Petri Salosen surma Tampereen Tesomalla 2014

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja dazu »

KylmäJälki kirjoitti:Nyt on mennyt jotain minulta pahasti ohi. Milloin poliisi on varmistunut useammasta tekijästä tai siitä että paikalla on ollut useampia ihmisiä? Viimeksi kun olin kartalla niin poliisi piti mahdollisena useampaa osallista ja yhden tekijän pakoreitti oli varma. Eli silloin oli varmuus vain yhdestä tekijästä. Jokin linkki tai lähde olis hyvä saada tähän tietoon.
Viime viikolla oli kahdessa Aamulehdessä iso juttu Tesoman henkirikoksesta ja näissä kerrottiin, että oli saatu hyvät silminnäkijähavainnot tekopaikalta juosten poistuneesta miehestä. Mies oli juossut Tesoman valtatien yli ja jatkanut matkaansa Tohlopinkatua myöten. Tohlopinkadulla kulkiessaan mies oli huutanut "VITTU VITTU VITTU..." ja viimeiset havainnot miehestä oli Suoniemenkadulta, jossa poliisi oli tehnyt tutkimuksia.
Todennäköinen tekijä oli jalanjälkien perusteella poistunut tekopaikalta myös Tesoman valtatien yli ja sen jälkeen hän oli rämpinyt Tesoman valtatien ja vanhantien välissä olevan metsikön läpi vanhalletielle ja pudottanut metsikköön tekovälineen. Vanhaatietä mies oli edennyt Myllypuronkadulle saakka.

Otaksuisin näin ollen, että vittua huutanut mies ei ollut tekijä, vaan hän pakeni tekopaikalta mahdollisimman nopeasti huomatessaan, että kaveri pisti miehen hengiltä. Hän sitten kirosi kovaan ääneen juttua ja poistui omakotitalo/rivitalo-alueen läpi välittämättä, että hänet nähtiin ja kuultiin... ehkäpä jopa halusi oman turvallisuutensa takia asutulle alueelle...
Varsinainen henkirikoksen tekijä sen sijaan poistui paikalta katseilta suojassa pusikon läpi ja puiden ympäröimää kävelytietä pitkin.

KylmäJälki kirjoitti:Tuo on mielenkiintoinen tieto että on asunut aikaisemmin myös Tesomalla. Onkohan tietoa milloin asui edellisen kerran?
Suomi24:ssa oli joku kertonut näin ja Kinnunen sanoi sittemmin myös, että mies oli aiemminkin asunut Tesomalla. Suomi24 kirjoittajan mukaan muutama vuosi sitten oli asunut Tesomalla edellisen kerran.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
Jane M
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: To Tammi 15, 2015 9:12 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Jane M »

Toivon todellakin että kukaan nuorista ei olisi syyllinen, mutta ikävä kyllä mielestäni sekin vaihtoehto on kyllä mahdollinen, vaikkapa näin:

Joku nuorista on saanut veitsen joululahjaksi ja esittelee sitä kavereille. Joku saa idean kokeilla sitä pelotteluvälineenä. Nuoret valitsevat paikan ja jäävät odottamaan sopivaa uhria (ehkä he ovat jo nähneet uhrin tulevan kohti). Jokin pelotteluyrityksessä menee kuitenkin pieleen ja tilanne riistäytyy poikien käsistä pelkästä pelottelusta puukotukseksi ja siitä vielä murhaan asti. Kenties ensimmäinen veitsenisku/viilto on vahinko(veitsi on kuitenkin suuri ja vaikka kaulaan osuessa saa pahaa jälkeä aikaiseksi) ja uhri alkaa huutaa tai uhkaa soittaa poliisille. Adrenaliinikuohussaan pojat ei enää pysty ajattelemaan selvästi vaan uhri pitää hiljentää keinolla millä hyvänsä (paikka on kuitenkin julkinen ja joku voi tulla milloin vaan) . Ehkä lopullisen iskunkaan ei ollut tarkoitus olla tappava, mutta tekijä ei osannut arvioida veitsen terävyyttä tai sitten isku vaan sattuu osumaan pahaan paikkaan... Kaikki tapahtuu nopeasti ja nuoret pakenevat kauhuissaan paikalta. Tekijä heittää paniikissa veitsen metsään ja joku purkaa adrenaliinia huutamalla v*ttua...

Nuorisoporukassa kun tyhmyys tuppaa joskus tiivistymään eikä seurauksia mietitä. Ja voihan olla että on nautittu vähän jotain vettä väkevämpääkin niin että ajatus ei senkään takia ole kirkkaimmilaan.

No juu aika epätodennäköistä ja kaukaa haettua :oops:
Murhettunut murmeli
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 2:17 am

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Murhettunut murmeli »

^
Kuka ostaisi moisen veitsen joululahjaksi??? Nythän pitäisi äitikullan sitten ilmoittautua, että minähän sen hyvää hyvyyttäni pojalleni ostin... turvaksi :cry:
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Ihan mahdollinen tapahtumien kulku, mutta itse kuvittelen syyn olevan kosto jostain tai uhrin loukkaava käytös jotain tekijäjoukon jäsentä kohtaan ja jossain aiemmin. Vaikuttaa kuitenkin jonkin verran suunnitelmalliselta syrjäinen tekopaikkakin huomioon ottaen. Mopo lienee karannut tekijöiden käsistä ja paniikki on iskenyt sen jälkeen. Uhriltahan ei varastettukaan mitään, joten lähtö rikospaikalta veriteon jälkeen on ollut hyvin nopeaa ja paniikin omaista. Tekijöitä lienee useampia, joista vitun huutelija lienee yksi silminnäkijöistä. Tekijät saattavat olla hyvinkin nuoria ja asunevat lähistöllä ?

Jossain vaiheessa jonkun tekijäporukan jäsenistä pokka pettää ja juttu selviää. Näin toivon.
Jane M
Jack Taylor
Viestit: 16
Liittynyt: To Tammi 15, 2015 9:12 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Jane M »

Murhettunut murmeli kirjoitti:^
Kuka ostaisi moisen veitsen joululahjaksi??? Nythän pitäisi äitikullan sitten ilmoittautua, että minähän sen hyvää hyvyyttäni pojalleni ostin... turvaksi :cry:
Joku kaveri ehkä tai veli tai joku muu ajattelematon tyyppi, jolle ei tullut mieleen että sillä voi saada pahaakin aikaan. Noi kopiothan ei nyt sitten niin kalliitakaan ole... Voisikohan sellainen liittyä johonkin harrastukseen (ei kai)

edit. Ja tekijänhän ei välttämättä tarvii olla veitsen omistaja. Kaverihan on voinut sitä käyttää jos vaikka omistaja ei ole uskaltanut...
Sionnach
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 97
Liittynyt: La Loka 26, 2013 2:24 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Sionnach »

Mikä joululahja... Puukkohan oli 2 - 3 v. vanha.
""Niin... minähän en juuri tästä nimenomaisesta asiasta tiedä yhtään mitään... enkä juuri muistakaan. Mutta sen verran mun tarvii sanoa, että: ...""
titti12
Nikke Knatterton
Viestit: 162
Liittynyt: To Touko 16, 2013 3:09 am

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja titti12 »

Millainen voisi olla tekijän profiili? Nythän tiedetään, että suomenkielinen, päällä farkut, pitkä takki ja myssy. Miesten pitkästä takista tulee mieleen villakangastakki, johonkin polviin ulottuva malli, tai joku hevari/gootti ja pitkä avonainen musta nahkatakki. Mutta villakangastakkiset nuoret ovat yleensä fiksuja, eivät voisi joutua tuohon tilanteeseen. Hevarit eivät käyttäisi myssyä. (Juu tiedän, että nämä ovat rankkoja yleistyksiä, mutta tuon nyt vain esille oman tulkintani). Mitä muita pitkiä miesten takkeja on olemassa? Jonkinlainen maihari, päässä karvareunainen huppu? Myssy-nimitys ei viittaa peruspipoon, vaan johonkin vaikeammin määriteltävään päähineeseen. Voisiko olla sellainen virkattu pipo, jossa on tupsu, nehän olivat joku vuosi sitten muotia. Eniten ehkä itselle tulee mieleen se keltapunavihreäraidallinen ns. Marley-päähine. Toisaalta, jos olisi ollut tuo, niin eikö silminnäkijä olisi sen havainnut autotien valoissa?

Itselleni tulee siis mieleen lähinnä sellaisten 2-3kymppisten mahdollisia vaatekertoja, joku enemmän elämänkokemusta omaava palstalainen voisi laajentaa repertuaaria muihin vuosikymmeniin.

Etsityt seurueet: Poliisilla on varmaan hallussaan kamerakuvaa ainakin Pedrosin, koulun ja liikekeskuksen porukoista, ehkä myös näiden henkilöiden nimet (kuvista tunnistuksen (esim. opettajat), tai poliisien Tesoman yössä tekemien "nuorisonpaimennus" tehtävien perusteella). Tietenkään heitä ei voi julkisuudessa tunnistettavasti (nimillä) hakea, jos konkreettista epäilyä ei ole ja haluttaisiin vain haastatella todistajana. Todennäköisesti kukaan noista nuorista ei ole tuona yönä nähnyt yhtään mitään, joten eivät koe tarpeelliseksi ilmoittautua (vaikka oikeasti poliisin olisi hyvä kuulla myös tama). Poliisi voisi myös valvontakameroiden kuvista päätellä, sopiiko kukaan nuorista pakenijan tuntomerkkeihin.

Ainoastaan kaksi seurueista olisi siis epäilyttäviä: järven jäällä olleet ja kolme kävelijää. Onkohan kukaan heistäkään ilmoittautunut? Hehän voivat olla vaikka samat henkilöt, eri aikoina eri paikoissa.

Kysymys: Onko mahdollista selvittää onko jonkun tukiaseman alueella soitettu puhelua tiettyyn kellonaikaan? Eli takaperoinen paikannus: kun yleensä selvitetään mihin tukiasemaan kännykkä yhdistyy, niin voidaanko selvittää mikä kännykkä yhdistyy tiettyyn tukiasemaan? Jos vaikka tekijä olisi soittanut teon jälkeen jonkun hakemaan Myllypuronkadulta.

Dazu: Ei ole vahvistettu että tekijöitä olisi enemmän kuin yksi, vain tuotu esiin, että sekin on mahdollista. Tekijästä on havainnot/jäljet Tesoman valtatien yli, pikkumetsikön jälkeen vasemmalle Vanhatietä pitkin Myllypuronkadun alikululle asti sekä Suoniemenkadun ja Tohlopinkadun tietämiltä. Havaintoja ei ole siitä, että Tolopinkatua pitkin olisi paettu tekopaikalta.
KylmäJälki
Alibin satunnaislukija
Viestit: 51
Liittynyt: Pe Tammi 09, 2015 12:20 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja KylmäJälki »

titti12 kirjoitti: .
Dazu: Ei ole vahvistettu että tekijöitä olisi enemmän kuin yksi, vain tuotu esiin, että sekin on mahdollista. Tekijästä on havainnot/jäljet Tesoman valtatien yli, pikkumetsikön jälkeen vasemmalle Vanhatietä pitkin Myllypuronkadun alikululle asti sekä Suoniemenkadun ja Tohlopinkadun tietämiltä. Havaintoja ei ole siitä, että Tolopinkatua pitkin olisi paettu tekopaikalta.
Tuossa uskossa minäkin olen ollut. Poliisi pitää mahdollisena että tapahtumapaikalla on ollut muitakin kuin tämä tien yli juossut, mutta siitä ei ole näyttöä. Vee sanan huutajasta (vai kovaan ääneen puhunut) tiedetään että on liikkunut joko lamminpään taikka tohlopin suuntaan ja on poistunut tekopaikalta juosten. Minä olen olettanut että tekijä ja vee sanan huutaja ovat yksi ja sama henkilö, muutoinhan tien juosten ylittävistä olisi kaksi näköhavaintoa, koska tuskin sieltä mitään porrastettua lähtöä on otettu. Poliisihan piti tätä veetä hokenutta koskevia havaintoja kaikkein otollisimpina kun puheessa on ollut havainnot tekijästä. Suoniemenkatu alkaa 50m päästä Myllypurontien alikulusta ja risteää tohlopinkadun kanssa.

Harmi kun en paperista aamulehteä ole päässyt lukemaan niin paha on väittää toisin, siitä mitä siellä on lukenut, mutta e-lehdissä poliisi ei ole varma kuin yhdestä tekijästä pitäen mahdollisena että on ollut muitakin.
Kurkkumaa
Hetty Wainthropp
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 10:54 pm
Paikkakunta: Santaharju

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Kurkkumaa »

Tampereen poliisin kykyä vastaanottaa ja lajitella yleisövihjeitä epäilen kyllä sitäkin.

viit.esim: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011082 ... 9_uu.shtml

Karoliina Kestin tapausta alettiin tutkia tappona yleisöltä saadun vihjeen perusteella. Yllä oleva linkki juttuun, jossa kerrotaan havainnon tehneen puhuttamisesta ja tutkinnan suunnan linjaamisesta sen perusteella. No, aikanaan sitten selvisi ettei havainto ajallisesti sopinutkaan tapaukseen... Kaipa tässä Tesoman keississäkin voi olla monenlaista havainnon antajaa. Osa täysin ymmärtämättömyyttään ja osa jopa tahallaan poliisin riesana? Se on sitten niiden vaan tehtävä hommansa ja seuloa oikeat väärien joukosta...

Kun taannoin katselin videohaastatteluja, jotka tutkinnanjohtaja tässä jutussa on antanut, hän mielestäni jollain videolla mainitsee erikseeni v- sanaa huutaneen olleen ihan todellinen havainto. (Jonka useampi on tehnyt?) Niin kai siellä joku sellainen ainakin on tosiaan kulkenut.
EDIT: Kirjoitusvirheet, jotka huomasin vasta tekstin lähettämisen jälkeen. Esikatselusta huolimatta.
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

Tampereelta löytyy paljon juttuja joissa ei ole porukalta pokka pettänyt, hyvin on salaisuudet pitäneet.
Teko muistuttaa paljon kiinalais keissiä 2011, toivon kanssa ettei tesoman keissi olisi kenenkään nuorisojengin tekemä vaikka mahdollinen V-kielenkäyttö viittaisi sinne suuntaan.
Mitä Villilän keissiin tulee niin oletettavasti poliisilla oli omat epäilyksenä, koska niin hanakasti muuttivat tapauksen laatua, olihan se muutenkin täys outoja sattumia.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Kestin tapaus oli niin täynnä yllättäviä käänteitä, etten oikein edelleenkään tiedä mihin pitäisi uskoa ja mihin ei. Mm. tämä Mustavuoren pysäkkihavainto siellä odottavine pysäköintyine autoineen oli todella outo ja poliisin puolelta vahvistettu ja silläkin vain odotettiin uusia havaintoja ja tunnustuksia tapauksesta. En edelleen jaksa uskoa tapahtuman ratkaisuun julkisuuteen kerrotulla tavalla, vaan epäilen takaa-ajoteoriaa ja Kestin ajojahtia kohti Likolampea ja kuolemaa...

Samat tutkijat ovat selvittämässä tätä Tesoman juttua ja kaikki on edelleen mahdollista. Yksi juttu on varmaa eli jälki kylmenee koko ajan ja juttu saattaa jäädä ratkaisematta. Toivon totisesti, että olen tässä väärässä.
Avatar
dazu
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4761
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 4:28 pm
Paikkakunta: Tampereen puukotushoodit

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja dazu »

titti12 kirjoitti:Dazu: Ei ole vahvistettu että tekijöitä olisi enemmän kuin yksi, vain tuotu esiin, että sekin on mahdollista. Tekijästä on havainnot/jäljet Tesoman valtatien yli, pikkumetsikön jälkeen vasemmalle Vanhatietä pitkin Myllypuronkadun alikululle asti sekä Suoniemenkadun ja Tohlopinkadun tietämiltä. Havaintoja ei ole siitä, että Tolopinkatua pitkin olisi paettu tekopaikalta.
Siis juurikin on vahvistettu, että tekijöitä on ollut vain yksi. Poliisin mukaan on siis varmaa, että yksi ihminen on tehnyt teon sillä tietyllä puukolla. Poliisi on kuitenkin kertonut epäilevänsä, että tekopaikalla on ollut muitakin, kuin tekijä ja uhri.

Minun käsittääkseni tekopaikalta oli nähty poistuvan yksi henkilö, yhdestä on siis silminnäkijähavainnot. Poliisi on kuitenkin todennut, että tämä henkilö ei ollut välttämättä se tekijä. Tuosta henkilöstä oli havainnot Tohlopinkadulta ja Suoniemenkadulta.
Tämän lisäksi poliisi on seurannut tekijäksi epäilemänsä henkilön jalanjälkiä Vanhaatietä Myllypuronkadulle.
Tämä on siis minun saamani käsitys asioista, mutta voin toki olla väärässäkin. Vähän erikoistahan se mielestäni olisi, jos tekijä olisi poistunut Vanhaatietä Myllypuronkadulle ja sitten taas poikennut Suoniemenkadulle, eli pyörinyt ja hengaillut tekopaikan ympärillä. Uskon siis, että poliisilla on tiedossa, että uhrin ja tekijän seurassa oli kolmas henkilö.
Suomen on ottanut otteeseensa USAsta ja Venäjältä johdettu alt-right oikeisto ja USAsta johdettu vihervasemmisto, jotka toteuttavat USAn ja Venäjän sisäpolitiikkaa Suomessa ja ovat näin tehneet Suomesta ks. maiden jatkeen ja vieneet Suomelta itsenäisyyden
KylmäJälki
Alibin satunnaislukija
Viestit: 51
Liittynyt: Pe Tammi 09, 2015 12:20 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja KylmäJälki »

dazu kirjoitti:
Minun käsittääkseni tekopaikalta oli nähty poistuvan yksi henkilö, yhdestä on siis silminnäkijähavainnot. Poliisi on kuitenkin todennut, että tämä henkilö ei ollut välttämättä se tekijä. Tuosta henkilöstä oli havainnot Tohlopinkadulta ja Suoniemenkadulta.
Tämän lisäksi poliisi on seurannut tekijäksi epäilemänsä henkilön jalanjälkiä Vanhaatietä Myllypuronkadulle.
Tämä on siis minun saamani käsitys asioista, mutta voin toki olla väärässäkin. Vähän erikoistahan se mielestäni olisi, jos tekijä olisi poistunut Vanhaatietä Myllypuronkadulle ja sitten taas poikennut Suoniemenkadulle, eli pyörinyt ja hengaillut tekopaikan ympärillä. Uskon siis, että poliisilla on tiedossa, että uhrin ja tekijän seurassa oli kolmas henkilö.
Kyllä poliisi on pystynyt seuraamaan jälkiä aina tapahtumapaikalta Myllypuronkadun alikululle asti. Siellä poliisi kadotti jäljen. Vaan kun katsot tarkkaan karttaa, tai vaikka käyt paikalla niin huomaat, että siitä kohtaa missä alikulkuun alkaa mäki, lähtee polku tohlopin suuntaan. Se on 50m pitkä ja sen perästä alkaa Suoniemenkatu joka johtaa poispäin tekopaikalta ja risteää tohlopinkadun kanssa. Kaikki ne poliisin julkaisemat havainnot mahdollisesta tekijästä sopii yhteen ja ainoaan henkilöön. Poliisihan sanoi että että heillä on epäilyksensä että muitakin on ollut paikalla/osallisena, mutta näyttö puuttuu.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Pallopojan nurkalta johtaa polku Suoniemenkadun päähän. Poliisihan teki jossain vaiheessa koirien kanssa etsintöjä Suoniemenkadun ja Tohloppijärven väliseltä alueelta, joten on syytä epäillä, että poliisi oletti jossain vaiheessa tekijän/tekijöiden jatkaneen pakoaan siihen suuntaan. Tohloppijärven rantaanhan pääsee parhaiten siltä suunnalta Pyydyspohjankatua pitkin, sillä Suoniemenkadun ja Tohloppijärven välinen alue on muuten suoaluetta ja siellä sijaitsee myös Pikku Tohloppi niminen suolampi, josta Teemu Puumalaa etsittiin kovasti hänen katoamisensa yhteydessä vuonna 2007. Eli Puumalan katoamispaikka ja murhamiehen oletettu pakoreitti osuvat erittäin lähelle toisiaan. Onko tämä pelkkää sattumaa ?

Tuo suoalue ei ole kovin laaja, mutta ainakin kymmenen vuotta sitten, kun ajelin siellä maastopyörällä, se oli paikoin hyvinkin upottava ja kostea. Olisiko tekijä mennyt tietoisesti siihen suuntaan hukatakseen murha-aseensa johonkin suojuottiin tai Pikku Tohloppiin, mene ja tiedä ? Nythän se saattoi pudota matkalla vahingossa lähelle tekopaikkaa ?

Tämä oletettu pakoreitti kertonee ainakin sen, että tekijä ainakin tuntee hyvin tuon seudun ja sen, mihin murhan tekoase kannattaa hukata. Siis olettaen, että tapahtumien kulku on tuo edellä kuvaamani.
Kurkkumaa
Hetty Wainthropp
Viestit: 465
Liittynyt: La Tammi 31, 2009 10:54 pm
Paikkakunta: Santaharju

Re: Poliisi tutkii henkirikosta Tampereella Tesomalla

Viesti Kirjoittaja Kurkkumaa »

Osaatko Kylmäjälki (tai joku muu) kertoa ehkä jotain paikallisten ajatuksista tai tunnelmista? Mietitäänkö murhaa kassajonoissa? Onko liikkeellä minkäänlaisia huhuja? Välttääkö porukat ehkä iltaisin ulkona liikkumista, kun ei tiedetä mikä oikein iski?

Ajattelisin, että paikallisilla on turvallisuuden ja mielenrauhan takia intressissä toivoa tekijän kiinni jäämistä enemmän kuin virkavallalla? Poliisilla palkka juoksee, tulipa tulosta tai ei. Mutta väistämättä varmaan avoin murha kotikulmilla herättää jonkinverran pelokkaita ajatuksia paikallisissa? Onkohan Olkkonen hiljennyt vai käykö väki kuten ennenkin? Tai käykö Siwassa myöhäisellä jalan kulkevia asiakkaita tavalliseen tapaan?

Tuolla jo aiemmin on toiveikkaana mietitty, että jos vaan useammalla henkilöllä on pienikin osuus tekoon, oleellista tietoa alkaisi valua jotain kautta huhuina maailmalle helpommin. Ja jopa poliisille asti, heti kun pääsee ensin tekijästä sopivasti etäisempiin korviin. Pelkojen vuoksi, jos sellaisia on, tietysti turhatkin juorut helposti kuormittavat poliisia. Kun kansalaiset haluaa kantaa kortta kekoon tuloksen saamiseks, niin helposti tulee mukaan kaiken maailman rikkaruohotkin.
EDIT: Kirjoitusvirheet, jotka huomasin vasta tekstin lähettämisen jälkeen. Esikatselusta huolimatta.
Vastaa Viestiin