Satiainen kirjoitti:Permit_Denied kirjoitti:Annamaria kirjoitti:
Vankeusrangaistuksessa rangaistus on vapauden menetys, ei vapauden menetys JA mahdollisimman karut olot. Suosittelen "Ameriikan mallia" kannattavia miettimään, kumman haluaisitte vankeustuomionsa jälkeen naapuriinne asumaan / ylipäänsä kaduilla liikkumaan : esim. 3-5 v. vankilassa olleen, joka on sinä aikana saanut kuntoutusta omien tarpeidensa mukaan ja häntä on kohdeltu ihmisenä vaiko henkilön, joka on ollut vankilassa yli 20 vuotta ja istunut siitä suurimman osan eristyksessä vettä ja leipää -meiningillä.
Jos tappajat ja murhaajat viettäisivät loppuelämänsä linnassa, niin tuollaisia ei tarvitsisi edes miettiä. 15-vuotiaan taposta pitäisi ilman muuta tuomita loppuelämäksi linnaan.
Niin, ja "Ameriikan malli" on ainakin Yhdysvalloissa toiminut. Rangaistuksia kovennettiin 80-luvun lopussa ja 90-luvun alussa (kolmesta poikki -laki, jne.), minkä jälkeen väkivaltarikokset ovat romahtaneet. (Ankarammat rangaistukset eivät tietenkään ole ainoa selitys.) Suomessa päiviteltiin muutama kuukausi sitten, että täällä on nyt enemmän elinkautisvankeja kuin koskaan, että elinkautisen keskimääräinen pituus on 50% korkeampi kuin 90-luvulla, ja samalla henkirikokset ovat alhaisimmalla tasolla ikinä.
Ei mene jakeluun sitten millään, että tuomion pitää olla suhteessa tekoon ja nykyiseen linjaan. Voitte te toivoa vaikka kuolemanrangaistusta, mutta ei sellaista langeteta kuitenkaan. Ei kenellekkään voi antaa 30 vuoden tuomiota, mikäli samanlaisesta muut ovat saaneet keskimäärin vaikkapa 6 vuotta. Onko sen ymmärtäminen jotenkin mahdotonta.
Ei tässä ollutkaan kyse siitä, mikä on nykyisen käytännön mukaan mahdollista/odotettavaa, vaan siitä, miten asioiden pitäisi olla. Ei ole mitenkään oikein, että toisen ihmisen tappamisesta voi tässä maassa selvitä vain muutaman vuoden istumisella. Tuomiot tuskin muuttuvat mihinkään, jos ihmiset vaan pitävät päänsä kiinni.
Ja se että tuntee joitain jotka istuneet joskus, ei tee teistä todellakaan mitään experttejä vankila tuntijoita. Et voi tietää millaista kuussa käyminen on, vaikka olet astronautin siitä kuullut kertovan. Kyllä se parin vuoden "pikavisiittikin" saa monet täällä suutaan soittavat hiljaiseksi. Vois olla toisenlainen ääni kellossa kun istutettas kopissa yksin muutama viikko näin alkuun.
Täällä on varmaan aika moni käynyt mm. armeijan, mikä on vankilaan verrattavissa oleva (ehkä jopa kovempi) kokemus vapaudenriistosta. Parin vuoden vankilavisiitti tuskin jälkeenpäin tuntuu missään, aivan kuten armeija-aikakin oli vain pisara meressä. Hengenriistoon verrattavissa oleva rangaistus parin vuoden vankilavisiitti ei sitten ole millään.
Ja tuo, että Jenkkien väkivaltarikollisuus on vähentynyt, taitaa olla vain osa totuus. Päin vastoin, edes nuo järjettömän pitkät tuomiot eivät ole vaikuttaneet toivotusti. Koko homma on levinnyt käsiin, ja rikollisuus lisääntynyt entisestään. Lievemmät väkivaltarikokset on tosin vähentyneet, mutta murhat ja raa'at henkirikokset vaan lisääntyneet.
Ihan täyttä roskaa. Nimenomaan henkirikokset ovat tippuneet huimasti, joissakin kaupungeissa jopa 80% nimenomaan
sen jälkeen kun rangaistuksia alettiin rukata ylöspäin. Yhdysvalloissa ei ole tehty asukaslukuun nähden näin vähän henkirikoksia sitten 50-luvun. Jos trendi jatkuu vielä muutaman vuoden, vastaavaa tilannetta saa etsiä yli sadan vuoden takaa.