Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
marttivainaa
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Touko 26, 2014 12:07 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja marttivainaa »

Spekulaatiota: Periaatteessahan, jos joku haluaisi lavastaa toisen syylliseksi, niin tuollainen liettualaisporukka olisi varmasti varsin hyvä kohde. Tiputtelisi vaan joitakin uhrin tavaroita heidän asuinpaikkansa lähelle.

Eiköhän poliisilla kuitenkin ole oikeat syylliset kiinniotettuina, kun esitetään todennäköisin syin vangittavaksi.
sine qua non

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Tuntuu siltä, että ruotsalaiset iltapäivälehdet harrastavat rikosten yhteydessä erityisesti näitä omaisten haastatteluja, vielä enemmän kuin Suomessa varsinkin rikoksista epäiltyjen omaisten haastatteluja... Toki epäillyt ovat omaisten mielestä syyttömiä, ahkeria, suorastaan enkeleitä. Kukapa vanhempi ei lapsensa puolesta todistaisi - tai vaimo miehensä.

Tuossa eilisessä Aftonbladetin jutussa äiti ja nuoremman pojan vaimo todistavat vahvasti poikien syyttömyyden puolesta. Tyypillisesti miehet ovat ahkeria, ei koskaan mitään riitaa missään, nuorempi mieskin on varsinainen esimerkki hellästä perheenisästä. Poikein isä istuu haastattelun ajan aika hiljaisena, koska on hän on toipilas hiljattain saamastaan sydänkohtauksesta, ja nyt äiti pelkää, että näiden kamalien tapahtumien vuoksi isä saa jälleen sydänkohtauksen.... :roll:

Naiset kertovat, kuinka pojat ovat kuluneen viime viikon ajan kertoneet kadonneen Lisan etsinnöistä, kuinka he ovat löytäneet hanskan yhdessä ladon omistajan kanssa, kuinka heiltä on otettu dna-näytteet ja poliisi on keskustellut heidän kanssa. Ja ihan jo alussa pojat osanneet sanoa, että "Kunpa meitä ei vain epäiltäisi sen vuoksi, että olemme liettualaisia". Ja kuinka somasti kävi, että joku naapuri, johon äidillä on yhteys (kuinka paljon liettualaisia tuossa pikkukylässä oikein asuu, eihän äiti ruotsia osaa), olisi nähnyt pojat ulkona verannalla kaffella Lisan katoamisiltana klo 18.15. Sattui kyllä ilmeisesti olemaan aika kylmä ja tuulinen päivä ja ilta tuolloin tuolla(kin), mutta voihan sitä silti urheasti kahvitella ulkosalla...

Suhtautuisin siis erittäin suurin varauksin tuohon omaisten haastatteluun. Tuskin nämä naiset ymmärtävät, että poliisi tarkistaa esimerkiksi teletiedot tarvittaessa heidänkin puhelimiinsa tulleista soitoista. Samanlaista nyyhkytarinaa ja (väärän) alibin antoa läheisten toimesta oli mm. Uddevallan kolmoismurhasta epäiltyjen kohdalla. Tietääkseni hekin istuvat edelleen vangittuina ja rikosepäilyt ovat vain laajentuneet., toista murhasta epäiltyä epäillään nyt myös mm. rahanpesurikoksesta.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Jos vaihtoehtona on nuori tiukka typykkä tai vanha vaimo ja paalujen laitto kotimaassa taloon niin en yhtään ihmettele miksi väkisin makaaminen tulee kysymykseen. Miehet tarvitsevat koko elinikänsä kansikuvatyttöjen huomiota ja sitä että he pitävät tai siis päästävät heidän paineet taivaisiin.
J.Maybrick
Axel Foley
Viestit: 2440
Liittynyt: Ma Tammi 21, 2013 12:09 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja J.Maybrick »

tötterö, voisitko jo vähän edes hillitä itseäsi? Tuo perverssi Lisan kuvien kalastelusi on sairasta ja inhottavaa. Sinua ei taida paljon heilauttaa Lisan kohtalo, vaan herkuttelet vain omissa unelmissasi että saisit tehdä jotain sairasta nuorelle teinitytölle. Hakeudu kiireesti ammattiauttajalle.
Mikä piilee lumessa, tulee julki suvessa, ja sama toisella kotimaisella Vad som göms i snö kommer upp i tö
anita
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ma Syys 19, 2011 7:53 am

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja anita »

tötterö, oletko itse jo telkien takana "ihan ymmärrettävästä" raiskauksesta? Olethan jo kehunut olevasi miehinen mies, joka haaveilee puolustuskyvyttömäksi kahlehditun raiskaamisesta ja ilmoittanut että se on "mieheltä" ihan normaalia, vain "neidit" eivät tee sellaista. Jos et vielä ole tallessa, hankkiudu edes hoitoon. Mielipiteesi ovat oksettavia.
sine qua non

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja sine qua non »

Tässä Flashbackin viestissä linkit vangitsemisesityksiin: https://www.flashback.org/sp53716051

Vangittaviksi esitettävät henkilöt ovat ne, joiden nimet ovat jo tiedossa: Bileviciene, Irina, epäilynä törkeästä rikollisen suojelemisesta; Bilevicius, Nerijus, epäiltynä murhasta; Bilevicius, Aivaras, epäiltynä murhasta. Kaikki epäillyt ovat Liettuan kansalaisia.

DN:n mukaan vangitsemisoikeudenkäynnit ovat iltapäivällä Skaraborgin käräjäoikeudessa klo 13, 14.15 ja 15.30 (ajat Ruotsin aikaa). http://www.dn.se/nyheter/sverige/tre-be ... lm-mordet/

Vaikka syyttäjä esittää epäiltyjä vangittaviksi todennäköisin syin epäiltyinä, päättää tuomioistuin tietenkin, vangitaanko heidät ja jos vangitaan, niin minkä vahvuisin epäilyin.
humulus
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 106
Liittynyt: Ti Helmi 05, 2013 8:19 am

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja humulus »

https://forum.motgift.nu/t/vila-i-frid-lisa-holm/3059/3

neljän kuvan sarja kahvilan etu-ja takapihalta. Missä pitkät portaat ylös, on takapihaa missä mopo oli parkissa.
JarmoHuo
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ma Kesä 15, 2015 1:07 am

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja JarmoHuo »

Voidaanko jo poissulkea raiskaus ettei sitä olisikaan tapahtunut? Kai se olisi jo tässä kohtaa mainittu, että "vangittu epäiltynä murhasta ja raiskauksesta" ?
ktaina
Adrian Monk
Viestit: 2872
Liittynyt: To Helmi 05, 2015 9:52 am
Paikkakunta: Rannikolla tuulee

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja ktaina »

mä en käsitä...pakkohan niiden on olla piripäissään..vai oisko ne ollu menossa takakautta kahvilaan ja Lisa tullu just, jos nää ei tienny et tän mopo takana,saadaankohan koskaan tietää jos noi kieltää koko ajan..ainoo et muija puhuu.
Spekultantti
Theo Kojak
Viestit: 1165
Liittynyt: Pe Elo 26, 2011 4:32 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja Spekultantti »

Ei puhuta myöskään pahoinpitelystä tai vapaudenriistosta. Voi olla, että laboratoriotuloksia odotellessa voidaan puhua vain todennäköisistä syistä. Epäillyt eivät ole tunnustaneet, niin siinä sitä sitten ollaan.
tötterö
Rico Tubbs
Viestit: 1207
Liittynyt: Pe Elo 30, 2013 9:11 am

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja tötterö »

Mitä sitä kaunistelemaan mitä media tuuttaa. Vähäpukeisia,hoikkia ja kauniita naisia. Muilla ei ole sijaa tässä kiiltokuvakilpailussa.
Läskit ei kiinnosta ketään.
Vain nuo stringejään raottelevat perseen tyrkyttäjät.
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja Destiny »

JarmoHuo kirjoitti:Voidaanko jo poissulkea raiskaus ettei sitä olisikaan tapahtunut? Kai se olisi jo tässä kohtaa mainittu, että "vangittu epäiltynä murhasta ja raiskauksesta" ?
Poissuljetaan, kun on virallisesti poissuljettu. Ei kai "me" täällä voida poissulkea mitään, se tekevät tutkijat ja tutkimukset ovat vielä kesken.
Teolla on motiivi, joka todennäköisimmin on seksuaalinen.Roki voi paljastua muuksikin, mutta todennäköisyys on aika korkea.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Liulalui
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: To Maalis 12, 2015 8:27 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja Liulalui »

""Veljesten äiti huomautti Expressenin haastattelussa, että mikäli veljekset olisivat todella tehneet jotain, he olisivat hyvin voineet paeta.""

No se nyt olis viimeinen virhe lähtä pakoon. Ilmoitus tulisi heti jokaiselle lentokentälle, rajanylityspaikalle jne. miehet etsintäkuulutettaisiin maailmanlaajuisesti. Poliisi kysyisi työnantajalta, että loppuiko heidän työsopimuksensa, no ei loppunut, päättivät muuten vaan ottaa loparit juuri tällaisella hetkellä mitään sanomatta, lomarahatkin unohtu =)
Destiny
Adrian Monk
Viestit: 2594
Liittynyt: La Huhti 14, 2012 2:11 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja Destiny »

Spekultantti kirjoitti:Ei puhuta myöskään pahoinpitelystä tai vapaudenriistosta. Voi olla, että laboratoriotuloksia odotellessa voidaan puhua vain todennäköisistä syistä. Epäillyt eivät ole tunnustaneet, niin siinä sitä sitten ollaan.
Niinpä, tutkinta on vielä kesken. Varmoja ollaan, että tyttö on kuollut henkirikoksen uhrina, joten syyte tästä voidaan jo esittä. Tutkinta jatkuu kuitenkin edelleen.
Helvetin kosto kiehuu sydämessäni- Yön kuningatar
Liulalui
Alibin satunnaislukija
Viestit: 57
Liittynyt: To Maalis 12, 2015 8:27 pm

Re: Lisa Holmin, 17, katoaminen ja surma Ruotsissa 2015

Viesti Kirjoittaja Liulalui »

Rurik Rusit kirjoitti:Haiskahtaa jotenkin rituaalilta tai palvonnalta. Sairasta joka tapauksessa.
Kiinnostaisi tietää lisää mitä se vapaaehtoisjärjestö sai tietää ja mistä / keneltä!
He eivät ole niin ammattilaisia, että uskoisin tietovuotoja tulevan.
Ei kyllä haiskahda minusta pätkääkään rituaalimurhalta tms. Uskon vieläkin perinteiseen raiskausmurhaan, ehkä ruumiin hävitysyritystapa on poikkeuksellinen
.
Viimeksi muokannut Liulalui, Ti Kesä 16, 2015 1:34 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin