Ruotsi: Emil Rittbon murha vuodelta 1993 selviämässä?

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Teme-84
Harjunpää
Viestit: 317
Liittynyt: Ti Elo 19, 2008 7:01 pm
Paikkakunta: Kokkola

Ruotsi: Emil Rittbon murha vuodelta 1993 selviämässä?

Viesti Kirjoittaja Teme-84 »

Tällaiseen törmäsin Iltalehteä lukiessa, ei ollut haun perusteella vielä täällä:

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201502 ... 5_ul.shtml
rokka
Remington Steele
Viestit: 218
Liittynyt: Ti Helmi 05, 2008 4:50 pm

Re: Ruotsi: Emil Rittbon murha vuodelta 1993 selviämässä?

Viesti Kirjoittaja rokka »

Kyllä ei ole kadehdittava tilanne isälläkään, näin jälkikäteen ajatellen. Olisiko lopputulema jotain muuta, jos se auton kolhaisu ei olis niin paljo jääny natkuttamaan, että ihan perään piti lähtee? Ja miksi tämä on murha ja murhan yritys? Miten niin suunniteltu, jos ukko ajanu perässä ja ryöstäjillä tarkotus vahingoittaa autoa? Onko rosmoilla ollu sitten tieto, että lapsi kyydissä? Olishan ne voinu ampua vaikka tuon isän, jos tarkotus oli joku tappaa. Ja sama suomeksi! En ole puolustelemassa lapsen tappoa, TODELLAKAAN! Mutta mietin, olisiko rosvoilla kuitenkaan ollu tarkotusta häntä surmata tai jopa murhata.
-Heittämällä läpi-
hipsulainen
Adrian Monk
Viestit: 2637
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 2:29 pm
Paikkakunta: Lahti

Re: Ruotsi: Emil Rittbon murha vuodelta 1993 selviämässä?

Viesti Kirjoittaja hipsulainen »

Laitetaas tuo linkin uutinen tänne:
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201502 ... 5_ul.shtml

Emil-pojan murhamysteeri saattaa olla selviämässä
22 vuoden jälkeen

Torstai 5.2.2015 klo 03.02

22 vuotta sitten Ruotsissa tapahtuneen 6-vuotiaan pojan murhan tutkimukset voivat olla lähellä ratkaisua, kertoo ruotsalaislehti Expressen.

Kuva
Emilin surmaaja on ollut vapaana jo 22 vuotta. Kuva Emilistä on otettu kesällä 1992. (EXPRESSEN/KOTIALBUMI)

6-vuotias Emil Rittbo murhattiin Hörbyssä Skånen läänissä 9. joulukuuta 1993.

Kaikki sai alkunsa kun naamioituneet ryöstäjät iskivät tuolloin kahteen pankkiin Hörbyssä. Yhdellä miehistä oli automaattikivääri ja toisella pistooli. He eivät saaneet saaliikseen juuri mitään, mutta unohtivat toiseen pankkiin kassin.

Miehet pakenivat paikalta autolla ja osuivat peruuttaessaan Emilin isän autoon. Emilin isä suutahti uuden autonsa kolhimisesta ja lähti seuraamaan ajoneuvoa tietämättä, että autossa oli pakomatkalla olevia aseistautuneita miehiä. Yhtäkkiä ryöstäjät jarruttivat ja pysäyttivät auton. Mies nousi ulos autosta ja ampui kohti Emilin isän autoa.

Yksi luodeista osui Emiliä päähän ja poika kuoli.

Emilin surmaa on tutkittu murhana. Ampujaa epäillään myös murhan yrityksessä, sillä Emilin isä oli myös vaarassa kuolla.

Rikoskomisario Börje Sjöholm kertoo Expressenille, että rikos saatetaan vielä ratkaista. Poliisi on saanut uusien tekniikoiden avulla tietoja, jotka saattavat vielä paljastaa murhaajan, joka ampui poikaa.

- Se on teko, joka herättää inhoa myös rikollisten keskuudessa. Olemme melko varmoja, että on olemassa ihmisiä, joilla on tietoa tapauksesta.

Sjöholm ja hänen tutkijansa ovat työskennelleet jutun parissa jo pitkään kaikessa hiljaisuudessa. Viime aikoina työtä on tehty intensiivisesti.

- Olemme keskittyneet tutkimuksissa joukkoon ihmisiä, jotka ovat mielestämme hyvin mielenkiintoisia. Tänään olemme tulleet niin pitkälle, että luulemme, että meillä on melko selkeä kuva tapahtumista.

Poliisi kertoo, että tutkimuksessa on edistytty jutun uudelleen tarkastelun ja kuulemisten lisäksi siksi, että käytössä on uutta tekniikkaa. Poliisi ei kuitenkaan halua vielä paljastaa taktisista syistä, millä keinolla uutta tietoa on saatu.

Lähde: Expressen

Kuva
Emilin surmasta kirjoitettiin Expressenissä 10.12.1993. (EXPRESSEN)

TEIJA LASSI
[email protected]
Olet sietämätön tyyppi ja mielipiteesi ovat vääriä
Älä soita tänne enää koskaan - Ultra Bra
Vastaa Viestiin