarisuutta maahanmuuttajia kohtaan, Lipponen vaatii.
Tampereen palo sai alkunsa Pizzeria Julietista, jonka omistajat ovat ulkomaalaistaustaisia.

"Tuhopoltto oli rasismia" Julkaistu: 23.11.2010
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu// ... ?t=1136432
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 48052.html
Miksi aiemmin Lipponen mainittiin johtuu tästä, nyt kysynkin, missä se joukkovoima on kun raju rasismi kohdistuu alaikäisiin ja viattomiin Suomalaisiin?
Miksi nyt ei saa yhdistäytyä ja lähteä kaduille vastustamaan rasismia, sekä puolustamaan lapsia ja nuoria?
Mikä helvetin koskemattomuus näillä mamuilla on?
Olen heti valmis lähtemään mukaan jos joku täällä vantaalla on porukkaa keräämässä, yv.seen vaan viestiä :evil:
kohtalo sekoittaa kortit ja me vain pelaamme
Vastaa Viestiin