Missing person in Tampere

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Rocket
Harjunpää
Viestit: 328
Liittynyt: To Syys 23, 2010 3:15 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Rocket »

Reissuhommien lopettaminen ei välttämättä ole = syrjään siirtyminen. Omalla työpaikallakin on pilvin pimein porukkaa joka on vaihtanut toisiin työtehtäviin (osin) siksi että matkamittari on tullut täyteen.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Tampereen kaupungin satamamestarin Matti Joen mukaan (Aamulehti) veteen ei joutua Laukontorilta "vahingossa". Samassa jutussa annetaan ymmärtää, että hukkunut mies on saattanut joutua veden varaan lähempänä hotelli Ilvestä ja ruumis olisi tällöin ajautunut löytöpaikkaansa Suvi laivan lähistölle alavirtaan. Jos näin todellakin on, niin se vahvistaa ainakin sen, että jotain erikoista on tapahtunut. Onko se itsetuho, jonkun ulkopuolisen aiheuttama putoaminen tai outo halu kulkea jostain syystä kännissä sillan kaiteella, saattaa jäädäkin ikuiseksi arvoitukseksi, jos juttua ei lähdetä tutkimaan. Ihan sattumalta hän ei ole todennäköisesti veden varaan joutunut.
kaljaloota
Theo Kojak
Viestit: 1158
Liittynyt: To Syys 13, 2012 5:34 pm
Paikkakunta: si lähikauppa

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja kaljaloota »

Kas kun poiilisikin ihmettelee, että miten on veteen joutunut, tyyli on Tampereella muuttunut.
Odotellaan tuleeko mitään tiedotusta enään loppututkimuksista, jos ei niin tämä tapaus oli tässä ja jää muiden mansen kummallisuukisen joukoon, niitä siellä riittää.
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Vaikeahan se on toteen näyttää että olisi avustettuna Tammerkoskeen joutunut. Ruumiissa pitäisi olla ulkoisia vammoja, eikä edes se välttämättä riittäisi kertomaan tapauksesta. Jos jotakin ulkoista jälkeä löytyy niin nekin on voinut aiheutua putoamisen yhteydessä. Tuskin on ammuttu tai puukolla tuikittu. Ainut mikä tilanteen voisi muuttaa on valvontakameroiden kuvat, jos kameroita on jossakin suunnattu sillalle, esim. Laukontorin torikamera tai jotakin muuta.
Taisipa tämä juttu päättyä tähän.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
lamajuures
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2015 6:59 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja lamajuures »

Itse pidän todennäköisimpänä juuri tuota vahingossa veden varaan joutumista. Youtube on täynnä selvien ihmisten päiväsaikaan tapahtuvia satamalaitureilta putoamisia. Tarvitaan vain huomion kiinnittyminen toisaalle hetkeksi.

Tässä kuitenkin mukana ainakin alkoholi, pimeys, liukkaus, ikä. Ehkä matkaviestimeen keskittyminen, sairauskohtaus, kusihätä tms.

Jos muuten noin lähellä Ilvestä on pakko mennä kuselle, on hätä varsin kova ja sinne kuselle varmasti vähän kiire.

Todennäköisimmin tapaturma.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Jos veteen joutumispaikka on lähellä hotelli Ilvestä, niin voisiko joku kertoa minulle, miten siellä voi pudota koskeen vahingossa ? Sillalla on leveät kaiteet ja Koskarin puolella on kaiteet kosken rannassa sitä estämässä. Kaiteiden ylittäminen vaatii kiipeämistä tai jonkun toisen henkilön avittamista. Niistä ei vaan kävellä vahingossa yli.
Pugo
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2015 1:32 pm
Paikkakunta: Tutkikaa Juurikatu!

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Pugo »

Jos ei ole pudonnut/pudotettu veteen Laukontorin satama-alueella, niin sitten tuosta menisi kaksikin kävelysiltaa Ilvekselle:

Kuva

ja

Kuva

Luulisi että kameroista selviää mikä miehen veteen sillalta on ajanut. Jos ei selviä, niin todennäköisempää veteen joutuminen on oman käden kautta kuin että tuolla olisi joku hullu, joka sinut veteen kampeaa. Eikä sekään ihan helppoa ole korkeiden kaiteiden johdosta.

Ja taas aika poikkeuksellista, että tuohon aikaan ei olisi yhtään silminnäkijää, jos kello 23 joutuu veden varaan?
Jack Bauer
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: Ti Helmi 10, 2015 1:13 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Jack Bauer »

Kuinka lähellä vesi on metalliketjua? Onko mahdollista että epähuomiossa/väsyneenä/pienessä maistissa syystä tai toisesta lähtisi ottamaan askelta ketjun yli ja kompastuisi ketjuun ja kompastuessaan tipahtaisi veteen? Vai onko väliä sen verran, että ketjuun kompastuessakaan ei voisi joutua veden varaan?

Onko muuten missään ollut tietoa onko miehen kännykkää löytynyt? Olisi mielenkiintoista tietää onko kännykkä ollut miehen taskussa vai onko se kateissa.
Pugo
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2015 1:32 pm
Paikkakunta: Tutkikaa Juurikatu!

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Pugo »

Jack Bauer kirjoitti:Kuinka lähellä vesi on metalliketjua? Onko mahdollista että epähuomiossa/väsyneenä/pienessä maistissa syystä tai toisesta lähtisi ottamaan askelta ketjun yli ja kompastuisi ketjuun ja kompastuessaan tipahtaisi veteen? Vai onko väliä sen verran, että ketjuun kompastuessakaan ei voisi joutua veden varaan?
On tuossa useita metrejä vielä ketjun ja pudotuksen väliä. Jos ketjuun kompastuu, niin ei putoa veteen millään.

Kuva
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Kiitti Pugolle hyvistä kuvista. Unohdin itse spekuissani tuon Kehräsaaren reitin, mutta sielläkin on koko matkalla korkeat kaiteet estämässä vahingossa koskeen putoamista. Olen monesti sitä reittiä öiseen aikaan käyttäessäni miettinyt, mitä tekisin, jos muutama pirijamppa tulisi vastaan pahat mielessään. Pakoreittejä on siellä aika vaikea löytää ja öiseen aikaan satunnaisia ohikulkijoitakin on vähän.
Pugo
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: Ke Tammi 21, 2015 1:32 pm
Paikkakunta: Tutkikaa Juurikatu!

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Pugo »

japittaja kirjoitti:Kiitti Pugolle hyvistä kuvista. Unohdin itse spekuissani tuon Kehräsaaren reitin, mutta sielläkin on koko matkalla korkeat kaiteet estämässä vahingossa koskeen putoamista. Olen monesti sitä reittiä öiseen aikaan käyttäessäni miettinyt, mitä tekisin, jos muutama pirijamppa tulisi vastaan pahat mielessään. Pakoreittejä on siellä aika vaikea löytää ja öiseen aikaan satunnaisia ohikulkijoitakin on vähän.
Tuo on kyllä ihan totta. Tuosta kun syksyn pimeillä ilta-aikaan kulkee, niin tulee kyllä silmäiltyä ketä siellä edessä ja takana mahdollisesti hiippailee. :roll:

Herc Croeserina olisin ehkä preferoinut tuota isompaa siltaa, koska pikkusillalle päästäkseen pitäisi kulkea Kehräsaareen sokkeloisia ja kapeita kujia pitkin. Veteen putoaminen ei olisi ehkä ensimmäisenä mielessä.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Olet oikeassa. Kehräsaaren reitille eksytään, jos paikallistuntemus on huono kuten tällä pudonneella ilmeisesti oli. Varsinkin Laukontorin suunnasta tätä reittiä on ulkopaikkakuntalaisen hyvin vaikea hahmottaa.
poepporoo
Theo Kojak
Viestit: 1135
Liittynyt: Su Touko 05, 2013 10:22 am

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja poepporoo »

Silmiin pisti tuo miehen Aussibaarissa tekemä oven rynkytys. Ilmeisesti sitä kiivaammin rynkytti, kuin pelkästään kokeili kerran, aukeaako? Oliko muutoin olemukseltaan hillitty mies kuitenkin enemmän humalassa tai sekavampi sittenkin? Vai olisiko mies voinut pelätä jota kuta baarissa olevaa, ja siksi kiireen tuntuisesti etsinyt pois pääsyä väärästä ovesta? Olisiko mies kuvitellut jonkun seuraavan häntä? Seurasiko joku häntä? Olisiko mies hengissä, jos matkakaupunki olisi ollut jokin sellainen, missä ei ole jokea/vesistöä vieressä? Kumma juttu, että on muitakin kaupunkeja Suomessa, joissa vesi virtaa joko läpi tai vieressä, mutta näitä "onnettomuuksia" ei niissä silti satu, tätä tahtia, mitä Tampereella..
How do you hold a moonbeam in your hand?

-The Sound Of Music - Maria (The Nuns)-
Moona
Harjunpää
Viestit: 317
Liittynyt: Ke Huhti 07, 2010 12:34 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja Moona »

Turussakaan ei o montaa jokeen uponnutta/upotettua eikä Hesassa mereen menneitä/heitettyjä... Pitäs varmaan tuo Nässy ja Pyhäjärvi + Tammerkoski päällystää, ettei tääl nyt ihan jatkuvasti noin kävis
Elämä on pitkä puutelista...
Nemo me impune lacessit
On hyviä ihmisiä, on pahoja ihmisiä ja on ihmisiä, jotka olevat olevinaan ihmisiä...
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Missing person in Tampere

Viesti Kirjoittaja japittaja »

Kävelin juuri hukkuneen löytöpaikan ohitse ja katselin paikkoja. Suvi laivan ja Suomen hopealinjan laivan välissä on 10-15 metrin ranta-alue, jossa ketjukaide on matalimmillaan 30-40 cm:n korkeudella ja ketjun ja rantamuurin reunan välissä on 2-3 metrin alue, jonka jälkeen on parin metrin suora pudotus Ratinan suvantoon. Jos kompastut iltapimeässä ketjuun, niin tuskin vielä putoat suoraan Ratinan suvantoon. Tietysti, jos olet tarpeeksi juovuksissa ja kaatuminen sekoittaa sinua lisää, on mahdollista kompuroida kaatumisen jälkeen itsensä järveen ja sieltä ylös pääseminen onkin jo työläämpi ja vaikeampi juttu.

Toinen vaihtoehto vahinkoputoamiselle on lähteä tutkimaan ketjun taakse rantamuurin rakenteita ja horjahtaa rannan reunalta järveen ja kuolemaan. Tämäkin on tietysti yksi mahdollisuus, mutta ihmetyttää edelleen allekirjoittanutta, miksi joku aluetta tuntematon toimisi näin ? Poliisi ilmeisesti olettaa näin tapahtuneen, koska ei tutki juttua syvällisemmin.
Vastaa Viestiin