Kaksi kuollut kirveen iskuihin Oulun Tuirassa

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
rubikinkuutio_
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: To Tammi 15, 2015 12:38 am

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja rubikinkuutio_ »

Ehdin jo menettää toivoni tän keskustelun kanssa, mutta onhan täällä pari järkevääkin keskustelijaa.

En itse jaksa uskoa tuota mustasukkaisuus-teoriaa, tätä uutisointia ja palstan viestejä seuraten. Naapurin tarinat epäillystä ja hänen käytöksensä muuttumisesta johdattelisivat enemmänkin mielenterveysongelmiin tai/ja päihteiden käyttöön. Myös kuva asunnon ovesta näyttää asunnon olevan askeettisesti sisustettu (osaan päätellä vain eteisnäkymästä :mrgreen: ), mikä sopisi myös näihin pään sisäisiin ongelmiin. Ehkä silloin vuosi sitten on tapahtunut epäillyn elämässä jotain, mikä on saanut sekoamaan ja muuttumaan.
Joku väläytti sitä, että jos tämä olisi myynyt omaisuutensa siihen aikaan, joka kuulostaisi ihan mahdolliselta. Tuskin kukaan pelkän patjan päällä asuilee seitsemää vuotta.

Uskon uhrien olleen täysin sattuman varaisia, eikä sen suurempaa yhteyttä uhrien ja epäillyn välillä olisi ollut, mutta miksi juuri kyseinen ravintola. Luulisi löytyvän kotia lähempääkin joku paikka mihin mennä riehumaan kirveen kanssa. Ehkä se oli tuttu paikka epäillylle ja tiesi että siellä ainakin olisi ihmisiä siihen aikaan illasta. Mutta miksi on jättänyt asian "vain" kahteen uhriin, vai oliko toinen heistä kohteena ja toinen vaan sivullinen? Siis jos pubissa oli kerta enemmänkin asiakkaita.

Kamala ja surullinen tapaus, poliisi onneksi pystyi toimimaan nopeasti!
Tattoo
Hetty Wainthropp
Viestit: 478
Liittynyt: To Heinä 05, 2007 2:28 am

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja Tattoo »

Omasta mielestä on hyvä että poliisin kynnys aseenkäyttöön on edelleen korkea ja että jokainen aseenkäyttö myös tutkitaan.

Tuohan on ihan normaali kaava kun poliisi asetta käyttää, että tutkinta siirtyy siinä vaiheessa KRP:lle, ei siinä tehdä mitään erillistä päätöstä tutkitaanko vai jätetäänkö tutkimatta ja hyvä niin.

Mä en kyllä mielellään kannustaisi poliisia toimimaan "kuten jenkkilässä" yhtään missään asiassa.
Erikoislääkäri ja terapeutti Pirkko Brusila: "Muslimeilla seksuaalisuuden käsite on kantasuomalaisia laajempi."
muovikelmu

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja muovikelmu »

Kalevan lukijakuvassa (joka on poistettu) missä kaksi poliisia on kadulla ja paikkaa mieshenkilöä. Pitää kädestä. Uhri istuma-asennossa. Vähän matkan päässä tyttö katsoo heitä. Uhri näyttää nuorelta henkilöltä. Ei missään nimessä 40-luvulla syntyneeltä.
annaanna

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja annaanna »

hannu hanhi kirjoitti: ...
Poliisin kynnys ampua pitäisi olla tällaisessa tapauksessa selvästi matalampi. Lähtökohtana olisi pitänyt olla, että tappaja ammutaan hyvin herkästi, jos hän ei tottele heti käskyjä. Ampuminen pitäisi poliisin turvallisuuden vuoksi tapahtua siten, että poliisin henkeä ei tämän tapauksen tavoin vaaranneta. Naurettavaa, että tällaisesta tapahtumasta KRP tekee rikostutkinnan.
Eilen iltamyöhällä kerrottiin laukausääniä kuullun, siihen tilanteeseen oli jouduttu :cry:.
Lähinnä kaiketenkin surmaajan käytöksen ja asevalinnan takia. Ei poliisin toimien. Tottakai poliisin aseenkäytöstä tutkinta tehdään :D, mitä moitittavaa siinä on.

Eihän epäiltynä olo tarkoita SYYLLISYYTTÄ. Luulisi poliisimiehen avuksi olevan, että tilanne läpikäydään yhteiskunnan oikeuskoneiston kautta. Oletan hänen noudattaneen saamiaan ohjeita ja lopputuloksen olevan, ettei toimensa olleet ylimitoitettuja, vastoin ohjeistusta tai yhtään mitään muutakaan käytäntöä. Prosessin jälkeen ei ole kenelläkään nokankoputtamista hänen suuntaansa.

Minun mielestäni Suomessa poliisit ovat erittäin erinomaisesti onnistuneet yhteiselossaan aseittensa kanssa. Jos mitä, niin sitä seikkaa kunnioitan poliisiemme toimissa. Onneksi se, ettei aseita käytetä "koskaan", estänyt asetta käyttämästä juuri silloin kun pitikin.
________________________________________________________________________
Lisäys. Edellä on valokuva kadulta. Miten sen voi määritellä otetuksi ennen ambulanssien saapumista, minä oletin tuon nähtyäni, että otettu jossakin vaiheessa myöhäisiltaa. Naisen seuralainen kaatunut yms.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Olen kerrankin :oops: Anna2n kanssa samaa mieltä.

On myös hyvä tappavan luodin ampuneen poliisin kannalta, että hän saa virallisen "synninpäästön". Ei se poliisimiehellekään ole varmasti helppoa tajuta tappaneensa, oli kyseessä sitten murhamies tai ei.

Toisekseen poliisissa on ihan yhtä suuri riski sairastua mieleltään tai kyynnistyä ammatin takia niin, että vapaasta aseenkäytöstä todennäköisesti tulisi seurauksena ruumiita pikkasen useamminkin ja täysin henkilökohtaisista syistä.
On siis myös poliisin oma etu, että jokainen vastaava tilanne tutkitaan virallisesti.
Nuotio & Äreät Tiput
Avatar
irmuska
Rico Tubbs
Viestit: 1294
Liittynyt: Ti Tammi 03, 2012 6:16 pm

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja irmuska »

Tutkinta on ihan ok mielestäni. Sen sijaan se, että ollaan kommenteissa tekemässä ampuneesta poliisista syyllistä ei. Johan heppu oli tappanut kaksi ihmistä ja heidätkin jokseenkin normaalia julmemmalla tavalla, kirves nyt ei kaiketi ole ihan jokapäiväinen tappoase. Mielestäni on suorastaan hölmöä edes ajatella, että poliisin olisi pitänyt toimia tilanteessa toisin kuin toimi.
"Sinä olet aivan liian tyhmä analysoimaan mitään, joten jätä se suosiolla älykkäämmille ihmisille."
muovikelmu

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja muovikelmu »

Kuva tosiaan oli Kalevan sivuilla (miksi siis poistettu? Väärä kuva? Omaisten pyynnöstä?). Samassa kohdassa on myös verijälkiä muissa kuvissa. Poliisiautot samanlailla parkkeerattu. Milloin humalaisen nostoon on tarvittu kaksi poliisiautoa? Tiedä sit..
Viimeksi muokannut muovikelmu, To Tammi 15, 2015 8:18 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Tattoo
Hetty Wainthropp
Viestit: 478
Liittynyt: To Heinä 05, 2007 2:28 am

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja Tattoo »

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/su ... ta/686856/

Surmattua työntekijää muistettiin Tuisku Pubin edessä - "yksi parhaista baarimikoista"

Kymmeniä ihmisiä kokoontui torstai-iltana Tuisku Pubin edustalle sytyttämään kynttilän ja muistamaan keskiviikoisen veriteon uhreja. Tuiran kaksoissurmassa kuoli pubin 45-vuotias työntekijä sekä 74-vuotias mieshenkilö.

Tunnelma Tuirassa oli surullinen, ja paikalle kokoontuneet baarin kanta-asiakkaat olivat yhä järkyttyneitä tapahtuneesta. He kuvailivat surmansa saanutta työntekijää yhdeksi parhaista tuntemistaan baarimikoista.

Tuisku Pub on torstaina suljettu.

Ulkomaalaistaustainen mies tappoi miehet kirveeniskuilla keskiviikkona alkuillasta.Pubin työntekijä sai surmansa baarissa sisällä, ja toinen mies kuoli baarin edustalla.

Miehen kiinniotto aiheutti Oulussa mittavan operaation. Mies otettiin kiinni myöhään illalla Myllyojassa sijaitsevasta kerrostalo asunnosta.

Kiinnioton yhteydessä mies löi poliisia kirvellä päähän. Poliisin päässä olleen kypärän ansiosta, hän ei saanut pahoja vammoja. Hyökkäyksen jälkeen poliisi ampui miestä. Surmista epäilty vuonna 1979 syntynyt mies kuoli myöhemmin sairaalassa saamiinsa vammoihin.

Poliisi kertoi keskiviikkoillan tapahtumista torstaina pitämässään tiedotustilaisuudessa.
Erikoislääkäri ja terapeutti Pirkko Brusila: "Muslimeilla seksuaalisuuden käsite on kantasuomalaisia laajempi."
sine qua non

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

muovikelmu kirjoitti:Kalevan lukijakuvassa (joka on poistettu) missä kaksi poliisia on kadulla ja paikkaa mieshenkilöä. Pitää kädestä. Uhri istuma-asennossa. Vähän matkan päässä tyttö katsoo heitä. Uhri näyttää nuorelta henkilöltä. Ei missään nimessä 40-luvulla syntyneeltä.
Näkisin kyllä niin, että uhri on kuvassa makuulla maassa ja kuvan ottosuunnassa vasemmalla puolella oleva poliisi on polviseisonnassa, mikä äkkiä katsottuna saattaa näyttää siltä, että tukisi uhria kädellään. Kuvaa suurentamalla saa vähän paremmin selvää.


Hesarissa surman todistajan silminnäkijäkuvaus tapahtumista:
Oulun surman todistanut: "Näin kun mies hakkasi pubin työntekijää kirveellä"
Kotimaa 15.1.2015 15:20 Päivitetty 15.1.2015 18:55

Oululainen mies kertoo olleensa paikalla, kun kirveellä aseistautunut mies surmasi kaksi ihmistä Tuisku Pubissa maanantai-iltana. Miehen kertomus täsmää monelta osin poliisilähteistä saatujen tietojen kanssa, kun taas osaa hänen tiedoistaan ei ole vahvistettu.

"Näin kun mies hakkasi pubin työntekijää kirveellä päähän. Kolme, neljä, viisi kertaa. Juoksin vessaan piiloon. Se oli hirveää, en ole nukkunut koko yönä, olen vieläkin aivan shokissa", kertoo HS:lle puhunut mies, joka ei halua nimeään julkisuuteen.

Silminnäkijän mukaan pubissa oli verityön sattuessa muutama asiakas. Hänen mukaansa tekijä tuli repun kanssa baariin ja meni baaritiskille noin kello 17.45.

"Luulin, että hän menee vain ostamaan juotavaa. Mutta yhtäkkiä näin hänet lyömässä tätä miestä kirveellä", hän kertoo.

Silminnäkijän mukaan uhri, pubin työntekijä, oli istunut tietokoneella, kun hakkaaminen alkoi. Poliisi ei vahvistanut eikä kiistänyt tätä tietoa.

Piileskeltyään vessassa kolme tai neljä minuuttia, silminnäkijä uskalsi tulla ulos. Baarissa ei ollut enää muita kuin kuollut baarin työntekijä.

Ulos juostessaan hän huomasi maassa toisen uhrin, joka näytti hänestä mieheltä.

"En katsonut tarkasti, olin aivan shokissa. Mutta ilmeisesti se oli mies", hän sanoo.

Poliisi vahvisti myöhemmin, että myös toinen uhreista oli mies.

Pubin surmattua työntekijää, jonka hän asiakkaana tunsi, silminnäkijä luonnehti "tavalliseksi, hiljaiseksi, rauhalliseksi suomalaismieheksi".
http://www.hs.fi/kotimaa/a1421293838737
miituska^^
Nikke Knatterton
Viestit: 157
Liittynyt: Ke Marras 26, 2014 4:28 pm

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja miituska^^ »

En osaa liittää kuvaa, enkä sitä nyt rupee harjottelee, mutta ainakin tässä Hesarin jutussa on sama kuva eri kuvakulmasta, eikä tosiaan istu. http://www.hs.fi/kotimaa/a1305917502925
mä haluun kertoo teille kuinka kiva jätkä mä oon
annaanna

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Olin väärässä tulkinnassani. Vilkaisin vaan kuvaa Kalevasta nopeasti. Joo, on se uhrista!
( tuohonhan ilmaantuu jossakin vaiheessa se poliisin eristysnauhakin, näkyy kuvista, en hallitse näitä kuvientulkintoja :?)

Googlettamalla Tuiran kirvessurma/kuvahaku saa näitä kuvia esiin.

Täällä on neuvokkaan nuoren, 18-vuotiaan, kertomus kahden poliisiauton paikalletulosta
(naista ei näy, mutta taidetaan koiraa ottaa autosta?):

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikke ... on/4695102
kiesi
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Ke Heinä 09, 2014 7:33 pm

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja kiesi »

Mitalli pitäis tuon poliisin saada tuosta urotyöstä
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

kiesi kirjoitti:Mitalli pitäis tuon poliisin saada tuosta urotyöstä
Aivan, sillä suomessa elinkautinen on muun maailman mittapuulla lähinnä vitsi ja tälläisessäkin tapauksessa tuo somalialainen kirvesmies olis päässyt todennäköisesti vapaaksi jo ensi vuosikymmenellä, tai mikä pahempaa kaksi tappoa varttihulluna ja tuomiota siis joku kymppi puolikkailla...eli 5v istumisen jälkeen taas kirvestä kätöseen ja baariin.
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
carapalo
Harjunpää
Viestit: 297
Liittynyt: Ma Helmi 17, 2014 10:21 pm

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja carapalo »

[qHelppo tietää että oikeissa maissa se on tuomio ja tuomion saanut ulos maasta mutta miten meillä?[/quote]

Oletpa todella väärässä tässä asiassa.Siinä maassa missä rikos tehdään niin siellä se myös lusitaan.99,9 % näin toimitaan kaikissa maailman maissa.Se, että palautetaan siihen maahan minkä kansalainen, on juridisesti erittäin hankalaa, koska eri maissa on erilaiset lain ja käytännöt.Normaalijärkisen pitäis kyllä tämä ymmärtää.
PerryMason
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: La Marras 10, 2012 12:03 pm

Re: Kaksi kuollut teräaseen iskuihin Oulun Tuirassa

Viesti Kirjoittaja PerryMason »

Tattoo kirjoitti:Omasta mielestä on hyvä että poliisin kynnys aseenkäyttöön on edelleen korkea
Normaalisti kyllä mutta jos tuollaista vesikauhuista apinaa ollaan jahtaamassa niin kyllä silloin saisi ampua heti kun saa sompanssin tähtäimeen.
Vastaa Viestiin