17-vuotias tyttö poltettiin elävältä, Kokemäki 30.1.2015

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Juanita
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 6:21 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Juanita »

No kyllä tuo nyt ihan ilmiselvästi on kyseinen tyyppi. Kuvat facebook profiilissa olivat ihan samoja, joita on blurrattuna ollut lehtien sivuilla. Lisäksi täsmäsivät profiilin tiedot: työpaikka turvallisuusfirmassa (jota ei ilmeisesti todellisuudessa ollut) ikä sekä kaveruus uhrin kanssa.
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

Niin paitsi, ei ollut turvallisuustehtävissä, tekijällä ampuma-ase rikos taustalla, ei sellaiset pääse vartijakoulutukseen eikä kuulemma ollut firman nimilistalla sen nimistä henkilöä.
Kun on tullut valituksi koulutukseen niin varmaan jo ensimmäisenä päivänä halutaan tietoja rikosreksiteristä.
Juanita
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 6:21 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Juanita »

kaljaloota kirjoitti:Niin paitsi, ei ollut turvallisuustehtävissä, tekijällä ampuma-ase rikos taustalla, ei sellaiset pääse vartijakoulutukseen eikä kuulemma ollut firman nimilistalla sen nimistä henkilöä.
Kun on tullut valituksi koulutukseen niin varmaan jo ensimmäisenä päivänä halutaan tietoja rikosreksiteristä.
Mikäli tämä kommentti on tarkoitettu minun kommenttiini kommentiksi (olipas vaikeasti ilmaistu :) ) niin niinhän minä tuossa jo sanoinkin että tuota työpaikkaa ei ilmeisesti todellisuudessa ollutkaan.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Miksei ruumista voi juottaa bensalla ja siityen sytyttää ?
Taxman
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2015 11:11 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Taxman »

Ruuti kirjoitti:Joku kaipasi tilastoja liittyen maahanmuuttajien tekemiin raiskauksiin jne. Oikeuspoliittinen tutkimuslaitos on julkaissut ansiokkan tutkimuksen asiaan liittyen:
http://www.optula.om.fi/material/attach ... m_2014.pdf
Muslimeilla näyttäisi olevan 17-kertainen todennäköisyys raiskaamiseen verrattuna kantaväestöön. Kuvakaappaus aineiston taulukko-osaan:
http://snag.gy/Rkz8O.jpg
Minulle on ihan sama mikä aziz murhan takana on, tyttöä ei enää takaisin saa.
Se että rikollisuustaso on korkea afrikkalaistaustaisten keskuudessa, ei korreloi mitenkään muslimien tekemien rikosten kanssa. (ks. Kuvakaappaus aineiston taulukko-osaan) Saharan Etelän puoleisen Afrikan väestöstä muslimeja on vain 30 prosenttia. Tämä alue käsittää 78% koko Afrikan mantereesta. Koko Afrikan väestöstä muslimeja on 50 %. Pohjois-Afrikan ja Lähi-Idän väestöstä yli 90 % prosenttia on muslimeja. Miten on siis islamin syytä, jos näillä on sama rikollisuustaso? Pohjois-Afrikan ja Lähi-Idän rikollisuustaso on taulukossasi vai prosentin korkeampi. Jos selittävä syy rikollisuuden taustalla olisi islamin uskonto tuon eron tulisi olla 33%.
Viimeksi muokannut Taxman, Ti Helmi 03, 2015 6:36 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
ABC
Michael Knight
Viestit: 4406
Liittynyt: To Touko 31, 2007 2:23 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja ABC »

Minua ihmetyttää, miten tämä voi olla menossa läpi tappona. Jos naispuolinen henkilö vaanisi exäänsä lenkillä ja aiheuttaisi tämän kuoleman sekä hävittäisi ruumiin, tutkittaisiin rikosta murhana, koska kukaan ei usko, että nainen voisi vahingossa tappaa itseään paljon isompaa miestä, vaan hänellä olisi täytynyt olla jokin ase, jolloin teosta tulee heti suunnitelmallisempi ja lain tulkinnan mukaan erityisen paljon julmempi kuin paljain käsin tehtävästä surmasta. Mielestäni tässä ei ole mitään järkeä ja se vähättelee sekä naisen asemaa parisuhdeväkivallan uhrina, että uhrin asemaa yleensäkin. Jos kuka tahansa vaanii pimeässä exäänsä aikeena saada tämä pyörtämään eropäätös, se osoittaa määrätietoisuutta ryhtyä pakottamiseen, eivätkä asiaan liittyvät kuohuvat tunteet saa olla lieventävänä asianhaarana.

Tämä mies on surmannut puolustuskyvyttömän nuoren tytön, jolla oli vielä elämä edessään. Mies on jo aiemmin osoittanut olevansa lähinnä taparikolliseksi luokiteltavaa ainesta. Minusta on selvää, että miehellä oli alentunut kynnys käyttää väkivaltaa kohtaamisessa ja hän on sen tiennyt lähtiessään uhria vaanimaan. Kyse on murhasta, ei taposta.
Every ship must sail a world.
ohrana
Nikke Knatterton
Viestit: 154
Liittynyt: Su Marras 02, 2008 9:10 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja ohrana »

Ariadne kirjoitti:
waude kirjoitti:Mutta Adrienne, kun tässä tapauksessa tekijän kulttuuritaustalla on asian kanssa tekemistä esim. motiivin osalta ja myös se on fakta, ei mielipide, että ulkomaalaistaustaiset ihmiset syyllistyvät monin verroin useammin rikoksiin kuin kantasuomalainen. Varsinkin naisiin kohdistuvissa rikoksissa, kuten esim. raiskauksissa kulttuuritaustalla on todellakin merkitystä, sillä ulkomaalaistaustaiset syyllistyvät raiskauksiin monikymmenkertaisesti kantasuomalaista useammin. Värillä on todellakin väliä naisiin kohdistuvissa rikoksissa.
Jos suomalainen syyllistyy murhaan, ei hänestä kuule näillä foorumeilla samanlaista koko ryhmää leimaavaa vihapuhetta kuin tässä tapauksessa. Vaikka ulkomaalaiset olisivatkin yliedustettuja rikostilastoissa, heillä on monenlaista eri kulttuuria ja taustaa. Eivät "maahanmuuttajat" ole mikään yhtenäinen ryhmä, kuten eivät muslimitkaan. Kun joka tapauksessa rikoksentekijät ovat näissäkin ryhmässä vähemmistöinä, on epäoikeudenmukaista leimata kokonaisia kulttuureja parin tekijän perusteella. Valtaosa maahanmuuttajista ei syyllisty rikoksiin, mutta rasistinen vihanlietsonta johtaa usein siihen että syyttömät joutuvat viharikoksen kohteiksi. Netissä huutelullakin on seurauksia.

Minusta olisi järkevämpää tekijän taustan tuijottelun sijaan miettiä miten parisuhdeväkivaltatapauksia voitaisi ylipäätään vähentää, se kun selvästi on suuri ongelma. Tässäkin tapauksessa ensikäsitys oli että hyökkääjä oli tuntematon, mutta hän olikin exä. Miksi kukaan ylipäätään kokee että tytöt ovat hänelle jotain velkaa? Naisena voin sanoa, että tällaista asennetta ja asennevammaa olen kohdannut sekä ulkomaalaisilta että suomalaisilta miehiltä.
Samana viikonloppuna 8 Ruotsin mamua raiskasi Viking Amorellalla 44-vuotiaan ruotsalaisen naisen. Miten voi 8 yksittäistapausta olla samaan aikaan samoissa hommissa laivalla??
Ei passaa leimata.
Meredith
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: Su Huhti 14, 2013 3:23 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Meredith »

Näillä merkeillä ja tiedoilla minun mielestäni murhalta vaikuttaa. Tapolla se on jätkä äkkiä taas iskemässä nuoria naisia täällä. :shock:
Ei ole mitään kätkettyä, mikä ei tulisi ilmi,
eikä salattua, mikä ei paljastuisi ja tulisi tietoon. Luuk. 8:17
gettiz
Lauri Hanhivaara
Viestit: 131
Liittynyt: To Loka 29, 2009 12:32 pm
Paikkakunta: Under the sea

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja gettiz »

Onko tästä väijymisestä nyt mitään vahvistusta? Ja onko poliisi vahvistanut että se aiemmin mainittu takavaloton auto nyt tämän tekijäksi epäillyn vai onko se joku eri hyyppä?

Edit: voihan sille ettei epäillyn yhteystietoja löydy firman keskuksesta ihan simppelikin selitys. Ei kaikki minunkaan kollegani ole täyttäneet firman intraan mitään tietojaan. Sitä mä en ymmärrä miksi joku valehtelisi olevansa vartija...
Viimeksi muokannut gettiz, Ti Helmi 03, 2015 7:14 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kyä näi o!
Ariadne
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2015 1:05 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Ariadne »

ABC kirjoitti:Minua ihmetyttää, miten tämä voi olla menossa läpi tappona. Jos naispuolinen henkilö vaanisi exäänsä lenkillä ja aiheuttaisi tämän kuoleman sekä hävittäisi ruumiin, tutkittaisiin rikosta murhana, koska kukaan ei usko, että nainen voisi vahingossa tappaa itseään paljon isompaa miestä, vaan hänellä olisi täytynyt olla jokin ase, jolloin teosta tulee heti suunnitelmallisempi ja lain tulkinnan mukaan erityisen paljon julmempi kuin paljain käsin tehtävästä surmasta. Mielestäni tässä ei ole mitään järkeä ja se vähättelee sekä naisen asemaa parisuhdeväkivallan uhrina, että uhrin asemaa yleensäkin. Jos kuka tahansa vaanii pimeässä exäänsä aikeena saada tämä pyörtämään eropäätös, se osoittaa määrätietoisuutta ryhtyä pakottamiseen, eivätkä asiaan liittyvät kuohuvat tunteet saa olla lieventävänä asianhaarana.
Hyvä kysymys. Voiko tutkintanimike muuttua todisteiden kasaantuessa? Toisaalta muistaakseni edes harkinta ei välttämättä tee rikoksesta murhaa Suomen lain mukaan. Mitenköhän julmuus määritellään? Wikipediasta: "Rikoslaissa tappoa pidetään henkirikoksen perusmuotona. Jos rikos on luokiteltavissa törkeäksi, on kyseessä murha, ja jos rikoksessa havaitaan lieventäviä seikkoja, pidetään sitä surmana. Perusmuotoinenkin henkirikos on raaka ja julma. Siten esimerkiksi raakana tekona pidettävä kuristaminen ei täytä murhan tunnusmerkistöä, vaan henkirikosta pidetään tappona."
Juanita
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 6:21 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Juanita »

gettiz kirjoitti:Onko tästä väijymisestä nyt mitään vahvistusta? Ja onko poliisi vahvistanut että se aiemmin mainittu takavaloton auto nyt tämän tekijäksi epäillyn vai onko se joku eri hyyppä
Ei ole poliisi vahvistanut muuta kuin silloin aikaisemmin että takavaloton auto liittynee tapaukseen. Väijymisestä ei ole mitään vahvistusta. Itse ainakin vain arvailin että olisi väijynyt, koska tuo takavaloton auto on siellä aiemminkin nähty. Eli omasta puolestani ainakin pelkkää spekulointia siitä mitä mahdollisesti on tapahtunut.
Ariadne
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2015 1:05 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Ariadne »

Samana viikonloppuna 8 Ruotsin mamua raiskasi Viking Amorellalla 44-vuotiaan ruotsalaisen naisen. Miten voi 8 yksittäistapausta olla samaan aikaan samoissa hommissa laivalla??
Ei passaa leimata.
Tuo menee kyllä niin överiksi. Vaikka olisi sata, niin se ei poista sitä tosiasiaa että suurin osa maahanmuuttajista EI syyllisty rikoksiin. Ei tosiaan passaa leimata ellei sitten väkisin halua syyllistää täysin syyttömiä sokeassa vihassaan. Häiriintynyt on häiriintynyt taustasta riippumatta. Tajutkaa että kun syytätte kokonaista kansanryhmää milloin mistäkin niin syyllistytte itse alkukantaiseen ja sivistymättömään ajatteluun. Jos olemme muka itse sivistynyttä kansaa niin voisimme edes yrittää nousta tällaisen lapsellisen leimaamisen yläpuolelle. Vähän järkeä peliin.

Tässä lenkkeilijätapauksessakin on tullut vaikka mitä spekulaatiota liittyen kunniamurhiin, polttouhreihin, uskonnollisiin islamistirituaaleihin ja vaikka mihin älyttömään. Kuitenkaan emme tiedä tyypistä tai hänen oikeista motivaatioistaan yhtään mitään. Jopa hänen etninen taustansa on ollut epäselvä, välillä kuulemma irakilainen ja välillä afgaani. On selvää että niillä jotka harrastavat tätä leimaamista ei ole minkäänlaista oikeaa käsitystä näistä kulttuureista tai heidän edustajistaan. Kuten tuo edellinen tilastotyyppikin (Ruuti) esitti, afrikkalaisetkin yleistettiin muslimeiksi ja muslimit rikoksentekijöiksi. Hölmöläisten touhua.
Juanita
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 6:21 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Juanita »

Ariadne kirjoitti:
Samana viikonloppuna 8 Ruotsin mamua raiskasi Viking Amorellalla 44-vuotiaan ruotsalaisen naisen. Miten voi 8 yksittäistapausta olla samaan aikaan samoissa hommissa laivalla??
Ei passaa leimata.
Tuo menee kyllä niin överiksi. Vaikka olisi sata, niin se ei poista sitä tosiasiaa että suurin osa maahanmuuttajista EI syyllisty rikoksiin. Ei tosiaan passaa leimata ellei sitten väkisin halua syyllistää täysin syyttömiä sokeassa vihassaan. Häiriintynyt on häiriintynyt taustasta riippumatta. Tajutkaa että kun syytätte kokonaista kansanryhmää milloin mistäkin niin syyllistytte itse alkukantaiseen ja sivistymättömään ajatteluun. Jos olemme muka itse sivistynyttä kansaa niin voisimme edes yrittää nousta tällaisen lapsellisen leimaamisen yläpuolelle. Vähän järkeä peliin.

Tässä lenkkeilijätapauksessakin on tullut vaikka mitä spekulaatiota liittyen kunniamurhiin, polttouhreihin, uskonnollisiin islamistirituaaleihin ja vaikka mihin älyttömään. Kuitenkaan emme tiedä tyypistä tai hänen oikeista motivaatioistaan yhtään mitään. Jopa hänen etninen taustansa on ollut epäselvä, välillä kuulemma irakilainen ja välillä afgaani. On selvää että niillä jotka harrastavat tätä leimaamista ei ole minkäänlaista oikeaa käsitystä näistä kulttuureista tai heidän edustajistaan. Kuten tuo edellinen tilastotyyppikin (Ruuti) esitti, afrikkalaisetkin yleistettiin muslimeiksi ja muslimit rikoksentekijöiksi. Hölmöläisten touhua.
Voitko mennä Ariadne keskustelemaan maahanmuutosta niihin kuuluviin ketjuihin, kuten Raid tuolla edellisellä sivulla jo kehotti. Jos jatketaan tässä ketjussa keskustelua tästä rikoksesta...
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Joku kyseli tuossa aiemmin onko väijymisestä todisteita. No eipä ole, ainakaan toistaiseksi. Voihan olla ettei olla väijytty. Voihan olla että on sovittu tapaaminen. (Tuskin siellä kuitenkaan ihan puhtaasta sattumasta ollaan tavattu.) Oli kummin päin tahansa, lopputulema on se, että viaton tyttö menetti henkensä ja tekijä näki sen eteen vaivaa. Kylmä kostea lato ei nimittäin syty tuosta vaan pelkkää sytkäriä napsauttamalla tai tulitikkuja raapimalla. Vaivaa on nähty.

Mitä tekijän etnisyyteen tulee, niin fakta on se, että tietyt etniset ryhmät syyllistyvät maassamme seksuaali- ja väkivaltarikoksiin suhteessa enemmän kuin suomalainen kantaväestö tai jotkut muut maahanmuuttajat/etniset ryhmät. Näin on, huolimatta siitä, että keskuudessamme on paljon niitä, jotka syystä tai toisesta ovat kykenemättömiä tätä tosiasiaa itselleen tunnustamaan.
All is pretty.
- Andy Warhol
Ariadne
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2015 1:05 am

Re: Pori Lenkille lähtenyt teinityttö ei palannut kotiin

Viesti Kirjoittaja Ariadne »

Voitko mennä Ariadne keskustelemaan maahanmuutosta niihin kuuluviin ketjuihin, kuten Raid tuolla edellisellä sivulla jo kehotti. Jos jatketaan tässä ketjussa keskustelua tästä rikoksesta...
Moni muu keskustelija esitti aiemmin, että tekijän etnisen taustan spekulaatio liittyy murhatutkintaan. Jos itse esitän että etnisellä taustalla ei ole tekemistä rikoksen kanssa, niin miten se ei muka enää kuulukaan aiheeseen? Omituista.

Anyway, yllättävän monessa murhatapauksessa yhdistävä tekijä näyttää olevan murhaajan tyhmyys. Totta kai ex-poikaystävä on ensimmäinen epäilty...jos tämä oli harkittu murha niin aika huonosti suunniteltu.
Vastaa Viestiin